Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Livada nuci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#37
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008

View Postflrz, on 21 decembrie 2019 - 16:09, said:

Ai pus nucă încolțită în PET-uri ?

da

#38
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Deasupra pamantului, ce se afla ?

#39
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
un strat de nisip

#40
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Să mențină umezeala ?

#41
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
la asta m-am gandit si eu
plus sa ermetizeze mai bine radacina cand a fost pusa nuca in pamant, sa impiedic sa ajunga aer la radacina
mi-as dori sa gasesc o carte cu, cultivarea nucului de la 0, crescut din nuca

Asta e primu chandler

Attached Files



#42
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
De ce vrei neaparat selectionat si nu altoit ?

#43
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
pai majoritatea voi incerca sa-i altoiesc cu pescianski si chandler de la cineva,de asta am in peturi
am de la cineva nuci cu miez f bune la gust,vreau sa vad ce iese din el asa si vreau sa vad ce rod face un chandler din nuca

Edited by ceanu1980, 22 December 2019 - 20:14.


#44
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Vei aștepta ani buni până o să facă o nucă cel selecționat.

#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
ne e problema,doar asa pot vedea si invata mai multe

#46
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Cine ma poate ajuta, ce au nucii mei, totul a inceput cu o pata mica transparenta si s- a marit

Attached Files



#47
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013
Nu ma pricep, dar stiu ca "hrana" principala a nucului e azotul. Baga si tu niste ingrasaminte cu azot in pamantul ala si poate isi revin. Oricum , rau nu o sa le faca.
Dupa ce iti faci livada, umple-o cu trifoi. Are obiceiul sa absoarba azotul din aer si sa il bage in pamant. O sa ajute nucii foarte mult.
Fasolea face la fel.

#48
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
incepand de ieri am inceput plantarea nucilor din peturi in pamant,trebuia facuta in primavara,dar pandemia m-o f...
au fost destul de schingiuiti saracutii si inca mai au destul de tras,poate vor scapa cu viata
altoirea lor o pot incerca la primavara sau sa mai astept un an?,dupa ce voi termina plantarea lor,voi baga si un foto

#49
sososs

sososs

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 217
  • Înscris: 12.06.2013
Spor la treaba

Edited by sososs, 10 November 2022 - 21:08.


#50
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008

View Postjimi91, on 24 noiembrie 2019 - 01:26, said:

Daca esti nascut in 80, acum ai 40, deci, o sa mananci nuci la 60....atunci nu o sa mai ai dinti si te gandesti, ce bine era daca plantai pruni Posted Image...batranilor le plac prunele Posted Image...mai faci si o tuica Posted Image)..cu nucile, cate sa mananci...nu sunt bune nici daca faci hemoroizi, o alta boala a batranetii Posted Image)...deci, chiar daca ai cu ce, nu iti permiti Posted Image)
Ma apuc sa reinvieri .
Uite ca am mancat deja nuci din pomisori,o nuca in 2021,aprox 20 anul trecut si ce sa vezi,inca nu am 60 de aniPosted Image

#51
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Uite ca timpu a trecut si acolo am doar 6 nuci momentan,inca nu sunt decis daca voi mai planta tot nuci sau daca voi face livada pe tot terenu.
Un nuc a dat coltu anu trecut in primavara,am plantat altul in locu lui.
Am 3 pescianski, un fernor,in anul 4 de crestere si un tulare si chandler plantati toamna trecuta.
Mult laudatul pescianki nu este conform asteptarilor la gust,nuci iesiti aiurea mult mai buni decat ''panarama'' asta la gust,nu as mai cumpara pescianski,mai vad anu asta ce va fi.
Afirmatia mea se bazeaza facanf comparatia intre chandler si fernor,multtttt peste peski la gust.
Inafara de acei nuci mai am un prun pe rod si am mai plantat un prun,2 ciresi si 2 meri,da am descoperit marul(am bagat un gala si un pinova)
In acelasi timp nucii mei din peturi sunt cam asa,3 am plantat eu pe un alt teren sa vad in cat timp intra pe rod(primele nuci)
4 bucati am dat la cineva toamna trecuta si am grija de ei,m-am oferit sa-i altoiesc si a  zis ca ramane cu ei asa,eventual daca imi reuseste altoirea de anu asta la toamna o sa-i mai duc 2-3 nuci.
O sa revin si cu ceva poze de la ei cat si de la incercarile mele de altoire.

Edited by ceanu1980, 20 June 2023 - 08:53.


#52
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Nu crede tot ce spun moldovenii despre soiurile lor. Daca era ceva bun, Pescianski era in toata Europa. Nu este.
Asa cum nu este nici nucul comun, cel ridicat in slavi de necunoscatori. Dragilor, doar un nepriceput doreste nuci de 10-20 m inaltime (inaltimea maxima atestata este de 34 m), care-ti fac doar umbra si nuci mai deloc. In context, sunt curios cum pot fi scuturati...
Asa ca acum mult timp, in tarile unde pomicultura era dezvoltata, au fost inventate soiuri noi de nuci, cu diametrul fructului ceva mai mare, cu coaja mai subtire si mai gustoase decat ce creste prin Romania. Anumite soiuri s-au impus atat de mult ca numai ele sunt comecializate extern. Mai mult, acele soiuri nu rodesc doar pe extremitatile ramurilor, precum nucul comun. ci pe intraga lungime. Cu alte cuvinte sunt mult mai productive. Nu le ai, bati nucul din ograda si-ti vinzi productia in piata...
Un astfel de nuc iti intra in productie in al 4-lea an de la plantare, va creste sub 12 m inaltime si va rodi intre 40 si 50 de ani (daca-i altoit). Apoi face doar umbra si poate fi taiat.
SI nu mai vorbiti de Chandler. Soiul este american, din California si in Romania este vulnerabil la boli. Sunt o gramada care si-au luat teapa si-au pierdut enorm cu livezi de Chandler.
In ceea ce priveste legislatia ea exista din anul 1956, iar regimul de atunci inca traia cu frica ca rusii or sa ne ia, iarasi, toate granele ca-n '53. O nuca de 30 g are 190 cal. Cu cativa saci de nuci treci o iarna... Ca aceasta legislatie este caduca o stie toata lumea, dar frica inca nu a disparut. A, aceiasi legislatie se aplica la castani, din acelasi motiv.

#53
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,160
  • Înscris: 15.05.2008
Inainte sa cumpar acest soi am tot intrebat pe unde am putut daca au nuci de pescianski,din pacate nu am gasit,asta este acum,prin opinia mea poate ajut pe cineva pe viitor si tot este un plus.
Daca mi se cere parerea mea e vai de aia care au infiintat livezi de ha cu acest soi,mai astept si anu asta,daca e totul ok voi avea mai multe fructe,daca nu se schimba nimic la gustul de pescianski voi scrie si pe grupu de nucicultori unde sunt destui cu livezi de peski.

#54
adip1962

adip1962

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,487
  • Înscris: 01.07.2020
Un singur an de fructificare nu e relevant la niciun pom. Ai rabdare, poate anul asta o sa fie mai bine. Daca nu, scoate-l si inlocuieste-l. Nu uita ca nu esti nemuritor si nu ai tot timpul din lume la dispozitie.

Edited by adip1962, 21 June 2023 - 07:01.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate