Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...

Intoleranța lactoza- vegan v...
 Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024
 

diferenta intre ce vrem noi si ce vrea Dumnezeu

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
121 replies to this topic

#73
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postmario_bril, on 28 octombrie 2019 - 14:14, said:

Nu, logica se folosește de matematică, nu matematica cuprinde logica. Cât privește filosofia, nu cred că aceasta ar avea nevoie de matematică pentru a ființa.
Nu stiu exact cum functioneaza, vezi ce zice Piergiorgio Odifreddi ca el e profesor de asa ceva. A fost si el blestemat de toti sfintii de pe lumea asta.

View Postrichelieu, on 27 octombrie 2019 - 23:50, said:

Sa venerezi un instrument însă, e greșit. Și interzis.
Poti indica vreo lege a naturii care pretinde sau interzice sa venerezi orice ? Si, matematica nu e un instrument. E o stiinta, o disciplina.

View Postjimi91, on 27 octombrie 2019 - 23:36, said:

am in plan sa o citesc Posted Image...multumesc de sfat Posted Image
Ai sa vezi ca versurile din manele sunt mai coerente decat ce scrie acolo. Bineinteles ca daca o citesti gata convins ca spune adevarul si prezice viitorul, e alta poveste. :)

View Postcirus6, on 28 octombrie 2019 - 15:05, said:

Era considerat prietenul păcătoșilor și cu prostituata s-a purtat frumos fără să o condamne.

“Şi Isus le-a zis: “Adevărat vă spun că vameşii şi curvele merg înaintea voastră în Împărăţia lui Dumnezeu....“
In necunostinta mea ma gandesc ca se adresa astfel indivizilor respectivi ca sa le indice ca sunt mai pacatosi decat vamesii si curvele, nu pt ca erau prietenii lui. Polemic la greu pt un sfant.

#74
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 28 octombrie 2019 - 15:05, said:

Acolo am speculat.
Era considerat prietenul păcătoșilor și cu prostituata s-a purtat frumos fără să o condamne.
“Şi Isus le-a zis: “Adevărat vă spun că vameşii şi curvele merg înaintea voastră în Împărăţia lui Dumnezeu....“
După principiul preluat de către Biserică, de a urî păcatul și de a-i iubi pe păcătoși. Dar asta nu înseamnă nici că Hristos era desfrânat, nici că era bețiv sau în vreun fel păcătos.

Edited by mario_bril, 28 October 2019 - 15:23.


#75
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcirus6, on 28 octombrie 2019 - 14:36, said:


"Căci a venit Ioan, nici mâncând, nici bând, şi ei zic: â€Are drac!’
A venit Fiul omului mâncând şi bând, şi ei zic: â€Iată un om mâncăcios şi băutor de vin, un prieten* al vameşilor şi al păcătoşilor!’"

" Nu* ce intră Ă®n gură spurcă pe om, ci ce iese din gură, aceea spurcă pe om.”"

După cum vezi cardinale, je Ă®ntotdeauna are dovezi.
După cum văd, tu întotdeauna speculezi, pentru ca un om bine intenționat si rațional, cum te pretinzi tu a fi...nu ar fi putut trage din citatele de mai sus concluzia asta:

“Că tu ești defect n-am nici un dubiu.
Da, Isus era perfect, bea vin la greu, foarte rar apă, mânca fripturica de berbecuț și se delecta cu prostituate. Isus spune frumos, nu ce bagi în gură( asta-i în special pentru femei) e păcat ci ceea ce scoți pe gură.”

#76
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

View PostPaz, on 28 octombrie 2019 - 15:20, said:




Ai sa vezi ca versurile din manele sunt mai coerente decat ce scrie acolo. Bineinteles ca daca o citesti gata convins ca spune adevarul si prezice viitorul, e alta poveste. Posted Image



eu vreau sa o citesc din alte motive :)....am marea banuiala ca marii filozofi/scriitori ai lumii, citate celebre, s-au inspirat din biblie :)...de exemplu, marin preda, cel mai iubit dintre pamanteni...daca dragoste nu e, nimic nu e...prima forma a acestei idei a aparut in biblie prima data :)

View Postrichelieu, on 28 octombrie 2019 - 07:33, said:

Bineînțeles ca nu sunt separate, sunt ambele parte din viața noastră. Însă pentru un creștin, in Biblie exista câteva porunci....vreo 10 așa...dintre care una interzice idolatria. Iar venerarea matematicii este idolatrie. Deci e greșita.




Cand eram mai pusti, prin liceu, era o emisiune foarte interesanta, nu mai retin cum se numeste....Oreste era prezentator, il avea ca invitat pe un preot, parca, nu mai stiu....Am ramas captivat de discutia pe care au avut-o cei doi :)...in linii mari, ei nu  nu considerau ca stiinta e separata de religie, ci ca ele lucreaza impreuna :)

#77
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postjimi91, on 28 octombrie 2019 - 19:10, said:

in linii mari, ei nu  nu considerau ca stiinta e separata de religie, ci ca ele lucreaza impreuna
Religia se descrie bine singura atunci cand vorbeste de diavol. Gaseste nenumarate cai de a te seduce. Nu are absolut nimic de-a face cu stiinta. Au fost oameni de stiinta cre s-au prefacut credinciosi ca sa poata supravietui si sa-si poata continua cercetarile.
Au fost niste religiosi prin Franta cred, care promovau stiinta dar au fost persecutati.

Religia e ca comunismul: predica bine dar cand e vorba de fapte, devine altceva.

#78
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
Imagineaza-ti ca vine cineva si demonstreaza, fara niciun dubiu, ca nu exista Dumnezeu...bun. Ce facem dupaia ? Vom avea o lume mult mai goala, din punct de vedere spiritual. Nu ne mai punem intrebari, nu mai cautam raspunsuri, pentru ca stim deja :)...o lume trista, unde nu mai poti sa visezi :|

#79
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postjimi91, on 28 octombrie 2019 - 19:28, said:

Imagineaza-ti ca vine cineva si demonstreaza, fara niciun dubiu, ca nu exista Dumnezeu
Problema cu Dumnezeu e ca nu are nici o importanta daca exista sau nu. Noi nu ar trebui sa fim mai buni sau mai rai in functie de asta. Iar religia nu e spiritualitate, asta e o alta minciuna la fel ca aia cu stiinta.

#80
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postjimi91, on 28 octombrie 2019 - 19:10, said:

Cand eram mai pusti, prin liceu, era o emisiune foarte interesanta, nu mai retin cum se numeste....Oreste era prezentator, il avea ca invitat pe un preot, parca, nu mai stiu....Am ramas captivat de discutia pe care au avut-o cei doi Posted Image...in linii mari, ei nu  nu considerau ca stiinta e separata de religie, ci ca ele lucreaza impreuna Posted Image
Așa și este, știința este complementara religiei.

View PostPaz, on 28 octombrie 2019 - 19:22, said:

Religia se descrie bine singura atunci cand vorbeste de diavol. Gaseste nenumarate cai de a te seduce.
Dumneata confunzi creștinismul cu satanismul, după cum se poate observa. Satanismul seduce, însă creștinismul ne spune cu totul altceva și anume că trebuie să suferim. Ori, eu unul nu văd nimic seducător în treaba asta.

View PostPaz, on 28 octombrie 2019 - 19:22, said:

Au fost oameni de stiinta cre s-au prefacut credinciosi ca sa poata supravietui si sa-si poata continua cercetarile.
Și dumneata ai chiulit de la orele de istorie? Posted Image

View PostPaz, on 28 octombrie 2019 - 19:22, said:

Au fost niste religiosi prin Franta cred, care promovau stiinta dar au fost persecutati.
Da, ai chiulit, e o certitudine, acum.
https://ro.wikipedia...

View PostPaz, on 28 octombrie 2019 - 19:34, said:

Problema cu Dumnezeu e ca nu are nici o importanta daca exista sau nu. Noi nu ar trebui sa fim mai buni sau mai rai in functie de asta.
Da' în funcție de ce, dacă nu am avea repere absolute?

View PostPaz, on 28 octombrie 2019 - 19:34, said:

Iar religia nu e spiritualitate, asta e o alta minciuna la fel ca aia cu stiinta.
Eu constat cu stupoare, că unii dintre participanții la forum, printre care și dumneata, suferă de o anume stare de afazie, altfel nu poate fi explicabil cum naiba puteți da definiții contrare dicționarului limbii române.

SPIRITUALITÁTE s. f. Calitatea, caracterul a ceea ce este spiritual. ♦ Spec. Ceea ce caracterizează o colectivitate umană din punctul de vedere al vieții sale spirituale, al specificului culturii sale. [Pr.: -tu-a-] – Din fr. spiritualité.

SPIRITUÁL, -Ă, spirituali, -e, adj. 1. Care aparține spiritului (I 1), privitor la spirit; ideal, imaterial; sufletesc; intelectual; p. ext. cultural. 2. Inteligent, deștept, ager; dotat cu umor. ♦ Care oglindește, exprimă, denotă inteligență, istețime, umor. 3. Care aparține religiei sau bisericii; bisericesc, religios; duhovnicesc. ♦ (Substantivat, m.) Duhovnic. [Pr.: -tu-al] – Din fr. spirituel.

Edited by mario_bril, 28 October 2019 - 19:51.


#81
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 28 octombrie 2019 - 15:22, said:

După principiul preluat de către Biserică, de a urĂŽ păcatul și de a-i iubi pe păcătoși. Dar asta nu ĂŽnseamnă nici că Hristos era desfrânat, nici că era bețiv sau ĂŽn vreun fel păcătos.
Beția, ce numiți voi desfrânare nu sunt păcate, sunt lucruri normale pe care le poate face orice om.
De asta sunt supărat pe religie că transformă lucrurile plăcute omului în păcate și lucrurile neplăcute și daunatoare omului le ridică la rang de virtute.
E timpul ca religiile daunatoare omului cum sunt religiile de sorginte abrahamică să dispară.

View Postjimi91, on 28 octombrie 2019 - 19:28, said:

Imagineaza-ti ca vine cineva si demonstreaza, fara niciun dubiu, ca nu exista Dumnezeu...bun. Ce facem dupaia ? Vom avea o lume mult mai goala, din punct de vedere spiritual. Nu ne mai punem intrebari, nu mai cautam raspunsuri, pentru ca stim deja :)...o lume trista, unde nu mai poti sa visezi :|
Văd că ești certat rău cu logica.
Poi dacă nu mai există dumnezeu, nu e normal ca speranța să fie în noi oamenii? Am renunța la ideea tâmpită că ne va mântui dumnezeu și ne-am mântui singuri. Abia atunci vom începe să ne punem cu adevărat întrebări și vom căuta în conformitate cu realitatea obiectivă nu cu fantezii.

#82
mario_bril

mario_bril

    Hermetic member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 52,421
  • Înscris: 13.05.2010

View Postcirus6, on 29 octombrie 2019 - 18:10, said:

Beția, ce numiți voi desfrânare nu sunt păcate, sunt lucruri normale pe care le poate face orice om.
În privința asta, Biblia este extrem de lămuritoare, beția este excesul de alcool, lucru de condamnat:

Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât

2. Bătrânii să fie treji, cinstiţi, întregi la minte, sănătoşi în credinţă, în dragoste, în răbdare;
3. Bătrânele de asemenea să aibă, în înfăţişare, sfinţită cuviinţă, să fie neclevetitoare, nerobite de vin mult, să înveţe de bine,
4. Ca să înţelepţească pe cele tinere să-şi iubească bărbaţii, să-şi iubească copiii,
5. Şi să fie cumpătate, curate, gospodine, bune, plecate bărbaţilor lor, ca să nu fie defăimat cuvântul lui Dumnezeu.
6. Îndeamnă, de asemenea, pe cei tineri să fie cumpătaţi.


În ceea ce privește desfrânarea sexuală, aici nici nu mai este loc de discutat.

Edited by mario_bril, 29 October 2019 - 18:31.


#83
Donald_Duck

Donald_Duck

    Active Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 1,431
  • Înscris: 09.11.2014

View Postmario_bril, on 29 octombrie 2019 - 18:30, said:

În privința asta, Biblia este extrem de lămuritoare, beția este excesul de alcool, lucru de condamnat:

Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind în două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât

2. Bătrânii să fie treji, cinstiţi, întregi la minte, sănătoşi în credinţă, în dragoste, în răbdare;
3. Bătrânele de asemenea să aibă, în înfăţişare, sfinţită cuviinţă, să fie neclevetitoare, nerobite de vin mult, să înveţe de bine,
4. Ca să înţelepţească pe cele tinere să-şi iubească bărbaţii, să-şi iubească copiii,
5. Şi să fie cumpătate, curate, gospodine, bune, plecate bărbaţilor lor, ca să nu fie defăimat cuvântul lui Dumnezeu.
6. Îndeamnă, de asemenea, pe cei tineri să fie cumpătaţi.


În ceea ce privește desfrânarea sexuală, aici nici nu mai este loc de discutat.

ergo, "il sfintim" pe boca, sa batjocorim ce mai era de batjocorit.

#84
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postmario_bril, on 29 octombrie 2019 - 18:30, said:

ĂŽn privința asta, Biblia este extrem de lămuritoare, beția este excesul de alcool, lucru de condamnat:

Diaconii, de asemenea, trebuie să fie cucernici, nu vorbind ĂŽn două feluri, nu dedaţi la vin mult, neagonisitori de câştig urât

2. Bătrânii să fie treji, cinstiţi, ĂŽntregi la minte, sănătoşi ĂŽn credinţă, ĂŽn dragoste, ĂŽn răbdare;
3. Bătrânele de asemenea să aibă, ĂŽn ĂŽnfăţişare, sfinţită cuviinţă, să fie neclevetitoare, nerobite de vin mult, să ĂŽnveţe de bine,
4. Ca să ĂŽnţelepţească pe cele tinere să-şi iubească bărbaţii, să-şi iubească copiii,
5. Şi să fie cumpătate, curate, gospodine, bune, plecate bărbaţilor lor, ca să nu fie defăimat cuvântul lui Dumnezeu.
6. ĂŽndeamnă, de asemenea, pe cei tineri să fie cumpătaţi.


ĂŽn ceea ce privește desfrânarea sexuală, aici nici nu mai este loc de discutat.
Fix la bască mă doare de ce zice biblia în privința asta.
Biblia e o carte bună pentru cine e interesat de istorie, filozofie și abtropologie, dar nici din greșeală nu tre considerată reper moral. Moralitatea bibliei e criminală.
Mie îmi place să beu și când am chef beu. Nu fac rău nimănui, nici măcar mie, după o beție mă refac. De ce e păcat? De ce să mă consider păcătos?
În privința desfrâului... lumea n-ar fi desfrânata dacă am fi prin natura noastră monogami, ceea ce nu suntem. Familia monogama ar trebui să fie păcat pentru că e împotriva firii.

#85
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postcirus6, on 29 octombrie 2019 - 18:10, said:

Văd că ești certat rău cu logica.
Poi dacă nu mai există dumnezeu, nu e normal ca speranța să fie în noi oamenii? Am renunța la ideea tâmpită că ne va mântui dumnezeu și ne-am mântui singuri. Abia atunci vom începe să ne punem cu adevărat întrebări și vom căuta în conformitate cu realitatea obiectivă nu cu fantezii.
Plus ca s-ar pune problema ca viata e una si ca ne cam batem joc de ea.

#86
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Fără credința în dumbezeul biblic am pune mult mai mult preț pe viață.
N-am mai căuta recompense în cer ci am căuta să facem un paradis pe pământ.

#87
barbu78

barbu78

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,590
  • Înscris: 03.11.2011

View Postcirus6, on 29 octombrie 2019 - 18:10, said:

Beția, ce numiți voi desfrânare nu sunt păcate, sunt lucruri normale pe care le poate face orice om.
De asta sunt supărat pe religie că transformă lucrurile plăcute omului în păcate și lucrurile neplăcute și daunatoare omului le ridică la rang de virtute.
E timpul ca religiile daunatoare omului cum sunt religiile de sorginte abrahamică să dispară.
Exista o mare problema cu lucrurile placute omului si considerate de acesta lucruri normale. Desfrinarea este un lucru extrem de periculos: prin contact sexual se deschid caile de patrundere si transfer al entitatilor necurate.

Sarac cu duhul este greu sa ramina cineva, mai ales oamenii desfrinati.

#88
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,478
  • Înscris: 04.05.2006

View Postcirus6, on 29 octombrie 2019 - 21:17, said:

Fără credința Ă®n dumbezeul biblic am pune mult mai mult preț pe viață.
N-am mai căuta recompense Ă®n cer ci am căuta să facem un paradis pe pământ.
Depinde ce înțelegem prin “viața”, mai precis pe ce punem pret

#89
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Pe aia de pe gard. :lol:

#90
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postbarbu78, on 29 octombrie 2019 - 21:36, said:

Exista o mare problema cu lucrurile placute omului si considerate de acesta lucruri normale. Desfrinarea este un lucru extrem de periculos: prin contact sexual se deschid caile de patrundere si transfer al entitatilor necurate.

Sarac cu duhul este greu sa ramina cineva, mai ales oamenii desfrinati.
Nu există entitățile de care vorbești decât ca boli psihice.
Tocmai faptul că nu mai ești privat de lucruri plăcute dă sănătate mintală.

Oamenii așa zis desfrânati sunt normali și inteligenți.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate