Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum curat gletul de pe perete

Soluție incalzire apartament...

Culori fire la boxele de jogger

Autorizatie Birou Acte Auto
 Parbriz defect

Ajutor cercetare lucrare de diser...

M-am culcat cu un tip și apo...

Facultate din Bucuresti posibil o...
 Eroare steering

Recomandare service pentru repara...

Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...
 Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315

Folie display laptop in Bucuresti?

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...
 

Examenul trichineloscopic 2019

- - - - -
  • Please log in to reply
11 replies to this topic

#1
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Ati  facut vreunul examenul trichineloscopic la carnea de porc de curand? V-a mai dat vreun rezultat SCRIS? In anii trecuti scriau pe chitanta daca rezultatul e negativ, anul asta nu au vrut sa mai imi dea nici o hartie la mana care sa ateste ca,porcul ( carnea ) nu are nici o problema! La voi cum a procedat? Daca vrei sa arati familiei sau celor apropiati ca ai carnea testata nu ai cu ce sa dovedesti acest lucru! Trebuie sa mearga pe incredere! E o problema cu centrul de examinare de la mine sau nici voua nu v-a mai dat rezultatul scris?

Edited by stlk, 16 December 2019 - 12:54.


#2
Lex404

Lex404

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 35,522
  • Înscris: 19.04.2009
Pai si aia avea valoare 0. Pentru ca tu puteai testa orice carne si vorbi despre rezultatul alteia, nu are amprenta genetica, etc.

#3
james_tont89

james_tont89

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 704
  • Înscris: 25.11.2015
nu stiu nu am porc de taiat, tot ce cumpar, cumpar din magazin

#4
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

View Poststlk, on 16 decembrie 2019 - 12:53, said:

E o problema cu centrul de examinare de la mine sau nici voua nu v-a mai dat rezultatul scris?
problema e cu centrul de examinare
daca ai platit trebuie sa-ti dea rezultatul in scris, cu stampila si semnatura

#5
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Daca si familiei si apropiaților trebuie să le demonstrezi cu hârtii ca să aiba încredere in ce spui e jale.
Le poți spune acelor neincrezatori că nu e cazul de adeverințe, daca rezultatul era pozitiv carnea era ridicată si distrusă.

#6
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008

View Postpersona695, on 16 decembrie 2019 - 13:09, said:

problema e cu centrul de examinare
daca ai platit trebuie sa-ti dea rezultatul in scris, cu stampila si semnatura
Ai facut de curand testul? ca azi am fost si nu am mai dat minic cu stampila si semnatura+rezultat ci doar un bon!

#7
stlk

stlk

    Spartan Officer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,439
  • Înscris: 15.07.2008
Am uitat sa adaug ca pe bonul de plata scrie doar "Examen microscopic" nici macar "Examen trichineloscopic". Examenul microscopic poate sa fie facut si la caine pentru alte tampenii! deci nu exista nici macar dovada ca ai fost sa faci test trichineloscopic. Faza e ca una peste alta aia, de la centrul de stat mi-au spus ca aparatul lor e defect sa ma duc la privat (bineinteles unul recomandat de ei). Oare nu fac smecherii? asa cum trimiteau doctorii pe bolnavii din spitale de stat sa-si faca analize la privat!?

Edited by stlk, 16 December 2019 - 13:40.


#8
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018

View Poststlk, on 16 decembrie 2019 - 12:53, said:

Daca vrei sa arati familiei sau celor apropiati ca ai carnea testata nu ai cu ce sa dovedesti acest lucru! Trebuie sa mearga pe incredere!

Pai, daca nici in asemenea situatii nu aveti incredere.... problema NU este la centrul de analiza, ci la........ ;)
Pe de alta parte, eu am facut de citeva ori, si la tara, si la oras (ok, recunosc, ultima oara acum vreo 7-8 ani) si nu mai tin minte sa fi primit vreo chitanta.
Am si mincat in fiecare an, din diverse surse, nu am patit nimic.

#9
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Anu asta nu mi-au dat nimic,a făcut analiza pe loc
Acum 5 ani când am luat carne dintr-o carmangerie și am aflat că au fost cazuri de îmbolnăvire in oraș am dus din carnea ăia la analiza,sa confirmat boala și au emis hartii

Edited by I2O, 16 December 2019 - 16:38.


#10
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,809
  • Înscris: 12.01.2018

View PostI2O, on 16 decembrie 2019 - 16:37, said:

Anu asta nu mi-au dat nimic,a făcut analiza pe loc
Acum 5 ani când am luat carne dintr-o carmangerie și am aflat că au fost cazuri de îmbolnăvire in oraș am dus din carnea ăia la analiza,sa confirmat boala și au emis hartii
și zici că ai luat carne din magazin confirmându-se trichinela și ți-au făcut  hârtii și pe urmă ai mers liniștit acasă?

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

View PostEMPP, on 17 decembrie 2019 - 13:44, said:

și zici că ai luat carne din magazin confirmându-se trichinela și ți-au făcut  hârtii și pe urmă ai mers liniștit acasă?

La spital pentru analize,2 dintre membrii familiei mele au fost dignosticati cu boala,era sectia de infectioase plina de la judetean si sectia de la spitalu militar la fel
Ca "pedeapsa" patronu respectiv acum vinde produse "traditionale"  din carne fix la mall,asta a fost "pedeapsa" ca a imbolnavit zeci de oamenii,unii dintre ei au ramas si cu sechele,inclusiv o laboranta de la DSV,ea a ramas cu dureri musculare pana in momentu de fata,am vorbit cu ea idin nou cand am facut analiza acum 2 saptamani

Edited by I2O, 18 December 2019 - 00:15.


#12
Hunor_66

Hunor_66

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,530
  • Înscris: 22.08.2016

View PostLex404, on 16 decembrie 2019 - 12:59, said:

Pai si aia avea valoare 0. Pentru ca tu puteai testa orice carne si vorbi despre rezultatul alteia, nu are amprenta genetica, etc.
Da, dar cu biletelul ala, se putea vinde carnea ;)
Acum este interzisa comercializarea porcilor sacrificati traditional, in gospodarii.

View Postpersona695, on 16 decembrie 2019 - 13:09, said:

problema e cu centrul de examinare
daca ai platit trebuie sa-ti dea rezultatul in scris, cu stampila si semnatura
Nu-i musai.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate