Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

salvati-mi gazonul!

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#19
CovertTwo

CovertTwo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,057
  • Înscris: 16.09.2019

View PostXTH, on 20 noiembrie 2019 - 20:50, said:


Da, dar daca planta nu este la maturitate, cu seminte uscate, gata de scuturat,le atacă Totalul de nu mai iese nimic,Posibil sa mai rămĂ®nă și ceva pentru vara următoare.Eu as da chiar pe vremea asta, Daca am noroc de 15zile fără i ghete, este bine, mai ales că este exces de umezeala.Daca nu, Ă®n primăvara, dar pierzi toată primăvara și putin din vara pĂ®nă refaci zona.Asta este.

Suntem in noiembrie. Crezi că nu a ajuns o dată la maturitate vara asta sau că a germinat iarăși pt că avem temperaturi de martie la timpul ăsta ?

#20
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Aceasi problema am avut si eu  in primavara , a iesit o cultura de buruieni  beton.dar am ras tot acum in octombrie , am bagat freza si motocultor am insamantat din nou , am fertilizat cu complexe npk si se pare ca iarba castiga teren .
A iesit foarte frumos fiind mai rezistenta la frig  chiar s-a indesit , sper ca in primavara sa fie stapina pe teren

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Cat costa freza si motocultoru pe metru patrat?

#22
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
dai cu PREMIANT 100 ml la 16L apa cand temperatura este peste 25 de grade

#23
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Dicopur, tratament recomandat in primavara, dar eu as da si acum un tratament, parte din trifoiul care este inca in vegetatie o sa moara.
Aceiasi situatie o am si eu, am aplicat acum doua saptamani un tratament cu dicopur, parte din el a murit deja, parte e galben, deci pe moarte. Intentionez sa aplic acum pe zonele unde a murit deja trifoiul o suprainsamantare, apoi la prima zapada mai serioasa sa imprastii un ingrasamant pe toata suprafata. La primavara, dupa prima tundere ii voi aplica iar un tratament cu dicopur, urmat de unul cu un ierbicid selectiv pentru graminee (sa scap si de pir), plus reinsamantare pe zonele unde nu este suficient de des.

#24
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMembruAnonim, on 20 noiembrie 2019 - 22:30, said:

Cat costa freza si motocultoru pe metru patrat?
Nu pot sa-ti zic , e utilajul meu , l-am luat sh pt 2500 lei  pt hoby de gradinarit
Eu am folosit rezistenta gazonului la frig astfel incat sacastige terenul acum in octombrie .
In primavara gazonul nu are nici o sansa in fata buruienilor mult mai prolifice

Edited by ciine, 21 November 2019 - 10:40.


#25
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
E din ala cu scaun la banii astia?

#26
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View PostMembruAnonim, on 21 noiembrie 2019 - 10:50, said:

E din ala cu scaun la banii astia?
Nu e din ala cu coarne ,dar are tractiune separata de freza , e un pasquali exact ca asta ,e mai ok decit orice produs vandut in comert
[ https://img.milanuncios.com/fg/2792/16/279216817_1.jpg?VersionId=0aww05UtH9BFRkQM9t1Dk0FIuJqegNMS - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#27
SILE802002

SILE802002

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 620
  • Înscris: 05.02.2008
cum spunea cineva...unii dau bani grei sa inlocuiasca gazonul cu trifoi (bine, trifoi pitic, trifoi rosu / alb). personal as scoate gazonul si as lasa trifoiul! dezavantajul e ca este invaziv cum spunea alt coleg, dar daca zona de gazon e limitat de beton/borduri/alei se limiteaza riscul de a se intinde.

#28
erteph

erteph

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 26.11.2010
asa arata trifoiul de-l stiu eu.face o floare ce seamana cu un mic motocel(poza 1,3).este de un verde crud,placut.
in poza 2,4 este buruiana de care vreau sa scap.

Attached Files



#29
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006
Tot trifoi este, o alta varietate Dar la cat de afectata este aria, la ce vad eu in poza 4, cred ca poti sa si "intorci" zona aia adica sa sapi si sa semeni din nou gazon.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate