Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Suspendare corpuri mobilier pe perete gips-carton

- - - - -
  • Please log in to reply
12 replies to this topic

#1
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
Am un perete de caramida, pe care din diverse motive, intentionez sa il plachez cu gips-carton.
Ulteriro vreau sa montez niste corpuri de mobilier pe acel perete, similar cu imaginile urmatoare, doar ca vor fi si ceva dulapioare, nu doar rafturi.
Cum sa fac structura pentru gips-carton ca sa fiu sigur ca peretele va sustine greutatea?

Attached File  IMG_4428.jpg   391.65K   53 downloadsAttached File  IMG_1929.jpg   296.26K   57 downloadsAttached File  IMG_1927.jpg   295.6K   57 downloadsAttached File  IMG_1877.jpg   377.09K   51 downloadsAttached File  IMG_1875.jpg   463.84K   44 downloads

#2
Dany_Darke

Dany_Darke

    ✠ Fear of the dark ツ

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 21,821
  • Înscris: 07.06.2014
e de ajuns sa te ancorezi in profilele de aluminiu.

daca stii ca ai prinderi atipice spatierii standard ale profilelor de aluminiu, atunci le adaptezi si pe ele, idem gisp cartonul ulterior daca treci de latimea unui panou. la mai putin nu e stres. doar sa nu uiti unde ai pus profilele ca sa nu gauresti cartonul sa-l faci jvaiter  pana nimeresti ce trebuie

faci marcaje la podea.

#3
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
Numai lipit intim rezista gipscartonul sau cu dibluri lungi si groase sa ajungi la caramida fiindca profilul pe care sta gipscartonul niciodata nu va potrivi cu inaltimea rafturilor si distanta dintre ele

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Dibluri lungi până în cărămidă.
Doar in profilul metalic prins e riscant să îți cada raftul in cap. Poate cu întreaga placare de pe perete

#5
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
@wizake, prima intrebare, cum plachezi cu gipscarton? folosesti profile metalice (nu de AL, cum zicea cineva mai sus, ca eu nu aam auzit de asa ceva), sau lipit cu "mamaligi" ?
a doua intrebare, stii unde vor veni prinse fiecare dulapioare / rafturi in parte?
Daca da, atunci:
- ptr structura pe profile, pe langa profilele verticale, pe care le poti imbina cate doua, poti pune si profile orizontale, daca primderea nu "pica" pe profilil vertical. Modul de realizare / cu ce faci prinderea pe profil, gasesti la producatorii de profile.
- pentru varianta cu "mamaligi" trebuie sa pui "mamaligi" ceva mai mari exact in zona in care este prinderea, ia r prinderea o faci cu diblu / conexpand pentru caramida

#6
Bebeluka

Bebeluka

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 983
  • Înscris: 28.07.2015
In spatele placii de rigips,in zona aferenta rafturilor ce vor fi montate poti monta un osb de ~10 mm,prins la randul lui in suruburi in rigips si/profilul adiacent. Eu asa as face.Cel putin o gasesc ca cea mai ieftina si rapida varianta.
Spor.

Edited by Bebeluka, 24 November 2019 - 18:50.


#7
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,487
  • Înscris: 06.01.2014

 danutzu_1069, on 24 noiembrie 2019 - 18:07, said:

...
- pentru varianta cu "mamaligi" trebuie sa pui "mamaligi" ceva mai mari exact in zona in care este prinderea, ia r prinderea o faci cu diblu / conexpand pentru caramida
Ceva asemănător am făcut eu la o clădire,  doar ca era din bca și rigid s-a pus la "pieptene" .
Apoi se poate prinde orice dorești,  luând în considerare ca fixarea se face în bca.

De asemenea, am fost nevoit sa fac o baie cu 2 pereți de rigips , pe unul dintre ei am pus ușa,  nici o problema. În schimb, pentru a "prinde" chiuveta, de fapt masca suspendata, ca ea susținea chiuveta, ... munca de chinez bătrân,  sau de croitor, măsurători,  întăriri de/cu profile mai late, ...  Și aveam masca, deci știam exact ce și unde va veni.

De-aia zic ,  succesuri .

#8
suri

suri

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,082
  • Înscris: 10.05.2004
daca ai siguranta ca prinderea corpurilor de mobilier se potriveste cu pasul profilelor verticale care sustin placile de rigips, atunci poti introduce rigle de lemn 50 x 25 mm in interiorul profilului CD60. suruburile de prindere a corpurilor de mobilier vor beneficia astfel de o fixare mult mai sigura in metal + lemn, iar riscul de smulgere scade.
rigla de lemn trebuie sa lunga cat profilul CD, astfel incat sa intre si in profilele UD montate pe tavan si pe pardoseala.

#9
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

 Dany_Darke, on 24 noiembrie 2019 - 16:25, said:

faci marcaje la podea.
Pot face niste poze cu ruleta in cadru.
Sunt mai multe solutii ca sa "gasesc" profilele dupa aceea.

 danutzu_1069, on 24 noiembrie 2019 - 18:07, said:

@wizake, prima intrebare, cum plachezi cu gipscarton? folosesti profile metalice (nu de AL, cum zicea cineva mai sus, ca eu nu aam auzit de asa ceva), sau lipit cu "mamaligi" ?
a doua intrebare, stii unde vor veni prinse fiecare dulapioare / rafturi in parte?

cu profile metalice
nu stiu exact-exact.. am o oarecare idee, dupa niste poze. Nu am mobila facuta inca, va fi facuta la comanda probabil, deci as putea regla prinderile in fct de pozitia structurii metalice



 Bebeluka, on 24 noiembrie 2019 - 18:50, said:

In spatele placii de rigips,in zona aferenta rafturilor ce vor fi montate poti monta un osb de ~10 mm,prins la randul lui in suruburi in rigips si/profilul adiacent. Eu asa as face.Cel putin o gasesc ca cea mai ieftina si rapida varianta.
Spor.

am mai auzit sugestia asta. Doar fasii de OSB, sau tot peretele dublat cu OSB?


Attached File  Capture.JPG   48.13K   13 downloads

Edited by wizake, 24 November 2019 - 22:55.


#10
arg

arg

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,149
  • Înscris: 19.09.2005

 Dany_Darke, on 24 noiembrie 2019 - 16:25, said:

e de ajuns sa te ancorezi in profilele de aluminiu....
alea de colt cu care se face muchia?

rigipsul se pune pe baghete de lemn sau pe profile din tabla zincata.

ontopic.
rama din lemn pe care vine rigipsul si de care se prind rafturile... dar trebuie un pic de "talent".

Edited by arg, 24 November 2019 - 23:11.


#11
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019
Ori dibluri lungi ori tot peretele dublat cu osb.
Faci dulăpioare, in ele pui chestii si le găsești dimineața pe jos.

#12
danutzu_1069

danutzu_1069

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,688
  • Înscris: 17.01.2008
Am vrut si eu sa zic cu cadre de lemn, dar trebie sa fi atent cand cumperi, ca sa fie drepte si uscate bine.

#13
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Pentru pana in 200kg profile UA si conectorii aferenti in plansee. Pe fata lor laterala prinzi vincluri de cornier sau platbanda groasa. Partea orizontala va iesi prin placa de rigips. Atat. Pe vincluri sprijini polita sau blatul.

Daca esti sigur ca vei avea carcase paralelipipedice de mobilier poti omite vinclurile si prinzi sina de suspendare in suruburi de profile.

Pentru rigipsul prins in profil UA iti vor trebui suruburi autoforante, profilul e mult mai gros.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate