Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle
 Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...
 Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?
 A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...

Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...
 

Climate strike

* * * - - 11 votes
  • This topic is locked This topic is locked
10660 replies to this topic

#5599
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postgarett, on 06 iulie 2022 - 15:29, said:

La loc comanda:
https://www.g4media....rgie-verzi.html
Austria, țara, mă rog, vorba vine, oblastul al cărui nacealnic s-a dus să pupe poala caftanului și vârful botinei țarului...

Ce idioti, frate. Intelegeam inainte de razboi, ca n-au alte probleme si griji. Acum chiar e aberant. Bine, pe ei ii doare-n spate de razboi, Ucraina, Europa de Est.

#5600
shefu_de_combinat

shefu_de_combinat

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 46,022
  • Înscris: 18.01.2007

Quote

„Energia nucleară și gazele naturale nu contribuie la protecția climei”, a declarat ministrul pentru protecția climei din această țară, Leonore Gewessler, într-un comunicat.
Intodeauna e bine sa stim cum arata aceste elemente.
[ https://i.postimg.cc/G2htvwqR/2022-07-06-165809.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Quote

From 2014 until 2019, Gewessler served as head of Austria's largest environmental charity and lobbying group Global 2000. In this capacity, she championed a popular campaign against the expansion of the ageing Soviet-era[clarification needed] Mochovce nuclear power plant in neighbouring Slovakia, just 100 km from the Austrian border.[2]

Majoritatea, daca nu toate problemele Europei de azi se trag de la faptul ca populatiilor vorbitoare de germana li s-a permis dupa doua razboaie catastrofale pe care ele le-au inceput sa aiba in continuare state nationale.

View Postcumparator, on 06 iulie 2022 - 15:41, said:

Ce idioti, frate. Intelegeam inainte de razboi, ca n-au alte probleme si griji. Acum chiar e aberant.

Mentalul germanic e aberant, n-ai cum sa-l schimbi, nu degeaba Marx sau Hitler n-au fost francezi sau polonezi. Acum suntem la a treia ideologie catastrofala pe care tot astia o imbratiseaza cu fanatism. Si noi restu suntem blestemati ca-i avem pe astia sa f*ta continentu odata la cateva decenii cu ce li se mai scoala lor pe moment ca e ideologia mantuitoare. Acum e asta verde.

Pe langa asta, Austria a fost mereu o colcaiala de agenti rusi.

O sa urmeze probabil si Luxemburg cu gura mare pe tema asta. E foarte important sa stim care e pozitia unui pseudostat care exista exclusiv din ratiuni de evaziune fiscala. Adica, nu e absolut deloc important, da' o sa ne comunice ei oricum. Luxeburg, btw, tara cu cel mai ridicat nivel al emisiilor de CO2/capita in UE.

Edited by shefu_de_combinat, 06 July 2022 - 16:10.


#5601
takillya

takillya

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,121
  • Înscris: 03.12.2005
daca nici nucleara nu e "verde" care dracu mai e?  eu zic sa ne apucam sa facem instalatii de'alea in care alergam toti ca hamsterii pe roata ca sa producem curent; macar ar fi mai de nadejde decat eolienele sau fotovoltaicele.

#5602
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 08.01.2021
S-a anulat anularea. :D
De data asta sunt de acord cu alesii.

Din păcate de fapt taxonomia asta nu înseamnă mare lucru, nu-i ca și cum de mâine răsar reactoarele ca ciupercile. Înseamnă doar ca poți pune eticheta "verde" pe ele sau pe fondul care le finanțează. Și aia temporar...

Negru sau verde oricum cine vrea sa le facă le face, cin vrea sa le închidă le închide indiferent de ce zice UE.

#5603
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011

Quote


Water scarcity: EU countries forced to to restrict drinking water access

Severe droughts and scarce rain have forced water restrictions in southern European countries. Climate change is making itself felt across the continent.

[...]

Due to the burning of coal, oil and gas, droughts that normally occur only once every 10 years have already become almost twice as likely in the Mediterranean region. Some regions are experiencing the worst dry season in a thousand years.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/TjgABEqWDJU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Rationalizarea apei. Asta-i noul hit.

Culegem roadele a zeci de ani de indolenta si nepasare. Si ce-i al dracului de trist e ca cel mai mult vor suferi generatiile care nu au nici o vina si nici o contributie la starea in care a fost adusa Mama Natura.

Si nici noi nu vom scapa aceste efecte. Caci incalzirea globala nu discrimineaza.

Sunt deja sute de localităţi în România unde apa potabilă a fost deja raţionalizată, iar oamenii nu îşi mai pot iriga culturile. În unele comune, autorităţile  au anunţat amenzi pentru cei care sunt prinşi că folosesc apa de băut să-şi ude serele şi grădinile.

Apa este resursa pentru care se vor purta razboaiele viitorului. Apa.

Edited by Alecsandru010, 06 July 2022 - 18:33.


#5604
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgarett, on 06 iulie 2022 - 15:29, said:

La loc comanda:
Nah, pierde. Nu mai cita g4media, a devenit o sursa de abureala in ultimele luni.

View Posttakillya, on 06 iulie 2022 - 16:25, said:

daca nici nucleara nu e "verde" care dracu mai e?
Tarile care nu au nucleare fac spume dar majoritatea blocului este deja convins ca nuclear si gaz = green. Ma rog nuclearul cel putin...

View PostAlecsandru010, on 06 iulie 2022 - 18:30, said:

Culegem roadele a zeci de ani de indolenta si nepasare. Si ce-i al dracului de trist e ca cel mai mult vor suferi generatiile care nu au nici o vina si nici o contributie la starea in care a fost adusa Mama Natura.
Exact, insa generatia asta capata voce si putere treptat (greens) si vor rasturna situatia creata de indolenti.

Edited by andreic, 06 July 2022 - 19:32.


#5605
Ramuran

Ramuran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,790
  • Înscris: 16.01.2017

View PostAlecsandru010, on 06 iulie 2022 - 18:30, said:

Culegem roadele a zeci de ani de indolenta si nepasare. Si ce-i al dracului de trist e ca cel mai mult vor suferi generatiile care nu au nici o vina si nici o contributie la starea in care a fost adusa Mama Natura.
La fel cum altii or sa culeaga roadele bunastarii pe datorie a bugetarilor/pensionarilor fosti bugetari cand va veni scadenta "facturilor" pentru imprumuturile externe nejustificate si a jafului generalizat pe resursele tarii.

S-a ajuns aici pentru ca nimeni nu vrea sa renunte la nimic de bunavoie, indiferent de scop. Ati si inceput sa va plangeti, desi "distractia" abia a inceput.Posted Image

#5606
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View Postandreic, on 06 iulie 2022 - 19:30, said:

Exact, insa generatia asta capata voce si putere treptat (greens) si vor rasturna situatia creata de indolenti.

E numai vocea de ei, nu sunt capabili sa renunte la confort. Dupa ce am vazut un reportaj cu tema asta, am intrebat si eu cativa de 20 de ani daca ar renunta la mobil si au fost socati. Omenirea n-are nici o sansa.

Edited by cumparator, 06 July 2022 - 21:31.


#5607
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,206
  • Înscris: 08.01.2021
Din seria "pisică neagra e ghinion chiar și pentru cei care nu cred în superstiții" :D.

https://www.reuters....eat-2022-07-11/

#5608
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005

View PostAlecsandru010, on 06 iulie 2022 - 18:30, said:

Apa este resursa pentru care se vor purta razboaiele viitorului. Apa.

Intr-un sat aproape de Oradea, imi zicea un prieten ca i-a zis cineva batran de acolo ca niciodata n-au mai patit pana acum sa nu mai aiba apa in fantana din curte. Dar nu doar ca nu e apa, nu mai e nici macar namol umed, e uscata. Posted Image

In zona Padis - Apuseni eu am fost aproape anual, si in ultimii ani am observat o scadere vizibila a debitului izvoarelor. Paraiase pe care intotdeauna nu le puteai trece fara sa te uzi, acum faci un pas si sari peste ele.

Izvoare care inainte curgea apa la ele ca dintr-un robinet dat la maxim, acum abia picura, stai 1 minut sa umpli o sticla de jumate.

Si intotdeuna am fost acolo in aceeasi perioada - Iulie - August.

Un tip care are casa in Padurea Neagra mi-a zis azi-primavara la fel, ca in ultimii ani a observat o vizibila scadere a debitului izvoarelor de acolo.

Edited by Phobos, 11 July 2022 - 17:19.


#5609
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003

View Postcumparator, on 06 iulie 2022 - 21:29, said:

E numai vocea de ei, nu sunt capabili sa renunte la confort. Dupa ce am vazut un reportaj cu tema asta, am intrebat si eu cativa de 20 de ani daca ar renunta la mobil si au fost socati. Omenirea n-are nici o sansa.
La tehnologie nu se renunta e clar, din contra, se va imbunatati constant (progres)... poate gasesc o portita pe alte directii, doar timpul ne va arata.

View PostKiloW, on 11 iulie 2022 - 16:31, said:

Din seria "pisică neagra e ghinion chiar și pentru cei care nu cred în superstiții" Posted Image.
E veche treaba asta, vezi ca exista pe youtube materiale ingineresti despre power grid si de ce poate capota - lipsa de interes pentru mentenanta e cauza principala nu capacitatea ! Gandirea capitalista, sa bage cat mai putini bani in loc sa faca ceva de calitate.

Edited by andreic, 11 July 2022 - 18:01.


#5610
cumparator

cumparator

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,576
  • Înscris: 11.03.2006

View PostPhobos, on 11 iulie 2022 - 17:12, said:

Intr-un sat aproape de Oradea, imi zicea un prieten ca i-a zis cineva batran de acolo ca niciodata n-au mai patit pana acum sa nu mai aiba apa in fantana din curte. Dar nu doar ca nu e apa, nu mai e nici macar namol umed, e uscata. Posted Image

In zona Padis - Apuseni eu am fost aproape anual, si in ultimii ani am observat o scadere vizibila a debitului izvoarelor. Paraiase pe care intotdeauna nu le puteai trece fara sa te uzi, acum faci un pas si sari peste ele.

Izvoare care inainte curgea apa la ele ca dintr-un robinet dat la maxim, acum abia picura, stai 1 minut sa umpli o sticla de jumate.

Si intotdeuna am fost acolo in aceeasi perioada - Iulie - August.

Un tip care are casa in Padurea Neagra mi-a zis azi-primavara la fel, ca in ultimii ani a observat o vizibila scadere a debitului izvoarelor de acolo.

Clar e o problema, dar nu inteleg cum se intampla. Apa este aceeasi, nu? Urmeaza circuitul in natura. Dispare undeva, sau in unele locuri scade si in altele creste?
In plus, se topesc calotele si ghetarii, ar trebui sa avem mai multa apa, nu?

#5611
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005
Nu ma pricep, dar o explicatie era ca din cauza incalzirii atmosferei, exista in ea mai multi vapori de apa, adica mai multa apa nu mai e in stare lichida ci gazoasa.

De asta in unele locuri nu prea mai ploua, iar in altele ploua prea mult. De asta s-au inmultit extremele seceta - inundatii. Atmosfera e mai incarcata de apa, daca nimic nu declanseaza condensarea vaporilor in ploaie ea ramane acolo, dar cand se declanseaza, curge din galeata, ca este de unde.

#5612
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016

View Postcumparator, on 11 iulie 2022 - 18:21, said:


Clar e o problema, dar nu inteleg cum se intampla. Apa este aceeasi, nu? Urmeaza circuitul in natura. Dispare undeva, sau in unele locuri scade si in altele creste?
In plus, se topesc calotele si ghetarii, ar trebui sa avem mai multa apa, nu?

Deci nu exista deserturi, nu? uite cite oceana avem, se evaopa cantitati enorme de apa din ele.

#5613
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,048
  • Înscris: 23.09.2005
Culmea ca avem si

... Posted Image

[ https://german.arizona.edu/sites/german.arizona.edu/files/namib-desert-meets-sea-3%5B2%5D.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://guardian.ng/wp-content/uploads/2020/07/Namib-Desert-MARTIN-WENDLER-Northerwestern-University.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Phobos, 12 July 2022 - 06:32.


#5614
spinname

spinname

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,550
  • Înscris: 01.08.2011

View PostPhobos, on 12 iulie 2022 - 06:05, said:

Nu ma pricep, dar o explicatie era ca din cauza incalzirii atmosferei, exista in ea mai multi vapori de apa, adica mai multa apa nu mai e in stare lichida ci gazoasa.

De asta in unele locuri nu prea mai ploua, iar in altele ploua prea mult. De asta s-au inmultit extremele seceta - inundatii. Atmosfera e mai incarcata de apa, daca nimic nu declanseaza condensarea vaporilor in ploaie ea ramane acolo, dar cand se declanseaza, curge din galeata, ca este de unde.

Pai ar trebui sa apara o crestere a mediei presiunii atmosferice globale in cazul asta. Exista vreun studiu pe tema asta?

#5615
Iocan

Iocan

    Tefelist, fan Kövesi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,784
  • Înscris: 02.06.2006
Astă noapte au fost 10 grade. Azi la prînz au fost 22 de grade (Celsius, să n-avem discuții). Acum sînt 14 grade. Ar putea, totuși, ăia cu încălzirea globală să dea un pic mai multă căldură? Nu de alta, dar e iulie și nici vara trecută n-a fost prea cald. Și iarna asta a dat cu înghețuri toată luna martie. Așa că eu chiar îmi doresc ceva încălzire globală, că așa nu se mai poate.

#5616
vrajitoruldinoz

vrajitoruldinoz

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,702
  • Înscris: 21.06.2016
Bai dar voi nu v-ati plictisit sa luati fiecare zi mai racoroasa si sa o folositi ca demonstratie? Era buna ca gluma acum 20 d eani, dar acum?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate