Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 Plata impozit PF

Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions
 Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...
 Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 

Se scumpesc abonamentele

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
2753 replies to this topic

#2701
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,423
  • Înscris: 16.05.2007
ala nu e fun 11 cu 50% reducere?
daca e asa se reduce la jumate si traficul din roaming.

Edited by liberlamare, 14 March 2024 - 20:14.


#2702
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
pai daca e cu reducere la 50% sa-i zica fun 5,5 ca reducerea nu inseamna injumatatirea serviciilor

#2703
Toderascu

Toderascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.08.2018
Pai nu e Fun 5,5 ca dupa 24 de luni se termina reducerea si se face pret intreg, adica 11 euro. In plus daca reziliezi anticipat au de unde sa iti ceara si bani, ca de, ai beneficiat de reducere. Daca era Fun 5,5 la pret intreg, nu le mergea schema asta.
Crezi ca e ceva intamplator?

#2704
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Pai dupa 24 de luni daca nu-mi da oferta competitiva (fidelizare) fac  rezilierea contractului si eventuala portare ;)

#2705
Toderascu

Toderascu

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 80
  • Înscris: 24.08.2018
Pai da, eu doar am spus de ce nu se cheama Fun 5,5.

#2706
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Pai ar trebui sa-i zica asa, pentru ca  Fun 11 ca nu are resursele alea de fapt...

#2707
cmxusr

cmxusr

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 116
  • Înscris: 09.01.2024

 GlCA_Contras, on 14 martie 2024 - 20:08, said:

Observ ca tot modifica traficul de date in roaming si il tot reduc la abonamentele noi. Parca era vorba sa ieftineasca roamingul nu sa reduca traficul inclus...

Eu acum la Fun12 am 14Gb roaming inclus si oferta noua o vad la Fun11 6Gb... magarie!

Formula pentru cantitatea de date in roaming SEE inclusa in abonament e cat se poate de clara si identica pentru toti operatorii, se bazeaza pe valoarea lunara a abonamentului, dupa reduceri.

Platesti 5.5EUR in loc de 11, primesti si cantitatea aferenta, redusa cu 50%. Toti aplica aceeasi formula, nu e nimic de discutat, redus, ieftinit, scumpit. Daca vezi magarii, e problema ta.

#2708
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

 GlCA_Contras, on 15 martie 2024 - 13:09, said:

Pai ar trebui sa-i zica asa, pentru ca  Fun 11 ca nu are resursele alea de fapt...

Doar cantitatea in roaming diferă. Restul beneficiilor sunt beneficiile abonamentului de 11 euro.

#2709
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Practic singura variabila la valoarea abonamentului este internetul (mai ales roamingul) si minute internationale... restul e cam nelimitat.
Daca le reduci pe alea practic nu mai ai abonamentul respectiv - nu mai e Fun12 sau Fun15 ci jumadeFun12 sau jumadeFun15. Ei spun (mint) ca iei acelasi abonament, redus la pret (50%) ca e promatie - dar e doar teapa de fapt Posted Image

Edited by GlCA_Contras, 16 March 2024 - 11:24.


#2710
liberlamare

liberlamare

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,423
  • Înscris: 16.05.2007
asa e dar e ambalata frumos, nici nu simti varful, adevarul e ca 11 euro/luna este foarte scump in ziua de azi pentru un amarat de abonament mobil

Edited by liberlamare, 16 March 2024 - 12:41.


#2711
micutu82

micutu82

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,798
  • Înscris: 25.07.2004

 GlCA_Contras, on 16 martie 2024 - 11:21, said:

Practic singura variabila la valoarea abonamentului este internetul (mai ales roamingul) si minute internationale... restul e cam nelimitat.
Daca le reduci pe alea practic nu mai ai abonamentul respectiv - nu mai e Fun12 sau Fun15 ci jumadeFun12 sau jumadeFun15. Ei spun (mint) ca iei acelasi abonament, redus la pret (50%) ca e promatie - dar e doar teapa de fapt Posted Image

Deci, repet, doar internetul in roaming este raportat la prețul final, cel redus.

Am avut abonamentul de 15 euro redus la 7 euro și tot 600 de minute internaționale am avut.

Numărul de minute internaționale rămâne aceeasi

Edited by micutu82, 16 March 2024 - 13:33.


#2712
dumi71

dumi71

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 25.01.2013
Astazi a sosit factura pentru abonament mobil pe Martie .Nici o notificare  de crestere abonament....

#2713
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020

View Postmicutu82, on 16 martie 2024 - 13:30, said:

Deci, repet, doar internetul in roaming este raportat la prețul final, cel redus.

Am avut abonamentul de 15 euro redus la 7 euro și tot 600 de minute internaționale am avut.

Numărul de minute internaționale rămâne aceeasi
Ai inteles bine...

Au scazut la 1,85 Eur/GB roamingul care depaseste resursele alocate...de la 2.4 euro/GB, macar atat au facut anul asta

Edited by GlCA_Contras, 17 March 2024 - 13:12.


#2714
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
am contul de myorange al unei cunostinte in varsta inregistrat pe mailul meu
are toate 3 serviciile si luna asta tocmai ce a iesit din perioada minima de 2 ani
am primit notificarea ca fiecare serviciu se majoreaza cu 2euro (ce inseamna 6 euro in plus la factura) plus indexarea anuala cu 8%

persoana respectiva a decedat prin luna noiembrie 2023
am luat legatura cu rudele care se ocupa de casa si au depus cererea de reziliere undeva prin februarie
pe 1 martie am primit sms ca serviciile se vor rezilia - nr meu de mobil e inregistrat ca nr de contact
peste cateva zile am primit sms ca va veni cineva sa ridice echipamentele contra unei taxe de 2 euro/serviciu. avand in vedere ca cel mai apropiat sediu RTC e la 50 km distanta, e un cost ok.
peste inca cateva zile m-a sunat cineva sa le ridice. am luat legatura cu persoana respectiva si i-am dat numarul celui care urma sa ridice echipamentele

de aici incepe partea interesanta: factura emisa in februarie e deja marita cu cate 2 euro/serviciu si a crescut de la aprox 75 lei la 99 lei
cand a depus cererea de reziliere i-au cerut sa plateasca 150 lei sa acopere 2 facturi neplatite, probabil decembrie si ianuarie
zielele trecute ma suna cineva de la recuperari ptr factura de 99 lei. le spun ca titularul a decedat si cine se ocupa de casa a depus deja cerere de reziliere

acum asteaptam sa vina factura pe luna martie care o sa aiba vreo 3 luni pe minus sa se scada din cea de 99 lei emisa in februarie.
nu avea rost sa plateasca 99 lei ca apoi sa vina factura pe minus cu 50-60 lei si sa se chinuie sa recupereze banii aia.
asa vine factura pe martie pe minus, se scade din cea scadenta din februarie si plateste doar diferenta

oricum toate serviciile au fost oprite, in myorange nu mai exista nici un serviciu activ

#2715
Iaro

Iaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,007
  • Înscris: 27.02.2006
este posibil sa ai mai mult de recuperat decat ai de achitat. nu tu, ci acei mostenitori ai persoanei decedate.

in caz ca au sold creditor, trebuie sa faca cerere de recuperare sume de la orange in cont iban direct in cont bancar sau prin mandat postal in numerar la posta romana.

#2716
GlCA_Contras

GlCA_Contras

    Master Mind

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,666
  • Înscris: 21.03.2020
Am avut aceeasi situatie cu Telekom - persoana decedata emiteau facturi pe banda rulanta desi le-am trimis si certificatul de deces. Dupa ce nu i-am mai bagat in seama s-au potolit si au renuntat si la rahatul de echipament.

Culmea ca ulterior am facut abonament tot la ei, dar pe Orange (ca i-au preluat astia). Nu au comentat nimic si au adus si alte echipamente... :)

#2717
rexx

rexx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,073
  • Înscris: 15.08.2005
factura de 99 lei s-a emis pe 26 februarie si serviciile au fost inchise pe 1 martie, am sms-ul ca serviciile se vor inchide
si de vreo 2 sapt nu mai vad nici un serviciu in aplicatia myorange

astept sa se emita urmatoarea factura pe minus pe 26 martie, verific daca e corect calculata si daca da, le spun sa plateasca doar ultima factura adica vor trebui sa acopere doar perioada 26 feb - 1 mar plus 6 euro (cate 2 euro de echipament) ptr ridicarea echipamentelor de la locatie.

#2718
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,672
  • Înscris: 21.03.2005

 rexx, pe 22 martie 2024 - 11:50, a scris:

factura de 99 lei s-a emis pe 26 februarie si serviciile au fost inchise pe 1 martie, am sms-ul ca serviciile se vor inchide
si de vreo 2 sapt nu mai vad nici un serviciu in aplicatia myorange

astept sa se emita urmatoarea factura pe minus pe 26 martie, verific daca e corect calculata si daca da, le spun sa plateasca doar ultima factura adica vor trebui sa acopere doar perioada 26 feb - 1 mar plus 6 euro (cate 2 euro de echipament) ptr ridicarea echipamentelor de la locatie.
S-a emis? Au dat banii inapoi?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate