Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012

Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!
 Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?

Humane (2024)
 Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...
 Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...
 

Muzeul de artă modernă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#37
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostSmurfK, on 02 octombrie 2019 - 19:07, said:

Nu, doar să acceptați că există modalități de exprimare a unui concept artistic care e posibil să nu fie pe placul vostru
Pai acceptam. Sa vedem in baza caror argumente. Ce-mi zici despre c***tul de autor la pretul de 275.000 de euro ? Ce nu intelegem ?

#38
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Eu scriu că nu e necesar să înțelegi, tu mă întrebi ce nu înțelegeți... Nu știu ce nu înțelegi, nici nu mă interesează, nu despre asta e vorba. Operele de artă nu există să le descifrezi tu, pentru aia ai Sudoku.

#39
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
La Stadt Museum pe lângă o bogată colecție de artiști autentici au la subsol o secție de artă modernă dar parcă sunt puțin mai ok "operele", chiar găsești că e vorba de artă acolo, cred totuși că e vorba și de gustul administratorului, adică dacă le vede ca fiind prea "avangardiste" nu le acceptă.

#40
super8

super8

    Senior Member

  • Grup: Validating
  • Posts: 10,000
  • Înscris: 14.04.2016

View Posteugeniusro, on 30 septembrie 2019 - 19:15, said:

Muzeul de artă modernă
Spoiler
Ai auzit de expresia "o poza face cat o mie de cuvinte" ?
Ei, uite aici una:
Attached File  Modern Art.png   656K   23 downloads

#41
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostSmurfK, on 02 octombrie 2019 - 19:41, said:

Eu scriu că nu e necesar să înțelegi, tu mă întrebi ce nu înțelegeți... Nu știu ce nu înțelegi, nici nu mă interesează, nu despre asta e vorba. Operele de artă nu există să le descifrezi tu, pentru aia ai Sudoku.
Cred ca n-ai ce face si ai venit sa mai bati campii pe aici pe topicul asta. Te intreb altfel: tu ai inteles despre ce vorbim NOI aici ? Ca sunt sigur ca nu.

#42
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Paz, ai suparat artistul! Pai nu se face asa. :)

#43
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Odata am vazut un documentar despre un writer american. Tipului i-a venit in minte sa deseneze pe panza in loc de pereti. Se vindeau operele lui ca painea calda. Cand a hotarat sa deschida o expozitie s-a trezit dimineata cu gramada de lume la poarta halei. In expozitie au fst unii care se certau pe unele opere.
Atunci a inceput sa le vanda pe bani adevarati, zeci de mii de dolari.
Mie ca profan mi se pareau niste fotografii ciudate dar frumoase si cred ca asa era pt 99,9% din cei care le vedeau.

Asta e, arta cand e prezenta nu pasa nimanui sa o inteleaga. Place si pace.

#44
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
SmurfK încerca să spună că de fapt îmi place arta modernă fiindcă am făcut efortul să mă duc la muzeu, să fac poze și să deschid un topic pe tema asta, dar nu avea toate datele disponibile. Adică mă duc în mod curent prin muzee să fac poze fiindcă este o formă de distracție pentru mine iar în weekendul trecut a fost o acțiune că intrai gratis la muzeele din Frankfurt așa că am profitat și am fost la Ikonen Museum, la Bibel Museum, la Museum fur Moderne Kunst și la Geld Museum.
Cu toate că era intrarea gratuită, la Muzeul de Artă Modernă după ce am văzut exponatele am avut intenția să mă duc să îmi cer banii înapoi Posted Image

#45
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
P.S. Eu am văzut un documentar despre cum se fac afacerile în lumea artei, pentru optimizare fiscală ăștia bogații au construit mecanisme ingenioase prin care "donează" banii spre fundații care se ocupa de artă, șmecheria este că este foarte dificil de a pune un preț pe o operă de artă. Schema este cam așa, bogătașul X donează suma xxxx la o fundație care se ocupă de obiecte de artă, fundația cu fondurile obținute "ajută" un muzeu să achiziționeze un obiect de artă scump. Practic Bogătașul X a scos de la impozitare suma xxxx deoarece oficial a donat-o pentru o activitate care permite deducerea în țara unde are el domiciliul fiscal, dar cum ajung banii înapoi la donator în buzunar albiți, păi obiectul "scump" achiziționat provine de la un "colecționar" care dorește să rămână anonim dar care este reprezentat tot de o "fundație" caritabilă, care întâmplator are locația întrun paradis fiscal iar suma primită cel mai probabil nu se impozitează iar fundația cu banii obținuți cumpără o propietate pe care ulterior o vinde la un preț "decent" ghici cui ?
Se făceau și în România scheme din astea dar se investea în sport iar "obiectele de artă" traficate erau fotbaliștii, vezi dosarul trnsferurilor.

#46
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posteugeniusro, on 03 octombrie 2019 - 07:57, said:

SmurfK încerca să spună că de fapt îmi place arta modernă fiindcă am făcut efortul să mă duc la muzeu, să fac poze și să deschid un topic pe tema asta

Nu am spus asta, am spus că te-a influențat, te-a mișcat cumva. Aia poate însemna orice. O operă care te face să borăști are un impact mai mare asupra ta decât una pe care o vezi și zici "drăguț". Asta nu înseamnă că-ți place, dar ți-a dat totuși o amintire, o anectodă pe care să o povestești, mai mult decât îți dau altele.

De-asta nu sunt de acord cu conceptul ăsta de "plăcere", când e vorba de artă. O operă te poate mișca în mai multe moduri. Când asculți o piesă și te întistrează, spui că îți place, dar nu-ți provoacă plăcere, ba din contră, dar totuși o asculți și accepți acele senzații ca pe ceva bun.

#47
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,397
  • Înscris: 06.02.2008
Explicații pompoase pentru nimic. Ce e acolo nu e artă, e furaj pentru fraieri.

#48
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostSmurfK, on 03 octombrie 2019 - 08:25, said:


Nu am spus asta, am spus că te-a influențat, te-a mișcat cumva. Aia poate însemna orice. O operă care te face să borăști are un impact mai mare asupra ta decât una pe care o vezi și zici "drăguț". Asta nu înseamnă că-ți place, dar ți-a dat totuși o amintire, o anectodă pe care să o povestești, mai mult decât îți dau altele.
De-asta nu sunt de acord cu conceptul ăsta de "plăcere", când e vorba de artă. O operă te poate mișca în mai multe moduri. Când asculți o piesă și te întistrează, spui că îți place, dar nu-ți provoacă plăcere, ba din contră, dar totuși o asculți și accepți acele senzații ca pe ceva bun.

Înțeleg ce spui, adică din punct de vedere al simțămintelor arta trebuie să te ducă la un extrem, indiferent care ar fi el acel extrem.
Dacă ăsta e scopul atunci înseamnă că are efect și asupra lui Paz care este supărat că este așa scumpă cutia aia că vroia să cumpere și el Posted Image, și are efect și asupra lui Caius Cornelius fiindca și el este revoltat.
Eu credeam că arta se justifică prin a fi ceva greu accesibil, în sensul că nu oricine poate picta ca Degas sau sculpta ca Rodin, așa sentimente poti obține si în viața ordinară, de exemplu te poate revolta și un tembel aici pe forum fără ca asta să îl transforme în artist.

#49
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Posteugeniusro, on 03 octombrie 2019 - 09:22, said:

Paz care este supărat că este așa scumpă cutia aia că vroia să cumpere și el

Strugurul acru.Posted Image

#50
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posteugeniusro, on 03 octombrie 2019 - 09:22, said:

Înțeleg ce spui, adică din punct de vedere al simțămintelor arta trebuie să te ducă la un extrem, indiferent care ar fi el acel extrem.

Nu spun că "trebuie", dar că poate. Când te uiți la un film horror, ești mai satisfăcut dacă reușește să te sperie, decât dacă rămâi impasibil. Chiar dacă senzația de frică nu o percepi ca plăcută în mod direct, poți avea inclusiv stări euforice, de relaxare, ca atunci când mănânci mâncăruri foarte picante. Adică, dacă ceva te face să treci prin atâtea stări, consider că e important și ar trebui să aibă acces la acea experiență cât mai mulți oameni care vor să o trăiască.

View Posteugeniusro, on 03 octombrie 2019 - 09:22, said:

Eu credeam că arta se justifică prin a fi ceva greu accesibil, în sensul că nu oricine poate picta ca Degas sau sculpta ca Rodin, așa sentimente poti obține si în viața ordinară, de exemplu te poate revolta și un tembel aici pe forum fără ca asta să îl transforme în artist.

Nu văd de ce ar exista regula asta. În cazul ăsta, nici Van Gogh, nici The Beatles, n-ar prea trebui considerați artiști. Asta e problema cu regulile astea. Dacă ar fi existat și ar fi fost aplicate cu strictețe, nu ai fi ieșit din desenele de pe pereții peșterilor, pentru că orice s-ar fi făcut pe alt mediu sau în alt mod, n-ar fi fost considerat artă, deci n-ar fi fost important.

În cazul picturii, s-a început de la o nevoie practică, de a imortaliza anumite momente. Și din motivul ăsta vedem și o evoluție a picturii. Odată ce am ajuns în secolul 20 și a apărut aparatul foto, pictura și-a cam pierdut caracterul funcțional, iar atunci a apărut o explozie de stiluri, de moduri diferite de a picta, de tehnici diferite, și au apărut și curentele extreme, cubismul, minimalismul, arta abstractă în general. Iar artiștii încearcă mereu să treacă de acea limită, a ce e considerat "acceptabil", ceea ce productiv, în general, indiferent că îți place ție sau nu.

Mai nimeni nu ascultă Merzbow și se gândește "băi, ce fumos sună...". Tocmai ideea muzicii dusă la o extremă care o face de neascultat e intenția acelui artist. Iar în spatele conceptului se ascunde un mesaj mult mai direct decât îți oferă mulți alți artiști contemporani care fac "muzică", plecând de la dezgustul pe care-l are acel artist față de industria muzicală.

#51
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,882
  • Înscris: 28.11.2006
Asta vata n-am nimerit intamplator in Galeria nationala de arta din Budapesta, unde am vazut o expozitie a suprarealistilor din anii 20-30 ai secolului trecut, de la Dali la Magritte, Max Ernst si altii pe care nu mi-i mai amintesc. Plus proiectuu ale filmelor facute de aceiasi artisti, cum ar fi Cainele andaluz sau Un coup de des jamais n'abolira la hazard. Poate nu sunt eu sificient de educat artistic, dar majoritatea operelor acelea, care valoreaza milioane de parai daca le scoti la licitatie, nu m-au impresionat caturi de putin. Ncii macar nu mi-a venit sa vomit de la ele. Daca pe Picasso il inteleg intr-o oarecare masura (faptul ca a luart formele si le-a despuiat de artificii inutile, incercand sa surprinda esenta (cel putin asta am priceput eu, daca e vreun critic pe aici il rog sa ma contrazica), o bucata informa de ceva (semana cu polistirenul) colorata in albastru si lipita pe un suport m-a lasat totalmente rece.

Din punctul meu de vedere in ultima suta de ani, arta plastica si muzica simfonica si-au atins limitele, nu mai pot oferi nimic realmente nou, si de aceea incearca tot felul de artificii pentru a ramane "pe val", mai ales pen tru a obtine sume uriase de bani. Toate astea sunt subterfugii pentru a prelungi agonia unor genuri artistice care sunt stoarse ca niste lamai pana la ultima picatura.

Singurele arte care mai au ceva de oferit sunt arhitectura si cinematografia, desi si ea incepe sa abuzeze de clisee, povesti si personaje goale de continut (vezi invazia de filme cu supereroi). Si, intr-o oarecare masura, literatura, care poate inca sa mai gaseasca scheme noi, pentru ca numarul povestilor pare a fi infinit.

#52
djl

djl

    Smrt faąizmu, sloboda narodu! Îmi cresc amprenta de Carbon

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 112,586
  • Înscris: 13.06.2004

View Posteugeniusro, on 01 octombrie 2019 - 18:41, said:

Posted Image


Creaţa aia     Posted Image

Edited by djl, 05 October 2019 - 15:21.


#53
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpufonel, on 03 octombrie 2019 - 20:43, said:

Din punctul meu de vedere in ultima suta de ani, arta plastica si muzica simfonica si-au atins limitele, nu mai pot oferi nimic realmente nou, si de aceea incearca tot felul de artificii pentru a ramane "pe val", mai ales pen tru a obtine sume uriase de bani. Toate astea sunt subterfugii pentru a prelungi agonia unor genuri artistice care sunt stoarse ca niste lamai pana la ultima picatura.

Singurele arte care mai au ceva de oferit sunt arhitectura si cinematografia, desi si ea incepe sa abuzeze de clisee, povesti si personaje goale de continut (vezi invazia de filme cu supereroi). Si, intr-o oarecare masura, literatura, care poate inca sa mai gaseasca scheme noi, pentru ca numarul povestilor pare a fi infinit.


Muzeul de artă modernă. Paris

Attached Files


Edited by Naoto, 05 October 2019 - 16:41.


#54
vio69a

vio69a

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 69,266
  • Înscris: 28.05.2013

View Posteugeniusro, on 02 octombrie 2019 - 19:47, said:

o bogată colecție de artiști autentici

Daca "artistii autentici ", ar fi satisfacut toate gusturile, sentimentele, simtirile,
perioada picturii se termina la ei.
asa cum opera clasica s-a terminat la Verdi, muzica simfonica clasica la Bethoven si contemporanii.....

In pictura este putin diferit
artistii au dorit mai multa culoare, mai putina exactitate in detalii dar mai multa impresie,
au renuntat la proportii ca sa transmita mesajul care rareori este cel clasic-cuminte,
au renuntat la detalii ca sa transmita ideea

Muzeul dupa mine este locul unde o generatie transmite generatiei
care vine bagajul sau artistie, sentinental, romantic, omenesc

si e bine ca generatia care vine nu se multumeste numai cu el ci cauta sa se exprime pe ea......
Conflict intre generatii....??
desigur, peste tot si la orice nivel

Attached File  LOBBY IMG_0879 LEFT.jpg   26.87K   1 downloadsAttached File  LOBBY MG_1450 RIGHT.jpg   18.66K   1 downloadsAttached File  IMG_0869 LOBBY LEFT 1.jpg   24.06K   1 downloads

Edited by vio69a, 15 February 2020 - 15:32.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate