Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Boxa membrana tweeter infundata

ajutor

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay
 Izolare zid exterior de scandura

Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...
 De ce sunt oamenii nostalgici

Cum vand casa fara factura Hidroe...

Scor FICO minim

Tonometru compensat CAS?
 polita RCA ONLINE

Termostat frigider - verificare

Mai au PC-urile vreun viitor?

Centrala termica immergas
 

Incalzire in pardoseala vs calorifer

- - - - -
  • Please log in to reply
150 replies to this topic

#73
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008

 3matrix, on 09 ianuarie 2020 - 17:13, said:

Cunosti dar nu intelegi diversitatea tipurilor de locuinte .
Deci este nevoie de un radiator in baie , mai ales daca este o baie normala , cu geam , si folosita normal , cu aerisire .
Sunt de fapt analfabet functional. Am crezut ca nu te prinzi. :D

Deci, da si matale un decret!

 bobitzaaa, on 09 ianuarie 2020 - 17:15, said:

Cain2k poti face modificari acum la electrice. ...
Se poate si fara modificari la traseele electrice. O echipa destoinica la IP rezolva puzzle.

#74
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008

 bobitzaaa, on 09 ianuarie 2020 - 17:15, said:

Cain2k poti face modificari acum la electrice. Ai grija la scari daca te inalti cu sapele.

Mulțumesc de rspuns ! Casa este doar pe parter, cu posibilitatea de mansardare (plac de beton).

#75
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Vezi si la nivelul teraselor/scarilor exterioare. Cum zice Scurt/2, sunt solutii acum.

#76
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
Opinie personala: cei care sunt contra IPAT, sunt pur si simplu... batrani.

#77
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 bobitzaaa, on 09 ianuarie 2020 - 19:05, said:

Opinie personala: cei care sunt contra IPAT, sunt pur si simplu... batrani.
Si nu sint prosti !

#78
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,192
  • Înscris: 23.02.2007
:D

#79
p0rtalu

p0rtalu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 309
  • Înscris: 13.10.2015
„Simplicity is the ultimate sophistication.”
De ce să faci un lucru care funcționează cât mai simplu și ușor când îți poți complica viața cu tot felul de bazaconii, extravaganțe și drăcii populare.

#80
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
eu ma consideram batrin,dar se pare ca sunt....Sau am trecut pe alte meleaguri in ultimii 20 de ani prin gresie si IPAT,ca sa ajung tot la podea si parchet....dar nu laminat...

Edited by Ellaenn, 09 January 2020 - 21:19.


#81
Bylly00

Bylly00

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,729
  • Înscris: 27.06.2015

 p0rtalu, on 09 ianuarie 2020 - 21:15, said:

„Simplicity is the ultimate sophistication.”
De ce s faci un lucru care funcționeaz cât mai simplu și ușor când îți poți complica viața cu tot felul de bazaconii, extravaganțe și drcii populare.

Un sistem de incalzire in pardoseala poate fi la fel de simplu ca si unul cu calorifere. Daca te referi la termostate multiple asta poti avea si la calorifere daca vrei un control si confort mai bun, nu e ceva ce vine la pachet cu IPAT-ul.

Sau esti pe cealalata baricada si vezi simplitatea unei camere echipate cu IPAT in loc de calorifere?

Edited by Bylly00, 09 January 2020 - 23:05.


#82
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008

 3matrix, on 09 ianuarie 2020 - 17:13, said:

Cunosti dar nu intelegi diversitatea tipurilor de locuinte .
Deci este nevoie de un radiator in baie , mai ales daca este o baie normala , cu geam , si folosita normal , cu aerisire .
oare de ce ai avea nevoie de un radiator in baie "normala" cu aerisire?
Nevoia de radiator in baie (portprosop) apare din alt motiv si anume sa pui un prosop la uscat...nu la ce te gandesti tu ca ti-ar trebui trei zile sa se regleze iar temperatura....Eu am IPAT exclusiv in toata casa + portprosoape in bai (am zis mai inainte de ce)...dupa ce aerisesc in 10-15 minute am restabilita temperatura setata pe termostat.

#83
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 brawnie, on 10 ianuarie 2020 - 14:35, said:

oare de ce ai avea nevoie de un radiator in baie "normala" cu aerisire?
Nevoia de radiator in baie (portprosop) apare din alt motiv si anume sa pui un prosop la uscat...nu la ce te gandesti tu ca ti-ar trebui trei zile sa se regleze iar temperatura....Eu am IPAT exclusiv in toata casa + portprosoape in bai (am zis mai inainte de ce)...dupa ce aerisesc in 10-15 minute am restabilita temperatura setata pe termostat.
Ok , dupa ce aerisesti " ca lumea " sa vezi ce repede mai face " sulea " baie in baia aia , daca ai numai ipat . Este minunat .

#84
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Nu este cazul sa te straduiesti sa mai demonstrezi, ne-ai convins! Tu si incalzirea prin pardoseala reprezentati doua linii paralele.

#85
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@3matrix tocmai ce ti-am scris mai sus ca in 10-15 minute ajung inapoi la temperatura setata pe termostat...
intrebare pentru tine:
care incapere crezi ca se incalzeste mai repede: una in care ai un radiator clasic de 1.35 mp (900x1500) sau una in care ai un "radiator" (incalzire in pardoseala) de 15 mp ?

#86
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Ntz, pune-i alta intrebare, mai misto, fiindca-l va pune in incurcatura:

O aeroterma de 2 kW va incalzi mai repede sau mai incet o camera, comparativ cu una de… 2 kW?

;)

#87
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postscurt_pe_2, on 10 ianuarie 2020 - 15:31, said:

Ntz, pune-i alta intrebare, mai misto, fiindca-l va pune in incurcatura:

O aeroterma de 2 kW va incalzi mai repede sau mai incet o camera, comparativ cu una de… 2 kW?

Posted Image
Cit esti de istet ...
Mai poti ? Hai mai da sfaturi despre cum sa mori de frig in casa ... ca voi astia care ati aparut din on line , zapaciti piata , apoi vin toti si se pling la noi , ca mor de frig , ca au consum mare de energie , si canci confort ?
... din fericire eu vad partea buna a lucrurilor . datorita zugravilor care dau sfaturi , noi avem de munca , pe bani grei .

#88
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Oh, ma flatezi…!


Iti vand un pont. De ex, pe jurnalul de case(insa nu numai) gasesti multi beneficiari de-ai mei din Buc si Ilfov(desi nu numai), care tremura de frig si se vaita in stanga si in dreapta ca incalzirea prin pardoseala ce-au ales-o si o au in imobile este vai de ea. Turturi, facturi enorme, disconfort maxim. Stii tu…, de-astea de sezon. Ma gandesc sa-i abordezi, calare pe-un cal alb, savatorule, stralucitule, briliantule, ca sa le iei bani grei si sa ii inveti tu ce au de facut sau macar sa le spui ce aveau de facut. Si uite-asa sa crape pipota-n ei de necaz si de durere ca nu te-au intalnit mai devreme, ca sa ii dirijezi tu pe inaltele culmi ale progresului si civilizatiei multilateral dezvoltate. Care este. Pe persoana fizica.

Si apropos de zapacirea pietii in domeniu, bucura-te ca inca mai aveti de lucru ca instalo-zugravi, prin suburbii de off-line. Usor-usor, piata se sedimenteaza, informatiile corecte circula, lumea invata. Iar cat o sa fiti on-line, bizuiti-va pe mine ca o sa va trag la gioale pana va pun cu botul pe labe, si asta indiferent cate clone ati avea sau/si conturi v-ati face inainte sau dupa ce-o luati in freza, tovarase 86-app.

#89
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,686
  • Înscris: 23.01.2010
Aici se regleaza piata...Posted Image ?
Fiecare cu ce are mai mult de vindut sau stie mai bine de facut?
Spor la treaba,...naivi sunt pentru ambele tronsoane...

#90
scurt_pe_2

scurt_pe_2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,971
  • Înscris: 23.06.2008
Ntz, aici nu se regleaza piata, ci aici ar trebui sa se informeze corect piata.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate