Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

+R vs -R

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostThe Stressmaker, on 21 octombrie 2019 - 21:20, said:

Writer ieftin LG cu discuri Verbatim la viteza minima (cam 8x):
Nu distruge discurile Verbatim cu viteza minima (4x) Posted Image Aia era o chestie pe vremea lui tataie pentru cd audio... unitatile moderne lucreaza la cu totul alte frecvete de tracking si focus... la viteze mici "beam-ul" devine prea nervos, in special pe capatul discului si se iau erori PI mai multe decat la o viteza mai rezonabila. Viteza ideala este pe la mijloc, dvd 12x pcav sau 8x CLV merg de minune.
La CD audio merge perfect 16x CLV. 24x ZCLV e mai potrivit cateodata cand te grabesti, nu se degradeaza semnificativ fata de 16, dar ce e mai mult incepe sa nu fie la fel de bine.

View PostStrelok_-, on 23 octombrie 2019 - 21:49, said:

cele mai tari writere ale anilor 90-2000 au fost Plextor si Teac. Ei au fost nr.1 si vor ramane cei mai buni din pct meu de vedere.Tin minte ca Teacurile alea erau super,erau in stare sa citeasca cd/dvd si cu  "gaura" in el,freca discul si 1 ora si corecta si citea pana la urma informatia dupa disc.
Dap, Teac a facut scule bune, Plextor s-a lasat la un moment dat Teac a ramas acum in divizia profesionala (Tascam). Unitatile moderne sunt destul de oki, oricum doar cativa producatori fac, restul rebranduiesc de la ei.
A fost o vreme pe la mijlocul anilor 2000 cand din Nec a rezultat Sony-Optiarc, faine, si acuma le folosesc, 7260 pe sata.

Edited by andreic, 24 October 2019 - 01:33.


#20
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Cele mai bune la Cd si DVD au fost Yamaha.
Dar au renuntat sa mai concureze cu produsele ieftine.

Degeaba faci calitate cand vin altii cu preturi de 3-4 ori mai mici - lumea cumpara din alea, chit ca nu-s asa fiabile.

#21
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Cred ca acei 200MB liberi au aparut in timp, odata cu experienta in manevrarea acestor discuri si compenseaza si degradarea laserului in ultimile luni de viata. Se pare ca unitatile actuale, impreuna cu driverele si programul "parlitor" cam stiu combinatia ideala de viteza la scriere plus ca discul DVD-R are scris in el viteza minima acceptata. Inainte, viteza minima de scriere la aceleasi dvd-uri era 1x apoi a urcat la 4x ca acum sa fie 8x. Ce am observat este ca viteza poate ajunge si la 1-2x in zonele cu multe fisiere mici (aici si HDD-ul are partea lui de vina) sau in zonele unde HDD-ul se chinuie sa faca recuperare de pe sectoare slabe. Viteza aceasta este doar ca si echivalare pentru viteza medie de scriere pentru ca discul tot cu viteza ca pentru 8x se invarte (auditiv).

Pana la urma combinatia de unitate, viteza de scriere si disc este buna, din sute de dvd-uri cu -R scrise cele mai multe erori le-am avut la "ultima zvacnire" a unitatii inainte sa dea eroare de verificare la fiecare scriere (chestia asta se invata pentru ca manifestarea difera de fiecare data). Acum am acelasi tip de unitate, ca si constructie, la care difera doar firmware-ul. Prima unitate este folosita doar ca cititor pentru ca la scriere se incinge laserul (sau driverul acestuia) limitand puterea si astfel scrierea esueaza fara sa dea eroare. In mod ironic, laserul pentru CD la ambele unitati este aproape nou-nout.

PS: am scris si cu viteza maxima a discului dar mai multe griji mi-am facut eu decat erori aparute pe dvd. Daca perceptual ma simt bine cu scrierea la viteza minima acceptata atunci nu-mi place sa ies din zona mea de comfort. Sa zicem ca nu-mi place sa experimentez.

#22
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
DVD-R DL vad ca nu se mai gaseste pe nicaieri,in schimb DVD+R DL se gasesc pe toate drumurile.Nu inteleg de ce discurile - dual layer nu se mai gasesc.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostThe Stressmaker, on 25 octombrie 2019 - 20:15, said:

Ce am observat este ca viteza poate ajunge si la 1-2x in zonele cu multe fisiere mici (aici si HDD-ul are partea lui de vina) sau in zonele unde HDD-ul se chinuie sa faca recuperare de pe sectoare slabe. Viteza aceasta este doar ca si echivalare pentru viteza medie de scriere pentru ca discul tot cu viteza ca pentru 8x se invarte (auditiv).
Asta e grav, sa nu ai un sistem capabil sa stranga fisierele cu viteza decenta... unitatea poate astepta ca face just link sau alte tehnologii asemenea dar chestiile astea in care hardul "nu face fata" erau acu 15 ani cu cpu-uri lente, cu dma slab... acum in era internetului gigabit trebuie sa mearga struna.

View PostThe Stressmaker, on 25 octombrie 2019 - 20:15, said:

Daca perceptual ma simt bine cu scrierea la viteza minima acceptata atunci nu-mi place sa ies din zona mea de comfort. Sa zicem ca nu-mi place sa experimentez.
Numai ca sa nu ai impresia ca scrii cu calitatea optima... zona de confort de schimba cu vremurile. Inainte 30 la ora era viteza de confort...

Edited by andreic, 26 October 2019 - 07:52.


#24
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View PostStrelok_-, on 26 octombrie 2019 - 01:02, said:

DVD-R DL vad ca nu se mai gaseste pe nicaieri,in schimb DVD+R DL se gasesc pe toate drumurile.Nu inteleg de ce discurile - dual layer nu se mai gasesc.
Se gasesc DVD+R DL, dar DVD-R DL n-am vazut niciodata si chiar am nevoie de unul. Am un DVD player care prefera DVD-R. Citeste si DVD+R, dar producatorul nu garanteaza. Si am o imagine peste 4.7 GB pe care as vrea sa o scriu pe un disc. Am incercat cu un DVD+R DL, dar nu o citeste bine.

#25
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
HDD-ul de pe care scriu are 9 ani si unitatea 7...
Nu am avut niciodata ultimul racnet in materie de calculatoare si nici nu ma agit sa o schimb "daca merge".
Ca idee, informatia data de ImgBurn: "
HL-DT-ST DVDRAM GH24NSD1 LG00 (SATA)
Current Profile: DVD-ROM
.............
MID: MCC 03RG20
Supported Write Speeds: 8x, 16x, 24x"

Iar pe disc scrie 16x asa ca eu zic ca este un compromis foarte bun intre durata de viata a discului si functionalitate. Cu asta lucrez eu acum. Ce o fi in viitor va fi atunci.

@Ion_de_la_Raion: daca imaginea este doar pentru arhivare puteti folosi programe de tip split/join sau arhiva multipla. doar ca va fi necesar un PC pentru "asamblarea" imaginii si un program de disc virtual. Programele din prima categorie doar "taie" imaginea in bucati fara a aduce modificari acesteia. Alta varianta, pentru filme ar fi "dvd shrink" care poate "inghesui" un dvd dl intr-unul sl prin scaderea calitatii. Puteti salva cu primele variante imaginea originala ca apoi sa o procesati cu ultima varianta specific pentru acel dvd player. Eu prefer sa am si originalul salvat.

#26
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Imi trebuie pentru un SACD, deci nu poate fi taiat.

#27
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
De principiu SACD nu poate fi scris sau citit decat cu unitati modificate.
Chiar daca fizic e aceasi unitate, difera firmware-ul intre ele.

#28
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005
Stiu asta, am unitate care nu citeste protectia de SACD. Nu asta e problema, am scris destule DVD-uri pe care am desfacut imagini de SACD si merge, la nivel fizic, un SACD e de fapt un DVD. Doar ca am cateva imagini care sint double layer si unitatea mea DVD prefera DVD-R (si DL la fel). Cum DVD-R se gasesc, dar DVD-R DL sint rare ca dintii gainii, e o problema. La fel si la DVD-A.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate