Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dade, dade

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 Permis categoria B la 17 ani

Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...
 Momentul Aprilie 1964

Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?
 

Abuzuri sexuale in seminarul Husi

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
205 replies to this topic

#37
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

 Sabinatu, on 21 septembrie 2019 - 14:50, said:

Îți recomand o cură de aer curat, de munte, cum savurează Onilă. Sau asta e pedeapsă la voi?
Multumesc mult! Asa voi face!

Dupa parerea mea, aerul curat de munte nu este nici pedeapsa si nici recompensa.
Este o binecuvântare a lui Dumnezeu revarsata si peste criminalii si peste virtuosii care traiesc in acele zone.

#38
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 Serpent, on 20 septembrie 2019 - 18:15, said:

Poate fi adevarat?!?
Daca exista dovezi fizice de ce nu se iau masurile necesare?
Daca nu, de ce nu sunt dezmintite oficial de catre BOR aceste stiri???


Sursa, care are ca sursa asta.
bineinteles ca e adevarat, esti socat?
eu sunt socat de urmatoarele:
- exista indivizi care considera ca, daca cateva de persoane dintr-o institutie, organizatie sau orice altceva sunt ratati, rezulta ca toata institutia e de aruncat la cos. pe de alta parte, sunt oripilati daca ei sunt categorisiti ca fiind libidinosi pentru o fapta pe care a facut-o cineva din familia lor - dublu standard  -
- exista indivizi care considera ca BOR a tras in jos Romania la civilizatie si nivel de trai fata de tarile vestice cu toate ca stiu foarte bine ca nu BOR gestioneaza fondurile publice in Romania, probabil [judecand dupa standardele lor] democratia e un lucru rau pentru ca BOR a beneficiat de niste facilitati [discutabile] stabilite intr-un sistem democratic.
- e normal sa acuzi BOR bazandu-te pe articole de presa dar nu cumva sa spui ceva despre acel individ in acelasi mod pentru ca te da in judecata pentru lipsa dovezilor, se mira ca nu suntem civilizati "ca in vest" dar ei au o mentalitate de babe-de-pe-sant care dau sentinte dupa ureche, de ce nu sunt la fel civilizati ca cetatenii vestici cu care se compara? probabil iti trebuie si un pic de minte

scrie in presa ca s-au iubit doi oameni pe la spate, ce vorbim noi aici? are cineva acces la dosarele procurorilor, poate aduce cineva dovezi ca toti crestinii ortodocsi se iubesc la fel sau tre sa citim ce scriu toti frustratii?

descarcati-va fratilor, daca simtiti nevoia

Edited by Ayami, 21 September 2019 - 16:07.


#39
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013

 Serpent, on 20 septembrie 2019 - 18:15, said:

Poate fi adevarat?!?
Daca exista dovezi fizice de ce nu se iau masurile necesare?
Daca nu, de ce nu sunt dezmintite oficial de catre BOR aceste stiri???


Sursa, care are ca sursa asta.
exista dovezi fizice?
ce masuri s-au luat?
de ce nu face BOR o dezmintire pentru userul @Serpent?

daca afirmam ca toti userii de pe Softpedia sunt dobitoci, e strigator la cer, daca spunem ca toti oamenii din Romania care sunt crestini si apartin BOR sunt inapoiati, prosti si tampiti, facem un act de eroism, civilitatie si dreptate.
buna intrebare ai pus: "Poate fi adevarat?!?"

intreb si eu ceva: cine e tampit?

Edited by Ayami, 21 September 2019 - 16:29.


#40
Cr1spy

Cr1spy

    Pixie

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,252
  • Înscris: 22.11.2009
Asta de il santaja pe episcop ptr functii si bani, mai jeg decat poponautul violator. Preasfintitii au batut la fund Sodoma si Gomora...

Edited by Cr1spy, 21 September 2019 - 16:47.


#41
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
cloaca, parca am trai intr-o democratie ceas si ei sunt unici, asta e societatea
ce sa facem?

dupa mine la puscarie, toti
da trebuie parcurse niste etape, nu?

una e sa vorbim de morala si alta de lege, aici trebuie lovitura legii, clar

cand intervin procurorii si-i baga la dosare penale pe toti, sa vedem pozitia BOR sau care se mai incumeta
daca e ca in RO, vorbim pe forumuri

da ura asta n-o inteleg, ce pana mea ai cu mine ca sunt ortodox si tu vrei nu stiu ce din vest?

Edited by Ayami, 21 September 2019 - 17:05.


#42
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 Alireza, on 20 septembrie 2019 - 18:52, said:

Pentru ca pe oamenii bisericii îi judeca biserica.
Nu niste neaveniti de judecatori pacatosi si vai de capul lor Posted Image
trăim în Arabia Saudită cumva?
legea-i una pentru toți, chiar și pentru homosexualii pedofili în rochii negre.

#43
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
troll
pe unii ii judeca biserica dar le place in afara bisericii, subventii, drepturi...
stai in padure daca ti se pare ca esti rupt de lume

Edited by Ayami, 21 September 2019 - 17:31.


#44
PopaXXX

PopaXXX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,368
  • Înscris: 03.05.2018

 Cr1spy, on 21 septembrie 2019 - 16:46, said:

Asta de il santaja pe episcop ptr functii si bani, mai jeg decat poponautul violator. Preasfintitii au batut la fund Sodoma si Gomora...
Pai si Onila se zice ca ar fi ajuns in functie tot prin niste manevre asemanatoare, a avut o ascensiune foarte rapida si suspecta - a fost facut calugar in '97, dupa o zi avansat ca ierodiacon, dupa inca o zi a fost facut preot. Peste o luna a fost facut protosinghel, iar in '99 arhimandrit, apoi episcop vicar si in final episcop de Husi.
Clericii de rand trebuie sa astepte ani sau chiar decenii sa avanseze in ierarhia bisericeasca, dar Onila in 2 ani a ajuns episcop de la un mirean de rand, ceva nu este curat aici.

#45
Ayami

Ayami

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,062
  • Înscris: 08.12.2013
popa, esti ortodox?

care spune cum e treaba am impresia ca e inauntru

Edited by Ayami, 21 September 2019 - 19:17.


#46
popicoo

popicoo

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 891
  • Înscris: 07.03.2012
Sau o are inauntru.

#47
Sabinatu

Sabinatu

    Never give up, never surrender

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,258
  • Înscris: 21.06.2011

 Ayami, on 21 septembrie 2019 - 16:27, said:

de ce nu face BOR o dezmintire pentru userul @Serpent?
...și pentru userul Sabinatu.

Sila pe care am ajuns să o am față de popi e efectul interacțiunii cu ei și a celor aflate studiind istoria (cât de cât) adevărată, cu ajutorul internetului, care îți oferă informații netrunchiate. Totul e să vrei sa le cauți. Apoi bineînțeles, contează și un caz ca Onilă sau Tanacu. Sau Pimen (informatorul Sidorovici). Și câte altele...

Am avut de-a face cu niște maici de la Voroneț prin anii 2000. Una din ele, cel puțin, era de o aroganță incredibilă. Era opusul smereniei.
Am lucrat o scurtă perioadă la Bogdana, în Rădăuți. Când îl vedeai cum vine cu Passatul cu piele bej, cu ochelarii de soare tip polițist american, cum ținea mâna pe volan ca un șofer de BMW, ziceai că e capo di tutti capi.
Apoi cobora plicti, zoreau spre el babele să-i pupe mâna: era starețul, bre! El stătea cumva scârbit, apoi dădea mâna tovărășește cu cocalarul cu A8 care îl aștepta de câteva minute, însoțit de blonda în minijup, pleca cu ei la biuro, după un timp venea și-i petrecea, iar în urma lor era un călugăr umil, cu două sacoșe încărcate cu peturi pline cu vin.

Popa din sat la ai mei, cu ani în urmă: murise un sărăntoc, vara, căldură mare, stăteau toți cu mortul în biserică...popa nu-i. Unde-i popa, că e 12, cum am stabilit! Popa mânca tacticos acasă la o cucoană. Ăștia trimit om la el, ăsta se stropește că ce-l deranjează de la masă? Să aștepte!

Popa din satul alăturat: celebru pentru că scoate draci. Anul 2019.

Alt sat, eram la o nuntă a unui văr penticostal (alți berbeci și ăia, dar fusesem luat cu arcanul de ai mei). Iulie, căldură mare, după ooooore de cântări și rugăciuni apare binecuvântata friptură. Au terminat cu behăielile cu Iisus în sus și-n jos, să devorăm răsplata, prieteni!
Dar ce-i asta?  Ce se întâmplă? WTF?! De ce a oprit în fața porții o căruță cu un sicriu în care e un cadavru care deja e negru? (Noi eram toți în ogradă, pe bănci de lemn). A! E șturlubaticul de popă ortodox. Are o înmormântare și a oprit alaiul exact în fața porții, s-a uitat cu coada ochiului la noi și dă-i cu mormăiala...Mai mănâncă, dacă poți...

Documente:
1781, mănăstirea Solca. Călugărul Ghedeon bate un sătean, Dumitru Hepiciu, până-l omoară.
https://m.monitoruls...09-24/BADEUTI-I

Sau...
,,Gherasim, arhimandrit al mânăstirii Răchitoasa, și Matei Donici își împart copii de robi rromi (1804)"

Pe scurt, un cormoran din proprietatea mănăstirii fuge și face 5 puradei cu o cormorancă din proprietatea boierului. Și zice Gherasim:
,,Acum, dar, voindu ei prin înpărțală a trage de la dumnealui partea mănăstirii, am stătut la învoială, prin cari, hotărându-să, s-au îndatorit dum(nea)lui a da mănăstirii trei sufleti, adică doao feati și un băiat. Și măcar că dreptul mănăstirii era să tragă trei suflete și giumătate, dar după învoială acea giumătate de suflet am lăsat ca să treacă de la mănăstire la dum(nea)lui: cari sufleti de rromi s-au îndatorit dum(nea)lui a-i faci teslim mănăstirii după înplinirea a cinci luni de zile, însă să fie curați, sănătoși, buni de slujbă, iar nu cu oareșcari beteșuguri."
https://tiparituriro...bi-tigani-1804/

Generoși, călugării. Au renunțat la jumătate de suflet. Atâta cereau, să fie sănătoși ca să fie buni de muncă. Creștini adevărați, ce mai...

Doar atât, sper că am lămurit cât de cât în ce mă privește. Oricum, topicul e despre tovarășul Onilă și modul în care BOR tratează cazurile de genul ăsta.

Mi-ar plăcea ca userii habotnici, încărcați de harul smereniei, îmbătați de bunătatea ortodoxă, obișnuiți cu întorsul obrazului 2, atenți la bârna proprie să ignore postarea aceasta. Aș prefera să nu intru în polemici cu oameni care înfierează homosexualii îmbrăcați în culorile curcubeului, dar îi simpatizează pe homosexualii îmbrăcați în rochii negre.









#48
72788

72788

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 101
  • Înscris: 23.06.2014
Exista razboiul nevazut in care multi cad, inclusive calugari si episcopi. Sunt calugari care devin homosexuali, care cad in patima asta. Sunt si calugari exceptionali. Sunt preoti exceptionali, si altii pentru care preotia este un oarecare loc de munca - chiar ticalosi.

In Biserica este loc pentru toti, dupa cum aflam clar din Evanghelie: grau si neghina. Separarea se va face la sfarsit. Pana atunci cresc impreuna.

Voi confundati ortodoxia cu oarecare  persoane care fac parte din Ortodoxie (sau pretind ca fac). Ori Ortodoxia (si nici Biserica) nu cade, ci noi cadem din ea. Este o diferenta fundamentala. Ortodoxia nu a fost creata de acesti homosexuali, sau de Biserica institutionala. Ea este trairea crestinilor adevarati care in timp au convenit asupra unor norme pentru ceea ce inseamna calea cea dreapta. Biserica nu cade asa cum ar vrea unii dintre voi, sau cum ati crede ca se va intampla (si cum au crezut si altii inaintea voastra) tocmai pentru ca sunt acesti oameni, stalpi ai Bisericii, care apar din timp in timp si fac lumina in vremuri tulburi. Raul iese din Biserica cum iese spuma la bere la suprafata, dar dedesubt sunt niste oameni exceptionali despre care n-aveti habar. De aceea cei ce condamnati Biserica pentru niste neaveniti, va adunati osanda si pedeapsa. Desigur ca puteti considera acestea a fi intamplari. Fiecare sa aleaga Posted Image

LE: Dar acesti episcopi, daca sunt vinovati, trebuie sa faca puscarie. Iar ce ce asund probele, trebuie de asemenea sa faca. Si cred ca vor face mai devreme sau mai tarziu, desi judecata adevarata le va veni mai tarziu.

Edited by 72788, 22 September 2019 - 00:10.


#49
marcusdefeis

marcusdefeis

    Lunetist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,028
  • Înscris: 14.07.2008

 Alireza, on 20 septembrie 2019 - 21:18, said:

Trebuie sa-i aperi,
mi te-ai adresat cumva, bah?

#50
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017
Da, bah.
N-ai meritat dar ai avut aceasta onoare.

#51
STARTREK1

STARTREK1

    căutător pe gugăl

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,183
  • Înscris: 27.06.2007
BOR, incotro!?

Quote

Fostul episcop al Huşilor, Corneliu Bârlădeanu, a fost reţinut pentru 24 de ore de procurorii Parchetului de pe lângă Curtea de Apel Iaşi, sub acuzaţia de agresiune sexuală. Corneliu Bârlădeanu, pe numele său de mirean Cornel Onilă, este acuzat că în perioada 2016-2017 ar fi abuzat sexual un fost elev al Seminarului Teologic din Huşi. Procurorii l-au reţinut în cursul zilei de joi, 21 mai, pentru 24 de ore. Iniţial, Curtea de Apel Iaşi a decis clasarea dosarului, însă ancheta a fost redeschisă în urma dezvăluirilor făcute de jurnaliştii de la Să fie lumină. Alături de Corneliu Bârlădeanu este pus sub acuzare şi fost arhimandrit al Episcopiei Huşilor, Sebastian Jitaru, cel care a declanşat şantajul împotriva fostul ierarh.
https://adevarul.ro/...a715/index.html

Edited by STARTREK1, 21 May 2020 - 21:34.


#52
Serpent

Serpent

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,234
  • Înscris: 09.01.2004
Cornelius Bârlădeanus, pe numele său de mirean Cornel Onanilă, este pe calea cea buna.
Sper ca justitia sa-si urmeze cursul firesc si sa nu mai fie iar obstructionata. De interese...
Tanti aia cu balanta e bine ca e oarba, dar sa nu fie si proasta sau curva!

Si o precizare: n-am absolut nimic impotriva religiei (de orice fel) si a credinciosilor (de orice confesiune)! Doar impotriva celor care se folosesc de religie (si credinciosi) pt. a-si satisface interese si necesitati personale sau de grup. Astia au multe nume: sarlatani, excroci, proxeneti, politicieni etc. Da, orice padure are uscaturile ei, dar acestea trebuie arse!!! Pt. sanatatea padurii si a ecosistemului...

#53
kyrre

kyrre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,960
  • Înscris: 27.05.2010
Huo, retrograzilor, invechitilor. Homofobilor. Inchistatilor in trecut! Voi nu stiti ca noul trend e asta? Sa fii pe invers e marea gaselnita a zilelor noastre.

Pai daca a facut asta, atunci la puscarie cu el. SI cu asta basta.

Insa, daca probele constau doar in discutia telefonoca dintre doi minori... Cam greu de dovedit ceva. La telefon pot sa spun si eu vrute si nevrute, dar nu prea ar fi o baza. Nu pentru un proces si o condamnare, cel putin.

#54
GRATEFUL

GRATEFUL

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,480
  • Înscris: 17.04.2014
Cei mai periculosi sunt astia care pe dinafara se pretind crestini, dar pe dinauntru sunt lupi rapitori comitand nelegiuirea, facand sa fie denigrata Calea crestina...

Fiindca indemnul apostolilor pentru orice crestin este urmatorul:

8. Incolo, fratii mei, tot ce este adevarat, tot ce este vrednic de cinste, tot ce este drept, tot ce este curat, tot ce este vrednic de iubit, tot ce este vrednic de primit, orice fapta buna si orice lauda, aceea sa va insufleteasca. (Filipeni 4)

Principiile dupa care se ghideaza un crestin in viata trebuie sa fie in armonie cu cele enumerate mai sus.
....
Perversiunile sexuale sau altele, NU se numara printre caracteristicile faptelor crestinesti.
Isus spune: "ingusta este calea care duce la viata"(Matei 7:14) ceea ce inseamna ca trebuie sa respecti standardele lui Dumnezeu, fiindca nu poti lua parte la masa Domnului si la masa demonilor. (1 Corinteni 10) Trebuie sa alegi una dintre ele...

Edited by GRATEFUL, 03 June 2020 - 13:09.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate