Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...
 Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 

Cadastru si intabulare teren casa

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Anul trecut am cumparat un teren de 483 mp cu intenția de a construi o casa. La momentul achiziției terenul nu era împrejmuit și cadastrul nu era actualizat.
Cand s-a făcut actualizarea cadastrala am aflat ca de fapt nu exista o strada in fata terenului si ca de fapt terenul este aproape lipit de un alt teren asa ca am luat decizia cu cadastrist-ul sa lasam spatiul acela mic in fata si nu in spate.(cu toate ca nu exista o strada in cadastru fizic era drum cu toate utilitățile curent gaze apa si canalizare deasemenea nu am avut nici o problema sa fac bransamentele)
Fast forward un an mai tarziu, constructia casei la rosu este aproape gata bransamentul de la current este facut (am fost fortat de cei de la distributie oltenia sa pun stalpul la marginea proprietății) si sapt viitoare o sa fie si cel de apa si canalizare gazele urmand sa fie trase prin februarie.
Acum cateva zile am aflat ca exista un proces in derulare cu cel ce detine terenul din fata terenului meu si el a fost obligat in instanta sa faca strada si sa cedeze terenul primăriei.
Intrebarile mele sunt urmatoarele :

Acum ca exista strada in fata exista vreo modalitate prin care as putea sa extind terenul cu 2m mai in fata si sa il lipesc de strada ?
Daca da cum ?
Trebuie sa il cumpar de la primarie ?
Sau refac cadastrul ?
Daca refac cadastrul o sa trebuiasca sa iau alta autorizatie de construire sau o modific pe actuala  ?
Stalpul din fata cum as putea sa il mut ?

Multumesc mult pt ajutorul vostru.

Attached Files


Edited by trascotta, 29 October 2019 - 15:21.


#2
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Terenul respectiv, peste care vrei sa te extinzi, cui apartine ?
Cadastrul se face/reface pe baza de acte ori, daca nu ai nici un act doveditor la mana, ce cadastru vrei sa mai faci ?

Stalpul - trebuie sa afli cui apartine si sa faci cerere de mutare
Atentie ! - dureaza al naibii de mult si costa pe masura

Edited by Naijax, 29 October 2019 - 15:27.


#3
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Acte pe teren am si cadastrul este actualizat. Este vorba de spatiul din fata terenului 2×13m (vezi poza) stalpul este al meu dar este in întreținerea distributie oltenia (este extindere de retea privata timp de 10 ani)

#4
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Pai asta intreb
Spatiul ala 2×13m din fata terenului cui apartine ?

Cu stalpul inca odata - NU este al tau
Chiar daca l-ai platit, este proprietatea Distributie Oltenia
Asa este si la gaze - platesti frumos traseul teava gaze care ... nu va fi al tau
Acum, stalpul fiind proprietatea lor, trebuie sa faci cerere de mutare la Distributie Oltenia dar, repet - dureaza mult si costa pe masura

Edited by Naijax, 29 October 2019 - 15:45.


#5
trascotta

trascotta

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 55
  • Înscris: 11.03.2014
Spatiul din fata nu are proprietar...a ramas pe plus dupa ce s-au actualizat cadastru la terenurile respective.

#6
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,227
  • Înscris: 13.03.2017
Nu exista teren fara proprietar deci, se prezuma ca apartine statului roman.
Pentru aflarea situatiei juridice a terenului poti face o cerere la OCPI (Oficiul de cadastru si publicitate imobiliara)
Daca se dovedeste a fi al statului, ia-ti gandul ca vei putea obtine vreodata bucata respectiva

#7
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,543
  • Înscris: 30.07.2007
Eu nu inteleg: in extrasul CF care erau vecinii?

LE: cadastristul putea sa constate ca suprafata din acte e mai mica decat cea masurata, mi se pare ca 5% maxim are voie

Edited by crocko.dilul, 29 October 2019 - 17:48.


#8
Thuraya_123

Thuraya_123

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,648
  • Înscris: 18.10.2017
Daca nu are proprietar, atunci e al statului, adica al UAT-ului respectiv.
Dat fiind ca terenul este complet inutil UAT-ului, neputand fi folosit pentru largirea strazii (fiindca se ingusteaza mai la S-V), poti face cerere de concesionare/cumparare catre UAT.
Daca accepta, il vei putea obtine prin licitatie publica.

Non-legal: ce treaba ai tu cu cadastrul? Fa-o romaneste: muta gardul, plateste impozit mai mare si peste 10 ani faci uzucapiune. Mi-e greu sa cred ca cineva va constata existenta acelor 2x13.

#9
sbanica

sbanica

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 128
  • Înscris: 14.09.2006
Ca să fie al statului trebuie să aibă CF și înscris în acesta numele (UAT, primăria, etc)

Se poate face din nou cadastru cu mărire de suprafață incluzând deci și fâșia respectivă însă cu semnături pe proces verbal de vecinătate de la toți vecinii imobilului care își mărește suprafața.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate