Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Cu masina spre slovenia

- - - - -
  • Please log in to reply
51 replies to this topic

#1
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
BUna seara, stiu ca am un topic deschis despre flixbus dar ca alternativa ma gandesc sa merg cu masina. Ce varianta mi-ati recomanda eu fiind din nord-vestul tarii?
Pe langa asta ce mi-ati recomanda fiind primul drum in afara tarii(ce sa evit, la ce sa am grija, sa merg ziua sau noaptea, etc?)
Mulțumesc.

#2
cristyz

cristyz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,988
  • Înscris: 28.08.2008
Sa fii atent la indicatoare, sa circuli corect si sa iti cumperi vinieta in Ungaria si Slovenia.

Edited by cristyz, 02 October 2019 - 20:15.


#3
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014
poate mergi cu trenul
nu mai trebuie sa fii atent la drum
prin Austria ai peisaje frumoase
dupa ce depaseste teritoriul romanesc trenul merge chiar decent

#4
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
M-am gandit si la varianta cu trenul dar face vreo 17h si atunci chiar ca mai bine aleg flixbusul. Sincer sa va spun, am auzit lucruri destul de rele despre Ungaria si de aceea parca am niste emotii sa merg cu masina.

#5
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 hustyus, on 02 octombrie 2019 - 20:36, said:

M-am gandit si la varianta cu trenul dar face vreo 17h si atunci chiar ca mai bine aleg flixbusul. Sincer sa va spun, am auzit lucruri destul de rele despre Ungaria si de aceea parca am niste emotii sa merg cu masina.
Nu e panica in Ungaria; am traversat-o si ziua si noaptea... Ideea e, ca pe orice drum din lumea asta, sa nu opresti in locuri dubioase, neiluminate sau nepopulate.
Opreste in benzinariile de pe autostrazi si nu are ce sa ti se intample. Povestile cu cuie in roti si alte lucruri, s-au intamplat si la noi daca e sa ne gandim asa...

#6
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Pai daca despre Ungaria ai auzit lucruri rele despre Romania la drumuri e un fel de platou de filme horror. Du-te linistit pe unde zice Waze, iesi din tara cat mai repede si mergi pe drumurile lor. Nu sta nimeni sa opreasca romanii "bogati" decat daca au pont de la alti hoti de oameni care umbla cu bani multi la ei gen samsari de masini, masini de lux care ies in evidenta intr-o parcare de hotel, etc. Daca tu aveai in plan sa mergi cu Flixbus, poti sta linistit ca esti ultimul om care va fi jefuit in Ungaria, tara mult mai civilzata ca Romania oricum. :lol:

#7
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010
Eu ți-aș recomanda să intri prin Graz, apoi pe autostradă spre Maribor, după Ljubljana, și dacă vremea permite, poți da o fugă și pe la Koper, pe litoral, sau iarna în zona Gorenjska (Carniola Superioară, o provincie în nord-vestul Sloveniei), unde se află numeroase pârtii de schi.

#8
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011

 filipxxx, on 02 octombrie 2019 - 21:20, said:

Pai daca despre Ungaria ai auzit lucruri rele despre Romania la drumuri e un fel de platou de filme horror. Du-te linistit pe unde zice Waze, iesi din tara cat mai repede si mergi pe drumurile lor. Nu sta nimeni sa opreasca romanii "bogati" decat daca au pont de la alti hoti de oameni care umbla cu bani multi la ei gen samsari de masini, masini de lux care ies in evidenta intr-o parcare de hotel, etc. Daca tu aveai in plan sa mergi cu Flixbus, poti sta linistit ca esti ultimul om care va fi jefuit in Ungaria, tara mult mai civilzata ca Romania oricum. Posted Image
Ai dreptate, insa fiind prima calatorie in afara tarii, iti dai seama ca sunt putin sceptic pentru ca toata experienta mea se bazeaza pe "ce am auzit". Eu am un drum din nord vestul romaniei pana la maribor si fiind pentru prima data, am zis ca intreb ce varianta am si ce mi se recomanda, atata timp cat sunt sigur ca o multime de useri au facut acest drum de zeci de ori si pot sa imi ofere o parere despre rute/locuri/parcari etc. Sper ca nu am suparat/jignit pe nimeni cu intrebarea mea ci e doar "emotia" primului drum. Multumesc.

#9
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 c4n1b4lul, on 02 octombrie 2019 - 21:40, said:

Eu ți-aș recomanda să intri prin Graz,
Traseul cel mai scurt pare sa fie asta ... de ce sa ocleasca pe la Graz ?

#10
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Are cineva o varianta mai buna si cu un pret care sa imi permita si sa ma intorc? Adica un dus-intors la un 150e? Stiu ca sunt indecis, dar nu stiu care varianta ar fii mai buna pentru mine. Masina mea nu e cea mai noua(2005) deci nu sunt mega incantat sa merg cu ea, insa am vazut ca flixbusul ma pune sa schimb autobuze, eu trebuie sa ma deplasez la oradea, cu bagajele si multe alte inconveniente. Sper sa ma ajutati sa gasesc cea mai buna solutie.
Cineva mi-a spus ca ar fii mai bine sa merg la sloveni pe la Arad, ceva pareri?

#11
iodelpiero1

iodelpiero1

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 83
  • Înscris: 29.11.2008

 hustyus, on 02 octombrie 2019 - 23:50, said:

Are cineva o varianta mai buna si cu un pret care sa imi permita si sa ma intorc? Adica un dus-intors la un 150e? Stiu ca sunt indecis, dar nu stiu care varianta ar fii mai buna pentru mine. Masina mea nu e cea mai noua(2005) deci nu sunt mega incantat sa merg cu ea, insa am vazut ca flixbusul ma pune sa schimb autobuze, eu trebuie sa ma deplasez la oradea, cu bagajele si multe alte inconveniente. Sper sa ma ajutati sa gasesc cea mai buna solutie.
Cineva mi-a spus ca ar fii mai bine sa merg la sloveni pe la Arad, ceva pareri?

Cea mai buna varianta este sa mergi spre Budapesta. De acolo se pare ca ai autostrada pana in Slovenia (acest segment pe langa balaton nu cred ca l-am facut vreodata dar nu cred sa fi probleme. ) Am mers si prin Ungaria si prin Slovenia si drumurile sunt bune (evident mai bune ca la noi). Centura Budapesta e un pic aglomerata si au niste radare fixe, dar daca tii viteza la 100 kph e ok.
A doua varianta nu imi surade dar merge si aceea daca vrei. Imi pare cam lung si cam ocolit. Trebuie sa ajungi la Belgrad, sau cel putin pana pe la novi Sad si sa iesi de pe autostrada un segment. De la Belgrad pana in Slovenia am mers acum vreun an si drumul e in ordine.

Evident, incearca sa mergi pe timp de zi. De obicei lumea circula destul de corect prin Ungaria, nu sunt vitezomani, eu zic ca nu are de ce sa-ti fie teama

Si evident, ia-o pe autostrada. De la tine intri pe la Debrecen.

Edited by iodelpiero1, 03 October 2019 - 00:14.


#12
danwd

danwd

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 973
  • Înscris: 05.03.2018
Din primavara se intra pe autostrada la 12 km de Berettyoujfalu, adica dupa Bors sunt cca 35 km de sosea nationala pe urma urci pe autostrada.
Autostrada relativ buna pe Ungaria, wc-urile sunt groaznice, cam la fel cu cele din benzinariile romanesti. Se circula civilizat, nu ai flashuri sau claxoane, evident daca respecti regulile de circulatie.
Waze mai da rateuri in special in Budapesta, in rest e bun. De urmat mai ales pe M0 unde te scoate din blocaj pe cai laturalnice mai rapide, sau te duce prin oras.
Slovenia e mai usor de traversat, nu sunt atatea iesiri si intrari de pe o autostrada pe alta.

#13
Tonic Water

Tonic Water

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,350
  • Înscris: 09.07.2005

 hustyus, on 02 octombrie 2019 - 20:36, said:

M-am gandit si la varianta cu trenul dar face vreo 17h si atunci chiar ca mai bine aleg flixbusul. Sincer sa va spun, am auzit lucruri destul de rele despre Ungaria si de aceea parca am niste emotii sa merg cu masina.
Daca mergi cu masina in Romania restul Europei pe autostrada este floare la ureche. Cantitatea de retarzi in spatele  volanului este mult mai redusa (exceptie poate soferii de camion din Italia). De acord cu colegii care ti-au recomandat traseul prin Arad-Nadlac-Budapesta-Balaton-Maribor. Dupa Budapesta traficul este destul de redus, centura Budapestei este aglomerata si sunt foarte multe camioane din Ro, Turcia, Serbia, Bulgaria. Ochii larg deschisi ca stii cum sunt camionagii. Daca ai bafta de accident ai de stat, serviciile de urgenta de pe autostrada ale ungurilor sunt varza. Asta vara am stat 5 ore blocat dupa un accident in lant (si vinovatii nu erau romanii, a fost un convoi militar unde masinile lor sau ciocnit). Daca mergi prin Gratz in Austria o sa cam stai la punctul lor de frontiera, se misca incet dar autostrada prin munti este superba.  Sa nu uiti de vigneta.

#14
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 Tonic Water, on 03 octombrie 2019 - 12:13, said:

Daca mergi prin Gratz in Austria
Ce sa caute pe acolo ?

 Tonic Water, on 03 octombrie 2019 - 12:13, said:

De acord cu colegii care ti-au recomandat traseul prin Arad-Nadlac-Budapesta-Balaton-Maribor
De ce sa vina la Nadlac ?

#15
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011
Ti-am mai raspuns odata si pe topicul cu Flixbus, iti mai raspund inca odata si aici.

Din Satu Mare iesi direct prin Petea si o ti pe M3 pana la Getterle. Dupaia centura Budapestei (M0) si de la Erd mergi la Balaton. Nu ai treaba cu Austria, intri in Slovenia direct prin sudul tari (nordul cu Croatia), Pinze parca se numeste. Si dupaia slovenii au autostrada frumos pana la Maribor. Alimentezi inainte sa iesi din Romania si dupaia nu mai opresti in Ungaria ca vad ca iti este frica.

Avion si alte alternative nu iti mai recomand, ca am vazut ca nu te descurci nici sa schimbi un autobuz la Budapesta.

Edited by business11, 03 October 2019 - 12:59.


#16
adrian_r5

adrian_r5

    23:58

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,698
  • Înscris: 23.04.2007

 business11, on 03 octombrie 2019 - 12:58, said:

intri in Slovenia direct prin sudul tari
ramine cum am spus Posted Image

#17
hustyus

hustyus

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 313
  • Înscris: 06.01.2011
Din dorinta mea de a fii cat mai sigur de transport, am gasit cateva firme ce asigura asistenta rutiera internationala, care au anumite beneficii si as vrea sa stiu daca le-a folosit cineva sau poate sa imi recomande una mai de incredere?
Eu am vazut pe internet ceva cu 9695 sau asa ceva.

#18
business11

business11

    Info Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,842
  • Înscris: 13.07.2011

 adrian_r5, on 03 octombrie 2019 - 13:29, said:

ramine cum am spus Posted Image

eu cred ca noi vorbim de 2 rute diferite, intrarea o face la Pince in sud-estul Sloveniei.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate