Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...

Best gaming laptop?
 Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 

Recomandare polizor unghiular

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#1
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012
Am nevoie de recomandarile voastre pentru achizitia unui polizor unghiular. Nu vreau ceva super scump, dar nici ceva hobby - probabil ceva semi-profesional, daca pot spune asa.
Din specificatii suna foarte bine acest modelul PHIOLENT MSU3-11-150, doar ca nu am gasit prea multe opinii despre el. As aprecia mult raspunsuri din partea celor care l-au folosit/incercat. Daca nu, astept alte variante, comparabile cu acesta, ca specificatii si pret.
Multumesc!

#2
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
Prima data spune la ce vrei sa il folosesti

Edited by nyxx, 10 September 2019 - 16:51.


#3
heinz

heinz

    Cheers!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,586
  • Înscris: 11.02.2016
Ia ceva de la bosch, preferabil professional, sunt cele mai bune.
Si Makita sunt ok
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Am luat recent modelul asta, super ok, singura problema e lipsa acelei rotite pentru cresterea/scaderea RPM

#4
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Am vazut acum 2 ani un flex marca hobbyst de 115 luat din dedeman....incredibil cat de mult a taiat cu el la corniere groase fara sda il opreasca si nu dadea semne de oboseala
Cred ca batea la cur multe flexuri de bani grei

Edited by I2O, 10 September 2019 - 17:04.


#5
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012

 nyxx, on 10 septembrie 2019 - 16:51, said:

Prima data spune la ce vrei sa il folosesti
Vreau un polizor pe care sa il folosesc ocazional, nu pentru o utilizare profesionala si intensa - prin casa/curte, atunci cand e nevoie.
Nu am in minte ceva concret, mai mult vreau sa imi pregatesc un set mic de scule utile la casa omului. :)
Cu toate astea, nu vreau nici cel mai ieftin produs, pe care sa-l regret dupa prima folosire.

#6
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 heinz, on 10 septembrie 2019 - 17:01, said:

Ia ceva de la bosch, preferabil professional, sunt cele mai bune.
Si Makita sunt ok
https://www.emag.ro/...rch-Action=view
Am luat recent modelul asta, super ok, singura problema e lipsa acelei rotite pentru cresterea/scaderea RPM

Bosch sunt mediocre.
Nu sunt rele, mai ales pt utilizare ocazionala, dar atat.
Angrenajul la 90 e mediocru, se duce mai repede, si nici motorul si rulmentii nu sunt cele mai bune variante.

Cele mai bune au fost Hitachi din gama profesionala, atentie ca au si gama hobby.
Cele pro sunt f fiabile, f performante,  si nu se incalzesc.

Apoi sunt unele de la Fein din gama industriala, iar atentie ca mu toate sunt industriale, au di modele la care rotorul nu are bobinajul sigilat cu epoxi langa colector si acelea se uzeaza de la praf.

Apoi sunt Makita care sunt f bune, au angrenaje mult mai bune decat la Bosch, si motoare si rulmenti buni. Au multe modele, de diverse marimi, greutati si puteri, au si modele cu variator de turatie, au si modele cu putere f mare pt marimea lor, au si cu clapeta, au si cu acumulatori, inclusiv cu 2 x 18V, au chiar si cu acumulatori si variator de turatie, care e ceva mai nou in domeniu.

Apoi sunt Hilti si altele.

Makita au pret mai mare decat Bosch, dar sunt mai fiabile.
Daca ai buget f limitat si vrei obligatoriu variator de turatie, atunci Bosch sunt mai accesibile, dar daca le folosesti mult o sa schimbi mai des piese la ele.


#7
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Poate meritau mentionate si atlas copco care chiar erau industriale si pe aer si electrice, dar cred ca gasesti mai greu si nu se justifica pt. ce vrei.
Si DeWalt care insa acum au tot felul de modele, unele bune si altele teapa, si daca nu esti fan nu merita sa pierzi vremea cautand teste de anduranta serioase, plus ca nu prea le gasesti la oferta deosebita in Ro.

La Bosch au f des oferta de pret redus.
La Makita se gasesc oferte, mai rar la polizoare unghiulare, dar mai sunt si la ele din cand in cand...

Edited by loock, 10 September 2019 - 17:50.


#8
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012
Makita - GA7020F la 370 lei cum vi se pare?

#9
A10

A10

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,075
  • Înscris: 19.12.2012
Eu am cumparat unul destul de bun de la leroy, marca lor proprie "dexter" si isi face treaba foarte bine

#10
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006
Dexter e brandul hobby de la Bosch, in locul skill care a fost brand Bosch inaintea Dexterului.

Nu mi-as bate capul cu ele.
Si bosch verde sunt o teapa ridicola de tzaspe ani, cel putin dupa 2001-2004, deci nu mi-as bate capul.
De la dexter poti sa iei banda adeziva de hartie, daca gasesti la pret bun, dar am vazut ca le-au scumpit si pe alea...
Au si biti torx lungi de 50mm ieftini, dar nunai poana la T10, nu au T8, cel putin la LM nu aveau T8, si rezistenta la T10 e mica ca si pretul...
Apropo, folosesc torxurile cand repar Boschurile albastre...

Edited by loock, 10 September 2019 - 18:14.


#11
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 dumi4ever, on 10 septembrie 2019 - 17:04, said:

Vreau un polizor pe care sa il folosesc ocazional, nu pentru o utilizare profesionala si intensa
Te sfatuiesc sa-l iei pe baterie. Si sa fie aceeasi marca cu bormasina tot pe baterie ca sa nu trebuiasca sa ai doua incarcatoare. E incredibil de comod.

#12
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012

 Paz, on 10 septembrie 2019 - 18:13, said:

Te sfatuiesc sa-l iei pe baterie. Si sa fie aceeasi marca cu bormasina tot pe baterie ca sa nu trebuiasca sa ai doua incarcatoare. E incredibil de comod.
Stiu ca e mult mai comod, dar nu cred ca merita diferenta de bani, tinand cont ca nu il voi folosi prea intens. Nu am bormasina pe baterie, asa ca nu am cu ce sa-l combin :)

#13
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 dumi4ever, on 10 septembrie 2019 - 17:55, said:

Makita - GA7020F la 370 lei cum vi se pare?

Are 5,5 Kg si e un monstruletz.
Esti sigur ca ai nevoie de asa ceva ?

#14
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Eh, astia care ati ramas blocati pe Bosch si Makita, habar n-aveti cat de putin sunt originale cele care se vand la noi. Uitati-va doar la diferenta de preturi.
Dar nici sa cumperi de firma de trei lulele, nu recomand. Cauta si la Skill,Einhell,

#15
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 myshyk, on 10 septembrie 2019 - 18:23, said:

Eh, astia care ati ramas blocati pe Bosch si Makita, habar n-aveti cat de putin sunt originale cele care se vand la noi. Uitati-va doar la diferenta de preturi.
Dar nici sa cumperi de firma de trei lulele, nu recomand. Cauta si la Skill,Einhell,

Ce intelegi prin originale.
Aici era vorba de produse importate oficial, nu de facaturi.

Bosch se asambleaza majoritatea in Malaezia si Rusia din piese facute in China, Cehia, etc.; Mai rar se asambleaza si in China, Romania, Ungaria, Germania, Elvetia.
Alea facute in Ungaria sunt cele mai proaste. Cele facute in RO sunt cele mai rare, culmea parca era chiar un polizor unghiular, unul si cam atat, foarte ciudat....Multe sunt asamblate in Rusia. Cele facute in Germania si Elvetia sunt extrem de rare acum.
Wurth are unele modele Bosch rebranduite Wurth si facute gri in loc de albastru. Rebranduiesc insa si alte branduri.

Makita au fabrica si in Romania la Branesti, dar fabrica si in China, Japonia, Anglia, USA, etc.
Majoritatea sunt facute in China si iar majoritatea sunt bune si foarte bune. Bormasinile de 10,8V/12V pe li-ion sunt cam teapa aproape toate, cu rare exceptii, si unele de la 18V sunt mediocre, insa au multe bune. Oricum subiectul era polizoare unghiulare nu bormasini cu acumulator.

Skill a fost brand hobby de la Bosch, dar l-au dat si acum au Dexter in loc.
Acum skill e 100% brand chnezesc, nu mai are legatura.
Oricum majoritatea erau proaste, sub bosch verde care e si asa ridicol de prost de la inceputul anilor 2000.
Iar Einhell e un stift ieftin din gama inferioara de la hobby, e diferenta catastrofala pana la Makita care sunt profesionale-industriale.

Acum majoritatea se fac in China, Asia, Rusia, etc.

Si Hilti le face pe toate in China deja de multi ani.
Si Hilti sunt scule industriale, cu zeci de clase peste Einhell.
Chiar si Fein are o parte din modele facute in China, ba chiar si Mafell are un Metabo de 10,8V rebranduit Mafell care e facut in China...

Edited by loock, 10 September 2019 - 18:40.


#16
nyxx

nyxx

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 231
  • Înscris: 30.03.2019
La roman i se exporta numai gunoaie la pret de premium.
Uita-te si la mancare,acelasi produs cu aceeasi eticheta si acelasi pret ca in germania dar cu calitate proasta la roman

Edited by nyxx, 10 September 2019 - 18:42.


#17
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016
Cel mai bun brand de hobby ce-i trebe omului e Einhell.Sunt scule electrice fabricate in China sub supraveghere nemteasca.Sunt pe piata de vreo 20 de ani deci au ceva experienta.Nu sunt nici scumpe dar nici ieftine,exact cum ii trebe omului.

#18
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012

 loock, on 10 septembrie 2019 - 18:20, said:

Are 5,5 Kg si e un monstruletz.
Esti sigur ca ai nevoie de asa ceva ?

Pe site-ul lor scrie ca are 4,7kg. Tot pe-acolo, nu e mare diferenta.
Intr-adevar, pare cam greut. Dar ce alte variante ar fi, care sa se apropie totusi de caracteristice acestui model. Parca totusi nu as vrea ceva cu disc de 125 mm.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate