Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
betano.ro

Poveste fara sfarșit

I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil
 Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic

Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...
 "enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!
 La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)
 

Cea mai buna reteta de slabit

- - - - -
  • Please log in to reply
1776 replies to this topic

#19
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Herbal Life? lol ... mama, produsele din flacoane NICIODATA n'au sa'tz faca bine realmente, cu exceptzia antibioaticelor sau sulfamidelor. in rest, e ca shi cum ai turna miere intr'un televizor stricat, ca sa'l faci sa mearga.

#20
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Regim de slabire

1.INTERZIS paine(faina alba),ORICE produs care contine faina alba,zahar,ulei rafinat,margarina de orice tip,fara carbohidrati de tip cartof chipsuri,etc..
2.Mancat lapte gras nefiert pus la prins.
3.Mancat smantana si unt natural de la tarani sau de magazin 85% grasime.
4.Mancat oua de tara(fierte,omleta,etc,),omleta gatita in untura sau unt
5.Friptura gatita la gratar sau in untura de porc(vita ,oaie)ori  in unt.
6.Fara combinatii gen friptura cu paine sau cartofi(interzis)
7.Ciorbe de zarzavat cu multa multa smantana.
8.Legume lactofermentate(muraturi),varza acra,conopida murata,brocolli murat.
9.Fructe de sezon vara,si iarna prune uscate,stafide,mere,afine,etc.
10.Salate de sezon vara si iarna salate de radacinoase,telina ,sfecla ,gulii.


Toate aceste grasimi animale contin o substanta numita Conjugated Linoleic Acid (CLA)care duce la slabire in mod natural.Grasimea de pe corp provine de la consumul excesiv de carbohidrati.
Este testata pe mine.

Edited by midelic, 16 May 2006 - 19:50.


#21
magister

magister

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 721
  • Înscris: 25.12.2003
Pe langa dieta Atkins se poate considera si dieta South Beach. Ambele functioneaza, in linii mari, dupa aceleasi principii.

#22
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001

View Postmidelic, on May 16 2006, 10:36, said:

Regim de slabire

1.INTERZIS paine(faina alba),ORICE produs care contine faina alba,zahar,ulei rafinat,margarina de orice tip,fara carbohidrati de tip cartof chipsuri,etc..
2.Mancat lapte gras nefiert pus la prins.
3.Mancat smantana si unt natural de la tarani sau de magazin 85% grasime.
4.Mancat oua de tara(fierte,omleta,etc,),omleta gatita in untura sau unt
5.Friptura gatita la gratar sau in untura de porc(vita ,oaie)ori  in unt.
6.Fara combinatii gen friptura cu paine sau cartofi(interzis)
7.Ciorbe de zarzavat cu multa multa smantana.
8.Legume lactofermentate(muraturi),varza acra,conopida murata,brocolli murat.
9.Fructe de sezon vara,si iarna prune uscate,stafide,mere,afine,etc.
10.Salate de sezon vara si iarna salate de radacinoase,telina ,sfecla ,gulii.
Toate aceste grasimi animale contin o substanta numita Conjugated Linoleic Acid (CLA)care duce la slabire in mod natural.Grasimea de pe corp provine de la consumul excesiv de carbohidrati.
Este testata pe mine.
punctul 9 e periculos... sunt practic dulciuri.. atentzie cu canitatzile. prunele uscata sunt aproape zahar curat... 1 gram = 1 gram de carbonhidratzi. ai bagat o pruna, gata dieta. alunele, mai mult de 2-3 pe zi, ingrasha.

#23
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Prumele uscate sunt considerate nr.1 ca si cantitate de antioxidanti si nr.1 in lume in combaterea radicalilor liberi, de asociatia americana de boli de inima.Problema este de la enzimele de metabolizare ,daca prunele uscate nu declanseaza raspuns insulinic ,este ok.Sunt fructe care nu declanseaza raspuns insulinic.Depinde foarte mult si cum sunt preparate.

Edited by midelic, 19 May 2006 - 16:10.


#24
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004
Imi permit sa imi dau si eu cu parerea, desi eu am nevoie sa ma ingras, nu sa slabesc. E bine de facut un control medical, de consumat multe legume si fructe care aduc multe fibre, ceaiuri diuretice (pentru ca adesea si apa retinuta intracelular poate da senzatia de "gras", nu stiu cate din voi fetele nu ati observat in perioada premergatoare ciclului ca luati "pe cantar" vreo 2-3 kg, dar care se pierd foarte rapid, fiind de fapt apa retinuta intracelular din cauza concentratiei crescute de hormoni sexuali). E bine de luat vitamine, de facut sport (miscari aerobice care ard grasimile), Suplimente gen Clarinol care impiedica absorbtia grasimilor, Carnitina care ajuta la arderea grasimilor. Alte produse care ajuta: Crom, Guarana. E important de stiut ca fara o dieta sanatoasa (nu infometare) si sport nu veti slabi niciodata doar luind pastile. Acestea accelereaza arderile produse prin sport, exercitii fizice.

#25
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Suciule, de ce vrei sa blochezi absorbtzia glucidelor cu Clarinol?

#26
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
mai sus am scris glucide in loc de lipide...

ideea e ca intr'o dieta, nu grasimile ingrasha.. din contra, metabolismul lipidic are balantza energetica negativa. poate ghiorlanului ii se poate parea ca daca mananci grasimi te ingrashi... lucru perfect fals...

#27
adriana.tarnescu

adriana.tarnescu

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 22.05.2006
cineva imi spunea ca toti bucatarii sunt grasi nu pt ca mananca mult, ci pt ca obisnuiesc sa guste cate putin din foarte multe mancaruri pe tot parcursul unei zile ... acuma ce sa zic, nu am incredere deloc in cure de slabire si diete salvatoare, deci cel mai bine cred ca e sa ai un program fix de masa si cat mai bine adaptat nevoilor fiecaruia.

Edited by adriana.tarnescu, 23 May 2006 - 15:35.


#28
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004

View Postarty, on May 21 2006, 23:08, said:

ideea e ca intr'o dieta, nu grasimile ingrasha..
Ce vorbesti Franz? 1 g de lipide produc 9 calorii, pe cand 1 g de carbohidrati sau de proteine produc 4 calorii. Poate institui tu noul regim de slabire cu pita, slana si horinca (ca si alcoolul aduce vreo 7-9 cal/gram)

Exemple pe 100 de grame de:
- grasime de porc - 902 calorii
- unt - 717 calorii

Deci daca bagi in tine vreo 200 g de grasime de porc te-ai si scos de vreo 2000 calorii, cat ar trebui sa halesti o zi intreaga!!!

#29
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Suciule, n'am timp sa'tz explic... balantza energetica se calculeaza un pic mai altfel. metabolizarea lipidelor are balantza energetica negativa. daca nu ma crezi, ia cursu de fizio' la laba (anu 2-3 (nu mai shtiu)) shi citeshte...

daca bagi 200g grasime de porc, da, ai scos 200 calorii shi ai consumat vreo 2800 sa le metabolizeizi.. deci, per ansamblu, -800, deci, slabeshti...

View Postadriana.tarnescu, on May 23 2006, 06:35, said:

cineva imi spunea ca toti bucatarii sunt grasi nu pt ca mananca mult, ci pt ca obisnuiesc sa guste cate putin din foarte multe mancaruri pe tot parcursul unei zile ... acuma ce sa zic, nu am incredere deloc in cure de slabire si diete salvatoare, deci cel mai bine cred ca e sa ai un program fix de masa si cat mai bine adaptat nevoilor fiecaruia.
nu totzi bucatarii sunt grashi.. eu shtiu catziva slabi. vecinul meu, aici la complex, e chef.. shi gateshte toata ziua impreuna cu gashca lui de ajutoare.. shi nu e nici unul mai mare...

bucatarii grashi sunt grashi pentru ca mananca ca nishte dementzi, d'aia...

diete salvatoare sunt putzine... de fapt doua.. shi de fapt sunt un set de reguli normale care te fac sa ajungi la greutate normala, daca mai potzi shi nu eshti deja bolnav.  restul e marketing...

programul d emasa fix este unul care nu ajuta nici o dieta. mesele fixe duc la adaptarea organismului la o situatzie data, deci 0 efort de adaptare. cunoashterea nevoilor fiecaruia este marea problema.. pentru ca nu ai cum sa shti exact cat ai nevoie, natura a inventat depunerile adipoase.. rezerve...

#30
Johnnywal

Johnnywal

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 479
  • Înscris: 20.05.2004

View Postarty, on May 24 2006, 05:36, said:

daca bagi 200g grasime de porc, da, ai scos 200 calorii shi ai consumat vreo 2800 sa le metabolizeizi.. deci, per ansamblu, -800, deci, slabeshti...
"lucru perfect fals"

#31
add

add

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,146
  • Înscris: 09.09.2003
miscare frate, si nu mananci ca porcu' ... dietele-s pentru ne#tute

#32
midelic

midelic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 481
  • Înscris: 09.06.2003
Dieta Banting,.....taticul lui Atkins.
http://www.second-op...uk/banting.html

Cat priveste caloriile cred in legile fizicii ,prima lege a termodinamicii.
http://www.thincs.or...colm.htm#atkins
Cei care slabesc cu dieta Atkins slabesc, pentru ca pe ansamblu mananca mai putin ,se satura mai repede.

Uite si o opinie contra teoriei numararii caloriilor:

Quote

The First Law, as mentioned above, is a conservation law. The Second Law is a dissipation law; it is this Second Law which governs the chemical reactions in our bodies.

Quote

Therefore, calorie‑counting, which is the foundation of practically every modern slimming diet, is a complete waste of time.
http://bmj.bmjjourna...531/1545#124685

Edited by midelic, 26 May 2006 - 14:59.


#33
arty

arty

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 8,563
  • Înscris: 09.12.2001
Of course if you eat fat, it doesn't need to turn to fat, because it already is fat. And once you eat it, it is transported straight to the fat stores in your body, where it is stored as….you got it… fat. Quite how fat converted from carbohydrate is worse for you than fat that comes straight from fat escapes me.

mie mi'a ajuns sa citesc asta... probabil ca ashtia au trecut prin shcoli ca vantul pin sarma ghimpata...

#34
dragos_avram

dragos_avram

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,633
  • Înscris: 29.12.2003
Uitati o chestie interesanta: apa rece.
Ca sa o aduca la temperatura corpului, se consuma energie. Multa.
Nu am incercat ;)

#35
maltese

maltese

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,847
  • Înscris: 16.04.2006

View Postdragos_avram, on May 27 2006, 23:11, said:

Uitati o chestie interesanta: apa rece.
Ca sa o aduca la temperatura corpului, se consuma energie. Multa.
Nu am incercat ;)
Eu auzisem de o chestie cu apa fiarta si bauta calda dimineata pe stomacul gol...in afara de greata nu pot sa inteleg ce legatura ar avea cu slabitul  :huh:
poate stiti voi....si imi spuneti si mie

#36
Cristian Suciu

Cristian Suciu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 488
  • Înscris: 18.11.2004

View Postdragos_avram, on May 27 2006, 23:11, said:

Uitati o chestie interesanta: apa rece.
Ca sa o aduca la temperatura corpului, se consuma energie. Multa.
Nu am incercat ;)

Calda sau rece apa nu contine calorii, deci nu ingrasa. Iar daca vrei sa "arzi calorii" mai bine da o fuga in jurul blocului decat sa bei apa rece  :lol: Alimentele si lichidele ar trebui consumate nici fierbinti nici foarte reci, pentru a fi si sanatoase.

Cea mai buna reteta de slabit: legume, fructe, vitamine, minerale, sport si suplimente proteice (numai proteice, fara carbohidrati). In felul asta ardeti grasimile si definiti masa musculara.

Pentru cei care vreti sa slabiti cu grasime de porc  :lol:  treaba voastra, o sa va imbolnaviti !!!

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate