Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Incalzire in pardoseala vs calorifer

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#91
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007

View Post3matrix, on 10 ianuarie 2020 - 15:15, said:


Ok , dupa ce aerisesti " ca lumea " sa vezi ce repede mai face " sulea " baie in baia aia , daca ai numai ipat . Este minunat .

tu de unde stii astea? Vorbesti din experienta?

Eu chiar acum in timp ce tastez aerisesc camera inainte de culcare cu geamul larg deschis, afara fiind 1grC. Termostatul arata 1gr mai putin decat inainte, din cauza geamului deschis. Dupa ce voi inchide geamul gradul acela va fi recuperat in maxim jumate de ora datorita inertiei termice a sapei, peretilor si obiectelor din camera.

Eu vorbesc concret din ceea ce traiesc, tu din ce experienta vorbesti?

#92
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Din practica , curiosule !

#93
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Prin afirmatia de mai sus, coroborata cu balariile anterior emise, este facil sa ne dam seama ca tu sigur confunzi practica ta cu practicile tale.

#94
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Post3matrix, on 11 ianuarie 2020 - 04:25, said:

Din practica , curiosule !

Ce practica, omule? Tu nu ai IPAT. Dacă ai văzut la televizor, nu se pune.

#95
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

View Post3matrix, on 11 ianuarie 2020 - 04:25, said:

Din practica , curiosule !
. oft topic:  maxime, cum, plm, ai făcut și pe contul ăsta atâtea postari intr-un timp atât de scurt ? Ca valoarea postarilor este zero. Asa că,  la muuunca , fjjhyrrdvbhuik guwqwrggh.

Și,  maxime, rămâne cum am stabilit.

Edited by cristobob, 11 January 2020 - 09:16.


#96
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008

View Post3matrix, on 11 ianuarie 2020 - 04:25, said:

Din practica , curiosule !

Sper ca stii ca practica de la CAP nu se pune

#97
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postiladi, on 11 ianuarie 2020 - 09:34, said:



Sper ca stii ca practica de la CAP nu se pune
Si eu v-am spus asta.
A mea este doar o firma de instalatii/ gaze ...
A celor ce " au "este doar o parere subiectiva neacoperita de n situatii din viata reala .

#98
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Ai montat tu IPAT?

#99
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postiladi, on 11 ianuarie 2020 - 10:44, said:

Ai montat tu IPAT?
Pt ce intrebarea asta ? Ti se pare ca aici sint ceva Dumnezei ai incalzirii in pardoseala ?  Eu nu vad si nu vad pt ce lungesti discutia si dai apa la moara celor ce cred ca ipat-ul este solutia optima pe planeta asta .
Practica dovedeste ca lumea NU cere decit in proportie foarte mica ipat , exploatarea dovedeste ca are minusuri  .
99% din clienti , nici sa nu auda de asa ceva , si cum noi avem o mare parte a pietii din Bucuresti si imprejurimi , basca ce misunam prin tara , cred ca pot avea o privire de ansamblu , iar ca " munca " depusa , este cam acelasi lucru , acelasi nr de oameni , de zile ...nu este problema deoasebita intre a monta un sistem sau altul .
Deci ce doresti sa afli , si de suma dispui pt informatii ? .
Duci discutia in extreme , ca aia care cred ca tabla " lindab " este solutia optima la acoperis , si este praf ...sau aia care viseaza 50 de cm de izolatie la acoperis .
Sint multi carora le lipseste practica si experienta si discuta doar prin prisma la ce le-a fost bagat pe git .

#100
iladi

iladi

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,438
  • Înscris: 29.04.2008
Deci NUPosted Image

#101
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 310
  • Înscris: 13.10.2015
„șmecheria” este să îmbini teoria cu practica, indiferent de alegerea făcută trebuie să fii tu mulțumit cu ea și să o înțelegi ca să o exploatezi corespunzător.

#102
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,551
  • Înscris: 30.08.2017

View Post3matrix, on 11 ianuarie 2020 - 11:12, said:


Practica dovedeste ca lumea NU cere decit in proportie foarte mica ipat , exploatarea dovedeste ca are minusuri  .
99% din clienti , nici sa nu auda de asa ceva , si cum noi avem o mare parte a pietii din Bucuresti si imprejurimi , basca ce misunam prin tara , cred ca pot avea o privire de ansamblu , iar ca " munca " depusa , este cam acelasi lucru , acelasi nr de oameni , de zile ...nu este problema deoasebita intre a monta un sistem sau altul .


Probabil pentru ca nu își permit. Sau au auzit-o p-aia cu "se ridică praful". De curiozitate, care sunt acele minusuri dovedite de exploatare?

#103
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,200
  • Înscris: 23.02.2007
Maxime, tu nu ai firma. Lucrezi la una.

#104
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Post3matrix, on 11 ianuarie 2020 - 11:12, said:


99% din clienti , nici sa nu auda de asa ceva ,

Nici Ferrari nu prea vad pe strazi. 99% dintre romani zic ca-s nashpa... ridica praful (in urma).. nasoale de astea. De aia nu-si iau

#105
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postbobitzaaa, on 11 ianuarie 2020 - 21:41, said:

Maxime, tu nu ai firma. Lucrezi la una.
Sigur asta este combinatia ???

View Postwizake, on 11 ianuarie 2020 - 21:54, said:


Nici Ferrari nu prea vad pe strazi. 99% dintre romani zic ca-s nashpa... ridica praful (in urma).. nasoale de astea. De aia nu-si iau
Comparatie proasta . Eu spun ce cere piata , nu o mina de entuziasti de pe un forum ...

#106
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Piata se mai uita si la prestator, si-si zice in nenumarate cazuri: ce pana mea pretentii sa am de la asta?!?
....................................................

Piata poate sa ceara tot felul de balarii si cocalarii, fiindca nu cunoaste domeniul, insa datoria ta morala, ca prestator, ca practicant “cu patalama” al unui domeniu, ca presupus “pregatit” intr-un domeniu, este sa o inveti, sa ii explici, sa o educi… Dar daca tu esti praf ca pregatire si paralel cu domeniul…

Am mentionat cumva termenul “datorie morala”?! Sa ma scuzi! Mi-a scapat din greseala.

Edited by scurt_pe_2, 12 January 2020 - 05:04.


#107
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015
Încălzirea in pardoseala, pentru eficiență și probabil e și mai eco, consum mai mic și probabil că se observă și în factura de la curent. Însă, e mai greu de reparat și de gestionat, dacă apar probleme, de-a lungul timpului. Dacă nu vrei bătăi de cap, rămâi la calorifere.

Edited by Vlad_22, 02 January 2021 - 19:10.


#108
denky

denky

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,360
  • Înscris: 09.03.2009
Daca stiam ca juniorii mei vor umbla permanent desculti sau in sosete, sa mor io daca nu puneam ipat!
Deci, care aveti copii, musai Ipat! La restul, discutia poate fi nesfarsita.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate