Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Rename SQL column

Achiziționare tuner TV !

Din ce este facuta terasa asta?

Cum accesez site-ul CNAS ?
 Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024

Intrerupator cu N - doza doar cu ...
 Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!

Cum era nivelul de trai cam din a...
 probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda

Acces in Curte din Drum National
 

Muzeul de artă modernă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMarianG, on 01 octombrie 2019 - 13:20, said:

este o comparatie intre ce pretintea artistul a fiind mizerie
Care artist ?

Si Ligabue a avut soarta lui Gogh.

#20
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMarianG, on 01 octombrie 2019 - 13:20, said:

De aia intrebam de "blitz", ca operele plastice mertia conservate, nu chibritul pwlii..
da lumina, un special UV
este o comparatie intre ce pretintea artistul a fiind mizerie fata de ce pretintd mizeriile ca fiind arta.

Dacă exponatul este protejat într-o vitrină de sticlă ultravioletele oricum nu ajung la el, probabil inițial ideea a fost că lumina poate duna exponatelor dar cred că actual mai degrabă este problema că deranjezi alți privitori.

Știu că gusturile nu se discută și înțeleg că ce nu îmi place mie poate altcuiva îi place, de exemplu în poza de mai jos aranjamentul ăla de lespezi mă gândeam că putea sugera o podea stil roman dar în celași timp și o imagine matematică, nu pot să spun că îmi place dar comparativ cu alte "exponate" e mai aproape de ideea de artă dar cele două tanti din spate sunt în extaz privind la caricatura aia de pe perete Posted Image
Uzual când oamenii fac gesturi din astea exagerate de admirație îi suspectez că fac "show" dar tanti aia mai în vârstă din spate nu știa că o fotografiez în acel moment și nici nu avea alți martori față de care să se exteriorizeze, deci gestul ei cred că a fost natural, chiar îi plăcea tâmpenia aia de pe perete Posted Image

#21
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteugeniusro, on 01 octombrie 2019 - 17:57, said:

Dacă exponatul este protejat într-o vitrină de sticlă ultravioletele oricum nu ajung la el, probabil inițial ideea a fost că lumina poate duna exponatelor dar cred că actual mai degrabă este problema că deranjezi alți privitori.
da, cam asta era ideea initiala

p.s. si scaunul de la colt tot "arta moderna" este

singura chestie care se apropie de arta este "imaginea" cu ceasca
aproape nud, savurand ce se presupne a fi cafea poate reprezenta stilul de viata grabit in care traim

Edited by MarianG, 01 October 2019 - 18:07.


#22
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMarianG, on 01 octombrie 2019 - 18:05, said:

si scaunul de la colt tot "arta moderna" este
Mai degraba tipa in egari. :)

#23
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMarianG, on 01 octombrie 2019 - 18:05, said:

p.s. si scaunul de la colt tot "arta moderna" este

Alea sunt scaunele paznicilor, erau prin mai multe săli acelasi model de scaun, așa m-am prins că nu e "exponat" Posted Image

#24
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,383
  • Înscris: 10.08.2005

View PostPaz, on 01 octombrie 2019 - 18:23, said:

Mai degraba tipa in egari. Posted Image
aia este o arta vie care merita descoperita de aproape si in amanunt, si sub nici o forma in mod grabit

Edited by MarianG, 01 October 2019 - 18:32.


#25
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Uite imaginea cu ceașca și din alt unghi, recunosc că nu am fost atent la ea, eram atent mai mult pe jos să nu calc pe vreo operă de artă. Privind mai atent la tipa care bea cafea din ceașcă cred că nu e fotografie după cum arată mâna, cred că e pictură dar e posibil să fie o fotografie pe care sau aplicat deformări, acum îmi pare rău că nu m-am uitat mai atent.

#26
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Hai să vă arăt și un muzeu care merită văzut, Muzeul banilor.
Poți vedea acolo monede vechi, ai o descriere istorică a folosirii banilor.
Poți vedea monede și bancnote false, metode de restaurare a banilor distruși parțial.
Dar cel mai interesant exponat (poza 00163) este lingoul de aur de 12 kg care este expus într-o casetă transparentă prevăzută cu o gaură pe unde poți să bagi mâna ca să "ridici" lingoul ca să îi simți greutatea, scrie alături că la cursul actual al aurului valorează cam 400 000 €, deci poți ține într-o mână aproape jumate de milion Posted Image

P.S. E bine dimensionată caseta aia că nu poți să îl scoți afară Posted Image

#27
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Posteugeniusro, on 01 octombrie 2019 - 20:02, said:

E bine dimensionată caseta aia că nu poți să îl scoți afară Posted Image
Bag sama tu te-ai cam germanizat. Daca mai erai roman adevarat, din greseala si tot gaseai o metoda sa-l tragi afara. :D

#28
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostPaz, on 01 octombrie 2019 - 20:35, said:

Bag sama tu te-ai cam germanizat. Daca mai erai roman adevarat, din greseala si tot gaseai o metoda sa-l tragi afara. Posted Image

Păi tu de ce crezi că am pus problema aici, poate primesc vreun pont ceva ? Posted Image

P.S. Observi ce zgâriat este lingoul ? Ala încet încet oricum dispare Posted Image

Edited by eugeniusro, 01 October 2019 - 20:47.


#29
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Lipeste-ti niste smirghel in palma si du-te zilnic sa-l "mangai". :D

#30
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,450
  • Înscris: 02.09.2006

View Posteugeniusro, on 01 octombrie 2019 - 06:18, said:

Presupun ca ideea este să nu deranjezi pe ceilalți privitori cu flashurile de la blitz, eu folosesc și silent shuter pe deasupra, oricum dat fiind că majoritatea exponatelor sunt protejate în vitrine de sticlă în muzee blițul mai mult ar încurca datorită reflecțiilor formate, oricum reflecțiile sunt o problemă, trebuie să alegi atent unghiul optim astfel încât să nu ai reflectate surse de lumină, ferestre sau să îți vezi propia față în reflecții Posted Image
reflectiile ca reflectiile, dar reflexiile fac probleme in situatiile respective!

#31
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Mda, a apărut si un terorist gramatical la datorie, chiar eram îngrijorat că nu mai sunt din ăștia pe Softpedia Posted Image

#32
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posteugeniusro, on 01 octombrie 2019 - 17:57, said:

Știu că gusturile nu se discută și înțeleg că ce nu îmi place mie poate altcuiva îi place

Dar poți înțelege că arta nu este neapărat "plăcută"? Chiar faptul că te-a influențat așa de mult încât să faci poze, să faci topic, să scrii despre asta, înseamnă că te-a mișcat tipul ăsta de artă mai mult decât orice alt tip de artă "normală". Că nu ți-a plăcut, e altă discuție. Nu tot e menit să-ți fie ție pe plac.

Că eu asta nu înțeleg la voi. Vedeți scris "muzeu de artă modernă", nu sunteți copii, nici crescuți în peșteri, știți ce-i aia, dar intrați acolo, după care vă plângeți că n-ați avut artă clasică, că vouă aia vă plăcea.

#33
limonfire

limonfire

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 121
  • Înscris: 25.09.2019
Pacat ca lumea nu prea mai viziteaza muzeele de arta.
Se simte ca incep sa devina subfinantate  si vor intra intr-o stare deplorabila.

#34
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostSmurfK, on 02 octombrie 2019 - 18:33, said:

Chiar faptul că te-a influențat așa de mult încât să faci poze, să faci topic, să scrii despre asta, înseamnă că te-a mișcat tipul ăsta de artă mai mult decât orice alt tip de artă "normală".

Am vizitat destul de multe muzee din Frankfurt dar și din alte părți ale Germaniei, din câteva am pus poze și aici pe forum, chiar dacă nu apreciez anumite forme de artă prefer să discut despre asta decât despre politica românească de exemplu, e mai relaxant. Posted Image

#35
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostSmurfK, on 02 octombrie 2019 - 18:33, said:

Că eu asta nu înțeleg la voi. Vedeți scris "muzeu de artă modernă", nu sunteți copii, nici crescuți în peșteri, știți ce-i aia, dar intrați acolo, după care vă plângeți că n-ați avut artă clasică, că vouă aia vă plăcea.
Sunt opere de arta moderna care plac fara discutii. Si sunt chestii care se pretind arta moderna. Ce pretinzi ? Sa ne placa totul fara sa comentam ?

#36
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostPaz, on 02 octombrie 2019 - 18:57, said:

Sunt opere de arta moderna care plac fara discutii. Si sunt chestii care se pretind arta moderna. Ce pretinzi ? Sa ne placa totul fara sa comentam ?

Nu, doar să acceptați că există modalități de exprimare a unui concept artistic care e posibil să nu fie pe placul vostru, sau chiar să fie intenționat astfel conceput.

Termenul "artă" e extrem de vast și cuprinde multe forme. Ăsta e un lucru pozitiv. Nu am fi avut arta pe care o avem acum dacă nu s-ar fi trezit unul să facă o tâmpenie pe care restul au considerat-o absurdă. E modul în care evoluează arta.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate