Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zilele emailului

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 

Laptop pt.maxim 1000 Mbbps

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Am abonament Digi Net Fiberlink 1000.
Router am care sa suporte trafic sustinut de 1 Gbps.
Ce model si echipare recomandati pentru un laptop ca sa poata "atinge"asemenea viteza ?As avea disponibil 2800 lei.Multe multumiri.Sarbatori fericite sa aveti.

#2
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
De curiozitate, ce faci cu toata combinatia asta ?

Recomandare: laptop cu cel mai mare procesor care-l gasesti in banii aia, cel putin 8 Gb RAM.

Capacitatea stocare este importanta ?
Te descurci cu SSD de 128-256 Gb sau iti trebuie 500-1000 Gb ?

#3
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007

View Postbuyonevideo, on 25 decembrie 2019 - 19:11, said:

De curiozitate, ce faci cu toata combinatia asta ?

Recomandare: laptop cu cel mai mare procesor care-l gasesti in banii aia, cel putin 8 Gb RAM.

Capacitatea stocare este importanta ?
Te descurci cu SSD de 128-256 Gb sau iti trebuie 500-1000 Gb ?
SSD daca-i si de 250 GB ii bun.Ma folosesc si acum,ma voi folosi si in continuare de un hard extern.

#4
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
OK, deci ai 4 filtre: placa retea gigabit, pret, ssd, pret maxim
Cauti, iei cel mai mare procesor.
Si cam ala e.

De curiozitate, ce faci cu toata combinatia asta ?
Torenti ?
Are importanta diferenta de download, teoretica, de 1-2-5-10 minute ?

#5
ghita_49

ghita_49

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 21.08.2007
Eu am o "râie"de laptop care nu poate mai mult de maxim 100 Mbps.Calculatorul pe care-l am,nici ala nu cu dotare pt.viteza mare,stie putin peste 500 Mbps.Ceea ce vad intre astea doua este diferenta enorma dintre a lucra mai bine cu calculatorul.Aveam in minte de multa vreme sa-mi schimb laptopul,asta ma face ca pentru cativa lei sa-mi cumpar un laptop pentru abonamentul si routerul pe care deja le am.Cu aceasta ocazie ma voi lamuri daca zonurile ce le aud despre RDS sunt adevarate sau ba.Am fosti colegi care spun ca indiferent de"scula",viteza nu va creste peste 700 Mbps.

#6
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 07.02.2011
Cum a zis colegul mai sus, procesor cat mai nou si mai puternic.
(cei de la diji se iau de procesor daca spui ca n-ai viteza din contract)
Atentie la conectivitate: (sunt modele care au doar 100 pe lan si wifi cu n)
Deci minim LAN  10/100/1000 Mbps si Wireless 802.11 ac
Trebuie sa cauti modelul de laptop pe site-ul producatorului, pentru mai multe detalii despre adaptorul wifi.
...
Uite unul la 2.798,99 Lei, are o reducere frumusica, poate si constructiv e ok fata de alte modele de la hp.
Notebook / Laptop HP Gaming 15.6'' Pavilion 15-dk0022nq, FHD IPS, Procesor Intel® Core™ i5-9300H (8M Cache, up to 4.10 GHz), 8GB DDR4, 256GB SSD, GeForce GTX 1050 3GB, FreeDos, Shadow Black

#7
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016

View Postghita_49, on 25 decembrie 2019 - 20:02, said:

Eu am o "râie"de laptop care nu poate mai mult de maxim 100 Mbps.Calculatorul pe care-l am,nici ala nu cu dotare pt.viteza mare,stie putin peste 500 Mbps.Ceea ce vad intre astea doua este diferenta enorma dintre a lucra mai bine cu calculatorul.Aveam in minte de multa vreme sa-mi schimb laptopul,asta ma face ca pentru cativa lei sa-mi cumpar un laptop pentru abonamentul si routerul pe care deja le am.Cu aceasta ocazie ma voi lamuri daca zonurile ce le aud despre RDS sunt adevarate sau ba.Am fosti colegi care spun ca indiferent de"scula",viteza nu va creste peste 700 Mbps.

Tot nu am inteles de ce ai nevoie de viteza aia la net.

Da, zvonurile alea despre viteza 700 sint doar zvonuri.
Merge foarte bine abunamentul de 1000 la maxim 950-980-990.
Nu se atinge viteza maxima din 3 motive:
1. viteza nu este garantata.
2. echipamente (calculator, router, cabluri, mufe) slab(e)
3. defectiune la tine sau la RDS.

#8
lost_in_a_dream

lost_in_a_dream

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,688
  • Înscris: 03.07.2019
Eu mi-am limitat viteza de download/upload de pe uTorrent la 10MB. Astfel, am castigat doua lucruri esentiale:
1.Imi ramane trafic si pentru browsing si gamming.
2.Nu sacadeaza PC-ul.

#9
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

View Postghita_49, on 25 decembrie 2019 - 20:02, said:

Ceea ce vad intre astea doua este diferenta enorma dintre a lucra mai bine cu calculatorul.
Viteza internetului n-are nicio legatura cu fluenta SO-ului sau a programelor.

#10
uNNNk

uNNNk

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 749
  • Înscris: 04.11.2014
Daca vrei sa iti iei laptop, ma gandesc ca vrei sa il folosesti cu WI-fi, nu cu cablul de net bagat in el. Pe Wifi NU poti sa atingi viteza apropiate de 1 Gbps decat cu niste echipamente foarte high-end. (Gen Router la peste 1000 de lei plus laptop cu antene extreeeeeeeem de bune). Nu mai zic ca trebuie sa fi foarte aproape de router ca sa prinzi asemenea viteza pe 5Ghz, asta daca e posibil.
Iar pe cablu, cam orice laptop la banii aia (2500-2800 lei) ar trebui sa stie teoretic 1Gbps. Totusi ai sa vezi ca diferenta este extrem de mica la utilizarea de zi cu zi, ajutorul vine doar in situatii de download-upload extreme. (Downloadezi/uploadezi un joc/film etc foarte mare)


Ex:
- Un laptop mid-high-end (i7 6700HQ) de cam 2 ani, atinge undeva la 30 mb/s (300mbps) download pe wifi 5Ghz, undeva la 5 metri de router.
- PC high-end (Ryzen 2700x / Asus AC56- placa wi-fi PCIE) atinge undeva la 45 mb/s (450mbps) download pe wifi 5Ghz, semnalul trece printr-un perete si e la cam 8 metri de router.


Asa ca, spune-ne mai bine pentru ce vrei sa folosesti laptop-ul, simplu browsing+office, sau vrei sa te si joci ceva jocuri noi ? Daca raspunsul este gaming -> atunci https://www.pcgarage...gb-linux-black/ --------2900 lei la momentul actual sau HP-ul recomandat de @costeld69

Daca vrei doar office+browsing, astepti sugestiile celorlalti colegi.

Edited by uNNNk, 25 December 2019 - 22:24.


#11
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,458
  • Înscris: 24.05.2010
Cu un laptop Lenovo Thinkpad i5 3230, 4GB RAM, am prins vitezele superioare(900-950Mbps) de la RDS fara probleme prin cablu(LAN) Posted Image

Edited by feribalint, 26 December 2019 - 10:41.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate