Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila
 Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 

Sunete in pod de la vânt

- - - - -
  • Please log in to reply
15 replies to this topic

#1
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Salut!

Cât de curând o sa ne mutam in casa noua ce am cumpărat-o, asta-vara, casa relativ este Ok, casa este parter+ mansarada, dar mansarda este foarte înaltă, ca nici nu iti dai seama ca e. in  ultima vreme am observat o chestie, când bate vantu se aude aiurea, un șuierat chiar, și e nasol, într-un fel e suportabil, dar de ce..
ce ar trebui sa fac ? Podul are doar țigle și atât, știu ca soluția ar fi sa dai toată țigla jos pun scânduri apoi folii și după țiglele. Dar na, așa am luat-o, m-am gândit sa bag vata dinaia,Temporar pana trece iarna. Aerul cred ca intra prin lateral unde sunt spații, casa are oarecum 2 acoperisuri suprapuse, și la îmbinare gen cum unu e mai sus și unu maj jos sunt bucăți de lambriuri pe acolo ar intra zic eu și lateral, sunt distante de 2,3cm și se simțea vantu, nu îmi dau seama pe unde intra exce și fluiera. ce ziceți?

Attached Files


Edited by Calypsso, 12 November 2019 - 13:40.


#2
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Pai ce tineti in pod?

#3
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nimic, acolo sunt saci cu moloz/rumeguș ce au rămas, trebuie sa ii arunc, dar nu am unde deocamdată.

#4
tehnics

tehnics

    acolo unde vara-i zi la miezul noptii

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,845
  • Înscris: 01.11.2005
Nu-i nimic anormal. Se joaca Casper in pod.

#5
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
de ce pe mijlocul podului este rupt acoperișul?acea diferentă de 30 cm înălțime?cred că pe acolo bate vântul

stânga dreapta ai zid de foc?

#6
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Nu este rupt, tocmai de zicea ca este suprapus cu alt acoperiș. Și sunt lambriuri acolo.

#7
OpelAstra2002

OpelAstra2002

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 970
  • Înscris: 22.04.2017
E mirific sunetul de vant Posted Image. Lasa podul asa...

Edited by OpelAstra2002, 12 November 2019 - 14:41.


#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
în partea din dreapta  rupturii nu-i închis acoperișul jos la streașină se vede pe filmare că-i lumină și acolo șuieră mai tare
in stânga josv au ridicat un fel de ziduleț care închide

Edited by EMPP, 12 November 2019 - 14:41.


#9
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ia un aparat de masurat zgomotul , cauta unde se aude suieratura , si doar acolo fa o lucrare ceva sa schimbi cum arata ca sa nu mai iti suiere

#10
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009

 EMPP, on 12 noiembrie 2019 - 14:39, said:

ĂŽn partea din dreapta  rupturii nu-i ĂŽnchis acoperișul jos la streașină se vede pe filmare că-i lumină și acolo șuieră mai tare
in stânga josv au ridicat un fel de ziduleț care ĂŽnchide
Da și se simte, ce as putea bagă pe acolo

#11
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
din exterior sub streașină nu-i închisă casa?

#12
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Ba da, nu se vede nimic, nu înțeleg de ce se vede lumina prin lateral

#13
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 Calypsso, on 12 noiembrie 2019 - 14:54, said:

Da și se simte, ce as putea bagă pe acolo
Vata minerala intre tigla si capriori si placi OSB prinse in holsuruburi de capriori. Si ai rezolvat si cu zgomotul si cu izolatia, va fi mult mai buna. O sa vezi ca te ajuta si iarna, dar si vara. Foarte multa caldura se pierde iarna prin pod. Vara, va crea o perna de aer si nu ti se vor mai incalzi atat de mult camerele de la etaj. Treaba asta poate face o diferenta de cateva grade (3-4).

 Calypsso, on 12 noiembrie 2019 - 15:00, said:

Ba da, nu se vede nimic, nu înțeleg de ce se vede lumina prin lateral
Pentru ca tiglele nu sunt lipite etans, stau unele peste altele, se intrepatrund. Daca nu ai gasit apa in pod, nu e nicio problema. Mie imi pare facut ok acoperisul, arata bine podul, e curat, lemnul e asezat ok, capriorii la fel. Din filmare nu se intelege prea bine de unde vine lumina, dar, eu cred ca vine de la imbinarea tiglelor, sunt spatii in zone in care se intrepatrund de sus in jos, nu stanga-dreapta. Ca daca era asa, trebuia sa intre apa.

#14
Calypsso

Calypsso

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,933
  • Înscris: 21.04.2009
Multuemsc de idee Radu, probabil așa am sa fac, dar faza e ca eu am alta idee de izolare pod, sub acele scânduri exista o vata mineralizata  de 10cm, lipita de acele scânduri, peste, Adic sun pod vreau sa pun un polistiren de 5 apoi peste niște osb-URI. Așa as izola pe amândouă părți.
In fine, sper sa rezolv cu suntetu, vine iarna și o sa îmi fluiere in cap

#15
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018

 Calypsso, on 12 noiembrie 2019 - 13:49, said:

Nimic, acolo sunt saci cu moloz/rumeguș ce au rămas, trebuie sa ii arunc, dar nu am unde deocamdată.
Pai de-aia suiera, ca e podul gol, pe vremuri asta era cel mai mare cosmar al taranilor - sa aiba podul gol si sa auda cum suiera vantul prin el...

#16
zamolxis01

zamolxis01

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 240
  • Înscris: 11.09.2011
Acoperisul trebuie refacut - batut scandura peste capriori, asezat tigla, termoizolat la partea dinspre pod.
Sunetul provine de la curgerea aerului din exterior in interior, prin spatiile mici existente intre tigle.
Refacerea acoperisulului, ce implica si etansarea, va rezolva problema.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate