Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Alegere sistem constructiv

- - - - -
  • Please log in to reply
4 replies to this topic

#1
ionutgrig

ionutgrig

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 30.11.2006
Salut. Sunt in situatia in care am achizitionat un teren la aprox. 50 km de Bucuresti, deci zona climatica 2, si vreau sa dau startul planurilor de construit o casa. Pana acum am tot cautat arhitect si am mers pe la cateva intalniri/discutii cu diverse persoane: ingineri, arhitecti, oameni din zona constructiilor etc. Dupa ce am analizat toate datele stranse pana acum, tinand cont si de buget, avem 2 optiuni pentru o casa de 100 mp utili doar parter (120-130 mp construiti ??) ca sistem constructiv:
1. YTONG A+ de 50 cm fara izolatie
2. blocuri ceramice (tip porotherm) 25 + izolatie vata bazaltica
As vrea sa imi spuneti daca voi ati vedea un avantaj net sau un set clar de mai multe avantaje pentru unul sau altul din cele 2. Alte detalii care pot fi importante in argumentatie: singura facilitate existenta la teren este curentul electric (nu am gaze, cea mai la indemana pare incalzirea prin centrala cu lemne); deschiderea terenului este spre sud, deschiderea casei este spre vest.
Multumesc.

#2
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006
Ytong doar daca la interior folosesti gips-carton si nu tencuiala .
Pentru ca Ytongul ( bca de fapt ) nu se intelege deloc cu tencuiala si in maxim 2 ani vei avea niste frumuseti de crapaturi la interior .
Plus ca tot va trebui sa faci izolatie la stalpi/grinzi .

#3
Adi blondu

Adi blondu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,724
  • Înscris: 05.01.2007

 motanul13, on 21 noiembrie 2019 - 12:25, said:

Ytong doar daca la interior folosesti gips-carton si nu tencuiala .
Pentru ca Ytongul ( bca de fapt ) nu se intelege deloc cu tencuiala si in maxim 2 ani vei avea niste frumuseti de crapaturi la interior .
Plus ca tot va trebui sa faci izolatie la stalpi/grinzi .
Gresit! De unde le scoti? Esti mester Celentano cumva? Am constructie cu ziduri din BCA Ytong cu tencuiala armata.Nu a aparut nici o fisura la peretii interiori.Izolati la exterior cu polistiren expandat de 5 cm(se putea si de 10 dar nema parai),iar elevatia izolata cu polistiren extrudat.Nu am gaze ci soba cu lemne,iar la baie si bucatarie un incalzitor instant CALORE de 11 l/min.Merge brici cu butelia.Consum fff mic de gaz.

Numa' mesteri p'aici Posted Image  NU SUNT MESTER dar nevoia te-nvata. Posted Image

Edited by Adi blondu, 21 November 2019 - 13:08.


#4
motanul13

motanul13

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,351
  • Înscris: 03.08.2006

 Adi blondu, on 21 noiembrie 2019 - 12:59, said:

Gresit! De unde le scoti? Esti mester Celentano cumva? Am constructie cu ziduri din BCA Ytong cu tencuiala armata.Nu a aparut nici o fisura la peretii interiori.
Nu e deloc gresit ce am spus eu .
Dovada ca si tu ai folosit TENCUIALA ARMATA .
Altfel ar fi crapat in draci .
Dar ce zici , daca foloseai caramida si nu trebuia sa armezi tencuiala , nu ieseai cumva mai ieftin ?

#5
bladhaund

bladhaund

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,049
  • Înscris: 20.07.2003
Caramida fără dubiu. La casă parter ai flexibilitatea să faci structură mixtă cu stâlpișori de 25 cm -> economie beton și armătură. Izolație cu vată doar dacă vrei tu, polistirenul lucrează la fel de bine.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate