Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
I-auziti voi! - nu vor romani...

Colon iritabil

Perioada de gratie inexistenta

Cel mai ieftin TV LED mic
 Reverse proxy si htaccess pe Raps...

Statie de epurare sau fosa septic...

"enerlux p" afisaj interm...

Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...
 La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!

La multi ani de Florii!
 Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...

Laptop cu HDD atasare memorie MMC...
 

Spatiile comerciale vs asociatiile de proprietari

- - - - -
  • Please log in to reply
9 replies to this topic

#1
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016
Condominiu - imobil format din teren cu una sau mai multe constructii, in care exista cel putin 3 proprietati individuale reprezentate de locuinte si locuinte sau spatii cu alta destinatie, dupa caz, si cote-parti indivize de proprietate comuna;
Proprietate individuala - locuinta sau spatiul cu alta destinatie decat aceea de locuinta, parte dintr-un condominiu, destinata locuirii sau altor activitati, detinuta in proprietate exclusiva;
Proprietar din condominiu/proprietar - persoana fizica sau juridica, titular al unui drept de proprietate asupra a cel putin o unitate de proprietate imobiliara dintr-un condominiu;
Cota de contributie la cheltuielile asociatiei de proprietari - suma corespunzatoare din cheltuielile asociatiei pe care fiecare proprietar din condominiu este obligat sa o plateasca lunar, conform prevederilor prezentei legi;
Cota-parte indiviza - cota-parte de proprietate comuna fortata, exprimata procentual, care ii revine fiecarui proprietar individual si este calculata ca raportul dintre suprafata utila a proprietatii individuale si suma suprafetelor utile ale tuturor proprietatilor individuale din condominiu. Suma cotelor-parti indivize trebuie sa fie egala cu 100%; in caz contrar, acestea trebuie recalculate prin grija presedintelui asociatiei de proprietari, conform suprafetelor utile;

Toate aceste definitii apar in legea asociatiilor de proprietari nr. 196/2018.
Orice spatiu comercial ARE UN PROPRIETAR, PF SAU JURIDICA.
Exista o alta lege sau prevedere prin care spatiile comerciale de la parterul imobilelor sa nu fie luate in calcul la plata contributiilor sau ca si cota-parte indiviza??

Edited by emyforce1, 23 September 2019 - 10:50.


#2
baribalu

baribalu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 23.10.2006
Nu. Se plateste cota-parte, ca si ceilalti propietari.

Edited by baribalu, 23 September 2019 - 11:02.


#3
ZamrA

ZamrA

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 325
  • Înscris: 27.09.2015
Spatiile comerciale de la parterurile de bloc, cum erau alimentarele comuniste, nu au apartinut de asociatiile de proprietari si ca atare nu erau luate in calculul intretinerii. Sunt unele asociatii care aveau scara de intrare in bloc foarte mare si care au creat spatii comerciale si acolo da asociatia le ia in calcul la intretinere

#4
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
Fiecare proprietate dintr-un bloc are o cota parte raportata la suprafata intregii suprafete (imobil+curte). Si nu, nu pot fi scutiti de platitle raportate la cota parte indiviza.

Pot fi scutiti de alte cheltuieli (lift, lumina interioara a blocului (daca accesul face exterior blocului), curatenie interioara (a blocului, nu a curtii), etc).

#5
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016

 ZamrA, on 23 septembrie 2019 - 11:14, said:

Spatiile comerciale de la parterurile de bloc, cum erau alimentarele comuniste, nu au apartinut de asociatiile de proprietari si ca atare nu erau luate in calculul intretinerii. Sunt unele asociatii care aveau scara de intrare in bloc foarte mare si care au creat spatii comerciale si acolo da asociatia le ia in calcul la intretinere
Alimentarele comuniste erau ale statului. Insa acum aceste spatii apartin unor privati si fac parte din condominiu. In situatia de fata, trebuie reparata fatada blocului care, culmea, este cazuta exact in dreptul unui asemenea spatiu comercial. Nu e interesant ca eu si ceilalti proprietari sa contribuim la reparatii si tocmai cel care e principalul beneficiar nu??

#6
jm2010

jm2010

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,003
  • Înscris: 14.03.2013

 emyforce1, on 23 septembrie 2019 - 11:19, said:

Alimentarele comuniste erau ale statului. Insa acum aceste spatii apartin unor privati si fac parte din condominiu. In situatia de fata, trebuie reparata fatada blocului care, culmea, este cazuta exact in dreptul unui asemenea spatiu comercial. Nu e interesant ca eu si ceilalti proprietari sa contribuim la reparatii si tocmai cel care e principalul beneficiar nu??
Deci, cand erau ale statului nu faceau parte din condominiu (ca doar nu va certati cu statul) insa cand le-au luat privatii deja fac parte din condominiu. Asta era ca si cu o pensionara de pe vremuri cand aveam un apartament in chirie si aveam sediul social acolo (fara activitate, punctul de lucru era in alta parte) si a pretins intr-o zi sa platesc eu toata curatenia din scara blocului ca imi permit, doar sunt patron daca tot am firma acolo. Hai sa nu cadem in ridicol si sa ne uitam tot cum sa dam in cap la capra vecinului.

Edited by jm2010, 23 September 2019 - 11:59.


#7
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016

 jm2010, on 23 septembrie 2019 - 11:58, said:

Deci, cand erau ale statului nu faceau parte din condominiu (ca doar nu va certati cu statul) insa cand le-au luat privatii deja fac parte din condominiu. Asta era ca si cu o pensionara de pe vremuri cand aveam un apartament in chirie si aveam sediul social acolo (fara activitate, punctul de lucru era in alta parte) si a pretins intr-o zi sa platesc eu toata curatenia din scara blocului ca imi permit, doar sunt patron daca tot am firma acolo. Hai sa nu cadem in ridicol si sa ne uitam tot cum sa dam in cap la capra vecinului.
Sa inteleg faptul ca punerea in aplicare a prevederilor unor legi este o "cadere in ridicol". Cand erau "ale statului" probabil ca nu te puteai pune cu elPosted Image . Acum e altceva. Sunt mutat recent in imobil si am constatat acest aspect. Nu e in regula? trebuia sa merg, in continuare, "cu ochii inchisi" ptr binele caprei vecinului?

#8
Courage

Courage

    Founder

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,668
  • Înscris: 26.11.2001
1. Cine e proprietar?
2. Face parte din asociatie?

Teoretic ar trebui sa contribuie la cota indiviza, iar anumite cheltuieli nu i se pot imputa, precum: lift, curatenie scara bloc, iluminat/incalzit scara bloc.

La reparatiile de fatada si acoperis, ar trebui pus prorietarul sa plateasca.

#9
emyforce1

emyforce1

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 42
  • Înscris: 30.07.2016

 Courage, on 23 septembrie 2019 - 12:17, said:

1. Cine e proprietar?
2. Face parte din asociatie?

Teoretic ar trebui sa contribuie la cota indiviza, iar anumite cheltuieli nu i se pot imputa, precum: lift, curatenie scara bloc, iluminat/incalzit scara bloc.

La reparatiile de fatada si acoperis, ar trebui pus prorietarul sa plateasca.
Proprietar este o persoana fizica care a închiriat unor persoane juridice (sunt mai multe spații)
Probabil nu face parte din asociație, atâta timp cât nu este cuprins în tabelul cu cheltuieli lunare, iar acest lucru am să-l discut cu președintele asociației. De aici și intrebarea mea din titlu. Vream să știu exact dacă mai sunt și alte prevederi legate de acest aspect. Iar apartenența la o asociație eu știu ca e obligatorie. Sau nu??
La reparațiile acoperișului, fațadei si etc aceeasi lege prevede faptul că aceste costuri sunt suportate de către toți proprietarii.
Ț

#10
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015

 Courage, on 23 septembrie 2019 - 12:17, said:

1. Cine e proprietar?
2. Face parte din asociatie?

Teoretic ar trebui sa contribuie la cota indiviza, iar anumite cheltuieli nu i se pot imputa, precum: lift, curatenie scara bloc, iluminat/incalzit scara bloc.

La reparatiile de fatada si acoperis, ar trebui pus prorietarul sa plateasca.

Nu conteaza daca face parte sau nu din asociatia de propriatari. Are aceleasi obligatii (de plata conform legii si regulamentului de bloc). Pentru suplimentare are nevoie de a fi membru (printr-o cerere simpla).

PS: apartenenta la asociatie este un drept, nu obligatie. Doar la momentul infiintarii este necesara adeziunea a minim jumatate plus un proprietar pentru infiinatare.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate