Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Respins la joburi din cauza aspectului?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
jobseeker

jobseeker

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.11.2019
Am fost respins la 15 companii de call-center, caserie,  vanzari  si la vreo doua supermarkete.
Chiar si la supraveghere video sali de jocuri.

Am impresia ca  cauza aspectului fizic si fetele de la HR sa nu ma fi placut? Nu vreau sa ma descriu din motive de confidentialitate, dar pot sa spun ca sunt genul de care toate femeile fug.   Oricat de bine m-as imbraca si m-as ingriji, tot nu pot sa impresionez.  
Am vazut totusi persoane mai slab pregatite angajate acolo, care nu faceau nimic, dar erau mai atragatoare fizic.
De munca fizica pe santier nici vorba pentru ca obosesc repede si am dureri de spate  daca stau mai mult de o ora in picioare si ma aplec de prea multe ori.  


Ce ar putea face o persoana urata si fara prea multe skill-uri intr-o societate ca Romania?
Nu stiu cat vor mai trai parintii mei, dar dupa ce vor iesi la pensie/vor muri, eu o sa ajung cersetor sau la puscarie.
Macar de a-ti binevoi sa ma ajutati cu sfaturi sau povestile de succes ale unor urati care au avut o cariera de succes, ca tot sunt sarbatoriile.

#2
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,524
  • Înscris: 05.06.2009
"Am vazut totusi persoane mai slab pregatite angajate acolo, care nu faceau nimic, dar erau mai atragatoare fizic."

Cum ai tras aceasta concluzie, din moment ce ai fost acolo doar pentru scurt timp, ca să participi la interviuri?!?

#3
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
la anumite joburi nu are cum sa conteze aspectul fizic,
m-as mira sa te refuze la supermarketuri unde e nevoie sa bagi marfa in raft strict pe aspecte fizice

poate la call centeruri sa aiba o explicatie dar la restul nu. sau la supraveghere video.

daca ai permis si esti din bucuresti/cluj/timisoara cauta pe taxi/uber;

cred totusi ca e vorba de atitudinea ta si gandeste-te la asta prima data.

#4
Trexman

Trexman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,371
  • Înscris: 11.11.2017

 bossake, on 07 decembrie 2019 - 08:35, said:

poate la call centeruri sa aiba o explicatie dar la restul nu. sau la supraveghere video.

E ca la radio, ce vorbești? Nu contează.

 bossake, on 07 decembrie 2019 - 08:35, said:

daca ai permis si esti din bucuresti/cluj/timisoara cauta pe taxi/uber;

Aia nu e slujbă.

 bossake, on 07 decembrie 2019 - 08:35, said:

cred totusi ca e vorba de atitudinea ta si gandeste-te la asta prima data.

Clișeu? Spune pe bune ce vrei să-i spui.

#5
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,693
  • Înscris: 22.11.2007
adica poate e  "ciudat" in comportament, gandire, exprimare, imbracaminte la asta m-am referit.

iar la callcenteruri te poate refuza pentru ca e totusi job de birou esti in imediat apropierea celorlalti colegi, interactionezi mereu cu ei si fiecare isi doreste un colectiv "cool" ..

de ce taximetrist nu e job dar supraveghere video sau bagator de marfa pe raft la supermarket ar fi?  am dat si eu un exemplu de job unde poti incepe chiar de azi munca si nu conteaza aspectul fizic(in cazul uber ca la taxi e nevoie de o hartie care dureaza 2 sapt sa  o iei)

Edited by bossake, 07 December 2019 - 08:53.


#6
scrisit

scrisit

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,236
  • Înscris: 01.12.2007
Daca nu descrii aspectul fizic, degeaba plangi aici.
Daca esti un latos de 150kg, normal ca nu te angajeaza nimeni.

#7
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Poti pune o poza cu cineva / ceva care se apropie de cum te vezi tu? Macar sa avem o referinta.
Si eu cred ca problema nu-i la aspect.

Edited by sorin147, 07 December 2019 - 08:56.


#8
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 jobseeker, on 06 decembrie 2019 - 20:52, said:

... ca obosesc repede si am dureri de spate  daca stau mai mult de o ora in picioare si ma aplec de prea multe ori.  
...
ceva imi sugereaza ca problema e la tine.

sa vezi cum e sa stai 13ore nemiscat pe scaun.

p.s. si da aspectul fizic conteza ... daca nu te poti (a se citi nu vrei) ingriji inseamna ca nu te repecti, daca nu te respecti cum ii poti respecta pe alti?

cum "sugerezi" ca-ti poti face treaba daca arati in toate felurile ca esti o persoana delasatoare?

#9
florinel

florinel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,112
  • Înscris: 29.06.2005

 jobseeker, on 06 decembrie 2019 - 20:52, said:

Am fost respins la 15 companii de call-center, caserie,  vanzari  si la vreo doua supermarkete.
Chiar si la supraveghere video sali de jocuri.


Am vazut totusi persoane mai slab pregatite angajate acolo, care nu faceau nimic, dar erau mai atragatoare fizic.
De munca fizica pe santier nici vorba pentru ca obosesc repede si am dureri de spate  daca stau mai mult de o ora in picioare si ma aplec de prea multe ori.  


Ce ar putea face o persoana urata si fara prea multe skill-uri intr-o societate ca Romania?
Nu stiu cat vor mai trai parintii mei, dar dupa ce vor iesi la pensie/vor muri, eu o sa ajung cersetor sau la puscarie.
Macar de a-ti binevoi sa ma ajutati cu sfaturi sau povestile de succes ale unor urati care au avut o cariera de succes, ca tot sunt sarbatoriile.

Aproape fiecare dintre noi avem o parere prea buna despre sine, nu esti unicat.

Raportarea la ceilalti insa, se face prin prisma societatii, grupului de prieteni, persoane necunoscute cu care interactionam.

Eu cred ca uratenia fizica nu este un impediment, atata timp cat nu provoci soc si groaza la aparitie. Cunosc persoane urate care au succes maxim, dupa ce i-ai cunoscut iti lasa o impresie foarte buna numai prin atitudine si maniere, limbaj...etc.


As zice ca la tine e o combinatie de factori - poti sa lucrezi mai mult la limbaj, invata sa spui "buna ziua" oricui si "multumesc" pentru orice nimic - insotite de un zambet. Face minuni !
Adauga la asta un aspect ingrijit, o tinuta neutra, fara mesaje sau culori stridente - priveste in ochi interlocutorii si fii cinstit cand respunzi la intrebari.

#10
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 jobseeker, on 06 decembrie 2019 - 20:52, said:

Am fost respins la 15 companii de call-center, caserie,  vanzari  si la vreo doua supermarkete.(...)Ce ar putea face o persoana urata si fara prea multe skill-uri intr-o societate ca Romania?

- call-center ...conteaza aspectul fizic ? Pana si la videochat se accepta fizic orice ...La call center in mod normal doar audio este, nu te vede nimeni.
- persoane mai slab pregatite angajate acolo, care nu faceau nimic, dar erau mai atragatoare fizic ? Niciun patron/manager nu angajeaza persoana "care nu fac nimic", deci undeva ai dat-o in bara la interviu
- De munca fizica pe santier nici vorba pentru ca obosesc repede si am dureri de spate  daca stau mai mult de o ora in picioare si ma aplec de prea multe ori ?  Astfel de activitati se fac peste tot, la supermarket, la vanzari, la casierie si cam peste tot unde este de lucru. Daca la toate interviurile spui asta este clar ca fug toti ...singur ai spus si ei te-au crezut : "uite-l cum arata si mai este si lenes"?!

Ce ar putea face o persoana urata si fara prea multe skill-uri intr-o societate ca Romania?
...clar se poate inscrie pe SP si deschide subiecte "fake" pentru a atrage discutii.

#11
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,148
  • Înscris: 19.09.2005

 superm, on 07 decembrie 2019 - 11:03, said:

...clar se poate inscrie pe SP si deschide subiecte "fake" pentru a atrage discutii.
ghinion, pe sp i se spune adevarul in fata, chiar daca il va durea.

#12
jobseeker

jobseeker

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.11.2019
Daca nu-mi gasesc de lucru pe specializarea mea de facultate umanista si nicio companie privata nu ma va angaja, ma voi duce la ANOFM sa ma declar inapt de munca si voi deveni asistat social.
Sa vedem daca patronilor smecheri le convine asa sa ma plateasca fara sa fac nimic prin taxe/impozite.



Nu vor sa-mi dea o sansa sa ma angajez macar o data sa pot sa arat ce pot? Nu pot sa ma instruiasca, sa ma invete?

#13
jobseeker

jobseeker

    New Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 17
  • Înscris: 28.11.2019

 superm, on 07 decembrie 2019 - 11:03, said:


Ce ar putea face o persoana urata si fara prea multe skill-uri intr-o societate ca Romania?
...clar se poate inscrie pe SP si deschide subiecte "fake" pentru a atrage discutii.
Lasa mistocareala ca nu tine.

Iata lista companiilor care m-au respins la interviu in ultimii patru ani, fie pentru ca am picat probele, fie pentru ca au decis ca nu sunt potrivit pentru cerintele lor.
Sa mai spuna presa si statul roman ca e criza de personal pe piata muncii si ca tinerii absolventi sunt niste lenesi sau prea pretentiosi.
Le-am spus ca ma  multumesc si cu un salariu de 1200-1500 lei, numai sa ma angajeze cineva si sa ma instruiasca odata.


Millward Brown
Blue Point
Mega Image
Gameloft
Vel Pitar
Christian Tour
Cel.ro
Auchan
Electronic Arts
Ubisoft
Samsung
Kaufland
Cinema City
Regina Maria
Adecco
ADP
Provident
Telus
JTI
Emag
BRD
Optima Solutions
Generali
ProCredit Bank
Patiseria Paul
Decathlon
Coca Cola HBC
Telekom
Raiffeisen
Bonus Group
BullGuard
RCS&RDS
CGS
Mango
Orange
Vodafone



E clar ca nu sunt facut pentru MUNCA daca atatea companii m-au respins!

#14
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Mergi la Hollywood si fa-te actor
Daca esti asa hidos precum sustii, se vor bate studiourile pe tine pentru roluri de zombies, criminali psihopati, extraterestrii malefici si alte asemenea.
Dupa vreo 2 filme de success, o sa sara fomeile pe tine de n-o sa le mai faci fata  

Spor

#15
Powerup

Powerup

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,124
  • Înscris: 30.04.2017
e clar ca o dai in bara la interviuri. Nu pot sa-mi dau seama ce anume, asta doar tu singur poti. Vorbeste putin si la obiect fara devieri. Banuiesc ca pretentii aberante nu ai avut gen masina de serviciu sau mai stiu eu ce. Si in nici un caz nu e vorba de aspectul fizic atat timp cat te prezinti ingrijit.

#16
Tort

Tort

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 998
  • Înscris: 02.01.2016
Incearca pe la depozite prin UK. Bani sa iasa
Dar +1 pentru "Problema e la tine". Si nu ma refer la aspect, mai mult la atitudine si pretentii. Pretentiile nu inseamna doar bani.

#17
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,443
  • Înscris: 10.08.2005

 jobseeker, on 06 decembrie 2019 - 20:52, said:

De munca fizica pe santier nici vorba pentru ca obosesc repede si am dureri de spate  daca stau mai mult de o ora in picioare si ma aplec de prea multe ori.
Eu spun ca asta te descalifica, nu aspectul.

#18
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

 Powerup, on 07 decembrie 2019 - 17:14, said:

e clar ca o dai in bara la interviuri. Nu pot sa-mi dau seama ce anume, asta doar tu singur poti. Vorbeste putin si la obiect fara devieri. Banuiesc ca pretentii aberante nu ai avut gen masina de serviciu sau mai stiu eu ce. Si in nici un caz nu e vorba de aspectul fizic atat timp cat te prezinti ingrijit.

Bingo! Faci impresie de "disperat" pt. ca incerci sa te "vinzi" prea ieftin la interviu...

 jobseeker, on 07 decembrie 2019 - 15:13, said:

Le-am spus ca ma  multumesc si cu un salariu de 1200-1500 lei, numai sa ma angajeze cineva si sa ma instruiasca odata.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate