Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Defect ciudat Videorecorder Panas...

lege de reglementare a shrinkflat...
 Care este cota parte la succesiun...

Camera auto DVR PNI Voyager S2600...

Cartelul din Carpati - mafia PNL ...

Trecut: Europa versus S.U.A. la c...
 Garantie apartament dezvoltator

Aplicație GPS cu zoom automa...

Ipad Pro & Air 2024

Service si revizii reprezentanta
 Ati returnat produse pe aliexpres...

Certificate de nastere digitale

Fitbit sau huawei band ?

Tatuator handpoke
 

Creare stick bootabil cu XP

- - - - -
  • Please log in to reply
10 replies to this topic

#1
nandy007

nandy007

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,150
  • Înscris: 05.04.2009
Ma intereseaza  daca  trebuie sa formatez stickul in Fat 32 sau Ntfs.,cred ca Fat32 dar nu sunt sigur.Mentionez ca il creez cu un Rufus instalat pe un Windows 10Posted Image

Edited by nandy007, 07 November 2019 - 10:06.


#2
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,624
  • Înscris: 15.06.2004
Topic pe Tutoriale - https://forum.softpe...bil-windows-xp/

#3
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Sper sa gresesc dar din cate tin minte windows xp nu merge creat bootabil pe stick, doar pe cd.

#4
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,624
  • Înscris: 15.06.2004
Gresesti.

#5
CostyNn96

CostyNn96

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,544
  • Înscris: 18.04.2018
Asa este, mi am amintit de fapt era chestia ca nu poti crea un stick bootabil cu windows 7/8/10 de pe un pc/laptop ce are windows xp instalat. :)

#6
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,624
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

daca  trebuie sa formatez stickul in Fat 32 sau Ntfs
De principiu ar trebui sa mearga cu ambele.

Quote

de fapt era chestia ca nu poti crea un stick bootabil cu windows 7/8/10 de pe un pc/laptop ce are windows xp instalat
Si asta se poate, cel putin pe 32 de biti, ceva mai complicat ptr 64 de biti - mai e nevoie de niste fisiere.
Implica doar ceva mai multa bataie de cap.

#7
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Singura problema poate fi, daca e un pc f vechi, sa nu aiba in bios optiunea de boot de pe usb.

#8
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
https://softlay.net/...-drive-iso.html

#9
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostCostyNn96, on 07 noiembrie 2019 - 10:32, said:

Sper sa gresesc dar din cate tin minte windows xp nu merge creat bootabil pe stick, doar pe cd.
Greșit.

View PostCostyNn96, on 07 noiembrie 2019 - 10:35, said:

Asa este, mi am amintit de fapt era chestia ca nu poti crea un stick bootabil cu windows 7/8/10 de pe un pc/laptop ce are windows xp instalat. Posted Image
Poate la 10 nu, dar dacă pui o imagine ISO cu Rufus pe un stick nu e nici o problemă cu XP.

Pentru inițiator: Că tot e topi cu impresii, am impresia că Rufus formatează el singurel cum știe el de la școala lui.

#10
sags

sags

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,003
  • Înscris: 24.04.2013
@nandy007: Precizeaza daca vrei (i) sa creezi un stick bootabil cu kit-ul de Windows XP pentru a putea instala de pe el pe un hdd/ssd SAU (ii) sa bootezi si rulezi efectiv Windows XP de pe stick (fara a-l instala pe hdd/ssd local, poate fi un PC fara hdd/ssd).

Prima varianta nu e o problema.

A doua e ceva foarte complicat si cu limitari. Nu stiu/ nu am verificat daca Rufus de care spui stie sa faca ce trebuie. Problema principala este ca in Windows XP driverele USB nu au prioritatea necesara, se incarca/ activeaza abia DUPA boot, asa ca nu poate boota de pe USB. A doua problema este ca atunci cand conectezi un device USB da un reset la bus-ul respectiv si ramai fara discul (stick-ul) sistem… Am gasit undeva cum se face sa poti boota, dar nu mai stiu unde; limitarea de la al doilea punct ramane. Daca te intereseza aceasta varianta trebuie sa sap si poate poate gasesc din nou.

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View PostCostyNn96, on 07 noiembrie 2019 - 10:35, said:

Asa este, mi am amintit de fapt era chestia ca nu poti crea un stick bootabil cu windows 7/8/10 de pe un pc/laptop ce are windows xp instalat. Posted Image
Gresesti si aici. "Din "gresala" in "gresala" spre victoria finala"!
Pentru XP, se formateaza NTFS.  Doar pentru cele dinainte, se folosea FAT. Nu neaparat 32, era functie de soft.

Edited by myshyk, 07 November 2019 - 13:00.


Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate