Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Muzeul de artă modernă

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
60 replies to this topic

#1
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Nu știu ce să spun, cred că nu rezonez eu cu genul ăsta de artă, eu fiind fan al teoriilor conspirației cred că toată arta asta modernă este un plan ascuns prin care poți să ascunzi banii de fisc sau să plătești șpăgi. Adică te duci la cineva în vizită ca să aranjezi să primeștu un contract gras cu statul și când vezi mătura veche uitată într-un colț de nevastă-sa cazi în extaz și spui "vai dar de când caut obiectul ăsta, doar ăsta îmi lipsește ca să îmi întregesc colecția de obiecte casnice autentice românești care este neprețuită, vă dau acum pe loc 100 000 € pe obiect și vă rămân dator toată viața"
Cam așa cred eu că sa născut arta modernă Posted Image
Deci am pus mai jos câteva foto cu exponate ca să admirați arta modernă.
Am avut și probleme cu o paznică, aia din fotografia 0014, vine la mine și îmi spune că nu am voie să fac poze cu blițul, îi spun că e ok știu asta, e regulă universală în muzee, apoi se ține ceva timp după mine să vadă ce fac și vine iar și spune că nu am voie nici să filmez, de data asta m-am supărat, zic nu filmez dar voi nu aveți femeie de servici aici ca să facă curat și îi arăt ce era pe jos (vezi poza 0012), a plecat și m-a lasat în pace.
Am citit odată o știre cum niste glumeti au pus într-un colț o pereche de ochelari și au făcut poze cu lumea care se minuna și admira ochelarii, mă gândesc să încerc ceva de genul ăsta, să pun undeva într-o poziție pe care o pot urmari de la distanță ca să fac poze un obiect banal, ma gândesc eu la ceva. Posted Image

Edited by eugeniusro, 30 September 2019 - 19:16.


#2
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Ai vazut filmul Brüno ? Ala era artist modern.

[ https://images4.static-bluray.com/reviews/2081_5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#3
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,368
  • Înscris: 11.08.2003
Intotdeauna imi imaginez artistii astia ca se caca pe ei de ras cand vin oamenii in galeriile alea (daca sunt smecheri, le fac si intr-o ghena) si admira rahatul ala de arta pe care l-au facut ei cand erau fumati, ca la bautura n-aveau curaj sa faca asa ceva.

#4
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
@Paz, aia nu e arta moderna, e realitatea! :lol:

@eugeniusro: nu e nevoie de conspiratii, prostia omeneasca e suficienta sa dea de mancare tuturor "artistilor" astora moderni. La care se adauga o doza mare de snobism si parvenitism. Nu uita ca Van Gogh a murit sarac, si la fel au patit cam toti impresionistii (mai putin Toulouse-Lautrec, care avea in spate o familie foarte bogata). Artistii de azi sunt bogati tocmai din cauza de snobism dus la culme.

#5
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Și eu mă gândeam ca poate trebuia să beau ceva înainte ca să îmi vină simțul artistic, clădirea da este excelentă pentru un muzeu este ea însăși un obiect de artă dar ce exponate au acolo, hmm întradevăr la unele am crezut că poate e doar chestie de gust dar la altele și eu am fost convins că este doar o bătaie de joc.

Edited by eugeniusro, 30 September 2019 - 20:54.


#6
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Unde se afla muzeul?

#7
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,302
  • Înscris: 13.01.2011
Tu spui despre încercări, nu despre opere consacrate.
Este diferit.

#8
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postsorin147, on 30 septembrie 2019 - 20:49, said:

Intotdeauna imi imaginez artistii astia ca se caca pe ei de ras cand vin oamenii in galeriile alea
275 de mii de euro pt o conserva de rahat de artist. Si cand spui ca unii castiga bani nemunciti si nemeritati, esti comunist.
http://www.ansa.it/s...c0f4a4e4cf.html


[ https://live.staticflickr.com/232/517603420_b9d4283d59_b.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Paz, 30 September 2019 - 21:05.


#9
pufonel

pufonel

    Oglinda, oglinjoara, cine-i cel mai pufos din tara?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,885
  • Înscris: 28.11.2006
Exact ce spuneam: snobismul de a detine o lucrare a unui artist "la moda", chiar daca e de kkt. Literalmente.

LE: cred ca topicul asta ar fi mai nimerit la Dezbateri. Poate se indura vreun mod...

#10
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteugeniusro, on 30 septembrie 2019 - 19:15, said:

Am avut și probleme cu o paznică, aia din fotografia 0014, vine la mine și îmi spune că nu am voie să fac poze cu blițul, îi spun că e ok știu asta, e regulă universală în muzee, apoi se ține ceva timp după mine să vadă ce fac și vine iar și spune că nu am voie nici să filmez, de data asta m-am supărat, zic
Oare ea stie de ce " este o regula universala " in muzee ?

#11
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009

View Postpufonel, on 30 septembrie 2019 - 20:56, said:

Unde se afla muzeul?


Frankfurt a.M. (cel mai nou muzeu din oraş)

#12
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005

View Posteugeniusro, on 30 septembrie 2019 - 19:15, said:

"moartea unui youtuber"?

Edited by MarianG, 01 October 2019 - 00:14.


#13
Naoto

Naoto

    Glasperlenspielmeister

  • Grup: Moderators
  • Posts: 14,878
  • Înscris: 15.12.2009
[ https://stillunfold.com/public/upload/story_images/52_1645_post_media_yxNi.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Barnett Newman : Onement Vi


Vândut cu 43.8 milioane USD.


[ https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/35/Red_vineyards.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Van Gogh : The Red Vineyards near Arles

Singurul tablou vândut de artist în timpul vieţii, pentru 400 de franci

Edited by Naoto, 01 October 2019 - 00:49.


#14
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

View PostMarianG, on 01 octombrie 2019 - 00:02, said:

Oare ea stie de ce " este o regula universala " in muzee ?

Presupun ca ideea este să nu deranjezi pe ceilalți privitori cu flashurile de la blitz, eu folosesc și silent shuter pe deasupra, oricum dat fiind că majoritatea exponatelor sunt protejate în vitrine de sticlă în muzee blițul mai mult ar încurca datorită reflecțiilor formate, oricum reflecțiile sunt o problemă, trebuie să alegi atent unghiul optim astfel încât să nu ai reflectate surse de lumină, ferestre sau să îți vezi propia față în reflecții Posted Image

Edited by eugeniusro, 01 October 2019 - 06:19.


#15
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
in trecut blitzul genera o cantitate semnificativa de caldura, ajungeai sa-ti topeasca tabloul.
Apoi partea economica de a-si asigura flux de vizitatori.

Blitzul modern nu mai acest efect.

Cat despre reflexie, exista   sticla care nu are aceasta problema.

#16
Augustus1978

Augustus1978

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 934
  • Înscris: 01.02.2019
Arta moderna este o conspiratie intre galerii si "artisti" pentru a-i goli de bani pe fraierii bogati. Preturile sunt artificial mentinute sus.
Cine se mai duce la astfel de expozitii care arata ca o groapa de gunoi sau un santier???
Daca te-ai dus ai fost fraierit.

#17
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostMarianG, on 01 octombrie 2019 - 10:09, said:

in trecut blitzul genera o cantitate semnificativa de caldura, ajungeai sa-ti topeasca tabloul.
Eu stiu ca chiar lumina dauneaza conservarii oricarui obiect. Si cu cat e mai puternica, cu atat e mai daunatoare.

Parerea mea e ca fiecare muzeu ar trebui sa puna la dispozitie fotografii atat digitale cat si pe suport fizic, la un pret onest astfel incat sa nu mai ai nici un motiv sa mai faci tu poze. Dealtfel, in mare parte le gasesti deja pe internet. Cand am fost la pestera ursilor pretindeau bani ca sa te lase sa fotografiezi. Am cumparat CD-ul lor cu poze si erau vreo 10 poze de toata jena.

Dar ce treaba are Van Gog si operele adevarate cu porcariile de care vorbea Eugeniu ?

#18
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,445
  • Înscris: 10.08.2005
De aia intrebam de "blitz", ca operele plastice mertia conservate, nu chibritul pwlii..

da lumina, un special UV

View PostPaz, on 01 octombrie 2019 - 12:36, said:

Dar ce treaba are Van Gog si operele adevarate cu porcariile de care vorbea Eugeniu ?
este o comparatie intre ce pretintea artistul a fiind mizerie fata de ce pretintd mizeriile ca fiind arta.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate