Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Premier Energy se listeaza la bursa

Unde recomandati un CT cu Casa de...

Adaptare masina pentru o persoana...

Bios laptop Myria MY8315
 Folie display laptop in Bucuresti?

Pagina Wikipedia

Incalzire cu Boiler cu PDC + IPAT...

Salariu de șofer Uber 8000 l...
 Problema token semnatura electron...

Incarcator diy China

Unde au disparut tancurile federa...

RMN Decontat
 Jgheab clasic forma "U"- ...

Reparatie plafoniera LED

Problema PC - se blocheaza sau re...

Notebook HP 840G2 - Upgrade RAM, ...
 

Ora de religie in secolul 21

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#19
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002

 PopaXXX, on 29 septembrie 2019 - 18:58, said:

Nu vad rostul acestui comentariu, Biserica nu face politica oricum, se roaga pentru conducatori si ii sprijina, dar nu conteaza din ce partid sunt.
sa mori tu!

#20
adicontakt

adicontakt

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,201
  • Înscris: 24.08.2007

 zile_san, on 29 septembrie 2019 - 18:55, said:

. oamenii trebuie sa creasca cu frica de ceva. ca ii zice allah, buda, dzeu, karma, the universe sau orice il taie pe om capul, e bine sa "aiba un dumnezo"
de dragnea

#21
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,644
  • Înscris: 30.08.2017

 zile_san, on 29 septembrie 2019 - 18:55, said:

daca tu te casatoresti cu popa ca ti rusine de tati atunci nu religia e problema ta.
religia e foarte buna. oamenii trebuie sa creasca cu frica de ceva. ca ii zice allah, buda, dzeu, karma, the universe sau orice il taie pe om capul, e bine sa "aiba un dumnezo"

Mai degraba sa creasca cu frica de lege si respect pentru semenii sai.Teoretic asta ar fi trebuit sa ofere si religia, dar la noi se pune accentul mai mult pe indobitocire.

Ca idee, eu am copilul la o gradinita catolica..ne-au cerut acordul pentru o ora pe saptamana de "religie". Au zis ca nu se pune vorba de indoctrinare religioasa...ramane de vazut.

#22
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002

 zile_san, on 29 septembrie 2019 - 18:55, said:

oamenii trebuie sa creasca cu frica de ceva. ca ii zice allah, buda, dzeu, karma, the universe sau orice il taie pe om capul, e bine sa "aiba un dumnezo"
copii nu trebuie crescuti cu frica! si in nici un caz popi sa le manipuleze popii fricile!

daca ai tu o placere sa-i cresti in frica fa-o cu ai tai. nu milita ca toti sa fie crescuti asa.

#23
corina_geo

corina_geo

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,093
  • Înscris: 30.09.2008

 adicontakt, on 29 septembrie 2019 - 18:50, said:

va cuceri o poola ,sa vezi tu cand cand vor da de estul europei , deja prin polonia incep cruciadele

https://www.pewforum...ions-2010-2050/

#24
BlueKing-69

BlueKing-69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,747
  • Înscris: 26.08.2008

 PopaXXX, on 29 septembrie 2019 - 18:58, said:

Biserica nu face politica oricum, se roaga pentru conducatori si ii sprijina, dar nu conteaza din ce partid sunt.
Adevarat, nu face politica oricum, SE ROAGA DE CONDUCATORI SA II SPRIJINE [o magaoaie de catedrala, ceva ceva...], necontand din ce partid sunt:
"Da si matale ceva, un meleard - doua, hai ca mai avem putin sa suim in varf clopotnita haurita... traiasca famiglia lu matale'!"

#25
tflorin40

tflorin40

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,436
  • Înscris: 22.10.2007

 persona695, on 29 septembrie 2019 - 18:45, said:

nu stiu niciun candidat si ales ulterior care sa fie declarat ateu

Si Iliescu ....Na la o adica te faci frate cu.... Posted Image

#26
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002
cate biserici sunt construite prin mijlocul parcurilor alea sigur au obtinut teren si autorizatii de constructie prin rugaciuni, nu prin manareli politice.

#27
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,569
  • Înscris: 02.09.2006

 Friskey, on 29 septembrie 2019 - 17:30, said:

Ba, religia NU e obligatorie in scoala, e optionala.
Ca tac-tu te bate cu cureaua sa te duci la ora de religie, e fix fix problema lu' tac-tu, nu a popii.
De fapt nu a fost optionala de la inceput! posibil ca in 2002 sa fi fost inca obligatorie!

#28
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 11.09.2017

 tytysor, on 29 septembrie 2019 - 21:06, said:

De fapt nu a fost optionala de la inceput! posibil ca in 2002 sa fi fost inca obligatorie!
Religia nu a fost obligatorie in Romania nici in 2002, nici acum si nici vreodată, dupa '89.
Dar nu stii tu.

Obligatorii au fost orele de ateism "științific" in vremurile de trista amintire dupa care plang si suspina cei care nu mai pot dormi la gandul ca se face religie in scoala.

#29
XORIAN_L

XORIAN_L

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,216
  • Înscris: 01.10.2009
Necazul este ca Noul Testament si Coranul sunt continuarea la Vechiul Testament.
Poate in urmatoarele 10.000 de ani o sa apara o religie mai corecta fara legatura ce ce s-a scris pana acum.

#30
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002

 Alireza, on 29 septembrie 2019 - 21:12, said:

Religia nu a fost obligatorie in Romania nici in 2002, nici acum si nici vreodată, dupa '89.
Dar nu stii tu.

Obligatorii au fost orele de ateism "științific" in vremurile de trista amintire dupa care plang si suspina cei care nu mai pot dormi la gandul ca se face religie in scoala.
chiar asa era?

#31
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 Alireza, on 29 septembrie 2019 - 21:12, said:

Religia nu a fost obligatorie in Romania nici in 2002, nici acum si nici vreodată, dupa '89.
n-am stiut ca pot renunta la religie in liceu
aveam 2 colegi de alte religii care nu veneau la ora, in rest, eram toti prezenti pentru ca note
si venea o lesinata de profesoara care incerca sa-l convinga pe un coleg declarat ateu, sa creada in dumnezeul ei
era o discutie in contradictoriu la care participa toata clasa
si ne rugam la inceputul orei :))

#32
Fane

Fane

    cipat

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,309
  • Înscris: 05.06.2002
nu credeam sa prind vreodata vremurile in care pcr-istii (psd-isti, cum isi spun acum) sa faca propaganda pt religie...

#33
GoldMasters

GoldMasters

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,690
  • Înscris: 19.08.2012
Sa fim seriosi,nu religia e problema noastra.In esential ea e un lucru bun.Problema e calitatea preotilor din ziua de azi si propoganda care se face impotriva crestinilor.Trecem intr-o noua era.Era ateilor,in care nimeni nu mai are frica de nimic.

Edited by GoldMasters, 29 September 2019 - 21:54.


#34
persona695

persona695

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,599
  • Înscris: 17.07.2014

 Fane, on 29 septembrie 2019 - 21:51, said:

nu credeam sa prind vreodata vremurile in care pcr-istii (psd-isti, cum isi spun acum) sa faca propaganda pt religie...
crede si nu cerceta, cum ne invata biserica
de asta am votat cu PD, apoi cu PSD, acum urmeaza sa votez cu USR :))

#35
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 limonfire, on 29 septembrie 2019 - 16:53, said:

In anul 2002, cand eram in clasa a II-a intr-o scoala generala ,  elevii erau obligati atunci de profesorul de religie sa cumpere manualul de religie. Imi amintesc ca atunci ne-a costat 20-30 lei fiecare.  Si asa a fost pana in clasa a XII-a,  fiind  obligati sa cumparam anual  manuale de religie.  
Si manualele in sine erau cu povesti extrase din  Vechiul Testament. Da, eu un copil de8  ani  invatam de pe rost cele 10 porunci, dar citeam si despre cum evreii din timpul lui Moise erau  incurajati chiar de Dumnezeu sa-i omoare pe pacatosi cu pietre si despre cum atacau si praduiau popoarele din Canaan din Voia lui Dumnezeu.   Citeam despre Ilie care trazneste pacatosii,  despre David care a castrat sute de filisteni, despre cum Dumnezeu declansa indundatii, ploi de foc, invazii de lacuste, cutremure, furtuni , foamete si ciume ca sa pedepseasca oamenii pacatosi.  Si ca pacatosii , oamenii desfranati, frumosi, aroganti, vanitosi si bogatii ajung in iad, iar oamenii buni, saraci, smereni, milostivi  ajung in rai.  Manualele mai cuprindeau povesti si pilde inventate chiar de autorii manualului, cu tematici aduse la zi.  Intr-o poveste, o mama care era pe moarte avea o fata si un baiat. Fata care a venit sa-si viziteze mama s-a transformat intr-o albina, iar baiatul pentru ca era la munca si nu a putut sa-si viziteze mama, s-a transformat intr-un paianjen.
Intr-o alta poveste, un baietel sarac care nu are bani sa mearga in excursie cu colegii se roaga la Dumnezeu si a doua zi , soferul i-a permis sa mearga gratuit in excursie cu ceilalti colegi.  Un alt baiat sarac  primeste drept mostenire o Biblie de la bunicul sau mort si pe parcurs ce o rasfoieste gaseste bacnote.  Intr-o alta poveste, un baiat rau care a furat nu  stiu ce fursec se imbolnaveste, altul pentru ca nu a facut cruce la biserica a fost pedepsit.  Si tot asa.
Cu asa ceva era generatia mea intoxicata.
Banuiesc ca situatia nu s-a schimbat deloc de atunci.   De fiecare data cand profesorul intra in clasa, ne obliga sa ne ridicam in picioare, sa ne intoarcem spre icoana, sa facem cruce si sa spunem rugaciunea "Tatal Nostru".  In liceu cu profil teoretic, indiferent ca eram la mate-info, la filo sau la uman, tot erai obligat sa inveti Crezul, nu scapai.  

Parerea mea, dar cred ca ne-ar fi prins mai bine niste manuale de educatie financiara, manuale despre marketing digital,  ghid de folosire al internetului,  manuale cu limbaje de programare, sau poate un manual de comunicare si igiena corporala.

Bai ne lasi cu pacaleala asta ieftina,ti-ai facut cont acum patru zile si brusc ti-ai adus aminte ce ai invatat la religie acum 20 de ani,cum naibii sa-ti aduci aminte asa detaliat ce ai invatat atunci cand eu de abia stiu ce am mancat ieri.
Eu nu prea inteleg unde bati,nu ma prea pricep la endorsement.Vrei sa spui ca religia nu e buna ?:D

#36
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 11.09.2017

 Fane, on 29 septembrie 2019 - 21:38, said:

chiar asa era?
Da.

 Fane, on 29 septembrie 2019 - 21:51, said:

nu credeam sa prind vreodata vremurile in care pcr-istii (psd-isti, cum isi spun acum) sa faca propaganda pt religie...
Pai nici nu le-ai prins. Peceristii mai vechi si mai noi au facut, fac si vor face propaganda pentru ateism.
Astia plang dupa "vremurile bune" din comunism si urla cat ii tine gura: "afara cu religia din scoli!".
Sa fie ca pe timpul lor.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate