Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

+R vs -R

- - - - -
  • Please log in to reply
27 replies to this topic

#1
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
buna ziua.Am si eu o curiozitate.Care discuri(CD/DVD) sunt mai bine tolerate si acceptate de catre majoritatea playerelor?Cele cu +R sau cele cu -R ?

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

Quote

What is the difference between the DVD-R and DVD+R formats?

Answer: DVD-R (pronounced "DVD dash R") and DVD+R (pronounced "DVD plus R") are nearly identical formats. The discs look the same and are both supported by most DVD-ROM drives and DVD burners. The only difference between the formats is the way they determine the location of the laser beam on the disc. DVD-R discs use tiny marks along the grooves in the discs, called land prepits, to determine the laser position. DVD+R discs do not have land prepits, but instead measure the "wobble frequency" as the laser moves toward the outside of the disc.
The DVD-R format was developed by Pioneer and was released in the second half of 1997. DVD+R was developed by Sony and Philips and was introduced in 2002. Companies that support DVD-R include Pioneer, Toshiba, Hitachi, and Panasonic, while companies that support DVD+R include Sony, Philips, Hewlett-Packard, Ricoh, and Yamaha.
However, most of these companies now develop hybrid DVD drives that support both DVD-R and DVD+R formats. They are known as DVD?R or DVD?RW drives. When looking for media for your DVD drive, make sure it ends in "-R" if you have a DVD-R drive or "+R" if you have a DVD+R drive. If you have a DVD?R drive, you can use either format. DVD-R is still more popular than DVD+R, but since they are both widely supported, it should not matter which format you choose.


#3
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Daca nu ma insel, cred ca +R. Si se aplica NUMAI la DVD-uri. Nu exista CD-uri cu + sau cu -.
Dar in zilele de azi sunt rare DVD playerele care sughit la +/- R.
Sunt pretentioase la modul de scriere. Atentie la ce scri si finalizare.

#4
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Postviceroy56, on 21 octombrie 2019 - 12:11, said:

Atentie la ce scri.
Si la cum scrii.

#5
viceroy56

viceroy56

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 28.10.2006
Face figuri tastatura la laptoapa.
Si sunt obligat sa folosesc DOAR Internet Explorer care are comportament impredictibil in combinatia Softpedia + setarile de Securitate impuse prin local si global policy.

#6
PiticVerde

PiticVerde

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,751
  • Înscris: 12.09.2015
Nu conteaza - sau + ,unitatea optica va scrie orice.Diferenta intre ele este calitatea discului oferita de producator.Foloseste cu incredere Verbatim.Sunt printre cei mai buni la durabilitate in timp.Nu uita sa tii discurile la umbra,ultravioletele distrug partea scrisa.

#7
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostStrelok_-, on 21 octombrie 2019 - 11:15, said:

buna ziua.Am si eu o curiozitate.Care discuri(CD/DVD) sunt mai bine tolerate si acceptate de catre majoritatea playerelor?Cele cu +R sau cele cu -R ?
Pentru arhivare generala +R. Pentru video si playere home folosesti formatul -R. Verbatim face discuri bune, in special cele de la Mitsubishi Chemaical Corporation, MCC.
Diferenta e tehnica, frecventa de tracking (vreo 800kHz la +r) si modul de codificare a subcanalelor. La R+ se "vibreaza" inregistrarea pe pista (spirala nu e perfecta, are deviatii binare) la -R se foloseste un substrat existent.
Subcanalele sunt informatia de locatie si pozitionare plus alte smecherii stiute numai de ingineri.

Edited by andreic, 21 October 2019 - 13:24.


#8
costeld69

costeld69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,721
  • Înscris: 07.02.2011

View PostStrelok_-, on 21 octombrie 2019 - 11:15, said:

...Cele cu +R sau cele cu -R ?
DVD-R

Edited by costeld69, 21 October 2019 - 14:00.


#9
trollerul_de_serviciu

trollerul_de_serviciu

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,987
  • Înscris: 23.03.2018
Acceptate de unitati optice sint toate.
DVD+R ofera unele avantaje, care probabil nu-ti vor folosi la nimic: https://www.lifewire...corders-2482957

Edited by trollerul_de_serviciu, 21 October 2019 - 14:16.


#10
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

Pentru arhivare generala +R. Pentru video si playere home folosesti formatul -R
Am folosit ambele si toate pot fi citite si in ziua de azi - au peste 10 ani de cand le-am scris. E si o mica diferenta de capacitate la ele - poate conta la overburning - daca se descura writer-ul.
Conteaza enorm writerul.
Ptr compatibilitate cu playerele stand-alone ( am vazut un topic de-al initiatorului legat de un DVD Charger auto ) se scriu la viteza minima posibila ( e o combinatie intre ce stie discul, writerul si softul ).
Unele writere permit si scriera unor biti suplimentari care fac un DVD+R sau -R sa fie vazute ca DVD-Rom.

#11
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
doar in verbatim mai am incredere ca mediu de stocare la discuri.Nu vreau sa mai deschid alt topic dar mai am o intrebare.Discurile care sunt reinscriptibile RW cate rescrieri ar suporta a.i informatia scrisa sa fie ok?Ca nu specifica pe ele de cate ori pot fi scrise.
multumesc

#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Din cate am vazut merge fara probleme si de 20 ori insa eu evit rw-urile pentru ca forjeaza laserul cel mai mult, atat curent de impuls cat si bias de stergere.

Edited by andreic, 21 October 2019 - 20:17.


#13
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Writer ieftin LG cu discuri Verbatim la viteza minima (cam 8x):
DVD-R: 10/10,
DVD+R:8/10,
asa ca prefer DVD-R.
Ca si regula generala, las ultimii 200M liberi, asa evit zgarieturile in partea de date la manevrarea mai rapida.
PS: pe mine ma intereseaza arhivarea pe o durata de timp mare la un pret minim asa ca uneori clonez datele pe mai multe discuri.

#14
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Hmm.. viteza minima cam mare , dar daca zici LG...
Eu le scriu cu 2,4x. Cu Plextor.

#15
The Stressmaker

The Stressmaker

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,275
  • Înscris: 25.10.2005
Combinatia asta de writer, driver si dvd nu permite mai jos de atat. Pot sa fortez 4x sau mai mic, cu alt driver dar curios, rata de erori este mai mare...

#16
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

View Posteiffel, on 22 octombrie 2019 - 08:19, said:

Eu le scriu cu 2,4x. Cu Plextor.
Mai exista Plextor ? Stiu ca erau la moda pe la sfarsitul anilor 90 si incepul anilor 2000.

#17
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Mai exista, dar nu mai fac ei unitati.
Nu prea mai fac nimic defapt. Doar folosesc marca.

La writere au mai fost produse de Pioneer ( Blu-Ray ) si pe urma de Lite-On.

Cele mai bune writere de pe piata acum sunt Pioneer.

Quote

Combinatia asta de writer, driver si dvd nu permite mai jos de atat.
Asta e destul de naspa. Am scris ceva pe vremuri mai mult de test cu 8x - a tinut vreo 3-4 ani doar pana sa inceapa cu erori de citire.

#18
Strelok_-

Strelok_-

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 390
  • Înscris: 17.10.2019
cele mai tari writere ale anilor 90-2000 au fost Plextor si Teac. Ei au fost nr.1 si vor ramane cei mai buni din pct meu de vedere.Tin minte ca Teacurile alea erau super,erau in stare sa citeasca cd/dvd si cu  "gaura" in el,freca discul si 1 ora si corecta si citea pana la urma informatia dupa disc.Dar au trecut vremurie alea.Acum writerele din ziua de azi sunt foarte slabe,obosesc imediat cand e sa corecteze o eroare.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate