Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...
 Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 

Recomandare pick up

- - - - -
  • Please log in to reply
251 replies to this topic

#235
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Stiu, doar am mentionat, tehnic cd ul permite dinamica mult mai buna.

#236
c6t9

c6t9

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,941
  • Înscris: 20.01.2004

View Postvinciun, on 12 iulie 2022 - 11:16, said:

Un articol foarte bun care ar face lumina. Despre vinil si cd, limitele fiecaruia si miturile sau calitatile vinilului care il fac apreciat si azi.


https://www.lesnumer...ur-i-a3023.html


Daca vreti, cand am un pic de timp, pot scri in Romana cateva linii importante. In orice caz, ce pot spune din start e ca strict din punct de vedere tehnic, cd-ul e superior, insa in practica sunt situatii cand vinilul e mai interesant. Deci situatia e cam gri in final.



Din ce am inteles eu cica ar fi. Vinilul avand reputatie ca fiind suportul preferat de audiofili e masterizat la un nivel mai mic, cu o rezerva mai mare sub linia 0db, lasand loc pentru o dinamica mai buna, de aici si miturile cum ca vinilul ofera dinamica mai buna decat cd-ul. De fapt cd-ul E CAPABIL de o dinamica net superioara insa majoritatea masterizarilor baga un loudness foarte agresiv, sa se auda tare si dinamica mica.

Cert e ca un Cd bun, masterizat si inregistrat cum trebuie, e net superior unui vinil bun. Dar in practica de multe ori e invers.

Problema se rezolvă, într-o oarecare măsură, cu cd-uri vechi. Făcusem cândva niște comparații și din anii '80 semăna mai mult a DSD. De fapt cam orice din '80 sună mai plăcut și are dinamica mai bună. Vreo 20 de ani înainte și deja se simțea un plus de forțare și ca atare lipsă de dinamică. Iar la cea mai recentă variantă, cu încă vreo 15 ani avans, deja nu mai exista nicio dinamică.

#237
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Probabil ca asta este explicatia.

Pentru ca am ars un CD din FLAC-uri obtinute de pe vinyl-ul albumului Aja - Steely Dan.

Si CD-ul asta se aude foarte misto, 95% ca un vinyl original Steely Dan - MCA records (curcubeu).

Dar majoritatea CD-urilor si flac-urilor ripuite de pe CD sunt o idee mai boring, chiar si pe CD player bun cu TDA1541.

#238
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 14.12.2009

View PostTzur, on 11 iulie 2022 - 15:06, said:

Sa le asculti cu placere si sa ai noroc sa te tina.

N-am stat sa scurm specificatii pt audioengine-urile alea, dar nu cred ca au Phono stage pe ele.

Asadar, daca iei pickup vintage, care nu are iesire de linie obisnuita, si pe care il iei sa zicem in jur de 500 Ron, va mai trebui sa dai inca vreo 300-600 Ron pe un phono stage extern https://www.avstore....?sort=price_asc

Asa ca, ce sa zic, daca ai apucat-o pe calea cu componente noi, e mai logic sa iei si pickup nou, cu iesire de linie (phono stage incorporat in el)

Acum 1 an cu ~1000-1100 Ron luai un AT-LP120 dar s-a facut 1600 deci nu mai ai buget.

La 1000 Ron ar fi AT-LP2x https://www.avstore....chnica-at-lp2x/
Cam asta vrea junioru, un pick-up nou ,cu phono stage incorporat. Merci de recomandari

Pentru Audioengine A5+ , cam astea sunt specificatiile, poate prezinta interes :

- Raspuns in frecventa : 50 Hz-22 kHz ±1.5 dB
- Amplificator clasa AB
- Putere RMS : 2 x 50 W / 150 W peak
- SNR >95 dB
- Trafo toroidal
- Intrari : 1x RCA, 1x jack 3.5mm

#239
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Da, au amplificare AB clasica, la fel ca in majoritatea amplificatoarelor.

Transformatorul ala toroidal e pentru economisire de spatiu.

Daca au o amplificare bine facuta, daca le desfaci, ar trebui sa fie 4 tranzistori finali, mai mari, pusi pe un radiator, care nu stiu cum se ventileaza calumea, prin gaura de reflex ?

Si ar trebui sa aiba 2 condensatori mari, de filtraj, brand consacrat pt audio, gen ELNA, Nichicon, valoare >6000uF

Daca vrei sa le auzi ce pot, cumpara un CD player Philips sh din anii 90, ar trebui sa dai cam 150 Ron pe el. Astea umilesc telefonul sau laptopul. Pui CD-uri facute la PC, din FLAC sau de ce nu, cumparate.

Asta, pana luati pickup si niscai vinyluri noi.

#240
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
La boxe amplificate ,indiferent de clasa , de obicei nu se folosesc tranzisori discreti ci acele ICE-uri(integrate) pe amplificarea finala. Cam cum aveau amplificatoarele Technics din anii '90. Nu la toate bineinteles ,monitoarele serioase de studio ,de ex Dynaudio BM6A ,au amplificare in fiecare boxa ,cu toroidal si Mosfet-uri.

Edited by edigee, 16 July 2022 - 08:51.


#241
echoshoworacle

echoshoworacle

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,009
  • Înscris: 21.02.2022
După câteva zeci de ore de informare în care am aflat chestii despre sunet(complex subiect!) de care habar nu aveam am hotărât că mie deocamdată mi se potrivește mai bine lumea mult mai comodă, mai rapidă și nu în ultimul rând mai ieftină a digitalului. Nu a fost timp pierdut. Mulțumesc. Succes!

#242
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006

 edigee, on 16 iulie 2022 - 08:37, said:

La boxe amplificate ,indiferent de clasa , de obicei nu se folosesc tranzisori discreti ci acele ICE-uri(integrate) pe amplificarea finala. Cam cum aveau amplificatoarele Technics din anii '90. Nu la toate bineinteles ,monitoarele serioase de studio ,de ex Dynaudio BM6A ,au amplificare in fiecare boxa ,cu toroidal si Mosfet-uri.

Da, celebrele STK-uri (in sens nu tocmai bun).

Mi-a scris cineva, acum vreo 4-5 ani, aici pe forum, cand aveam Technics din anii 90, ca un amplif cu 4 sau 8 tranzistori e superior. Poate chiar tu imi ziceai.

Pana la urma, da, confirm, Technics-ul respectiv inca il mai am la un apartament de vacanta al familiei, are sunet curat dar nu e capabil sa miste boxele calumea, nici macar niste standmount-uri de sensibilitate medie. Asta e https://www.hifiengi.../su-vx500.shtml

Intr-alta ordine de idei, pacat ca producatorii boxelor astea active nu fac si ei o amplificare simpla si cinstita AB cu 4 tranzistori, ca pe Rotel-uri si Cambridge-urile entry, din anii 95-2000.

Probabil ca insa iese mai scumpa si/sau e mai greu de integrat in boxa.

#243
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Cum ai determinat ca nu misca boxele calumea? Vrei sa huruie? Sa sara membrana din orbita? Eu nu te cred. O spun fiindca am technics in familie mai inferior decat ala al tau.

Si ele sunt cu circuite integrate tip SVI (de mai multe feluri), concepute de technics, nu STK.

Pur si simplu, probabil, tie nu-ti convinul tipul lui de sunet, asta e altceva.

Nu toate technicsurile suna la fel dar probabil au ceva in comun. Al meu e viu, antrenant, curat lacrima, direct, rapid, intepat, punchy, excitant, percutant. Astea imi vin in minte cand il folosesc. Total opus pentru cald, catifelat, fin , domol, masiv, indepartat, greu, relaxant...

Edited by vinciun, 17 July 2022 - 14:33.


#244
overseas

overseas

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 38,104
  • Înscris: 09.01.2007
Pai da, eu tind catre MASIV & RAPID, sa vezi atunci macel audiofil. Nu ca zic ca l-am gasit, dar nu e rau nici ce am acum 😀

#245
vinciun

vinciun

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,665
  • Înscris: 24.10.2015
Poate ca si are dreptate Tzur, vorbesc din amintiri, ar trebui sa-l mai iau sa-l compar cu rn803d, sa-mi actualizez impresiile ca de atunci am ascultat mai multe.

#246
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 14.12.2009

 Tzur, on 11 iulie 2022 - 15:06, said:

Asa ca, ce sa zic, daca ai apucat-o pe calea cu componente noi, e mai logic sa iei si pickup nou, cu iesire de linie (phono stage incorporat in el)

Acum 1 an cu ~1000-1100 Ron luai un AT-LP120 dar s-a facut 1600 deci nu mai ai buget.

La 1000 Ron ar fi AT-LP2x https://www.avstore....chnica-at-lp2x/

Am luat un AT-LP3 , dar nu de aici. A fost necesar sa-i reglez turatia motorului ( se pare ca e boala lor) si acum face o pereche buna cu boxele Audioengine. Preamplificatorul lui suna decent, iar daca junioru' e multumit, asta e tot ceea ce conteaza.

Edited by Romanwraig, 13 August 2022 - 08:55.


#247
Tzur

Tzur

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,817
  • Înscris: 03.01.2006
Sa-l stapaniti sanatosi!

Distractia de abia incepe, ce albume sa cumperi mai intai....

Costa ceva vinylurile noi dar te bucuri de ele mult timp si cel putin in ultima vreme pare ca-si pastreaza valoarea in timp.

De curiozitate, ce albume i-ai luat juniorului, pe post de pachet de plecare ?

#248
Romanwraig

Romanwraig

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 664
  • Înscris: 14.12.2009
Multumesc !
Junioru' avea deja vreo 30 de albume: Metallica, U2, Nirvana, Pearl Jam, Hendrix, Pink Floyd, Santana, Beatles, etc ...  Pe langa ele a luat o colectie Sade, vreo 2 Depeche Mode si o trupa care -i place , Kasabian.
Acum isi proiecteaza singur un rack, avand in vedere ca vrea sa -si ia si un player CD pe care sa-l conecteze la boxele amplificate

#249
DRIFTW00DYES

DRIFTW00DYES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.09.2011
Am ajuns si eu la final Posted Image .

as dori o parere despre un Technics SL 1310 daca cineva il detine,specificatiile sunt destul de bune fiind un aparat destul de batran am destula incredere ca isi va face treaba si acum , daca sunt ok datele se pare ca au fost produse intre 1975-1977 !

#250
DRIFTW00DYES

DRIFTW00DYES

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 02.09.2011

View PostDRIFTW00DYES, on 02 septembrie 2022 - 12:43, said:

Am ajuns si eu la final Posted Image .

as dori o parere despre un Technics SL 1310 daca cineva il detine,specificatiile sunt destul de bune fiind un aparat destul de batran am destula incredere ca isi va face treaba si acum , daca sunt ok datele se pare ca au fost produse intre 1975-1977 !

Attached Files



#251
Calinuus

Calinuus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 946
  • Înscris: 29.03.2006
Nu stiu sa iti spun despre acest model dar stiu ca aparatele vechi daca nu sunt întreținute corespunzator de-a lungul timpului devin o bataie de cap.
Practic, acul, doza, bratul si tot restul lanțului pana la iesirea semnalului sunt ca un microfon, iar daca ceva din lantul asta nu functioneaza in parametrii vei fi dezamagit.

#252
edigee

edigee

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,178
  • Înscris: 16.10.2008
Ala e un model bun. trebuie probabil putin verificat si eventual servisat.
Macar e direct drive si n-ai si grija curelelor.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate