Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Caut splitter semnal satelit

Instalatii sanitare

Program de slabire cu succes gara...

Reconditionare cada baie din fonta
 Problema imprimanta

Here goes nothing

BCR sau Raiffeisen

Visual Studio 2022 instaleaza Epi...
 Sfat alegere parbriz

EMAG - recenzii false facute de ei?

Recomandare telefon 900-950

Nivel de trai
 Semnal bun da'... prost

De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?
 

Gasire job 55 de ani

- - - - -
  • Please log in to reply
84 replies to this topic

#73
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nici o sansa, daca nu are vreo pila-relatie pe la vreo firma. Un vecin de 53 de ani, inginer electronist. A lucrat ca inginer de intretinere pentru doua fabrici de componente auto. Acum 2 ani a fost disponibilizat. De atunci tot cauta loc de munca. A incercat ca electrician, sofer pe 3,5 tone, paznic, lucrator comercial. Nimic.
Imi povestea acum ceva vreme ca a fost la un interviu la Brico Depot pe post de lucrator comercial. Dupa interviu tipa de la resurse umane ii comunica salariu: 1300 net. Omul accepta bucuros,  deoarece nu mai avea nimic altceva. La doua zile il suna si ii spune ca "ii pare rau dar nu corespunde pentru jobul de lucrator comercial"! Probabil i-a oferit 1300 lei (tinand cont ca minimum e de 1200) sperand sa refuze, si cand a aceptat, i-a dat planurile peste cap.
A incercat si la McDonalds. Acolo i s-a spus ca nu le da voie cei de la medicina nu stiu care sa angajeze oameni in varsta ca au boli! Si ca infecteaza produsele si nu il poate angaja! Alta tampenie, omul e perfect sanatos.
E o mancatorie de rahat chestia asta cu nu se gaseste forta de munca. Omul asta nu e lenes, se duce curata pomii la oameni, stropeste pomi, taie sparge lemne ca sa isi asigure existenta (si eu l-am chemat sa ma ajute la spartul lemnelor, si va spun ca desi are 53 de ani munceste nu gluma). Face orice. Dar firmele cand aud ca ai peste 50 de ani, parca esti ciumat. Un patron din Lunca Corbului i-a spus in fata ca el nu angajeaza babalaci, ca se misca greu!
Asa ca peste 50 de ani daca nu ai o relatie ceva, nu te mai angajeaza nimeni.

Edited by XL700VA, 04 November 2019 - 21:25.


#74
abac

abac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,462
  • Înscris: 28.10.2018
Stii ca si inginerii sunt pe categorii, da? Ingineri geniali si ingineri vai de mortii lor.

Cunosc ingineri carora nu le-as incredinta sarcina de a construi cusca cainelui.

Cunosc si ingineri de 65 de ani care s-au pensionat si dupa pensionare se bateau firmele de specialitate sa ii ingajeze pentru experienta.

Cum nu toti oamenii sunt egali, la fel nici toti inginerii sunt egali.

Daca era ceva de capul vecinului isi facea o firma prin care sa faca lucrari sau prin care sa ofere consultanta. Sa iti cauti job de paznic sau dubist ca inginer spune multe despre expertiza profesionala si nivelul intelectual. Cel mai probabil la fabricile alea auto schimba sigurante si startere de neon. Iar dupa ce faci asta 20 de ani ti se atrofiaza creierul, uiti toate formulele si esti la ani lumina in urma altora de varsta ta care au fost ingineri pe bune.

Edited by abac, 04 November 2019 - 21:30.


#75
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,871
  • Înscris: 10.12.2006
Ajuta-ti prietenul electrician punandu-i un anunt pe olx.

#76
kamikaze41

kamikaze41

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.11.2019
Afaceristul de 55 ani si inginerul de 53 ani  sunt exemple clare de "asa NU".


De ce?
Pentru ca nu si-au facut planuri pe termen lung.
Oamenii s-au crezut ca inca traim in comunism sau in democratia ilesciana unde totul era stabil.  
Acum de cand s-a liberalizat piata, totul a devenit instabil.  Nu mai poti sa iesi la pensie de la primul loc de munca.  
De aia e bine ca de la 30 ani sa te gandesti serios sa-ti faci mai multe planuri, mai multe afaceri, sa nu te culci pe ureche pentru ca s-a terminat cu  relaxarea.
In ziua de azi esti obligat sa fii stresat, altfel ajungi sa mori de foame.  
Nici  nu va imaginati cate trebuie sa invete si sa munceasca un tanar de 20 ani abia iesit de pe bancile facultatii pentru ca indiferent de specializare, tot ajunge sa lucreze in alt domeniu.   Multi ajung sa invete si sa se pregateasca pentru joburi care inca nu exista, dar sunt de viitor.  
Iar cei care au frecat menta prin liceu/facultate si nu au invatat temeinic suplimentar si mai ales, nu au invatat informatica, ajung sa schimbe 10 locuri de munca pana la 25-30 ani.  Chiar asa de haotica a ajuns piata muncii in Romania.  
In ziua de azi, cand ti-ai obtinut jobul , trebuie sa te gandesti care va fi urmatorul si unde sa ti-l gasesti, la fel si cu afacerea, trebuie sa te gandesti ce faci daca falimenteaza



Partea si mai nasoala pentru respectivii domni o sa fie la varsta pensionarii cand vor avea pensii de nimic.
Nu cred ca e o persoana competenta pe aici care sa lea un sfat fiindca acum e la noroc.
Plus ca dupa 55-60 ani incolo nu prea mai esti bun de munca fizica.
Eu la varsta lor,  daca as ajunge in situatia asta ori as apela la franghie si sapun  ori m-as angaja undeva  ca paznic acolo unde ma primeste.  
E crunt ca de la 60-70 ani sa ajungi apoi la mila PSD-ului si sa ajungi sa votezi cu corupti care iti promit niste firmituri in plus.  
Intr-un fel, si-au facut-o cu mana lor .
S-au distrat toata tineretea pe bani multi, irosindu-i, si dupa cum se vede, nu s-au gandit ca la batranete nu vor avea nimic ce sa puna pe masa.
E posibil ca ei sa fie prima generatie care nu vor primi pensie fiindca nu stiu cat o mai duce casa de pensii la cati tineri emigreaza.

#77
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015
Bun articol. Foarte bun.

#78
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 17.02.2008
Inginerul ala electronist de 53 de ani ori nu stie unde sa caute ori nu prea are treaba cu ingineria. In perioada asta ar trebui sa caute in domeniul constructiilor unde cererea e mare si mai sunt si scutiri importante de taxe acordate de stat iar salariile sunt considerabil mai mari decat 1300 ron....
La firma unde lucrez am avut 2 colegi pensionari care au mai venit la munca si dupa pensionare cat le-a mai permis sanatatea sau cat au mai avut chef.
Unul era magazioner unul electrician. Electricianul a fost chiar si primar la el in sat intr-o perioada si cu toate astea nu avea vreo problema sa munceasca pe santier chiar si departe de casa.
La varsta lui experienta ''muncea'' pentru el, jobul lui fiind de a-i invata, indruma si supraveghea pe electricienii tineri care faceau munca fizica. Dupa pensionare a alternat mereu perioadele de munca cu cele de odihna,a fost primit mereu la munca cand se plictisea acasa si asta pentru ca un om cu experienta e foarte greu de gasit in perioada asta.

#79
XL700VA

XL700VA

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,123
  • Înscris: 29.04.2014
Nici un patron in ziua de azi nu vrea sa angajeze pe cineva care sa "supravegheze"! Patronul vrea sclavi buni de munca. Si normal ca nu ii convine unul de 53 de ani.
Cei care spuneti ca aveti colegi pensionari, interesati-va si vedeti si ce pile au. Daca nu ai pile, la varsta asta ai sanse zero sa fi angajat.

#80
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Se cauta sclavi, fratilor, n-o mai aburiti, iar un om trecut de 45 nu se mai baga la sclavageala  plus ca nu mai poate fizic.

Asa ca, pensionarea la 65 de ani e o idee Star-Trek...in ce corporatie capitalista rezisti pana la 65 de ani ???

#81
binox

binox

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,263
  • Înscris: 17.02.2008
Nu toti patronii cauta doar sclavi, sunt destui care stiu sa aprecieze experienta si nu doar pt ca sunt sufletisti ci pentru ca-si dau seama ca e mai ieftin/profitabil sa ai oameni cu experienta in pozitii cheie decat sa nu ai.
Dea lungul experientei mele am observat ca cei mai buni magazioneri de santier sunt cei mai in varsta, cu experienta, chiar daca nu folosesc pc-ul. Desi nu pare o pozitie importanta si nu trebuie nu stiu ce calificare, un magazioner prost iti poate genera costuri muuult mai mari pe parcursul unei lucrari fata de un magazioner bun, cu experienta. Un patron sau un manager bun intelege acest aspect si actioneaza in consecinta.
In cazul electricianului diferenta e si mai mare, mai ales cand vorbim de tablouri de mii de amperi. Ala batran nu mai poate sa traga de cabluri groase, nu mai poate sa stea prea mult in picioare, dar stie ce si cum trebuie facut si poate sta pe scaunel si sa-i invete pe cei tineri ce si cum sa faca si sa se asigure ca totul e facut cum trebuie. In domeniul asta o mica ''buleala'' a unui incepator sau a unuia mai putin experimentat se poate solda cu pagube enorme.
Principiul asta se aplica in orice domeniu care necesita o pregatire peste un anumit nivel de complexitate.
Pentru munca bruta care nu necesita cine stie ce cunostinte/indemanare/talent e normal ca-s preferati sclavii ieftini, dar pana si aia trebuie supravegheati/biciuiti.

#82
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 50,074
  • Înscris: 20.10.2015

 binox, on 06 noiembrie 2019 - 19:00, said:

Nu toti patronii cauta doar sclavi, sunt destui care stiu sa aprecieze experienta si nu doar pt ca sunt sufletisti ci pentru ca-si dau seama ca e mai ieftin/profitabil sa ai oameni cu experienta in pozitii cheie decat sa nu ai.
Dea lungul experientei mele am observat ca cei mai buni magazioneri de santier sunt cei mai in varsta, cu experienta, chiar daca nu folosesc pc-ul. Desi nu pare o pozitie importanta si nu trebuie nu stiu ce calificare, un magazioner prost iti poate genera costuri muuult mai mari pe parcursul unei lucrari fata de un magazioner bun, cu experienta. Un patron sau un manager bun intelege acest aspect si actioneaza in consecinta.


Problema la romani este ca inca nu stiu pe ce lume traiesc
Pentru ei, Seful de personal angajeaza si concediaza.
Iar cei care angajeaza habar n-au de ce are nevoie firma, cer educatie inutila, acte inutile si cerinta de varsta, apoi intra si se joaca pe mess sau f/book

#83
_-Aether-_

_-Aether-_

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,193
  • Înscris: 29.09.2019
S-au dus vremurile de ieseai la pensie dintr-o singura firma.

#84
cowboybill

cowboybill

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 97
  • Înscris: 21.11.2019
Sa se bage in politica

#85
Theone

Theone

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 308
  • Înscris: 19.09.2003

 kamikaze41, on 05 noiembrie 2019 - 09:33, said:

Partea si mai nasoala pentru respectivii domni o sa fie la varsta pensionarii cand vor avea pensii de nimic.
Nu cred ca e o persoana competenta pe aici care sa lea un sfat fiindca acum e la noroc.
Plus ca dupa 55-60 ani incolo nu prea mai esti bun de munca fizica.
Eu la varsta lor,  daca as ajunge in situatia asta ori as apela la franghie si sapun  ori m-as angaja undeva  ca paznic acolo unde ma primeste.  
E crunt ca de la 60-70 ani sa ajungi apoi la mila PSD-ului si sa ajungi sa votezi cu corupti care iti promit niste firmituri in plus.  
Intr-un fel, si-au facut-o cu mana lor .
S-au distrat toata tineretea pe bani multi, irosindu-i, si dupa cum se vede, nu s-au gandit ca la batranete nu vor avea nimic ce sa puna pe masa.
E posibil ca ei sa fie prima generatie care nu vor primi pensie fiindca nu stiu cat o mai duce casa de pensii la cati tineri emigreaza.
La capitolul pensii cred ca cei tineri care sunt acum in perioada de contributivitate, vor fi mai afectati decat cei de peste 50 care au avut in general job-uri decente la un salariu mediu sau peste.Faceti un calcul luand ca si referinta salariul mediu brut actual de 5000, (pe care psd-ul la dublat in 4 ani) impartind la acesta salariul de circa 2500 brut, pe care il au peste 50% dintre angajatii tineri din mediul privat. Rezulta o jumatate de punct de pensie care in prezent este de 1265. Ori majoritatea celor de peste 50 au adunat mai mult de jumatate de punct de pensie in perioada activa. Asta e consecinta maririi nejustificate a salariilor din sistemul public, care a ridicat mult salariul mediu pe economie iar salariile din privat nu au urmat acelasi trend. Pentru o pensie decenta (adica 2 puncte de pensie) un tanar din ziua de azi ar trebui sa aibe de la inceputul carierei profesionale si pana la sfarsit, circa 10 mii brut salar.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate