Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Racord rețea electrică - declarație

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Bună ziua,

Situația: pe un drum de servitute, unde sunt coproprietar cu încă 3 vecini, acum 7 ani ne-am extins prin fonduri proprii rețeaua electrică. Vecinul care a umblat cu actele a devenit proprietarul rețelei. Ceilalți vecini s-au racordat în acea perioadă, fără probleme.
Anul acest, am depus și eu dosarul pentru racord - totul a fost ok până când cei de la Delgaz Grid mi-au spun că unul dintre vecini îi amenință că îi va da în judecată, deoarece cablul de curent va traversa subteran drumul de servitute (tot în același mod s-au racordat și ceilalți vecini în trecut) și astfel i se încalcă dreptul la proprietate.

Singura soluție este obținerea unei declarații de la toți vecinii, prin care aceștia îmi permit traversarea drumului de servitute.
Problema este că prin declarația cerută de Delgaz Grid, proprietarii extinderii de pe drumul de servitute permitem ca oricine să se poată racorda în viitor:
"Proprietarul terenului nu va emite, in prezent sau viitor, pretentii financiare sau de alta natura legate de amplasamentul retelelor actuale sau de amplasamentul unor retele viitoare necesare pentru racordarea altor utilizatori."
Nici eu nu sunt de acord cu acest paragraf, deoarece lângă noi se va construi un ansablu de vile și probabil Delgaz-ul se va folosi de stâlpii amplasați de noi.

Înțeleg că dacă "vecinul" nu făcea valuri, nu mai era nevoie de nicio declarație, dar pe drumul de servitute prin care s-au racordat vecinii anterior, și eu eram coproprietar - să înțeleg că Delgaz Grid mi-a încălcat dreptul la proprietate ?

Voi încerca să port o discuție pentru renunțarea la acel paragraf din declarație, dar dacă Delgaz Grid nu cedează, ce soluție pot avea ?

Mulțumesc !

#2
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Traverseaza subteran sau stalpi? Ca ai scris si de una si de alta.

#3
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
La mine stâlpul este vis-a-vis de casă, trebuie doar să traversez drumul de servitute cu cablurile subteran.

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Aerian nu se mai fac traversari acum? Am vazut multe traversari astfel. Facute de 2 ani chiar.
Reteaua pe dreapta drumului. La casa din stanga montat un stalp in curte la limita proprietatii. Traversat aerian. Contor pe stalp. Si de acolo subteran pana la casa. Prin curtea omului.

#5
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Delgaz așa a dat soluția - subteran ..

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,383
  • Înscris: 01.12.2001
Mai mergi la ei. (Delgaz). Poate vine la munca si unul mai destupat la minte.
Ce faci daca unul din vecini nu semneaza? Iti pui generator? Sa caute alte solutii.

#7
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
Momentan 2 au semnat - al treilea "vecin" mi-a spus că va semna azi, dar nu mi-a confirmat, încă ...

#8
sergr

sergr

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 975
  • Înscris: 16.09.2019
E o smecherie clasica, profita de nevoia ta de a se racorda pentru ca tu sa te razboiesti cu vecinii (sau sa apelezi la omenia lor) ca sa le semneze hartiile lor pentru ca in viitor cand se va dezvolta zona ei sa poata sa face ce vor pe baza acordurilor stranse de tine.
E practic un santaj. Te santajeaza sa faci in asa fel incat sa convingi pe toata lumea sa le doneze dreptul de a exploata proprietatea voastra comuna dupa bunul plac daca vrei utilitati.

#9
cain2k

cain2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 990
  • Înscris: 29.06.2008
În final - au semnat toți vecinii, fără acel paragraf. Și oferă accesul delgaz grid doar pentru mine și rețeaua care o trag acum pentru mine.

Mulțumesc !

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate