Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Cum ascund placa din ciment a unei fose?

- - - - -
  • Please log in to reply
35 replies to this topic

#19
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009

View Postbdx100, on 27 octombrie 2019 - 11:40, said:

Dai jos placa , mai scurtezi din inaltimea peretilor si remontezi placa sau torni una noua , astfel ca la final sa fie cu 15-20 cm sub nivelul solului . Apoi pui o membrana impermeabila si pamant pe care pui iarba .

Pare o idee f buna insa pe langa faptul ca necesita investitii mari (materiale si oameni) nici nu stiu cum a fost facuta aceasta fosa, daca poate fi data jos placa fara a afecta restul, in interiorul ei, tevile de scurgere se vad a fi puse la inaltime destul de mare.
Sper ca in 1-2 ani sa se sape canalizare si sa nu mai fie nevoie de aceasta fosa.


#20
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,786
  • Înscris: 12.01.2018
Faci un aranjament cu pietre gen grădina botanică,mai pui ceva flori de piatra,pe mijloc poti pune ghivece mari cu plante,un mesteacăn in ghiveci,poti pune iedera care acoperă tot etc

Edited by EMPP, 27 October 2019 - 13:31.


#21
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
Mai atasez 2 poze de ansamblu.
Cred ca variantele mai usoare ar fi:
1. sa o acopar cu ceva mai estetic
2. niste ghivece/ladite confectionate din lemn,ceva de max 10 cm inaltime cu pamant si flori care sa reziste si la umbra puternica data de vișin (daca ar rezista si iarna ar fi minunat) si sa poata fi indepartate usor la nevoie.
Florile de piatra au nevoie de mult soare, nu ar inflori 😊

Attached Files


Edited by elby_82, 27 October 2019 - 13:31.


#22
gymy

gymy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,003
  • Înscris: 29.11.2005
Incearca atunci o vopsea de exterior care se aplica direct pe beton,eu am ales verde dar gasesti si alte culori  :
https://www.emag.ro/...rch-Action=view

#23
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

View Postbdx100, on 27 octombrie 2019 - 11:40, said:

Dai jos placa , mai scurtezi din inaltimea peretilor si remontezi placa sau torni una noua , astfel ca la final sa fie cu 15-20 cm sub nivelul solului . Apoi pui o membrana impermeabila si pamant pe care pui iarba .

Este varianta optima, este ceva de lucru dar iasa ceva perfect.
Daca fosa este folosita lasi un capac mascat pentru vidanjare.

#24
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View Postelby_82, on 27 octombrie 2019 - 10:03, said:

Salutare!
Va rog, am nevoie de ceva idei pentru a ascunde o placa de ciment de dimensiuni f.mari (aprox.3×4m)
Eu as face o gradina romana, ceva de genul asta.

#25
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Si ai cultiva zarzavaturi pt oaspetii importanti. :)

#26
cata

cata

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,049
  • Înscris: 16.02.2002

View PostPaz, on 28 octombrie 2019 - 15:53, said:

Si ai cultiva zarzavaturi pt oaspetii importanti. Posted Image
Nu chiar, dar niste capsuniPosted Image  ar merge

#27
elby_82

elby_82

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 61
  • Înscris: 28.09.2009
Gradina fix in fata casei, la umbra vișinului...Da, nici n-as mai iesi din casa pt a culege capsune, as deschide fereastra si as lua direct...



Multumesc tuturor pentru idei!

Deocamdata nu am sa investesc in modificarea ei (astept realizarea  canalizarii si dupa racordare am sa desfiintez fosa prin spargerea placii si umplut cu pamant) ci am sa incerc varianta cu vopsit cu verde si ceva plante.

#28
MirceaDWC

MirceaDWC

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,097
  • Înscris: 28.02.2006

View Postcata, on 28 octombrie 2019 - 12:40, said:

Eu as face o gradina romana, ceva de genul asta.
Yup, +1 sau asa ceva : https://fasingur.inf...ru-gradina-dvs/
Ceva bitum pe beton, o membrana izolatoare, utomat schimbi si forma, din dreptunghi poti face ceva atipic, neregulat, apoi un pic de imaginatie si iese ceva fain. Fiind umbra as merge pe sortimente de flori/vegetale carora le place umbra.

View Postelby_82, on 28 octombrie 2019 - 21:21, said:

Deocamdata nu am sa investesc in modificarea ei (astept realizarea  canalizarii si dupa racordare am sa desfiintez fosa prin spargerea placii si umplut cu pamant) ci am sa incerc varianta cu vopsit cu verde si ceva plante.

Gandeste-te sa folosesti bazinul respectiv pentru colectarea apei de ploaie. In loc sa-ti curga burlanele prin curte, le colectezi in aceasta fosa. Si de acolo apa poate fi utilizata ulterior pentru udat

#29
3matrix

3matrix

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,344
  • Înscris: 21.06.2019

View Postcata, on 28 octombrie 2019 - 12:40, said:

Eu as face o gradina romana, ceva de genul asta.
Buna recomandarea . Eu am in plan sa fac din caramida zidita ...

#30
Clodi_

Clodi_

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 100
  • Înscris: 13.02.2017
In zona mai insorita as face un suport cu pamant pentru flori, ceva in genul asta sau din optiunile mentionate anterior de colegi.
[ https://i.pinimg.com/564x/da/dd/82/dadd82e94e3d41344a41581f810d4c86.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Pe portiunea foarte apropiata de copac as decora-o cumva.. nu pare sa fie foarte mult loc sa cresti plante pe toata platforma. Poti folosi ideea asta:
[ https://i.pinimg.com/564x/b0/55/7c/b0557cbc5a1e814ff0953b4a774acf3f.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

sau asta:
[ https://i.pinimg.com/564x/f0/b0/75/f0b075515253f787ec16a67608bd0c38.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

In zona capacului poti sa faci o combinati de pietre unele reale daca e ok sa pui greutate peste, altele (sau toate) false ca sa ascunzi capacul:
[ https://i.pinimg.com/564x/7f/98/f5/7f98f50139e78aaaaeebb7164695aa88.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]  [ https://i.pinimg.com/564x/f7/cb/51/f7cb513d65b6c64ee9979ef235f24c7e.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Clodi_, 06 November 2019 - 11:04.


#31
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007
Iata cum am rezolvat eu o situatie asemanatoare. Aveam o placa semi-sparta, turnata, aiurea, intr-un colt al gradinii. Am delimitat-o, pe trei laturi (nu am avut nevoie sa delimitez si a patra latura, terenul fiind in panta) cu dulapi din lemn, 10x10cm, vopsiti (vreo 4 maini) cu vopsea, de exteior, pe baza de ulei. Dulapii i-am fixat cu niste tarusi metalici, infipti pe o parte si pe alta a lemnului. Dupa aceea am turnat piatra mica, de rau.
Daca vrei sa mergi si mai departe, poti pune placi din piatra, cum am facut eu. Le-am asezat, pur si simplu, pe un pat subtire de nisip si le-am "impanat" cu nisip turnat peste ele si bine maturat in spatiile dintre.
Din ceva resturi am facut si o cutie pentru plante.

Attached Files



#32
roman_roman

roman_roman

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,997
  • Înscris: 27.07.2017
Umbrela a venit la pachet cu scaunele si masa ? :)

#33
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Rugaminte mare: terasa aia are podele din lemn?
Sunt tentat sa fac ceva similar dar nu stiu ce materiale sa folosesc....intre lemn si wpc.

#34
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postroman_roman, on 08 noiembrie 2019 - 09:00, said:

Umbrela a venit la pachet cu scaunele si masa ? Posted Image

Nu. Scaunele dintr-un loc, masa dintr-altul, iar umbrela din altul-altul.  Si tot asa ... ca sa nu ma plictisesc Posted Image

#35
DIY

DIY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,751
  • Înscris: 29.11.2007

View Postcrocko.dilul, on 08 noiembrie 2019 - 16:20, said:

Rugaminte mare: terasa aia are podele din lemn?
Sunt tentat sa fac ceva similar dar nu stiu ce materiale sa folosesc....intre lemn si wpc.

Da, terasa aceea este din lemn. Tot din lemn vor fi si terasele casei pe care o consturiesc acum.

WPC vs lemn este o alegere cat se poate de persoanala. Nimeni nu-ti poate spune cum anume sa faci, fiindca depinde de gusturi si de ... stilul de viata Posted Image

WPC-ul este un material care, teoretic, in afara unei spalaturi pe cinste, cu un aparat cu presiune, nu necesita intretinere. Lemnul, pe de alta parte, necesita intretinere. Nicidecum asa de complicata cum ar crede unii, dar cert este ca nu e asa de simplu precum cu WPC-ul.

Mie, spre exemplu, imi place lemnul, m-am obisnuit cu el si stiu ce ma asteapta. Si e ok. Lemn va fi!
Pe de alta parte - parere strict personala! - nu-mi place cum imbatraneste WPC-ul. In plus, chiar daca as accepta felul in care arata pardoseala WPC, stalpii si elementele auxiliare chiar nu-mi plac. Cu lemnul sunt sanse, mari, sa-i redai aspectul original. Cu celalalt ma indoiesc ca se pot face multe. Lemnul necesita un pic de munca, la o adica; o raschetare serioasa si reaplicarea tratamentelor. Dupa asta e ca nou.

Tu, insa, nu te lua dupa mine. Ia ce-ti place tie. Poate te ajuta faptul ca (or fi si altii, dar nu stiu eu de ei), la sediul Holver, din Brasov, o parte din curte este pavata cu diverse tipuri de pardoseli de deck pe care le comercializeaza ei. Eu le stiu, acolo, de vreo doi ani. Daca ai drum in zona, te poti opri si vedea cum arata, fiecare in parte, dupa o perioada de expunere la intemperii.

Deck-ul din poza a fost construit din lemn de calitatea asa si-asa, tratat impotriva ganganiilor si mucegaiului si ... lasat asa, pret de un pic peste sapte ani. In perioada asta n-a avut parte, saracul, de nici o ingrijire, nimic. Nici macar curatat, din cand in cand, cu presiune. Doar zapada ce l-a mai curatat de insecte si ploaia (multa!) l-a spalat.
Dupa sapte ani, arata ca in poza. Nici nu arata prea rau, zic eu. Doar ca se inverzise; chestie pe care o pun si in seama unor doua mari greseli de constructie.
Dupa ce l-am curatat (dar nu l-am si raschetat) si l-am tratat cu bait semi-opac (ca sa scap de verzatura) ... ai vazut cum arata.

Attached Files



#36
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,541
  • Înscris: 30.07.2007
Pai....multumesc!

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate