Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Aplicatie medicala / asistent med...

Google Sheet - Referire la textul...

De ce vor atația politicieni...

ERR_ADDRESS_UNREACHABLE
 Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...

Montaj aer conditionat in balcon ...
 Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...

joc idem Half Life gratis
 PC game stream catre Nvidia Shiel...

Pompa de apa HEPU ?!

Vreau o masina electrica de tocat...

Cum ajunge remorca de tir inapoi ...
 

Livada nuci

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
63 replies to this topic

#19
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 ceanu1980, on 24 noiembrie 2019 - 01:25, said:

va fi peste 30 de ani,momentan este iarba acolo

da, peste 30 de ani, ai in plan sa se mute si vecinii, cu tot cu case....raman nucii tai singuri

Aaaa...sau poate nu am prins ideea, ce ai vrut sa zici? ii plantezi anul asta si la anul ii tai? sau ..ce relevanta are afirmatia ta cu "momentan"

Edited by cuculea, 24 November 2019 - 09:57.


#20
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 DGecko, on 24 noiembrie 2019 - 01:25, said:

Apuca-te de treaba, vezi ce iese si nu mai cere sfaturi de genu` pe aici ca n-ai sa primesti un raspuns concret pentru ca asa-i romanul, invidios pe iedeile si realizarile altora.
Succes!
bai ...sa stii ca s a umflat pipota in mine de invidie, uite cum sta sa pocneasca....nucul...un arbore atat de exotic si nemaintalnit in Romania...doar si numai Ceaunu il pote planta, ptiu drace, sa mor de invidie si nimic altceva, vreu si eu sa am asa ceva , pot sa pun unul in ghiveci si sa il tin in ...baie spre exemplu.

#21
dan210

dan210

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,236
  • Înscris: 24.06.2006

 ceanu1980, on 24 noiembrie 2019 - 01:25, said:

buna si asta,dar nu aici,nu e cazu
eu cred ca e cazul sa traiesti in buna intelegere cu vecinii, mai ales ca nu vei fi permanent acolo

#22
Cinevadragsiiubit

Cinevadragsiiubit

    PLOIEŞTI CITY

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,755
  • Înscris: 18.01.2019
Nu  uita de schimbările climatice :P treci pe smochini ;)

#23
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Locatia este in suceava, pe langa putna, ca si valoare imobiliara nu ma intereseaza (la o adica mai am 11 ari, 200 m distanta de astia 20)

 Cinevadragsiiubit, on 24 noiembrie 2019 - 10:30, said:

Nu  uita de schimbările climatice :P treci pe smochini ;)
Nu mai prindem noi asa ceva

 dan210, on 24 noiembrie 2019 - 10:27, said:


eu cred ca e cazul sa traiesti in buna intelegere cu vecinii, mai ales ca nu vei fi permanent acolo
Foarte adevarat, dar tre sa ai cu cine, recent vecinul cu, casa pe hotar si- a facut anexe, gard si a tacut malc, poate o sa- i propun sa mai renunt eu din deschiderea la drum si sa mi cedeze din spate, ma invecinez cu el  pe doua laterale

Edited by ceanu1980, 24 November 2019 - 11:34.


#24
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
La Suceava clar nu merge cu smochin, dar si cu nuc mai devreme de 7 ani nu vezi rod ca lumea. Eu as planta si altceva care rodeste rapid macar pe margine, macar sa mananci o caisa un mar ceva pana scoti primul sac de nuci. :)

#25
Friskey

Friskey

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 11,500
  • Înscris: 11.01.2013

 flrz, on 24 noiembrie 2019 - 00:58, said:

Nu am auzit de ari ca unitate de masura in agricultura pe nicaieri in tara,
In toata tara e "ari". https://ro.wikipedia.org/wiki/Ar

Pune soiuri din alea altoite care fac nuca mare si coaja subtire, cu nucul comun nu faci nici o treaba.
Daca nu stai acolo, o sa iti fure nucile.
Cand se vor face mari iti vor fura si nucii, lemnul de nuc e scump.

#26
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Caisa nu cred ca merge, meri am 4 langa casa unde stau, fara nici un motiv mi s- a pitit pe nuc, dupa plantare in 3 -4 ani sper sa vad primele nuci

#27
marco68

marco68

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 404
  • Înscris: 23.12.2007
Ceaunu, e corect  ce spui, dar e corect si ce spun colegii de suferinta, nucul incepe sa faca la 4-5 ani(o nuca -doua) si tot cu 4-5 nuci mai mult in fiecare an , adica de un cozonac o sa stringi cind va avea nucul vreo 12 ani......avind in vedere ca traieste peste suta de ani , copilaria e la fel de lunga.Un alt detaliu, nucile mari sint cele mai fara de gust de nuca.....nucile nuci sint cele comune, nucile mari nu ti le primeste la centrele de colectare ca nu mai au gustul de nuci....colegii ti-au recomandat piersici ,caisi, stiu ei de ce, pentru ca ei traiesc putin( casii piersicii), adica pina vei minca nuci cit de cit , macar la 3 ani incepi sa faci o dulceata , o tuica, un compot , ce mai ,oameni practici.....

#28
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 ceanu1980, on 24 noiembrie 2019 - 11:48, said:

Caisa nu cred ca merge, meri am 4 langa casa unde stau, fara nici un motiv mi s- a pitit pe nuc, dupa plantare in 3 -4 ani sper sa vad primele nuci
Gata...asta e...planteaza nuci fratizca...peste 10 ani sa vii sa ne zici ce alergii ai si cum incep sa te sufoci incet incet....si sa ne mai zici daca mai creste ceva prin curte pe la tine sau , daca tii legatura cu vecinul, daca si la el mai creste ceva prin curte pe la el. sanatate multa va doresc.

#29
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
nu se preteaza temperaturile pt piersici,caisi
nucile alea mari sunt din soiul carpatica,alea mai mult sunt bune de agatat in brad
eu am luat pescianski de la moldova

 cuculea, on 24 noiembrie 2019 - 13:48, said:

Gata...asta e...planteaza nuci fratizca...peste 10 ani sa vii sa ne zici ce alergii ai si cum incep sa te sufoci incet incet....si sa ne mai zici daca mai creste ceva prin curte pe la tine sau , daca tii legatura cu vecinul, daca si la el mai creste ceva prin curte pe la el. sanatate multa va doresc.
unde locuiesc acum,are vecinu doi nuci,unu este in colt la 1 m de gard,i-l estimez la vreo 15 ani,este al 2-lea an cand pap si eu nuci din el,in partea mea am un mar,visin si prun pe rod,cand trece mai mult la mine o sa-l scurtez,pe cat pot sa nu-l daunez cumva,dar nici o clipa nu m-am gandit sa ma gandesc ca-mi pica in cap

#30
cuculea

cuculea

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,197
  • Înscris: 08.12.2006

 ceanu1980, on 24 noiembrie 2019 - 13:52, said:

nu se preteaza temperaturile pt piersici,caisi
nucile alea mari sunt din soiul carpatica,alea mai mult sunt bune de agatat in brad
eu am luat pescianski de la moldova


unde locuiesc acum,are vecinu doi nuci,unu este in colt la 1 m de gard,i-l estimez la vreo 15 ani,este al 2-lea an cand pap si eu nuci din el,in partea mea am un mar,visin si prun pe rod,cand trece mai mult la mine o sa-l scurtez,pe cat pot sa nu-l daunez cumva,dar nici o clipa nu m-am gandit sa ma gandesc ca-mi pica in cap
ok...gata...nucu...asta e...sper sa ne vedem peste 10 ani si sa nu imi psui ca ai alergii , probleme respiratori si alte chestii de genul...sanatate multa. deci...ramane nuc , unul langa altul...
Ce ai mai vrea sa stii ? ce nelamurire mai ai?

se poate inchide subiectul?

#31
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Știu ca unitate de măsură cât reprezintă, însă la mine în Constanța, nu am auzit să se măsoare ceva în ari, doar hectare: un hectar 2000, nu un hectar și 20 ari.
Nucul altoit începe să facă nuci la 3-4 ani de la plantare, cel selecționat după 7-8, chiar 10.
Deja la 7 ani de la plantare, din 10-15 nuci altoiți, aduni 2-3 saci.
Singurul dezavantaj la cei altoiți este că trăiesc mai puțin decât selecționații, aproximativ 40-50 ani față de 100-120.
Ca soiuri, îți recomand Marele moldovenesc și Miroslava, eventual Jupânești.
Dacă vrei să riști cu soiuri străine, încearcă Franquette.

#32
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
pe mine m-a convins pescianski,acum voi vedea ce va fi
am incercat sa gasesc undeva nuca din soiu asta de vanzare si pauza
am gasit subiectul pe agricultura si ma voi muta cu discutiile acolo
da se poate inchide,ms la toti pt pareri

#33
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017

 cuculea, on 24 noiembrie 2019 - 01:16, said:

Tu vrei sa plantezi nuci la o asemenea distanta de vecini? nucul e cel mai ....otravitor pom ....eu zic sa te mai gandesti.

Cu ce este otravitor mai exact? Cu iod? Iodul e folosit corpului.
Am 50 de nuci in curte, apa e ok, solul e fertil, iar aerul nu e otravit.

#34
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
daca tot nu s-a inchis voi posta mai departe
azi am plantat 5 nuci
4 pescianski  si 1 buc fernor
astea 2 soiuri au mai fost disponibile pe final de sezon

#35
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,145
  • Înscris: 15.05.2008
Alta nebunie infaptuita toamna asta

Attached Files



#36
flrz

flrz

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,490
  • Înscris: 12.11.2019
Ai pus nucă încolțită în PET-uri ?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate