Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Umiditate la interior pe stalpii de sustinere la casa neizolata

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011
Buna ziua, ne-am mutat in casa neizolata la exterior.  Cu frigul si ploaia din ultimele doua zile stalpii pe cele doua colturi expuse ale casei s-au racit f tare si astazi am observat ca sunt umezi.  In casa aerul este uscat, dar banuiesc ca in timp tot se va produce condens pe acesti stalpi. Nu imi permit sa pun izolatia la exterior anul acesta dar as dori sa gasesc o solutie temporara ca sa nu apara igrasie.  Ce as putea face?  O cunostinta ne-a sugerat sa placam macar stalpii cu polistiren.  Se poate face asa ceva?  Ar face vreo diferenta?  Ce altceva am putea face?

#2
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Dezumidificator, folosesc asa ceva intr-unul din dormitoare, et.4, colt si nord. Isi face treaba, modelul este acesta:
https://www.emag.ro/...e/pd/DCWX5DBBM/

#3
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca doar 2 stalpi sunt umezi, lasa-i asa. Tot se va face igrasie.
Degeaba izolezi doar stalpii. Se transmite frigul prin planseu, zidarie, etc.
Faci la anul toata termoizolatia. Acum doar te chinui si nu rezolvi nika.

#4
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
inca se poate face izolatie exterioara! mai ales ca se anunta temperaturi in crestere!
o lasi la ,,gri" . apoi poti sa folosesti/inchiriezi un dezumidificator( sau AC, daca ai)

#5
Bratu_danut_007

Bratu_danut_007

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 272
  • Înscris: 10.10.2006
Am fost in situatia ta in urma cu un an, interiorul finisat exterior la caramida. Aveam aproape toate colturile casei ude mai ales cand ploua (in colturi fiind stalpii din beton si betonul trage, caramida are goluri ruperi si nu se uda). Am folosit un dezumidificator si casa incalzita tot timpul, chiar aveam o camera unde uscam rufele deci umiditate maxima dar nu a aparut igrasie.
Acum nu mai am ce face cu dezumidificatorul ;)) cred ca este singura solutie - dezumidificator si casa incalzita.

#6
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

 GloriaS, on 23 noiembrie 2019 - 10:07, said:

Nu imi permit sa pun izolatia la exterior anul acesta dar as dori sa gasesc o solutie temporara ca sa nu apara igrasie.  Ce as putea face?  O cunostinta ne-a sugerat sa placam macar stalpii cu polistiren.

    Plachezi stâlpii la exterior cu polistiren. Ai nevoie doar de un sac de adeziv si câteva placi de polistiren.
    Contrar celor spuse de cei de mai sus , cu dezumidificatorul nu faci decât să consumi curent electric de pomana.

#7
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
depinde si cand ati tencuit,ridicat casa fiindca apa nu iasa asa usor pe cat de repede se fac azi casele
se poate placa  coltul si daca casa-i zugravita te gandesti si-i faci un design cu acea iesitura a polistirenului sa nu arate urat daca nu mai vrei s-o izlezi pe toata.eu sincer nu mi-as pune polistiren pe o casa.nu stiu daca prin vata bazaltica trece umezeala si peretele respira mai usor

Edited by EMPP, 24 November 2019 - 09:24.


#8
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 EMPP, on 24 noiembrie 2019 - 09:23, said:

......nu stiu daca prin vata bazaltica trece umezeala si peretele respira mai usor
saracul perete ...sa nu se sufoce ...

#9
GloriaS

GloriaS

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 74
  • Înscris: 25.03.2011

 cspot, on 23 noiembrie 2019 - 18:49, said:

Plachezi stâlpii la exterior cu polistiren. Ai nevoie doar de un sac de adeziv si câteva placi de polistiren.
Contrar celor spuse de cei de mai sus , cu dezumidificatorul nu faci decât să consumi curent electric de pomana.

Asa o sa facem, dar pentru ca a venit frigul si pentru ca avem doar vreo 2-3 zile mai calde saptamana asta si sunt doar eu cu sotul, vom lipi placile cu spuma poliuretanica.  As vrea sa lipesc si pe centuri, numai nu stiu ce as putea sa pun peste polistiren ca atunci cand ploua/ninge sa nu se scurga apa intre polistiren si zid.  Sper doar sa nu se infiltreze apa prin vreun loc inaccesibil, unde ulterior sa se formeze mucegai.  


 EMPP, on 24 noiembrie 2019 - 09:23, said:

depinde si cand ati tencuit,ridicat casa fiindca apa nu iasa asa usor pe cat de repede se fac azi casele
se poate placa  coltul si daca casa-i zugravita te gandesti si-i faci un design cu acea iesitura a polistirenului sa nu arate urat daca nu mai vrei s-o izlezi pe toata.eu sincer nu mi-as pune polistiren pe o casa.nu stiu daca prin vata bazaltica trece umezeala si peretele respira mai usor

Casa e ridicata de peste 1 an jumate si tencuita la interior de peste un an, deci nici vorba de umezeala de la constructie.  E clar ca betonul trage apa ca un burete, pentru ca desi a mai fost frig nu am avut probleme cu condensul.  Dealtfel in prima postare am si specificat ca in casa aerul este uscat, nu umed.

#10
sebulbus

sebulbus

    cereal killer

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,967
  • Înscris: 03.12.2005
Pune macar un polistiren de sacrificiu prins in niste spuma sau 2 dibluri la placa. Daca nu ai ghinion de vreo vijelie cred ca te trece lejer iarna netencuit.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate