Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Izolare corecta pod

- - - - -
  • Please log in to reply
16 replies to this topic

#1
axxel23

axxel23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.03.2006
Va salut. Se da o casa P+1 cu placa de beton intre etaj și pod. Podul nu o sa fie locuit ci doar pentru depozitare. Sub placa de peste etaj am pus înainte de a turna betonul polistiren extrudat de 5cm.
Acoperișul se prezintă : învelitoare tabla tip tigla, șipci montate vertical si orizontal, folie anticondens 220gr/m2, astereala, căpriori de 15x12.
Ce pasi mai am de urmat pentru a izola atât placa de beton cat și podul sub astereala?

Eu ma gândeam sa pun la pod:
- Intre căpriori (vertical) 5cm de vata bazaltica rockwool + 10 cm vata minerala Isover PLE
- peste căpriori (orizontal) vata cu folie de AL de 5 cm
- rigips

Pe placa de peste etaj încă 5-10cm de extrudat și o sapa slab armata de 3-4 cm. Știu ca ar mai trebui și aici o folie de polietilena dar nu știu unde trebuie sa o pun. Sub polistirenul de sub placa sau sub polistirenul de peste placa?

#2
andbozo

andbozo

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,312
  • Înscris: 25.06.2006
Te intereseaza ca podul sa fie cat de cat incalzit/izolat?
Daca te intereseaza doar caldura din casa, e suficient sa izolezi pe placa. DAca faci depozitare sau ceva, pui apoi o podina din scandura. Cu OSB posibil sa faci condens, si sa fie necesara o bariera de vapori. Mai joaca-te pe ubakus.de

Attached Files


Edited by andbozo, 06 December 2019 - 12:40.


#3
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Daca podul nu va fi locuit, trebuie sa izolezi doar planseul de beton. Eu am folosit vata bazaltica, 20 cm, intre dulapi casetati, peste care am batut podea de lemn. Nu am folosit folie si nu am probleme cu condensul. Planseul meu nu este izolat la interior.

#4
Adrianradu

Adrianradu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,677
  • Înscris: 02.10.2016
...sau spuma...

Attached Files



#5
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Si eu intentionez sa folosesc podul doar pentru depozitare, asa ca voi izola doar placa de beton.
Pentru a evita aparitia condensului, am prevazut o folie bariera de vapori la interior, sub placa de rigips cu care am placat tavanele, iar in pod, peste cei 30cm de polistiren voi pune niste scanduri.
Initial ma gandeam la OSB, dar apoi am vazut ceva simulari in ubakus, in care aparea condensul.

In plus, sunt multi care se plang de aparitia condensulu in pod, sub placile de OSB (la o cautare pe google,gasesti multe cazuri)

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 axxel23, on 06 decembrie 2019 - 11:37, said:

Pe placa de peste etaj încă 5-10cm de extrudat și o sapa slab armata de 3-4 cm. Știu ca ar mai trebui și aici o folie de polietilena dar nu știu unde trebuie sa o pun. Sub polistirenul de sub placa sau sub polistirenul de peste placa?

   Sapa nu se armeaza.
    In general se foloseste polistiren normal nu extrudat. Dar daca nu ai ce face cu banii...


#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 axxel23, on 06 decembrie 2019 - 11:37, said:

Va salut. Se da o casa P+1 cu placa de beton intre etaj și pod. Podul nu o sa fie locuit ci doar pentru depozitare. Sub placa de peste etaj am pus înainte de a turna betonul polistiren extrudat de 5cm.
Despre cum sa izolezi corect planseul  ma intereseaza si pe mine.
Ce nu am inteles este unde ai tu acuma extrudat, pe tavan?

#8
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
da, este o practica de a se pune in cofraje polistirenul, apoi se toarna betonul. polistirenul ramane stfel lipit de placa dupa decofrare, pe tavane.

#9
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Si tencuiala cu se prinde de extrudat?

#10
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Se foloseste adeziv/masa de spaclu pentru polistiren

#11
kesarion111

kesarion111

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,067
  • Înscris: 15.06.2009
plasa fibra adeziv sau rigips pe structura metalica

#12
axxel23

axxel23

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 11
  • Înscris: 30.03.2006
Pe tavan voi pune rigips.
Peste placa cred ca voi pune polistiren extrudat și o sapa de 3-4 cm. Nu știu cat de bine suporta greutatea sapei polistirenul expandat. Ma gândesc ca e mai ok sapa decât osb-ul.
As izola și sarpanta mai mult pentru ca sa fie răcoare vara în pod. O sa mai urc prin pod și nu vreau sa fie ca în sauna.
De asta va intrebam cum ar fi mai ok sa fac izolarea șarpantei. Vata bazaltica Rockwool de 5 cm + vata minerala isover intre căpriorii de 15 cm și vata cu aluminiu de 5 cm perpendicular pe căpriori. Peste vata, rigips.

#13
mannick

mannick

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,039
  • Înscris: 08.08.2018
Izolarea sarpantei nu te va ajuta prea mult cu caldura. Bine, daca pui 40 cm de izolatie, va face o diferenta. Ventilatia insa, da. Sper ca ai suficiente gauri de ventilare pe acolo.

Edited by mannick, 07 December 2019 - 21:42.


#14
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Si eu am fost nehotarat in privinta izolarii podului. Pana la urma am procedat astfel: sub placa de la etaj - 10 cm vata minerala, peste placa de la etaj / sub sapa - 5 cm polistiren extrudat, la sarpanta 3 straturi de vata x 14 cm grosime fiecare (primul intre capriori, stratul 2 si 3 peste capriori).

#15
Prototype2

Prototype2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,913
  • Înscris: 20.11.2008
Si cu acelasi adeziv/masa de spaclu se poate lipi polistirenul de placa? In caz ca se pune ulterior dupa turnarea placii...
De dibluri e nevoie?

#16
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Se poate folosi și după aceea,dar de ce ai vrea sa faci asta? In general se recomanda aplicarea izolației pe partea rece a plăcii, zidului, etc.

#17
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 axxel23, on 07 decembrie 2019 - 20:58, said:

.......
As izola și sarpanta mai mult pentru ca sa fie răcoare vara în pod. O sa mai urc prin pod și nu vreau sa fie ca în sauna.
De asta va intrebam cum ar fi mai ok sa fac izolarea șarpantei. Vata bazaltica Rockwool de 5 cm + vata minerala isover intre căpriorii de 15 cm și vata cu aluminiu de 5 cm perpendicular pe căpriori. Peste vata, rigips.
Ce proiect bun de sauna ...

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate