Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Parola la lock screen
 Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 

Robor/IRCC peste 7%

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#55
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 meta-cognition, on 11 decembrie 2019 - 15:37, said:

ROBOR-ul 12M deja a urcat la 3.24
Adica e mai mic decat a fost in medie in 2019? Wow, imi vand apartamentul sa fac rost de cash mult :)

#56
Afroditu

Afroditu

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,767
  • Înscris: 06.09.2006
Ce treaba are robor 12m?

#57
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 Afroditu, on 17 decembrie 2019 - 16:34, said:

Ce treaba are robor 12m?
Nici una, dar ala era mai mare asa ca l-a dat ca si exemplu ...

#58
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
ROBOR 3M in crestere: 3.16% (saptamana trecuta fusese si 3.05%)

ROBOR 6M in crestere: 3.21% (saptamana trecuta fusese si 3.11%)

Referitor la cresterea dobanzilor la nivel mondial: sper ca ati auzit de discursul lui Christine Lagarde, de la ultima sedinta de politica monetara, in care spunea ca dobanzile mici au creat unele probleme. Lagarde chiar a mentionat ca persoanele care strang bani("savers") au fost afectati de politica monetara dusa in ultimii zece ani. Dupa cum ziceam pe la inceputul acestui topic nu ma astept ca dobanzile sa mai fie mici multi ani de acum incolo. Un credit pe 30 de ani, facut azi, este un risc major pentru tineri.

#59
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
normal...
Swedish central bank ends five years of negative rates with hike to zero

a fosy o mizerie ceea ce a facut nemernicul de draghi, fost ceo gs

#60
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 Stef_Stef, on 19 decembrie 2019 - 15:52, said:

Amicul ro_explorer, cel care tipa la mine pe aici cum ca nu as sti eu nimic, o sa aiba palpitatii. Dobanzile in Suedia cresc exact cum am spus.

#61
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,894
  • Înscris: 14.08.2007

 meta-cognition, on 19 decembrie 2019 - 15:44, said:

ROBOR 3M in crestere: 3.16% (saptamana trecuta fusese si 3.05%)
A fost 3.41% prin aprilie, nu?

#62
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
Da, ROBOR-ul a fost si peste 100% la un moment dat. Avand in vedere situatia economica, este foarte riscant sa faci credit pentru ca dobanda poate sa urce vertiginos.

Amicul ro_explorer dupa ce m-a jignit in ultimul hal, nu mai are curaj sa vorbeasca pentru ca s-a confirmat ce am zis: in Suedia cresc dobanzile.

Asa vor creste in toata lumea, se termina perioada dobanzilor mici. De acum incolo se va marca profitul pe spinarea naivilor ce au semnat contractele de credit.

#63
tioopedi

tioopedi

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,731
  • Înscris: 01.12.2018
Cu tine NU se poate discuta rational.
Propavaduiesti apocalipsa, vorbesti despre NAIVII care semneaza contracte de credit, si oricine-ti spune ca nu se va intapla asta, devine dusmanul tau personal.
Bunnnnnnnnnn, sa spunem ca ai dreptate. CRESC dobanzile in suedia si poate ca si in romanistan.
Ratele vor fi platite in continuare, peretii cumparati cu credit nu se vor prabusi, valoarea imobilului cumparat va creste.
E o buna strategie sa faci credit pentru locuinta, chiria este doar pentru cel tanar, la inceputul carierei.
Familistii trebuie sa se inhame, iar cei care s-au calificat si au indeplinit cerintele bancii au facut-o in cunostiinta de cauza si in deplinatatea facultatilor mintale.
NU creste absolut nimic vertiginosssssssssssssssssss

#64
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006

 meta-cognition, on 20 decembrie 2019 - 13:58, said:

........s-a confirmat ce am zis: in Suedia cresc dobanzile....

si acum ca au ajuns la zero, se zvoneste se vor tripla in fiecare zi.

#65
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 tioopedi, on 20 decembrie 2019 - 14:40, said:

Ratele vor fi platite in continuare

De unde?
Din ce
Romanul mai e capabil de pâine cu ceapa sa plătească rata crescută, oare?

#66
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 _Smiley_, on 20 decembrie 2019 - 15:12, said:

si acum ca au ajuns la zero, se zvoneste se vor tripla in fiecare zi.
A urcat la zero dobanda de politica monetara, iar miscarea va fi transmisa pietei interbancare. Nu uita ca ratele au o marja fixa peste dobanda variabila din contract, deci cresterea spre zero va angrena o crestere a ratelor suedezilor Posted Image

#67
_Smiley_

_Smiley_

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,033
  • Înscris: 24.02.2006
practic de pe 20 dec pana acum au triplat dobanda asta de 10 ori...

#68
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 _Smiley_, on 30 decembrie 2019 - 22:58, said:

practic de pe 20 dec pana acum au triplat dobanda asta de 10 ori...

Tie ti se pare ca faci bascalie insa daca este sa te uti pe cifre, STIBOR 3M(echivalentul ROBOR 3M la suedezi) e de 10 ori mai mare ca acum cateva zile:
13/12/2019 - 0,018%
03/01/2020 - 0,184%
(detalii aici)

Cu alte cuvinte dobanzile cresc in Suedia si in concluzie vor creste si ratele exact cum am zis. Si asta in ciuda tututor lamentarilor, mistourilor si injuraturilor voastre(includ aici si pe colegul ro_explorer care acum tace).
La nivel international dobanzile mici se vor incheia, e doar o chestiune de timp. FED-ul american spune acum ca anul asta nu vor creste dobanzile, insa nu se stie daca va fi asa. In 3 ani de zile nu stiu ce tari vor mai avea dobanzi mici, Romania cu atat mai putin.

Sa faci credit acum e cea mai mare prostie. La nivel mondial va deveni din nou profitabil sa strangi bani si sa te imprumuti cat mai putin.

Edited by meta-cognition, 03 January 2020 - 13:54.


#69
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
SUA deși inițial anunțase ca vor sa crească dobanda la dolar pana spre 5% s-au răzgândit și au început s-o scadă iar. Eu personal cred ca dobânzile vor rămâne în continuare mici, dar cred ca va începe o perioada de diminuare a salariilor.

#70
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
Cred ca vrei sa zici pentru aia de la stat, ca la privat...

#71
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

 Testosteron, on 03 ianuarie 2020 - 14:10, said:

SUA deși inițial anunțase ca vor sa crească dobanda la dolar pana spre 5% s-au răzgândit și au început s-o scadă iar. Eu personal cred ca dobânzile vor rămâne în continuare mici, dar cred ca va începe o perioada de diminuare a salariilor.

Scuze, dar cred ca esti un pic in urma cu stirile. A fost cum ai zis tu anul trecut, anul asta au anuntat ca nu mai fac scaderi si sunt posibile cresteri de la anul. Personal cred ca au dreptate, posibil chiar ca FED sa opereze o crestere spre sfarsitul anului 2020.

Se termina perioada favorabila creditelor. De acum incolo trebuie sa va ganditi la a strange bani si a limita sumele imprumutate cat mai mult.

#72
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016

 meta-cognition, on 03 ianuarie 2020 - 15:46, said:



Scuze, dar cred ca esti un pic in urma cu stirile. A fost cum ai zis tu anul trecut, anul asta au anuntat ca nu mai fac scaderi si sunt posibile cresteri de la anul. Personal cred ca au dreptate, posibil chiar ca FED sa opereze o crestere spre sfarsitul anului 2020.

Se termina perioada favorabila creditelor. De acum incolo trebuie sa va ganditi la a strange bani si a limita sumele imprumutate cat mai mult.
Da, dar pune-ți intrebarea de ce nu vor sa crească deloc dobanda în 2020, cât despre ce va fi în 2021 pana acolo mai e cale lungă. Sa vedem ce face Christine Lagarde deși mă îndoiesc ca va face ceva.

 _-Aether-_, on 03 ianuarie 2020 - 14:21, said:

Cred ca vrei sa zici pentru aia de la stat, ca la privat...
Da scăderile vor începe la stat imediat după alegeri. Pe urma se vor atinge și de pensii pt ca în final și în domeniul privat vor începe sa scadă.  Pe viitor lumea se va bucura dacă nu-i scade foarte tare salariul se va cam termina cu măririle ca nu-i de unde.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate