Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)
 

De ce Dumnezeu nu mi-a dat nimic special/bun?

* * * - - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
57 replies to this topic

#37
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,474
  • Înscris: 04.05.2006

View PostBabalusu, on 02 noiembrie 2019 - 22:44, said:

Atunci forumul nu ar trebui sa admita topice de la cei cu anumite conditii.
Atâta timp cât sunt admiși in societate, pot funcționa relativ normal, pot munci și chiar ocupa funcții de conducere, eu spun ca nu e tocmai o problema sa scrie pe un forum.
Ca dacă ne apucam sa cerem certificate de om normal de la fiecare membru la înscriere, mulți dintre noi s-ar putea sa aibă surprize.

View PostTestosteron, on 03 noiembrie 2019 - 07:36, said:


Nu te mai lamenta atata. E plina lumea de oameni cărora Dumnezeu nu le-a dat nimic. De fapt 99% sunt așa.
De fapt 99% nu și-au descoperit talentul. Sau toți ar trebui sa aibă talente speciale, sa fie muzicieni, sau pictori, sau dansatori din buric? Și un sofer profesionist are un talent. Și un zidar. Oricine are un talent.

View Postpenticostalul, on 03 noiembrie 2019 - 08:36, said:


Ba da, ți-a dat multe binecuvantari.

Una dintre ele este faptul ca ai degete.
Alta ca ti le poti misca.
Si poti tasta.
Și ca ai un telefon sau un laptop.

Nu mai zic de faptul ca ai putut merge la scoala...
Ai avut parte de educatie in scoala.
Tu stii cam cati copii in lumea noastra sunt privati de toate acestea de mai sus?

Stii ca ai scris fara nicio greseala postarea de mai sus?
Ai folosit cratima, nu ai mancat litere, ai folosit termeni precum "carente".

Deci, cel mai probabil, Dumnezeu ti-a dat o multime de binecuvantari.
Insa in loc sa-i multumesti, tu te concentrezi pe ceea ce nu ai si te compari cu cei care au mai mult decat tine.
Nu crezi ca ar fi corect sa-i vezi si pe cei care au mai putin?
Si sa fii multumitor cu ceea ce ai?

O atitudine de recunostinta si multumire fata de ceea ce ai, te-ar ajuta sa-ti inmultesti talantii si sa razbati altfel in viata.
Doamne ajuta!

Amin!

#38
pacopaco1967

pacopaco1967

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,550
  • Înscris: 13.09.2010

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.Posted Image
Ce talente crezi ca avea isus despre care se spune ca e dumnezeu intrupa ? Plus ca a fost batjocorit, batut, si omorat la final, si nu moarte instantanee ci in chinuri groaznice . . .  iar tu te smiorcai ca o mironositza .
Nu inteleg de ce cauti talente lumesti. Din fericire pentru tine, chiar daca esti pensionat pe caz de boala, se pare ca ai ceva aptitudini sa scrii coerent pe forum. Tu ai impresia ca toata lumea e talentata la cantat, dansat, gimnastica profesionista sau la comus poezii, cantece ori tratate stiinifice ? Uite ca unele se fac cu muuulta truda, suferinta, daruire, sacrificiu. Practic tu te iubesti pe tine, si cand ai descoperit ca esti "gol" ai inceput sa dai vina pe Dumnezeu.

#39
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,442
  • Înscris: 10.08.2005

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.:(
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/RBHZFYpQ6nc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#40
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.:(

Creatorul l-a înzestrat pe fiecare om cu un anumit talent sau înclinații spre un anumit talent, însă unii și-l descoperă mai repede, alții mai târziu, alții deloc!
Însă cum spunea penticostalul mai sus, mulțumește-te cu ce ai, asta în primul rând și mulțumește-i lui Dumnezeu că exiști și te bucuri de viață, așa cum este ea, te bucuri de culori, de sunet (muzică), de gust, de miros, etc.! Gândește-te că morții nu se pot bucura de toate astea, pe când tu da!
Deci problema este în mintea ta de fapt, și o poți rezolva relativ ușor, poți începe pentru început, cu căutarea talentului ascuns... :)

Edited by heart_of_ice, 03 November 2019 - 09:44.


#41
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postrichelieu, on 03 noiembrie 2019 - 08:46, said:



De fapt 99% nu și-au descoperit talentul. Sau toți ar trebui sa aibă talente speciale, sa fie muzicieni, sau pictori, sau dansatori din buric? Și un sofer profesionist are un talent. Și un zidar. Oricine are un talent.

Da. Mai degrabă nu inteleg povestea pe care o au ei de transmis în această lume pt ca fiecare om lasa în urmă în aceasta lume o poveste ca vrea, ca nu vrea. Povestea fiecăruia fiind observată de alții va fi baza pe care vor construi alte povesti cei ce vor veni după noi. Pt ca la urma urmei atât suntem, o poveste  nimic mai mult.

#42
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTestosteron, on 03 noiembrie 2019 - 09:44, said:

Da. Mai degrabă nu inteleg povestea pe care o au ei de transmis în această lume pt ca fiecare om lasa în urmă în aceasta lume o poveste ca vrea, ca nu vrea. Povestea fiecăruia fiind observată de alții va fi baza pe care vor construi alte povesti cei ce vor veni după noi. Pt ca la urma urmei atât suntem, o poveste  nimic mai mult.

Tu vorbești din punctul tău de vedere, al unei furnicuțe dintr-un mușuroi! :)
Însă lucrurile sunt mult mai complexe și complicate, decât ți le poți tu imagina!
Însă cea mai păguboasă idee sau concept pentru ființa umană este chiar asta, neantizarea, pe care o promovezi matale! Nu ai nici o dovadă că așa va fi! :)

Însă dacă privim lucrurile la un alt nivel, vedem că de fapt avem veșnicia în față, depinde însă de noi dacă o s-o câștigăm sau nu! :)

Edited by heart_of_ice, 03 November 2019 - 09:51.


#43
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Posted Image

#44
karax

karax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,839
  • Înscris: 14.10.2017
ce sa zic....asa suntem de la natura...din pacate lumea reala nu e corecta si nici morala....asta e talentul pe care ti l-a dat natura ...adica atat cat poti...
evident exista ceva numit plasticitatea creierului prin care creierul lucrat se poate adapta sau face salturi ...insa si capacitatea asta dispare dupa 30 de ani...
daca nu s-a lucrat intensiv cu tine in anii de copilarie si tinerete este extrem de greu sa recuperezi aceasta adaptare a creierului

de ce n-ai lucrat in tinerete? pentru ca ai avut n alte chestii care ti-au tinut timpul ocupat..tu stii de ce ..

#45
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,897
  • Înscris: 27.01.2016

View Postheart_of_ice, on 03 noiembrie 2019 - 09:51, said:



Tu vorbești din punctul tău de vedere, al unei furnicuțe dintr-un mușuroi! :)
Însă lucrurile sunt mult mai complexe și complicate, decât ți le poți tu imagina!
Însă cea mai păguboasă idee sau concept pentru ființa umană este chiar asta, neantizarea, pe care o promovezi matale! Nu ai nici o dovadă că așa va fi! :)

Oho. Am dovezi cu sacul, dar nici una pe care s-o accepte un creier care vrea cu tot dinadinsul sa continue la nesfârșit și sa nu-și accepte propria efemeritate. La urma urmei realitatea este astfel construita ca dacă minciuni  vrei, minciuni primești.

View Postkarax, on 03 noiembrie 2019 - 10:15, said:

ce sa zic....asa suntem de la natura...din pacate lumea reala nu e corecta si nici morala....asta e talentul pe care ti l-a dat natura ...adica atat cat poti...
evident exista ceva numit plasticitatea creierului prin care creierul lucrat se poate adapta sau face salturi ...insa si capacitatea asta dispare dupa 30 de ani...
daca nu s-a lucrat intensiv cu tine in anii de copilarie si tinerete este extrem de greu sa recuperezi aceasta adaptare a creierului

Da după 30 de ani creierul începe sa se sclerozeze,  devine  mai rigid, incapabil de înțelegeri subtile și atunci apelează la credință.  Când apelează la credință creierul se sclerozeaza definitiv.

#46
heart_of_ice

heart_of_ice

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,551
  • Înscris: 12.11.2011

View PostTestosteron, on 03 noiembrie 2019 - 10:40, said:

Oho. Am dovezi cu sacul, dar nici una pe care s-o accepte un creier care vrea cu tot dinadinsul sa continue la nesfârșit și sa nu-și accepte propria efemeritate. La urma urmei realitatea este astfel construita ca dacă minciuni  vrei, minciuni primești.


Da după 30 de ani creierul începe sa se sclerozeze,  devine  mai rigid, incapabil de înțelegeri subtile și atunci apelează la credință.  Când apelează la credință creierul se sclerozeaza definitiv.

Care ar fi dovezile respective?! Că dacă analizăm serios realitatea înconjurătoare, ne cam mirăm de perfecțiunea și frumusețea lucrurilor! Aaa, că mai există excepții de la regulă, e altă mâncare de cartofi!
Lumea nu poate fi explicată mai bine, decât printr-o intenție și voință Divină! :)

Credința n-are nici o legătură cu ceea ce ai spus matale mai sus! Dimpotrivă, credința e cea care ne echilibrează moral! Altfel, cădem în prăpastia imoralității... :)

#47
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,027
  • Înscris: 07.11.2006

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.Posted Image

De ce Dumnezeu sau Creatorul sau Creatoarea.....

#48
zNick

zNick

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,235
  • Înscris: 29.07.2018
Ai uitat sa platesti taxa la BOR.

#49
penticostalul

penticostalul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,919
  • Înscris: 21.01.2014
Pai o poate plati oricand.
Ca si Taxa de Pod, la Cernavoda.
Doar ca la asta din urma, daca nu platesti la timp s-ar putea sa-ti para foarte rau,

S-ar putea ca BOR, pentru ca tine cu cetateanul, nici sa nu-i dea amenda, asa cum fac celelalte institutii.

#50
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,243
  • Înscris: 29.12.2006

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.

Toţi oamenii au înclinaţie spre ceva, şi asta se vede cel mai bine în copilărie. Binecuvântaţi sunt oamenii cărora părinţii lor le-au cultivat talentul propriu încă din pruncie. Aceştia sunt cei care au reuşit în viaţă şi au urcat pe scara socială până la cele mai înalte trepte.

Însă, şi cei cărora părinţii nu le-au cultivat talentul, îl au, dar se "atrofiază" odată cu vârsta, dacă nu e folosit.

"Pregăteşte-te în orice clipă, şi când oportunitatea va veni, te va găsi pregătit", zice o cugetare. Cei mai mulţi oameni de regulă se pregătesc pentru ceva, şi dacă văd că nu se întâmplă nimic, se descurajează. Însă cei care continuă indiferent ce se întâmplă, până la urmă tot reuşesc ceva.

Mulţi spun că nu au noroc, însă, ce e norocul ?

Norocul e intersecţia faptelor noastre, cu faptele altora, sau cu fenomene naturale.

Deci, oricum am "întoarce-o şi răsuci-o", omul nu are succes fără să facă ceva. Chiar şi dacă i-ar pica un meteorit de aur lângă casă, asta nu s-ar fi întâmplat dacă nu-şi făcea omul casă...în acel loc. :)

#51
mariusr1976

mariusr1976

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,425
  • Înscris: 26.04.2016

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.Posted Image
https://biblia.resur...o/eclesiastul/9
Daca citesti vei vedea ca nu e chiar asa.

View Postlupini, on 04 noiembrie 2019 - 16:55, said:



Mulţi spun că nu au noroc, însă, ce e norocul ?

Norocul e intersecţia faptelor noastre, cu faptele altora, sau cu fenomene naturale.

Deci, oricum am "întoarce-o şi răsuci-o", omul nu are succes fără să facă ceva. Chiar şi dacă i-ar pica un meteorit de aur lângă casă, asta nu s-ar fi întâmplat dacă nu-şi făcea omul casă...în acel loc. Posted Image
Norocul!!!! Timp si imprejurare

#52
Cristi_E

Cristi_E

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,040
  • Înscris: 31.03.2015

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.:(
Loteria genetica, amice!

#53
Elihu_66

Elihu_66

    ⟣2028⟣

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,817
  • Înscris: 26.11.2011

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:18, said:

De ce Dumnezeu sau Creatorul nu mi-a dat nimic deosebit, niciun talent, aptitudine deosebita adică nu mi-a dat niciun talant pe care să-l folosesc.Sunt chiar în carenta gravă de aptitudini și talente.De ce? Alții au, majoritatea au, încă o dovadă că m-am născut blestemat de soartă, de Dumnezeu.Posted Image
Ce aptitudine ai dori sa ai? Ce ai dori sa faci?

#54
criztu

criztu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,298
  • Înscris: 03.09.2002

View PostAlynHoliavo, on 02 noiembrie 2019 - 22:22, said:

Iar alțora nu numai că au ceva bun ,calitati ,talente însă au și parte numai de fericire și de bine și d.p.d.v al sanatatii și al vieții sociale,amoroase,financiare,familiale etc

Ti se pare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate