Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare bec far VW Touran 1T3

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 

Beton acoperit de apa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Am turnat pe fundul unei gropi o placa de beton de 20 cm grosime, armata cu plasa sudata. In gropa va fi montata o ministatie de epurare. Problema este ca la adancimea la care s-a sapat au aparut infiltratii de apa, iar dupa turnare betonul a ramas acoperit cu aproximativ 3-5 cm de apa. Apa nu curge nicaieri ca sa se puna problema ca spala betonul. Credeti ca este afectata in vreun fel calitatea placii?

Edited by Nigh7D3vil, 30 October 2019 - 14:13.


#2
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,580
  • Înscris: 08.03.2017
Va fi mai rezistenta .
Daca a apucat sa faca priza de suprafata ca apa sa nu spele laptele de ciment , desfa-ti o bere rece si gandeste-te la lucruri frumoase , in 28 de zile va fi "beton" - vei realiza ce spun cand o vei sparge ...durere.
Betonul vara trebuie udat obligatoriu pentru a nu se usca fortat la suprafata , daca nu e udat formeaza fisura tip "paianjen" datorita fortelor de contractie provocate de uscarea rapida . Este optim sa uzi betonul pana se intareste iar vara se acopere cu folie de nylon pentru a incetini evaporarea , iarna daca nu este aditivat se acopere cu folie si rogojini pentru a nu ingheta la suprafata si a se sfarama primavara .

Edited by ldpe, 30 October 2019 - 14:39.


#3
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Daca pinza freatica este ridicata, va trebui sa ai foarte mare grija la ingropatul statiei de epurare, ca risti sa te trezesti cu ea scoasa afara din pamint, sau cu ea turtita si deformata ulterior.
Nu ar strica sa-i faci si ziduri din beton si / sau sa forezi si 1-2 puturi, mai adinci decit gropa, in care sa bagi 2 sumersibile ieftine care sa scoata apa afara.

La betoane nu ma pricep ca sa-ti pot da un raspuns. In schimb la butoaie de plastic ingropate in pamint, pot sa spun ca am vazut citeva scoase afara peste noapte si citeva turtite dupa citeva luni de exploatare.

#4
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 florin71_skoda, on 30 octombrie 2019 - 14:33, said:

Daca pinza freatica este ridicata, va trebui sa ai foarte mare grija la ingropatul statiei de epurare, ca risti sa te trezesti cu ea scoasa afara din pamint, sau cu ea turtita si deformata ulterior.
.....
Vazut cum a fost scoasa din pamint intr-o noapte ....
Solutia ar fi ancorarea ei cu chingi de fundul de beton ...daca macar ala este rezistent .
Intrebare aditionala de curiozitate ...la asa teren , cimpul de drenaj va exista ? cum ?

#5
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
Este vorba de ministatie de epurare, nu fosa. De la Valrom. Este certificata că apa poate fi deversată in emisar natural. Am valea unui fost parau la câțiva metri de mine.

#6
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

 Nigh7D3vil, on 30 octombrie 2019 - 19:31, said:

Este vorba de ministatie de epurare, nu fosa. De la Valrom. Este certificata că apa poate fi deversată in emisar natural. Am valea unui fost parau la câțiva metri de mine.
Mai rau ! Certificata de cine ?

#7
Nigh7D3vil

Nigh7D3vil

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 244
  • Înscris: 13.05.2006
De ce e mai rău? Sunt aproximativ 11 m de la mine până la rigola respectivă. Terenul este foarte argilos, așadar riscul de infiltrații de acolo este inexistent. Apa curge pe rigola doar când plouă sau se topește zăpada.

Infiltrațiile actuale provin din șanțul de la limita de proprietate (în lungul drumului) unde curge permanent apă. Vecinii din amonte își deversează apele uzate de la baie (fara WC din fericire)/bucătarie cu acordul tacit al primăriei...

Eu prefer sa îmi instalez ministatie de tratare a apelor.

https://www.valrom.r..._25_06_2021.pdf

Edited by Nigh7D3vil, 30 October 2019 - 21:49.


#8
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019
Certificarea aia este fix zero .
Asta spuneam

#9
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,114
  • Înscris: 17.01.2012

 Nigh7D3vil, on 30 octombrie 2019 - 19:31, said:

 Nigh7D3vil, on 30 octombrie 2019 - 21:49, said:

De ce e mai rău?

Eu prefer sa îmi instalez ministatie de tratare a apelor.

https://www.valrom.r..._25_06_2021.pdf

Este certificata că apa poate fi deversată in emisar natural. Am valea unui fost parau la câțiva metri de mine.

certificare/aviz construcție...
vezi tu vreo ștampilă de min.mediu/ag.med p-acolo?
dacă era certificată de mediu, aveai obligația ca, la o perioadă anume (lună/trim/sem/an), să efectuazi și să prezinți buletin de încercări despre calitatea apelor deversate...

să știi că noi cârcotim pt a te pune-n gardă, nu pt a face mișto de cineva...

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate