Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...
 problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox
 

Recomandari Termoizolatie

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
bostan12

bostan12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2011
Buna ziua

As dori sa termoizolez o casa cu o suprafata a fatadei de 518mp, planul de conformare energetica imi recomanda steinopor® 700 EPS-F (160mm) polistiren grafitat (cred) pentru un consum de 39,2 kWh/m2a
Nu sunt expert de aceea apelez la voi,as vrea sa stiu cu cati mm de polistiren expandat/ vata bazaltica as putea ajunge la aceleasi valori ca cele din conformarea energetica.Intentia mea este de a compara pretul termosistemului in functie de materialul folosit. Daca ar fi sa folosesc acest steinopor as plati 9.413Euro doar placile in austria si din ce am gasit pe net pentru aceeasi suprafata as plati 9500 euro pentru 15cm vata bazaltica Rockwool (tot termosistemul) in Romania, eu personal as alege vata. Ar mai fi de mare folos daca imi puteti recomanda din fiecare categorie poate chiar alt polistiren grafitat care ar atige aceleasi valori
Va Multumesc.

#2
Adm

Adm

    Property Caretaker

  • Grup: Administrators
  • Posts: 24,137
  • Înscris: 22.05.2003
Nu stiu ce calcule ai facut, dar stiu asa:

- polistiren de 16mm grosime e foarte mult.
- polistirenul grafitat este semnificativ mai scump, dar mai ales se adauga si un altfel de adeziv, si el mai scump.
- vata este mai scumpa decat polistirenul normal.

#3
bostan12

bostan12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2011

View PostAdm, on 18 noiembrie 2019 - 06:51, said:

Nu stiu ce calcule ai facut, dar stiu asa:

- polistiren de 16mm grosime e foarte mult.
- polistirenul grafitat este semnificativ mai scump, dar mai ales se adauga si un altfel de adeziv, si el mai scump.
- vata este mai scumpa decat polistirenul normal.

Am atasat o poza cu unul din peretii exteriori ai casei unde se regasesc toate materialele folosite in compozitia lui inclusiv adeziv masa de spaclu si decorativa plecand de la peretele gol vreau sa gasesc mai multe variante de termosistem dar valorile sa ramana aceleasi sau sa tinda spre mai bine deoarece pretul materialelor din conformarea energetica ar fi prea mare
Cred ca am descoperit deja o greseala in conformare unde scrie ca Lamda steinopor ar fi 0.040 dar la descrierea produsului am gasit 0,031 am nevoie de ajutorul vostru pentru ca la ce praf sunt la chestiile astea nici nu stiu daca lamda mai mic e mai ok sau nu...sau poate se foloseste o marja de eroare...

Attached Files



#4
Kendo

Kendo

    Aspargus de Pontaforte

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,063
  • Înscris: 03.06.2003
Din ce vad la producator pe site, ceea ce ai specificat tu pare a fi varianta simpa, varianta grafitata este cu un plus (steinopor® 700 EPS-F plus).
Daca plecam cu ipoteza de grafitat, unde avem conductivitatea termica λ = 0.031 W/mK si grosimea de 160mm, rezulta o rezitenta termica R = 5.16 m²K/W.
Pentru a echiva rezistanta termica (de ex. Frontrock Max Plus de la Rockwool are λ = 0.035 W/mK) ai avea nevoie de o grosime de d = R * λ = 180mm.
Dpdv al preturilor nu pot sa ma pronunt.

View Postbostan12, on 18 noiembrie 2019 - 07:44, said:

Cred ca am descoperit deja o greseala in conformare unde scrie ca Lamda steinopor ar fi 0.040 dar la descrierea produsului am gasit 0,031 am nevoie de ajutorul vostru pentru ca la ce praf sunt la chestiile astea nici nu stiu daca lamda mai mic e mai ok sau nu...sau poate se foloseste o marja de eroare...
Mda, deci e vorba de cel simplu, adica calculele s-au facut pentru EPS normal, iar pretul l-ai primit pentru grafitat. Cere pret si pentru cel simplu. :)

#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,546
  • Înscris: 30.08.2017
Grafitat de la producătorii autohtoni ai incercat? E cam tot pe acolo dpdv al izolării si mai ieftin decât cel din Austria.

#6
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,541
  • Înscris: 16.03.2007
AustroTherm AF Plus nu ar merge? Posted Image

Edited by laffin, 18 November 2019 - 09:08.


#7
richi_e

richi_e

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,930
  • Înscris: 02.02.2007
-16cm de polistiren nu e mult! e tocmai ce trebuie!
- fiecare ban investit in izolatie este un ban bine investit! vei vedea asta la confort si la costuri reduse cu incalzirea..
- nu uita de izolarea tavanului/podului. 40 cm de vata ar fi ideal!
se gaseste si eps 100. nu chiar pe oriunde, dar se gaseste.

#8
brawnie

brawnie

    Ing.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,395
  • Înscris: 25.09.2008
@bostan12 in diagrama de mai sus ai λ = 0.04 W/mK la polistiren...deci polistiren normal. Daca calculul este facut asa atunci inseamna ca poti merge pe polistiren normal (cam toate se incadreaza in valoarea λ = 0.04 W/mK).

#9
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017
Cu cat mai mult polistiren, cu atat mai bine, nu e mult 16cm

pt diferente pret dar si eficienta energetica, atasez niste imagini, cred ca merita diferenta de pret pt un polistiren mai bun

Attached Files



#10
bostan12

bostan12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2011
Cei aproape 40 kWh/m2 ma mulțumesc nu țintesc spre casă pasivă dar caut o oarecare eficiență energetică și pentru o calitate a vieții sporita și siguranța anti incendiu as opta mai degrabă pentru vata bazaltica Rockwool cu elemente de fațadă ventilata as opta pentru polistiren grafitat de la producători locali dacă ar fi o diferență considerabilă de preț dar ma întreb dacă cei 15cm de vata ar echivala 16 cm de eps sau dacă ar aduce chiar un plus izolației, ma repet nu sunt un guru al construcțiilor știu ca sunt pe forum formulele de calcul dar din păcate nu știu sa le pun în practică. Revenind la subiect va întreb 15 cm de Rockwool, 16 cm grafitat sau 20 cm eps și cam care ar fi plusul adus de către fiecare material? Legat de preț îmi pot face o idee căutând pe google dar nu știu cu ce producători as putea colabora și care ar fi cel mai bun produs cu raportul calitate/preț din fiecare gamă as vrea sa evit produsele "China" pe care le găsești în România la multe depozite.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012
diferența între polistirenul grafitat și cel normal „e fix pix!” - nu se merită prețul mai mare...
în ce zonă climatică ești? că dacă stai în zona 1, atunci întradevăr grosimea de 16 cm nu se justifică..., dar de la zona 2 în sus - trebuie peste 15 cm...

care-o fi câștigul în românia al fațadelor ventilate io nu l-am înțeles... o păcăleală de marketing...
(precum acoperișul plan tip „bloc” sau al pereților cu zeci de metri pătrați de geam...)

#12
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postgushpi, on 19 noiembrie 2019 - 10:47, said:

diferența între polistirenul grafitat și cel normal „e fix pix!” - nu se merită prețul mai mare...
doar uitandu-ma in poza de mai sus, exista o diferenta enorma:

- cel normal si cel mai ieftin: 0.040W/mK
- cel grafitat: 0.032W/mK

o diferenta de 20%. Se duce spre extrudat...

E adevarat ca pretul e aproape dublu

#13
bostan12

bostan12

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 8
  • Înscris: 02.06.2011
Nu am găsit nici unde o hartă a zonelor climatice dar sunt în Austria de jos pe lângă Sankt Pölten și Dunărea e la aproximativ 300m distanță cred totuși ca cei 16cm de polistiren se justifica poate chiar va trebui adăugat pt o eficientă energetică

#14
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postgushpi, on 19 noiembrie 2019 - 10:47, said:

[...]care-o fi câștigul în românia al fațadelor ventilate io nu l-am înțeles... o păcăleală de marketing...[...]

Daca n-ai inteles principiul, de ce-ti dai cu parerea?

#15
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003

View Postunbrutus, on 19 noiembrie 2019 - 16:58, said:

doar uitandu-ma in poza de mai sus, exista o diferenta enorma:

- cel normal si cel mai ieftin: 0.040W/mK
- cel grafitat: 0.032W/mK

o diferenta de 20%. Se duce spre extrudat...

E adevarat ca pretul e aproape dublu

cred ca voiai sa spui grafitat, nu vorbim de extrudat aici

niste preturi gasite rapid pe google
Attached File  preturi polistiren.JPG   23.72K   36 downloads

nu e chiar dublu

plus, o factura de-a mea de saptamana asta. Pret chiar mai bun decat gasit la intamplare pe net pt EPS grafitat de 150mm
Attached File  factura.JPG   64.42K   34 downloads

Eu zic ca merita cel grafitat

Edited by wizake, 19 November 2019 - 21:49.


#16
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postwizake, on 19 noiembrie 2019 - 21:47, said:

cred ca voiai sa spui grafitat, nu vorbim de extrudat aici
nu ai inteles ce am scris, rog reciteste

#17
wizake

wizake

    ¯\_(ツ)_/¯

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,299
  • Înscris: 24.05.2003
nu stiu ce ai vrut sa spui, si ce "se duce spre extrudat". calitatile termoizolante? cam generalizezi. depinde de "model".
cum exista expandat "normal" cu 0.040, asa exista si extrudat cu 0.038-0.040

Ca in fituica aia "uita" o zecimala.. e alta poveste

Edited by wizake, 19 November 2019 - 22:46.


#18
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

View Postwizake, on 19 noiembrie 2019 - 22:42, said:

nu stiu ce ai vrut sa spui, si ce "se duce spre extrudat". calitatile termoizolante?
da, cel grafitat se duce spre extrudat. Am precizat totul, scrie clar, folosind "fituica"... ce sa facem, unii postam argumentat.
Am luat o "fituica" de la un magazin cunoscut, ce alte surse ai tu?

Evident ca depinde de model, mentine-te insa in ideea discutata... cel grafitat e si cu 20% mai eficient

View Postwizake, on 19 noiembrie 2019 - 22:42, said:

Ca in fituica aia "uita" o zecimala.. e alta poveste
ok, intreb... ce a uitat?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate