Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...

Pareri brgimportchina.ro - teapa ...
 Lucruri inaintea vremurilor lor

Discuții despre TVR Sport HD.

Cost abonament clinica privata

Tremura toata, dar nu de la ro...
 

Robor/IRCC peste 7%

- - - - -
  • Please log in to reply
212 replies to this topic

#73
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

View PostTestosteron, on 03 ianuarie 2020 - 16:24, said:

Sa vedem ce face Christine Lagarde deși mă îndoiesc ca va face ceva.

Daniel Daianu explica mult mai bine decat as fi putut sa va explic eu: https://www.zf.ro/ba...-merge-18693075

Cateva citate din Daianu:

Quote

O rată naturală negativă pare să aibă iz de oximoron; ea poate fi definită ca <<naturală>> poate numai ca exprimând un echilbru temporar/precar

(De ce spune Daianu "temporar"? Motivul ar fi ca nu mai dureaza mult timp...)

Quote

Sunt de înţeles rate naturale negative şi au eficacitate rate de politică negative?

Dacă alocarea resurselor ar fi adecvată rata de echilibru, fie şi temporară, nu ar trebui să fie sub zero
[...]
Nu ar trebui, cred, să spunem rată naturală pentru situaţîi de subutilizare cronică a resurselor, ci rată de echilibru temporar/precar

Toata lumea din domeniul economic se asteapta la normalizarea politicii monetare, adica la o crestere a dobanzilor si la monetizarea creditelor bancare. Nu este prudent sa te gandesti la un credit in acest moment, accentul ar trebui sa fie pe economisire.

#74
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019

View Postmeta-cognition, on 03 ianuarie 2020 - 13:54, said:

13/12/2019 - 0,018%
03/01/2020 - 0,184%

Ca sa vedeti de ce colegul ro_explorer nu mai are curaj sa vorbeasca, de cand m-a jignit pe mine STIBOR 3M este in continua crestere:
10/01/2020 - 0,213%

#75
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016

View Postmeta&#045;cognition, on 11 ianuarie 2020 - 16:11, said:



Daniel Daianu explica mult mai bine decat as fi putut sa va explic eu: https://www.zf.ro/ba...-merge-18693075

Cateva citate din Daianu:


(De ce spune Daianu "temporar"? Motivul ar fi ca nu mai dureaza mult timp...)



Toata lumea din domeniul economic se asteapta la normalizarea politicii monetare, adica la o crestere a dobanzilor si la monetizarea creditelor bancare. Nu este prudent sa te gandesti la un credit in acest moment, accentul ar trebui sa fie pe economisire.
Credit n-are rost sa iei dar depinde de motiv. Chiar dacă dobânzile sunt scăzute dacă n-ai cu ce sa le plătești e problematic. Dacă este deflație atunci chiar și în condițiile unor dobânzi negative un bun achiziționat prin credit n-are sens pt ca în curând valoarea la care l-ai putea vinde s-ar putea situa sub valoarea de achiziție.

#76
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
Daniel Daianu nu era ala pacalit de smecherasul Sima sa investeasca in scheme piramidale? Ditamai ministrul de finante plangea ca a luat teapa cateva milioane de la un broker

#77
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Deja de vreo 2 ani se tot asteapta o criza imobiliara in Romania, insa preturile continua sa creasca ca "nesimtitele". Iar de indivizi care tot vorbesc de "apocalipsa" ROBOR e plin, mai erau unii care ziceau ca va trece de 5% inainte de Paste in ... 2019. Si totusi la final de an era abia la 3%, iar IRCC sub 2.5%.

Cresteri temporare de dobanzi vor fi intotdeauna, insa pe termen mediu-lung IRCC/ROBOR se vor duce sub 2-2.5%.

#78
meta-cognition

meta-cognition

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 532
  • Înscris: 27.08.2019
@Testosteron: din prima pagina de cand am vorbit eu ca urmeaza cresterea dobanzilor, tu ai spus ca nu ar avea sens asa ceva:

View PostTestosteron, on 16 noiembrie 2019 - 18:19, said:

Eu nu văd nici un motiv pt ca Fed-ul sau BCE să crească dobânzile în viitor. Ce interes ar avea sa facă treaba asta?

Ceva timp mai tarziu e clar pentru toata lumea ca dobanzile au inceput sa creasca. Suedia e doar primul exemplu.
Trebuie sa incepeti sa va luati gandul de la credite si sa puneti accentul pe economisire. Avand in vedere cat or sa creasca dobanzile, fiecare 1.000 euro economisita te scuteste de la plata a 2-3 mii de euro(poate chiar 4 mii) pe parcursul celor 30 de ani care urmeaza din plata creditului. Nu mai vorbesc de faptul ca preturile locuintelor vor scade, ca si alea impacteaza calculele.

Deci ca sa revin, dobanzile vor creste, puneti mana si strangeti bani ca sa nu va omoare dobanzile.

Edited by meta-cognition, 13 January 2020 - 16:46.


#79
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,850
  • Înscris: 27.01.2016
Suedia e ca și povestea aia cu o floare nu se face primăvară. Suedia=0. Când o sa vedem ca Japonia sau USA crește dobanda mai vorbim. Deocamdată vedem ca dobanzile la yen au minus în față.

Edited by Testosteron, 13 January 2020 - 18:05.


#80
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007

View Postmeta-cognition, on 13 ianuarie 2020 - 16:45, said:

Deci ca sa revin, dobanzile vor creste, puneti mana si strangeti bani ca sa nu va omoare dobanzile.
Nu ne omoara, am avut dobanda si de 8+% la dolar la creditul anterior si nici n-am simtit-o ...

#81
vacantamijlocie

vacantamijlocie

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,751
  • Înscris: 13.08.2008

View PostFlat, on 12 ianuarie 2020 - 12:29, said:

Daniel Daianu nu era ala pacalit de smecherasul Sima sa investeasca in scheme piramidale? Ditamai ministrul de finante plangea ca a luat teapa cateva milioane de la un broker
Era o vorba inainte de 1990: Teoria ca teoria, dar practica/ praftica ne omoara ! Posted Image

#82
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Sa invii putin topicul...
Pe motivul viitoarei inevitabile crize mondiale generata de COVID, cum credeti ca va evolua pe termen mediu/lung ircc-ul?

#83
Stef_Stef

Stef_Stef

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 17.08.2016
daca vine vreo inflatie ca in vreme de razboi (ff probabil), va merge spre 30%...statul va salva / subventiona pe cei cu PC care vor fi eligibili (de fapt cei pt care fusese facut PC)

#84
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
IRCC si ROBOR au ajuns aproape egale ... IRCC a crescut de la 2.36% la 2.44%, ROBOR a scazut de la 3.18% (31 decembrie) la 2.55% (valoare care va fi folosita la majoritatea creditelor pentru urmatoarele 3 luni). Deci cel putin urmatoarele 3 luni ratele creditelor mai vechi (cu ROBOR) vor fi mai mici ... iar cele mai noi cu IRCC vor creste dar nesemnificativ. Mie de exemplu imi scade rata cu ceva mai mult de 100 de lei.

Edited by utopium, 31 March 2020 - 10:52.


#85
jORDylica

jORDylica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 85
  • Înscris: 15.01.2008
Eu încercam sa deduc cum va fi influențat ircc-ul în următorii câțiva ani, degeaba scade acum cu 0.1% pentru câteva luni dacă va urca cu 2-3% în următorii câțiva ani.
In urma cu câțiva ani, odată cu criza din 2008,roborul a urcat sus de tot... Sunt șanse reale ca ircc-ul sa urce tot pe acolo prin 2021-2022? Ca dacă nu, nu are rost sa fie contractat un credit cu dobanda fixa...

Eu încercam sa deduc cum va fi influențat ircc-ul în următorii câțiva ani, degeaba scade acum cu 0.1% pentru câteva luni dacă va urca cu 2-3% în următorii câțiva ani.
In urma cu câțiva ani, odată cu criza din 2008,roborul a urcat sus de tot... Sunt șanse reale ca ircc-ul sa urce tot pe acolo prin 2021-2022? Ca dacă nu, nu are rost sa fie contractat un credit cu dobanda fixa...

#86
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Daca ar fi asa de usor sa prezicem viitorul, am fi cu totii bogati Posted Image Vom trai si vom vedea, eu nu cred ca vom avea o criza comparabila cu cea din 2008 (nici pe departe), va fi una de mult mai mica amploare si in cateva luni majoritatea activitatilor vor fi deja reluate la un ritm comparabil cu cel anterior. Plus ca asta nu are de a face direct cu bancile/imobiliarele, ca si cea din 2008, acum domeniile cele mai afectate vor fi cele de turism/entertainment/restaurante/etc.

Dar, repet, tot ce putem face e sa ne dam cu parerea ... viitorul nu il cunoastem si e cam greu de prevazut, sunt prea multe variabile in calcul, se vor lua inca o gramada de masuri, nu stim in cat timp se "stinge" numarul de cazuri de gripa corona, etc. Eu imi voi plati in continuare mai mult decat trebuie la credit, pentru a il putea lichida cat mai rapid, momentan la dobanda actuala sunt incurajat sa fac platile mai rapid.

Edited by utopium, 31 March 2020 - 15:14.


#87
figo1988

figo1988

    Guru Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 23,874
  • Înscris: 10.10.2003

View PostjORDylica, on 31 martie 2020 - 14:04, said:

Eu încercam sa deduc cum va fi influențat ircc-ul în următorii câțiva ani,

Politica monetara in toata lumea pare sa fie acum "bani ieftini" pentru toata lumea.

#88
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
ROBOR-ul la 3 luni se apropie "periculos" de IRCC: 2.46 (IRCC e 2.44)

#89
scad-preturile

scad-preturile

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 957
  • Înscris: 08.04.2020

View Postutopium, on 31 martie 2020 - 15:07, said:

eu nu cred ca vom avea o criza comparabila cu cea din 2008 (nici pe departe), va fi una de mult mai mica amploare si in cateva luni majoritatea activitatilor vor fi deja reluate la un ritm comparabil cu cel anterior.

Ha ha ha ha Posted Image

View Postutopium, on 11 mai 2020 - 16:00, said:

ROBOR-ul la 3 luni se apropie "periculos" de IRCC: 2.46 (IRCC e 2.44)

Eu cred ca Romania se apropie periculos de mult de rating-ul de junk. Si cand zbori foarte aproape de soare, risti sa te arzi.

View Postmeta-cognition, on 16 noiembrie 2019 - 17:21, said:

Ce se va intampla cu investitiile in imobiliare?

Imobiliarele romanesti au functionat bine cand in occident au fost probleme si se vor duce de rapa in cel putin 2 situatii: expansiunea economiilor occidentale(cresteri de dobanzi) sau criza internationala(scaderea fluxurilor de valuta catre Romania). Practic imobiliarele din Romania sunt condamnate sa isi doreasca o recesiune globala dar nu o criza pentru ca singura situatie favorabila imobiliarelor sunt dobanzile mici la nivel international!

Se pare ca se intra pe scenariul 2, adica o criza internationala, total nefavorabila Romaniei. O eventuala scadere a rating-ului va fi ultimul cui in cosciugul imobiliarelor romanesti.

#90
utopium

utopium

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 45,573
  • Înscris: 14.08.2007
Tu de o gramada de timp ne tot spui ca vine Apocalipsa, inclusiv cu ROBOR de 7%+, momentan nu ai nimerit-o chiar deloc, dobanzile sunt mai mici decat erau inainte. La fel ne spui ca imobiliarele se vor prabusi si momentan vedem cel mult corectii minore de 5-10%. La fel ne spui ca bursa se va prabusi si in fapt vedem ca dupa o cadere mai serioasa initiala, toate bursele au revenit foarte bine.

Stiu, s-a amanat Apocalipsa pentru mai incolo... Vom trai si vom vedea :)

Edited by utopium, 12 May 2020 - 07:17.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate