Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 Merita un Termostat Smart pentru ...

Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik
 

Intermodulatii fm și soluții atenuare

- - - - -
  • This topic is locked This topic is locked
40 replies to this topic

#1
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Bucuresti unirii

89.8 - semnal 32db. Cu o atenuare de -6db dispare
92.3 - semnal 34db. Cu atenuare de -6db dispare
99.9 - semnal de 40db. Cu atenuare de -10db dispare
101.0 - semnal de 43db. Cu o atenuare de -6db se distinge romantic amestecat cu Zu la -10 db dispare
102.5 - semnal de 37db. Cu atenuare de 6db dispare.

Eu folosesc loss special pe tor de ferită și condensatori.

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003
Probabil sunt chestii generate de receptoare, nu semnale reale.

#3
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Domnule, cu ce receptor masurati/audiati?

#4
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 Zvartoshu, on 13 septembrie 2019 - 22:07, said:

Eu folosesc loss special pe tor de ferită și condensatori.
Cei ala ? Nu am mai auzit pana acum de loss pe tor de ferita .
Pentru restul ...cred ca ai AGC-ul defect la receptor . Sau nu ai filtre la intrare.
Toate frecventele alea le prind in masina perfect .

#5
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Bacau centru: 97.0 FOCUS FM Magura Odobesti e bruiat de scapari de la 96.0 NAGIC FM Bacau. Reprezentantul statiei locale spune ca emite in parametrii aprobati.  
Totusi aceste scapari se receptioneaza si in zone unde cu ani in urma ma chinuiam sa il scot fara variatii de semnal pe 96.0 in miscare cum ar fi Orizont, Narcisa. Fenomenul asta e mai evident in zona centrului si parcului Cancicov.

Celelalteposturi care emit de pe hotelul Decebal nu au astfel de scapari.

Edited by chatnoir401, 14 September 2019 - 08:40.


#6
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 chatnoir401, on 14 septembrie 2019 - 08:39, said:

Bacau centru: 97.0 FOCUS FM Magura Odobesti e bruiat de scapari de la 96.0 NAGIC FM Bacau. Reprezentantul statiei locale spune ca emite in parametrii aprobati.  
Cel mai probabil asa si este, nu ca n-ar fi posibil sa aibe ceva oscilatii aiurea insa cei de la Ancom pot verifica si cred ca o fac periodic, daca era ceva dadeau buletin neconform.

#7
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Am trimis si o sesizare la ANCOM sa verifice. Mai sunt si alte 2 mici mari probleme 91.8 DIGI FM care se intinde cu deviatia si bruiaza in mare parte din Bacau JURNAL FM Piatra Neamt (interesant e ca astia dau reclama la un hotel din Bacau).

101.8 CULTURAL scapa pe 104.8 aparent mascat de 104.7 RRACTUAL Comanesti.

#8
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 Ion_Bumbu, on 13 septembrie 2019 - 23:05, said:

Domnule, cu ce receptor masurati/audiati?
Rsp1 cu filtrele originale
Deși le am trebuie loss de 4-6-10db sa scap de spurii.
Ancom știe de 101.0/102.5

#9
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
De parca nu era suficient, si MESAGERUL FM improasca in zona turnului SRR fix in 97.0.  E  mai evidenr in Saucesti, spre Holt, Letea Veche nu se simte deloc. Se receptioneaza curat FOCUS FM Magura Odobesti.

#10
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006

 ndor, on 14 septembrie 2019 - 08:20, said:

Cei ala ? Nu am mai auzit pana acum de loss pe tor de ferita .
Pentru restul ...cred ca ai AGC-ul defect la receptor . Sau nu ai filtre la intrare.
Toate frecventele alea le prind in masina perfect .
Daca și pe un onkyo t4650 in parc la Unirii am identic cu rsp1 e clar că e spurie fizica 101.0
Agc nu e defect și nici dioda pin nu e fara tensiune sa nu taie.

 andreic, on 13 septembrie 2019 - 22:22, said:

Probabil sunt chestii generate de receptoare, nu semnale reale.
Probabil trebuie sa nu răspunzi sau sa NU te bagi in seama fara sa cunoști situația! Hai la Unirii cu DSP sau cu ceva digiceiver.

Separat. Fratii mei cum ceapa masii nu sa auzit de tor de ferită când el are și dimensiuni și diametre interioare și mai e și cilindric și sferic și toroidal.
Am trait sa o vad și pe asta!
Altminteri sunt doua trante pe aici. Andrei cu băgați de seamă fara să știe gram de problema și își dă cu părerea și altu care nu știe ce e torul de ferită. Hahahahaha

Daca citeati sus scrie clar SOLUTII deci se explica cum și în ce fel de metoda scap de golanelile elenosurilor dds

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/hGAQp7B2AGI?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by Zvartoshu, 14 September 2019 - 16:47.


#11
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Onkyo T-4650 nu are dioda PIN la intrare, are un atenuator rezistiv comutabil de cca 10 dB.

Iar un tor nu este sferic ci este un corp geometric obtinut prin rotirea unui cerc in jurul unei axe de pe planul cercului,
dar care nu trece prin centrul acestuia

[ https://www.adelaida.ro/images/detailed/73/34274_tf23x6.4x12.5.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Bati campii ca de obicei intr-un limbaj total a-tehnic, dupa ureche, empiric, ce denota lipsa evidenta de pregatire in telecomunicatii.
Ai dovedit in nenumarate randuri ca habar nu ai nici macar ce este deciebelul, crezand in continuare ca este o unitate de masura.

Q.E.D.

Edited by 007/Ro, 14 September 2019 - 17:06.


#12
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010

 Zvartoshu, on 14 septembrie 2019 - 16:35, said:

Rsp1 cu filtrele originale


Domnule la acel SDR nu sint date performantele dupa care sa pot sa`mi fac o idee despre rezistenta lui la intermodulatii, nici IMD3 si nici macar gama dinamica nu`i in PDF.
Masuratori la nivele mari sint problematice cu scule simplificate la maxim, chiar si cu scule bune tehnicianul trebuie sa fie de top.
Probabil este o scula de uz comun, cu astfel de "echipament" nu prea se poate da un verdict intr`o problema tehnica de acest gen, mai ales cu un SDR de banda larga.
Nu contest ca pot fi probleme, in general nu de intermodulatii, alea pot apare doar daca foloseste sistem radiant comun, emitatoarele fiind in aceeasi locatie, aceeasi antena, feeder si cuplor, diplexor sau ce solutie se adopta.
Perturbatiile sint insa altceva, cea mai simpla problema este supramodularea semnalului FM care duce la o banda emisa extrem de larga si efectiv intra peste alt canal invecinat.

Edited by Ion_Bumbu, 14 September 2019 - 17:04.


#13
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Absolut corect !

Iar ANCOM-ul  vegheaza si protejeaza emisia / receptia programelor romanesti locale in zona deservita din licenta nu ce se prinde pe frecvente aflate in ecartul dintre ele.

Q.E.D.

Edited by 007/Ro, 14 September 2019 - 17:22.


#14
chatnoir401

chatnoir401

    CHAT NOIR - MOTANUL NEGRU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,734
  • Înscris: 28.06.2005
Vino te rog pe la Bacau sa vezi cat de frumos "vegheaza".  Asa bataie de joc cu emisia MAGIC FM mai rar...  
De ce un post ca IMPULS se poate auzi decent iar sub nasul lui sa poti prinde si ANTENA SATELOR Comanesti (pe selectivitate buna)?
88.8 si 89.0 adica.

#15
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 Zvartoshu, on 14 septembrie 2019 - 16:53, said:

Probabil trebuie sa nu răspunzi sau sa NU te bagi in seama fara sa cunoști situația! Hai la Unirii cu DSP sau cu ceva digiceiver.
Nu vad relevanta unui chip ieftin dsp... de ce nu soliciti la ancom un test cu un receptor panoramic dinala profesional ca nu e departe de tine si tot zici ca stiu ca nustiu ce... si iti zic aia ce e ai ce si cum e in eter. Nu putem folosi jucarii pe post de aparate de masura si dupa aia sa aruncam cu noroi in diverse statii care nu ne convin ele acolo...

Edited by andreic, 14 September 2019 - 18:16.


#16
Zvartoshu

Zvartoshu

    DXFMROMANIA helper

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 25,266
  • Înscris: 23.09.2006
Bai frate am scris dracu mai sus că ancom știe de 101.0 ia uitativa.deci și pe alea de 3000€ același cacat.
Sistemul radiant este comun splitere bune insa elenosul e buba mai ales că e dds din acela sa să poată fi traversat la digital
Același cacat avea pe 6 antene gorila goldu și realitatea în viilor și genera 98.9 o spurie care o auzeau și la sediu la 2.5km de antenele lor.
Acolo aceeași figura cu dioda pin data în 0.9vvv înecată de altfel și unde mai pui că aveam și atenuator cu reglaj continuu trimer pe el. Nimic... Trecea că prin brânză golănia aia.

Rsp1 nu se intermoduleaza conform celui care la proiectat la -65db cat are setat defoult el la 1km de 4kw emisi. Dau detalii exacte cu ce date am primit.
Nici jack rf nu se da bătut cu setarea lui la -14db vga-u defoult. Deci apare muci în ceai intermodulatie de la Unirea romantic și zu.

#17
007/Ro

007/Ro

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,294
  • Înscris: 27.01.2006
Asa cum am scris, ONKYO T-4650 nu are dioda PIN pe intrare
Si nici RSP1.

Aberezi crunt in continuare intr-un limbaj total a-tehnic de care chiar si un electronist incepator rade.

Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by 007/Ro, 14 September 2019 - 20:29.


#18
ndor

ndor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,354
  • Înscris: 21.04.2005

 Zvartoshu, on 14 septembrie 2019 - 19:19, said:

Bai frate am scris dracu mai sus că ancom știe de 101.0 ia uitativa.deci și pe alea de 3000€ același cacat.
Sistemul radiant este comun splitere bune insa elenosul e buba mai ales că e dds din acela sa să poată fi traversat la digital
Același cacat avea pe 6 antene gorila goldu și realitatea în viilor și genera 98.9 o spurie care o auzeau și la sediu la 2.5km de antenele lor.
Acolo aceeași figura cu dioda pin data în 0.9vvv înecată de altfel și unde mai pui că aveam și atenuator cu reglaj continuu trimer pe el. Nimic... Trecea că prin brânză golănia aia.

Rsp1 nu se intermoduleaza conform celui care la proiectat la -65db cat are setat defoult el la 1km de 4kw emisi. Dau detalii exacte cu ce date am primit.
Nici jack rf nu se da bătut cu setarea lui la -14db vga-u defoult. Deci apare muci în ceai intermodulatie de la Unirea romantic și zu.
Mai nene, tu citesti ce scrii pe aici?  Nu intelege nimeni nimic din ce spui . Numai balarii insiri .
Eu propun ca dupa ce-ti iei medicatia sa scrii din nou . Poate intelegem ceva .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate