Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

”Sola Scriptura” contrazice Scriptura

* - - - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#127
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 richelieu, on 21 decembrie 2019 - 12:34, said:

Bun.... și in ce mod înseamnă tot ce mi-ai citat tu aici, ca e o problema dacă ma rog eu pentru ei?

Inafara de consumul inutil de resurse?

Pei te amagesti daca tu crezi ca se intampla ceva despre care Scriptura si inaintasii credintei spun altceva.

#128
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 12:40, said:



Inafara de consumul inutil de resurse?

Pei te amagesti daca tu crezi ca se intampla ceva despre care Scriptura si inaintasii credintei spun altceva.
Consumu inutil de resurse NU poate fi luat ca si argument pt ASA NU. :)
Dumnezeu Insusi a creat natura bazata pe excedent, pe asa zisu tau  'consum inutil'. :nonobad:
Singuru argument ramane ispitirea lu Dumnezeu sa faca ceva ce e impotriva lui Insusi.
Dupe cum scrie clar:
', intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar vrea sa treaca de aici la voi sau de acolo la noi sa nu poata." (Luc.16:26)'

E clar acum, este? SILIKA. :)

Edited by Dude_2nd, 21 December 2019 - 14:11.


#129
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 12:40, said:



Inafara de consumul inutil de resurse?

Pei te amagesti daca tu crezi ca se intampla ceva despre care Scriptura si inaintasii credintei spun altceva.
Știi cine a alcătuit cea mai des săvârșită forma de liturghie in BO?

#130
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006

Quote

Singuru argument ramane ispitirea lu Dumnezeu sa faca ceva ce e impotriva lui Insusi.
Ei as....astea sunt concluzii trase citind Biblia pe bucăți :)

#131
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 richelieu, on 21 decembrie 2019 - 15:37, said:


Ei as....astea sunt concluzii trase citind Biblia pe bucăți :)
Au n-ai cetit ceea ce ti-am scris? :)

Infruntati textu, Sfintia voastra! :nonobad:

#132
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,477
  • Înscris: 04.05.2006
Nu textu, ci contextul’ 😂😂😂

#133
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 richelieu, on 21 decembrie 2019 - 15:46, said:

Nu textu, ci contextul’ 😂😂😂
Dezvoltați.

Sfintia voastra. :)

#134
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 09:18, said:

Depinde cine face aceasta afirmatie. Vrun fanatic religios cumva? Da o sursa.
Toți sunt fanatici religioși în adventism. Deși este de notorietate informația respectivă, îți ofer o sursă, după cum dorești: https://www.ministry...trine-formation

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 09:18, said:

Da-mi cateva surse, ca sa vad cum sfintii parinti au promovat sau confirmat aceasta practica.
Iar începi cu erorile logice? Povara dovezii este la dumneata. Dumneata ai afirmat ceva, tot dumneata trebuie să vii și cu dovezile respective. Dacă afirmi că o anumită practică ar fi neconformă, trebuie să și demonstrezi neconformitatea acesteia, din punct de vedere istoric.
Dar ca să nu o mai lungim, Eusebie al Cezareii spune despre rămășitele pamântești ale Sfinților Mucenici că ele, aceste rămășite care reprezentau în sine țarâna și cenușă, sunt mai de preț decât pietrele scumpe și mai nobile decât aurul.

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 09:18, said:

Ce parere ai legat de rugaciunea pentru mantuirea celor morti?
O părere bună.

#135
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 16:45, said:

Toți sunt fanatici religioși în adventism. Deși este de notorietate informația respectivă, îți ofer o sursă, după cum dorești: https://www.ministry...trine-formation

Pei prima fraza din linkul ala spune asa:

For Seventh-day Adventists the one standard, rule, and ultimate authority for doctrine is the Bible. All other doctrinal authorities are subordinate.


Posted Image

In rest sunt de acord, EGW in general este foarte bine vazuta in mediul Adventist, dar in mod oficial apara autoritatea Scripturii.

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 16:45, said:

Iar începi cu erorile logice? Povara dovezii este la dumneata. Dumneata ai afirmat ceva, tot dumneata trebuie să vii și cu dovezile respective. Dacă afirmi că o anumită practică ar fi neconformă, trebuie să și demonstrezi neconformitatea acesteia, din punct de vedere istoric.
Dar ca să nu o mai lungim, Eusebie al Cezareii spune despre rămășitele pamântești ale Sfinților Mucenici că ele, aceste rămășite care reprezentau în sine țarâna și cenușă, sunt mai de preț decât pietrele scumpe și mai nobile decât aurul.

Dovezile stau in modul cum evreii se raportau la morti in Legea veche si in lipsa de informatii din Scriptura cu privire la cultul moastelor. Alta dovada este in doctrina biblica despre morti si ce se intampla cu ei dupa moarte.

Deci de la evrei nu are cum sa vina cultul mortilor, cel mai probabil el se trage de la popoarele pagane bizantine, dar n-as putea acum sa-ti dau o resursa. Dar poti da tu o resursa istorica unde Sfintii Parinti ai primelor secole cinsteau moastele si invatau credinciosii sa le venereze.

Citeam nu mai stiu pe ce site ortodox ca dovada biblica a cinstirii moastelor e in capul taiat a lui Ioan Botezatorul, care nust' ce au facut ucenicii lui cu el... o chestie d-asta ca m-a busit si rasul. Posted Image

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 16:45, said:

O părere bună.

Ma bucur sa aud, felicitari.

Da de ce e asa de buna?

 Dude_2nd, on 21 decembrie 2019 - 14:08, said:

Consumu inutil de resurse NU poate fi luat ca si argument pt ASA NU. Posted Image
Dumnezeu Insusi a creat natura bazata pe excedent, pe asa zisu tau  'consum inutil'. Posted Image
Singuru argument ramane ispitirea lu Dumnezeu sa faca ceva ce e impotriva lui Insusi.
Dupe cum scrie clar:
', intre noi si intre voi este o prapastie mare, asa ca cei ce ar vrea sa treaca de aici la voi sau de acolo la noi sa nu poata." (Luc.16:26)'

E clar acum, este? SILIKA. Posted Image

Da frate Dude, cum sa nu.

E totu' linie. Posted Image

Edited by Silika, 21 December 2019 - 17:22.


#136
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 17:22, said:


Da frate Dude, cum sa nu.

E totu' linie. Posted Image
Ok then !  :hypocrite:

#137
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 17:22, said:

Pei prima fraza din linkul ala spune asa:

For Seventh-day Adventists the one standard, rule, and ultimate authority for doctrine is the Bible. All other doctrinal authorities are subordinate.

Și te-ai oprit acolo, nu? La fraza citată de mine nu ai ajuns, înseamnă. Păi dacă citești pe sărite și numai ce îți convine, nu e de mirare argumentația dumitale. Și nici faptul că ai idei neconforme cu realitatea.

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 17:22, said:

Dovezile stau in modul cum evreii se raportau la morti in Legea veche si in lipsa de informatii din Scriptura cu privire la cultul moastelor. Alta dovada este in doctrina biblica despre morti si ce se intampla cu ei dupa moarte.

Deci de la evrei nu are cum sa vina cultul mortilor, cel mai probabil el se trage de la popoarele pagane bizantine, dar n-as putea acum sa-ti dau o resursa.
Dovezile sunt date de primii creștini, nu de evrei, întrucât creștinismul s-a dovedit a fi, încă din primele momente, opus iudaismului.
Lăsând la o parte că nu ai furnizat absolut nicio dovadă istorică care să-ți susțină părerea, îmi ceri mie, după care, când îți-o ofer cu mărinimie, îmi insulți inteligența, venind cu un astfel de răspuns.

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 17:22, said:

Dar poti da tu o resursa istorica unde Sfintii Parinti ai primelor secole cinsteau moastele si invatau credinciosii sa le venereze.
Ce ți-am oferit anterior, ce este? :D
Acum mai rămâne să-mi ceri nu o singură dovadă, ci două, după care, dacă-ți le ofer și pe acestea, să-mi ceri zece, după aia 100 și tot așa, până când îmi vei demonstra că de fapt nu am fost în stare să produc dovezi suficiente. Dacă vrei să mergi după principiile eristicii bine, iar dacă nu, spune să nu-mi mai pierd timpul dialogând.

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 17:22, said:

Ma bucur sa aud, felicitari.
Da de ce e asa de buna?
Pentru că eu trăiesc ortodoxia, nu stau pe margine să cârcotesc,  precum procedează criticii acesteia.

Edited by mario_bril, 21 December 2019 - 18:38.


#138
Dorel666

Dorel666

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,912
  • Înscris: 17.04.2016

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 09:27, said:


De ce? De unde stii ca mantuirea mai poate fi dobandita dupa moarte?

Apocalipsa 14:13 Şi am auzit un glas din cer care zicea: „Scrie: Ferice de acum încolo de morţii care mor în Domnul!” „Da”, zice Duhul, „ei se vor odihni de ostenelile lor, căci faptele lor îi urmează!”

 Silika, on 21 decembrie 2019 - 12:01, said:

Nu ai pentru ca stii tu... confortul de acasa. Posted Image

Clement din Roma: „Să ne pocăim cât timp suntem pe
Pământ.... să ne pocăim cu toată inima noastră de orice am
făcut aici în trup, ca să putem fi mântuiţi de Domnul, câtă
vreme avem încă oportunitatea să ne pocăim. Căci după ce
am plecat din lumea aceasta nu vom mai fi în stare să ne
pocăim (vezi Luca 16:19‑31). Câtă vreme avem ocazia să fim
vindecaţi, să ne încredinţăm lui Dumnezeu, Medicul, şi să‑I
plătim taxa ce o cere. Ce taxă? Pocăinţa dintr‑o inimă sinceră,
căci El cunoaşte mai dinainte toate lucrurile şi ştie şi ce este
în inimile noastre.”


Iustin Martirul: „Afirm că... nepocăindu‑se înainte de
moarte NU se pot mântui întru nimic...”


Sf. Ioan Damaschin: „Precum îngerii după cădere nu mai
au posibilitatea de a se pocăi şi de a reveni la starea de
sfinţenie originală, tot aşa nici oamenii nu se mai pot pocăi
după moarte, şi ei înşişi nu‑şi mai pot ajuta cu nimic pentru
îmbunătăţirea sorţii.


Sf. Ioan Gură de Aur: „Ca nu cumva plecând de aici
neîndreptăţiţi, să suferim pedeapsa cea mai de pe urmă. Dacă
în viaţa aceasta vom arăta sârguinţă, fie chiar cât de mică,
vom câştiga foarte mult; iar de nu vom avea grijă ci vom pleca
de aici fără să fim buni, apoi chiar dacă ne‑am pocăi acolo
cât de mult, totuşi cu nimic nu ne vom folosi. Căci trebuie să
te lupţi în timp ce te găseşti înăuntrul valurilor, iar nu după
ce s‑a isprăvit priveliştea să plângi şi să te boceşti fără de
nici un folos, după cum făcea cel bogat din Evanghelie...”


Cand primeaza adevarul, nici o alergare nu este un sacrificiu prea mic, chiar daca este obositoare din cale afara. Posted Image

1 Timotei 2:1 Vă îndemn dar, înainte de toate, să faceţi rugăciuni, cereri, mijlociri, mulţumiri pentru toţi oamenii,

Scrie ”pentru toti oamenii”, adica indiferent ca sunt vii sau morti.

#139
Silika

Silika

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,869
  • Înscris: 14.08.2006

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 18:43, said:

Și te-ai oprit acolo, nu? La fraza citată de mine nu ai ajuns, înseamnă. Păi dacă citești pe sărite și numai ce îți convine, nu e de mirare argumentația dumitale. Și nici faptul că ai idei neconforme cu realitatea.

Recunosc ca m-am oprit acolo. Posted Image

Pei dupa ce fix prima fraza a articolului spune negru pe alb ca autoritatea suprema e Scriptura si ca toate celelalte doctrine se subordoneaza ei, ce mai e de zis?

Daca mai incolo retracteaza si spune vro' tampenie, as zice ca e vina autorului, care e cam confuz. Posted Image

Nu ca vreau sa le iau apararea, stiu ca multi o idolatrizeaza pe White, dar nu vreau nici sa cadem in minciuni si exagerari. In crezul lor, pun Scriptura mai presus de orice. Ce fac faptic, e treaba fiecaruia.

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 18:43, said:

Dovezile sunt date de primii creștini, nu de evrei, întrucât creștinismul s-a dovedit a fi, încă din primele momente, opus iudaismului.

Nu este deloc opus iudaismului, pentru ca ambele au acelasi scop dar cu directii diferite trasate de Dumnezeu, prin prezenta legii date de Dumnezeu doar evreilor.

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 18:43, said:

Lăsând la o parte că nu ai furnizat absolut nicio dovadă istorică care să-ți susțină părerea, îmi ceri mie, după care, când îți-o ofer cu mărinimie, îmi insulți inteligența, venind cu un astfel de răspuns.

Ce spune Scriptura are in primul rand valoare istorica, caci vorbeste de crestinii de atunci.

Daca pentru tine Scriptura nu are valoare istorica, nu este vina mea.

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 18:43, said:

Ce ți-am oferit anterior, ce este? Posted Image
Acum mai rămâne să-mi ceri nu o singură dovadă, ci două, după care, dacă-ți le ofer și pe acestea, să-mi ceri zece, după aia 100 și tot așa, până când îmi vei demonstra că de fapt nu am fost în stare să produc dovezi suficiente. Dacă vrei să mergi după principiile eristicii bine, iar dacă nu, spune să nu-mi mai pierd timpul dialogând.

Care mah, citatul ala cu ramasitele care's mai de pret decat pietrele scumpe si decat aurul?

Ala este argument istoric in favoarea cultului moastelor? Eu inca sper ca glumesti.

Plus de asta, eu ti-am cerut citate ale Sfintilor Parinti, ori Eusebiu ala nu este recunoscut ca si Sfant Parinte al Biseririi Ortodoxe.

Deci hai, pune mana si da-mi ceva concret. Asa cum si eu i-am dat ceva concret lui Richelieu legat de inutilitatea rugaciunii pentru cei morti, respectiv citate clare ale Sfintilor Parinti care spun, cu subiect si predicat, ca dupa moarte nu se mai poate dobandi mantuirea.

 mario_bril, on 21 decembrie 2019 - 18:43, said:

Pentru că eu trăiesc ortodoxia, nu stau pe margine să cârcotesc,  precum procedează criticii acesteia.

Da, foarte frumos, dar n-ai raspuns la intrebare.

 Dorel666, on 22 decembrie 2019 - 00:14, said:

1 Timotei 2:1 Vă îndemn dar, înainte de toate, să faceți rugăciuni, cereri, mijlociri, mulțumiri pentru toți oamenii,

Scrie ”pentru toti oamenii”, adica indiferent ca sunt vii sau morti.

[ https://media.giphy.com/media/XsUtdIeJ0MWMo/giphy.gif - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Silika, 22 December 2019 - 05:14.


#140
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

 Silika, on 22 decembrie 2019 - 05:23, said:

Recunosc ca m-am oprit acolo. Posted Image

Pei dupa ce fix prima fraza a articolului spune negru pe alb ca autoritatea suprema e Scriptura si ca toate celelalte doctrine se subordoneaza ei, ce mai e de zis?

Daca mai incolo retracteaza si spune vro' tampenie, as zice ca e vina autorului, care e cam confuz. Posted Image

Nu ca vreau sa le iau apararea, stiu ca multi o idolatrizeaza pe White, dar nu vreau nici sa cadem in minciuni si exagerari. In crezul lor, pun Scriptura mai presus de orice. Ce fac faptic, e treaba fiecaruia.
Articolul respectiv arată părerile divergente din cadrul BAZS. Dacă dumneata iei doar ceea ce-ți convine, treaba ta.

 Silika, on 22 decembrie 2019 - 05:23, said:

Nu este deloc opus iudaismului, pentru ca ambele au acelasi scop dar cu directii diferite trasate de Dumnezeu, prin prezenta legii date de Dumnezeu doar evreilor.
Ați auzit că s-a zis... dar Eu vă spun...

 Silika, on 22 decembrie 2019 - 05:23, said:

Ce spune Scriptura are in primul rand valoare istorica, caci vorbeste de crestinii de atunci.
Mie-mi spui... Are o asemenea valoare istorică, încât nicio istorie nu o validează.

 Silika, on 22 decembrie 2019 - 05:23, said:

Ala este argument istoric in favoarea cultului moastelor? Eu inca sper ca glumesti.

Plus de asta, eu ti-am cerut citate ale Sfintilor Parinti, ori Eusebiu ala nu este recunoscut ca si Sfant Parinte al Biseririi Ortodoxe.

Deci hai, pune mana si da-mi ceva concret. Asa cum si eu i-am dat ceva concret lui Richelieu legat de inutilitatea rugaciunii pentru cei morti, respectiv citate clare ale Sfintilor Parinti care spun, cu subiect si predicat, ca dupa moarte nu se mai poate dobandi mantuirea.
No True Scotsman.

#141
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011

 mario_bril, on 22 decembrie 2019 - 20:33, said:



Ați auzit că s-a zis... dar Eu vă spun...

A intarit/inasprit legea. :)
Invatatura lu Isus NU e de sens contrar legii lui Dumnezeu,  cum crezi tu.

'Eu si Tatal UNA suntem...'. Pe-o mana. ;)

#142
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Dacă ești certat cu logica, poate fi precum spui dumneata.

#143
Dude_2nd

Dude_2nd

    Tehnocrat nihilist cronofag feral mogofan irecuperabil mem

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 37,715
  • Înscris: 04.01.2011
Oricine te contrazice, e certat cu logica...:lol: nu-ti pare suspect? :hypocrite:

#144
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010
Nu, atâta timp cât nu poți furniza un argument logic.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate