Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina
 Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei
 Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024
 Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica
 

Recomandare Bormasina(autofiletanta)

- - - - -
  • Please log in to reply
283 replies to this topic

#271
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Burghie bune...n-am.

Acu o vreme mi-am luat trusă de burghie de la Kaufland, metal + zidărie + lemn. Nu prea știam pe atunci ce și cum. Pe cele de metal și zidărie le-am folosit puțin. În schimb pe cele de lemn am tras de numa, și încă se țin super

#272
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017

View PostR10, on 07 iulie 2023 - 21:32, said:

A ajuns HP0300. E o bijuterie. Lucrez cu o mână lejer. Are și ea mandrina descentrată, se vede ușor cu ochiul liber. Aparent nu mai găsești mandrine corecte nici la Makita. Mă refer la această gamă de preț. La câte bormașini am încercat în ultimele zile, toate aveau așa mandrina. O țin pe aceasta și aia e

Lejerința cu care lucrez m-a făcut din start să mă îndrăgostesc de ea.
Am făcut 4 găuri și în beton să agăț ceva. A fost doar de fiță, să o pun puțin la treabă, a mers bine

Ma bucur ca esti multumit !
Atentie la descentrare ...sa nu fie carcasa mandrinei care are o anumita toleranta la partea unde o acctionezi cu mana sau chiar burghiul putin indoit . Axul central din motor este legat de bacurile de prindere burghiu .Putin descentrat sunt cam toate , doar cele de strung cu prindere con ce costa cat 10 masini de gaurit sunt aproape perfecte sau cele industriale care sunt nepretuite ce sunt cu toleranta 0

#273
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Nu se poate toate burghiele să fie îndoite. Am multe prelungitoare pentru biți, unele ieftine, unele Bosch. Toate au joc.
Și când mă uit la mandrină fără nimic se vede că are joc. Are aproximativ ca din video-ul postat pe alt topic: https://youtube.com/...M?feature=share

https://youtube.com/...k?feature=share

Documentandu-ma și citind, din păcate m-am cam obișnuit cu ideea că așa sunt sculele de buget

#274
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023

View Postldpe, on 04 iulie 2023 - 21:38, said:

Am mai dat-o dar reiau https://www.shopexpe...BSABEgJimfD_BwE
Aceasta este pentru lucrari rapide de gaurire/insurubare , are inclusiv percutie si cel mai important 56Nm forta ceea ce greu gasesti in acest pret si pe acumulatori . Sta de 10 ori mai bine in mana ca una clasica, mandrina rapida foarte buna , cuplu torsiune cu decuplare rapida .
Nici o masina clasica la acest pret nu o depaseste pentru lucrari casnice iar la ergonomie ...la mare distanta , foarte bine echilibrata .
Cu aceeasi masina si gauresti si insurubezi DAR la 56Nm vei insuruba direct fara pregaurire la subruburi de 5-8 cm lungime
E buna ptr lucrari mici gen montat usi lemn la interior in camere, usi ferestre termopan de prins in perete?
https://www.leroymer...00-320-w/113071

#275
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
Absolut. Lucrezi foarte ușor cu ea

#276
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
nu se intelege din linkuri, este cu fir 230volti, sau are acumulator+incarcator?

#277
ech

ech

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 15,835
  • Înscris: 01.09.2006
Scrie "alimentare - cu fir" si se vede in poze firul din maner.

#278
DannyHuwe

DannyHuwe

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,577
  • Înscris: 30.03.2023
Scuze ech, nu ma pricep ,credeam ca este cu acumulator. Caut ceva ptr dat gauri in pereti si in metal/termopan/lemn ptr acasa in regim de hobby.
Nu prea as vrea cu 230v ,din cauza ca va trebui sa tin dupa mine in prelungitor in priza.

#279
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 13.11.2006
In regim de amator, mergi pe Bosch 18 V.
Nu sunt nici cele mai bune, dar nici cele mai slabe, iar in timp iti poti lua si alte scule din acelasi kit, care folosesc acelasi acumulator.
Personal am o gramada de scule din kitul asta din link si de 8 ani tot trag de ele prin casa:

https://www.bosch-di...-all-akkusystem

#280
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
În regim hobby ți le recomand pe cele de la Kaufland, care apar miercuri, 12.07.
Dacă crezi că vei lucra mai mult iei 2 acumulatori și ai ieșit ieftin. Să nu uiți să iei și încărcător

Attached Files


Edited by R10, 09 July 2023 - 20:20.


#281
DY2

DY2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,749
  • Înscris: 13.11.2006

View PostR10, on 09 iulie 2023 - 20:17, said:

În regim hobby ți le recomand pe cele de la Kaufland, care cică apar mâine.

Am avut si eu tentative cu asa ceva, nu recomand pe termen indelungat, nu sunt fiabile.
Nici macar nu dau gauri in orice beton, de altfel nici producatorul nu are curajul sa o denumeasca masina de gaurit, scrie clar pe ea surubelnita electrica, care si aia are functie limitata.

#282
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023
Recomand gama M18... fara perii, daca se poate.
Am cautat niste comparatii cu deWalt... nu ar fi mare diferenta intre ele.

Attached Files



#283
R10

R10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,683
  • Înscris: 29.03.2010
1500 lei pentru regim hobby? Mi se pare ca și cum mi-aș lua Porsche pentru a merge până acasă și la servici pe drumurile din România 😀

#284
magicianX

magicianX

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 33
  • Înscris: 17.07.2023
MilWakee e cam limitat pe la noi, nu l-am vazut in dedeman, de exemplu.

Dar am din Uk un set de filetanta cu ciocan (si gauri in beton usor/caramida) si filetanta cu impact, 2 acumulatoare de 5Ah, la 330lire (1900ron ) pt 2 echipamente M18, ceea ce este foarte bun.

Altfel 220ron Ikea, filetanta, foarte buna sa strangi niste suruburi la dulapuri sau sa dai niste gauri in rama de la plasa de tantari

Ca un hobby personal, mai mult, dupa studiat review-uri si preturi, m-am oprit la aceste jucarii.

Attached Files


Edited by Dany_Darke, 20 July 2023 - 23:36.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate