Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Copaci ornamentali pentru curte

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
235 replies to this topic

#217
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Unul din brazii mei albastri a fost atacat de un urs vara asta. Le place gustul de la seva de brad asa ca zgarie scoarta ca sa ajunga la ea.
Am batut in cuie scoarta cazuta, nu stiu daca ajuta la ceva.

Attached Files



#218
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
A incercat careva sa planteze mai multi mesteceni, in aceeasi groapa? Am cumparat trei bucati si, in ultimul moment, am ezitat si i-am plantat la appprox. 1m intre ei. Ma tenteaza sa mai cumpar vreo trei sa sa-i plantez in aceeasi groapa.
Cam asa:
https://arbordayblog...of-birch-trees/

Attached Files



#219
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Nu am plantat, dar am cumparat o casa cu asa ceva, un mesteacan cu 4 trunchiuri la diferite unghiuri fata de verticala.

L-am taiat dupa citiva ani pentru ca era rarefiat, nu facea umbra, si era cam aproape de casa.
Facea frunze tarziu primavara si era primul care le pierdea toamna, asa ca in majoritatea anului arata uscat.

A fost usor de scapat de el pentru ca are lemn cu densitate mica.

#220
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Am mai cumparat doi si i-am plantat in aceeasi groapa. Deocamdata nu este nimic spectaculos fiindca, ambii, au tulpinile foarte subtiri si mai au si multe crengute. Arata cam ca o tufa, la cam 1.2 m inltime. Ii las asa, anul asta; sa-si revina din socul stramutarii si sa se inradacineze. La anu' incep sa le tai crengutele de jos, sa le dau forma de copacei. Intre timp ... pumnii stransi sa prinda bine.

#221
cvision

cvision

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 30.01.2023
Buna,

Locuiesc la bloc, si noi, proprietarii, dorim sa plantam niste copacei in micutul spatiu verde pe care il avem. (o fasie de 40mx3m)
Locatarii s-au gandit la urmatoarele variante: Tei, Mesteacan, Pawlonia.

Asa cum am mentionat, fasia de pamant este relativ ingusta (vreo 3m) aflata la o distanta maxima de 4m de bloc/fundatie. Deci ar veni cam 5-5.5 m distanta de fundatie, daca plantam copaceii pe mijlocul fasiei.

Intrebare: ar trebui sa ne facem probleme/griji pentru fundatie din cauza radacinilor copacilor?

#222
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Cred ca e foarte putin probabil ca radacinile sa distruga o fundatie in stare buna.
Radacinile cresc de-a lungul cladirii si daca fundatia are deja crapaturi, radacinile pot sa le mai mareasca.

Mai mult mi-as face grija sa amestec si sa pun tei/mesteceni prea aproape de pawlonia. Copacul asta e mai puternic, isi creste radacinile mai repede, le ia lumina, apa, substantele nutritive si teii/mestecenii se vor dezvolta mai incet.

O alta problema la copacii plantati aproape de cladiri e ca uneori nu cresc vertical, pentru ca se vor orienta dupa soare, in directie opusa de cladire.

#223
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postrigmarole, on 28 iunie 2023 - 01:47, said:

...
Mai mult mi-as face grija sa amestec si sa pun tei/mesteceni prea aproape de pawlonia. Copacul asta e mai puternic, isi creste radacinile mai repede, le ia lumina, apa, substantele nutritive si teii/mestecenii se vor dezvolta mai incet.
...
Ai vreo dovada? Sau e doar "în teorie" ?

#224
l_stoian79

l_stoian79

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,780
  • Înscris: 29.08.2006

View PostDIY, on 24 martie 2023 - 20:49, said:

A incercat careva sa planteze mai multi mesteceni, in aceeasi groapa? Am cumparat trei bucati si, in ultimul moment, am ezitat si i-am plantat la appprox. 1m intre ei. Ma tenteaza sa mai cumpar vreo trei sa sa-i plantez in aceeasi groapa.
Cam asa:
https://arbordayblog...of-birch-trees/

View PostDIY, on 14 mai 2023 - 09:47, said:

Am mai cumparat doi si i-am plantat in aceeasi groapa. Deocamdata nu este nimic spectaculos fiindca, ambii, au tulpinile foarte subtiri si mai au si multe crengute. Arata cam ca o tufa, la cam 1.2 m inltime. Ii las asa, anul asta; sa-si revina din socul stramutarii si sa se inradacineze. La anu' incep sa le tai crengutele de jos, sa le dau forma de copacei. Intre timp ... pumnii stransi sa prinda bine.

Am eu plantati 3 mesteceni la 1m intre ei, nu i-am pus deodata in aceeasi groapa, dar in final aia vreau sa obtin cam ce ai aratat tu in poza, o "mini poiana" de mesteceni. Ideea e ca primul l-am luat acu vreo 9 ani, avea deja vreo 4m inaltime cand l-am adus, era subtirel, a crescut si la un moment dat prin 2017 i-a rupt varful o furtuna. A dat in continuare si a crescut, acu estimez ca are vreo 6-6.5m inaltime, si s-a ingrosat puternic (mai ales dupa ce i-a fost rupt varful).

Ceilalti 2 i-am plantat acu vreo 3 ani parca, i-am luat de 2-3m inaltime, subtiri cat degetul mare de la mana, nu pot spune ca au fost cei mai fericiti, s-au prins dar au stagnat.

Ca idee, anul asta din primavara incapand, le-am pus la radacina cate 3-4 batoane de ingrasamant universal in fiecare luna, luat de prin Lidl (Florabest parca e marca, e ceva blister cu 100 de batonase verzi la vreo 7.99ron din cand in cand), efectiv am infipt batonasele in pamant pe langa si i-am udat, au inceput sa dea ramurele noi si sa se inalte, se pare ca le place. Am pus si la ala mare vreo 5 batonase sa fie acolo, nu imi dau seama daca mai ajunge la radacina lui ceva ingrasamant.... Poti sa-i mai ajuti cu batonase de alea, eu le folosesc cam la toti pomii decorativi si cei fructiferi, la unele plante e vizibil ajutorul, la altele e mai discret . La artarul Octomber Glory am mai observat ca ii plac batoanele alea, si la trandafiri.

Edited by l_stoian79, 28 June 2023 - 08:10.


#225
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019

View Postcristobob, on 28 iunie 2023 - 06:03, said:

Ai vreo dovada? Sau e doar "în teorie" ?

Un mesteacan creste jumatate de metru pe an si un pawlonia 5 metri pe an.
Daca ii pui aproape unul de altul, mi se pare logic ca primul sa fie le umbra celui de-al doilea. Nu crezi ca un mesteacan creste mai incet la umbra?

#226
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Deci e doar "în teorie".

Voi pune poze cu pawlonia langa mesteceni, vreo 2 feluri. De fapt, mestecenii sunt intre 2 pawlonia. Care , apropo, nu cresc 5 metri intr-un an.

#227
rigmarole

rigmarole

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,886
  • Înscris: 29.01.2019
Cred ca intelegi gresit ce citesti.
Nu am scris ca mestecenii nu cresc, ci ca vor creste mai prost la umbra, ceea e la mintea cocosului.


Poate sa creasca 5m pe an:
https://plants.ces.n...s in the world.
This shade tree grows rapidly adding 15 feet each year to reach a mature height of 50 feet and width of 30 feet in just 10 years.  It is considered one of the fastest growing trees in the world.

#228
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Postrigmarole, on 28 iunie 2023 - 20:10, said:

Cred ca intelegi gresit ce citesti.
...
Acum ma faci si prost.  De fapt, analfabet nefuncțional. Asa, mai pe după copac.

View Postrigmarole, on 28 iunie 2023 - 20:10, said:

...
Poate sa creasca 5m pe an:
https://plants.ces.n...s in the world.
This shade tree grows rapidly adding 15 feet each year to reach a mature height of 50 feet and width of 30 feet in just 10 years.  It is considered one of the fastest growing trees in the world.
Yete, ai drek, cred ca ai mei nu stiu  engleza, 'or fi cu "jermana" .

Uite ce scriam in 2020:

View Postcristobob, on 24 aprilie 2020 - 06:02, said:

Eu am, coincidenta, 3 buc Pawlonia , plantati primavara trecuta, 3 din 5 plantați.  Am cumpărat butași lemnificati, adică niște rădăcini cu o palma de tulpina. Tot de la Agrodenmar cumpărați.
I-am plantat , udat, bla-bla-bla, și mă uitam ca ... rămân la stadiul de ... ciot în pământ.  Bine-nteles,  chestii cu mame și morți,  carne prin frigider, nu atât în cauza banilor "pierduti" , cât a timpului pierdut.
Pana când,  habar nu știu cum,  văd la cei 3 câte 2 frunze. Evident, ca și colegii mai-sus-scriitori, neîncrezător și sceptic (nu știu ce e , dar da bine), așteptam urmarea. Evident, si-au văzut de treaba, au făcut frunze ca (și cate) o floarea-soarelui, la un moment dat, am mai rărit din frunze și am "copilit" ca la roșii, și prin toamna s-au oprit pe la cică un metru douazeci.
Mao,  anul acesta o iau, de fapt am luat-o , de la capat: 'mnezei plus alea-alea, ca am câte o bota în pământ.  Chiar vroiam sa întreb și eu dacă vi s-au trezit (/Inviat ca tot sunt Pastele) Pawlonia ?
Poze ceva mai încolo,  când merg la munca, sper sa nu trec pe lângă ei și sa uit.

Tot Tomentosa, cică,  sunt și ai mei , și tot decorativ.


#229
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Attached File  20230628_212321.jpg   296.14K   61 downloads

Asta e zona mea "sălbatică" .

#230
calincosma

calincosma

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,238
  • Înscris: 15.03.2013
As vrea sa plantez un copac ca cel din pozele atasate, dar nu stiu ce denumire are, ca sa-l caut la pepiniere.Are niste frunze ovale,dure care par cerate (aprox 15-20 cm lungime) seamana cu cele de ficus.Frunzele se pastreaza si iarna.Face niste flori (fructe?) ca in poza 2.Stie cineva cum se numeste acest copac?

Attached Files

  • Attached File  1.jpg   614.42K   21 downloads
  • Attached File  2.jpg   326.62K   19 downloads

Edited by calincosma, 24 August 2023 - 20:24.


#231
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014
Magnolie grandiflora ?

#232
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007
De pe net. Pe telefon se poate instala Google Lens si identifica similar.

Attached Files

  • Attached File  03.png   518.78K   25 downloads

Edited by bobitzaaa, 25 August 2023 - 08:44.


#233
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
O intrebare ...
Am cumparat o gladita Sunburst. In poza, de mai jos, puteti vedea ce am primit; ma refer la "batul" mai lung. Copacelul este foarte contorsionat. Mie-mi place forma asta. Chiar foarte mult! Ma intreb, insa, daca va rezita, in timp. Ma intreb daca va avea suficient echilibru incat sa duca inaltimea preconizata, de 10m, si coroana. In raport de prognoza Posted Image voi hotara unde anume o plantez.
Sper sa primesc, aici, ceva lamuriri.

Multumesc!

Attached Files



#234
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View PostDIY, on 14 mai 2023 - 09:47, said:

Am mai cumparat doi si i-am plantat in aceeasi groapa. Deocamdata nu este nimic spectaculos fiindca, ambii, au tulpinile foarte subtiri si mai au si multe crengute. Arata cam ca o tufa, la cam 1.2 m inltime. Ii las asa, anul asta; sa-si revina din socul stramutarii si sa se inradacineze. La anu' incep sa le tai crengutele de jos, sa le dau forma de copacei. Intre timp ... pumnii stransi sa prinda bine.

Update: de prins, au prins. Chiar foarte frumos! In primavara asta ... i-a papat unul dintre cateloi Posted Image
Am plantat alti trei. Ce va fi, va fi ...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate