Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 Alt "Utilizator nou" pe T...

ULBS INFORMATICA

Index preturi

Boxa membrana tweeter infundata
 Am nevoie de poze cu un curcubeu

Whisky for Mac

Xiaomi 14 Gpay

Izolare zid exterior de scandura
 Dezinstalare drivere W11 23H3

Recomandare masina de spalat fiab...

BSOD din cauza Intel Audio DSP dr...

De ce sunt oamenii nostalgici
 

Respins la joburi din cauza aspectului?

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
Ellaenn

Ellaenn

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,245
  • Înscris: 01.11.2019
De ce oare am senzatia ca nu vrei sa prestezi nimic?

#20
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Subsemnatul are vreo 130 kg. La un interviu pentru un post de inginer, un patron tembel mi-a spus ca nu ma vede lucra in firma lui ca sunt prea gras si ma misc greu! In urmatoarea secunda m-am ridicat de pe scaun si i-am spus: in acest caz consider interviul incheiat. Va urez succes in gasirea unui candidat slab. Si am parasit biroul fara sa mai ascult nimic din protestele lui. Din fericire am gasit si alti angajatori care nu s-au "uitat" la cele 130 de kg ale mele ci la ce am in cap. Si am un job bunicel acum, lucrez la o multinationala! Unde nu conteaza cum arati.
Asa ca initiator, mai insista. Si nu te vinde ieftin.

#21
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
daca ai 1.60m e trist pe schele.
daca ai un peste 1.90m te descurci.

si chiar nu glumesc, la 45°C sa stai cateva ore pe santier si sa dai directive coerente nu e chiar usor.

p.s. am si eu niste colegi (mingi) de care cand dau pe hol nu stiu daca am loc sa-i ocolesc sau e mai usor sa sar peste.

#22
amenajari_buc

amenajari_buc

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 160
  • Înscris: 05.12.2007
Daca nu atasezi niste poze cu tine, rog moderatorii sa inchida acest topic pentru ca nu are sens.

#23
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,141
  • Înscris: 19.09.2005
[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/en/a/ad/Fred_Flintstone.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by arg, 08 December 2019 - 12:27.


#24
superm

superm

    The difference is...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,770
  • Înscris: 30.07.2008

 jobseeker, on 07 decembrie 2019 - 15:13, said:

Lasa mistocareala ca nu tine.

Iata lista companiilor care m-au respins la interviu in ultimii patru ani, fie pentru ca am picat probele, fie pentru ca au decis ca nu sunt potrivit pentru cerintele lor.
Sa mai spuna presa si statul roman ca e criza de personal pe piata muncii si ca tinerii absolventi sunt niste lenesi sau prea pretentiosi.
Le-am spus ca ma  multumesc si cu un salariu de 1200-1500 lei, numai sa ma angajeze cineva si sa ma instruiasca odata.


Millward Brown
Blue Point
Mega Image
Gameloft
Vel Pitar
Christian Tour
Cel.ro
Auchan
Electronic Arts
Ubisoft
Samsung
Kaufland
Cinema City
Regina Maria
Adecco
ADP
Provident
Telus
JTI
Emag
BRD
Optima Solutions
Generali
ProCredit Bank
Patiseria Paul
Decathlon
Coca Cola HBC
Telekom
Raiffeisen
Bonus Group
BullGuard
RCS&RDS
CGS
Mango
Orange
Vodafone



E clar ca nu sunt facut pentru MUNCA daca atatea companii m-au respins!

Ar trebui sa cauti un loc de munca de tip "mystery shopper" ...poate chiar pe mers la interviuri.
"Lasa mistocareala ca nu tine." ... lista de firme pare o mistocareala, sunt muuult mai mult de 15 cum ai zis la inceput si in domenii diverse, chiar de nisa unele (adica unele necesita specializare). Acum depinde cum ai ajuns la interviuri si pentru ce posturi. Nu cred ca au avut toate anunturi publice cu angajari si nici ca angajeaza necalificati sau fara cerinte minime (studii, abilitati, aptitudini, experienta,etc.). Am citit destule CV-uri puse la anunturi de angajare si 90% din ele nu respectau cerintele, deci nu s-au calificat pentru interviu. Daca ai fost la multe interviuri pare ciudat, adica ai trecut de primul filtru si apoi la discutii fata in fata ai picat ... Ceva o fi suspect si la CV sau la modul in care au ajuns sa afle de tine.

Oricum raman la parerea ca e o discutie un pic aiurea, nu cred multe de pe aici ... dar e parerea mea.
Succes.

#25
LOLkekLOL

LOLkekLOL

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,348
  • Înscris: 29.07.2019

 jobseeker, on 07 decembrie 2019 - 15:13, said:

obosesc repede si am dureri de spate  daca stau mai mult de o ora in picioare si ma aplec de prea multe ori.
Iata lista companiilor care m-au respins la interviu in ultimii patru ani,
E clar ca nu sunt facut pentru MUNCA daca atatea companii m-au respins!
Nu stiu daca e vreo gluma acest topic... dar... multe locuri de munca presupun stat in picioare, inclusiv pe la supermarket... o parte stai la casa, alta parte la pus marfuri in raft, poate facut curat si altele... daca tu ai facut aceasta precizare ca nu poti sta in picioare mai multe de o ora, nici n-ar trebui sa te mire ca-ti iei reject... la call centere trebuie sa ai o dictie, sa poti vorbi placut si inteligibil cu oamenii, de regula si o limba straina... la banci nici nu stiu de ce ai aplicat, acolo nu prea se iau necalificati si conteaza si "aspectul" ...

Deci... daca e real ce-ai scris(am ceva dubii), poti reincepe prin a NU te plange ca nu poti sta in picioare, nici nu ar trebui sa pomenesti ceva de efort fizic daca nu esti intrebat... daca ai probleme de sanatate, du-te la doctor... agajatorii nu prea au chef nici de bolnavi reali, nici de bolnavi inchipuiti(lenesi/mofturosi)...

#26
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Vino mă la stat că aici la buget nu contează decât să știi subiectele care trebuie la examen, înțelegi care e mersul, apoi nu trebuie să mai muncești nimic

Uite ia exemplu de la Sobaru ăla de la TVR care s-au aruncat în cap de la.parlament in timpul discursului lui Boc, e și acum angajat și platit gras

#27
sfantu.dracu

sfantu.dracu

    Taur de Balaur

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,160
  • Înscris: 28.06.2005
Am văzut la Carrefour un domn cu un defect fizic (din naștere) la una din mâini.
Deci nu cred că te strică fața.
Cel mai probabil, atitudinea. :)

#28
Vlad_22

Vlad_22

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,002
  • Înscris: 16.07.2015

View PostFlat, on 09 decembrie 2019 - 12:39, said:

Vino mă la stat că aici la buget nu contează decât să știi subiectele care trebuie la examen, înțelegi care e mersul, apoi nu trebuie să mai muncești nimic

Uite ia exemplu de la Sobaru ăla de la TVR care s-au aruncat în cap de la.parlament in timpul discursului lui Boc, e și acum angajat și platit gras
Fix tu dai sfaturi Flat... :)

Edited by Vlad_22, 23 November 2021 - 11:03.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate