Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Recomandare polizor unghiular

- - - - -
  • Please log in to reply
65 replies to this topic

#19
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

 dumi4ever, on 10 septembrie 2019 - 18:18, said:

Stiu ca e mult mai comod, dar nu cred ca merita diferenta de bani, tinand cont ca nu il voi folosi prea intens. Nu am bormasina pe baterie, asa ca nu am cu ce sa-l combin Posted Image
Ba da, merita, iar bormasina se poate cumpara si ea.

#20
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Kean, on 10 septembrie 2019 - 18:43, said:

Cel mai bun brand de hobby ce-i trebe omului e Einhell.Sunt scule electrice fabricate in China sub supraveghere nemteasca.Sunt pe piata de vreo 20 de ani deci au ceva experienta.Nu sunt nici scumpe dar nici ieftine,exact cum ii trebe omului.

Daca gasesti scula Makita la pret dublu dar de mii de ori mai fiabila, fiind simultan si mai performanta, unii oameni considera ca cea de care zici e o afacere mult mai proasta.

#21
Kean

Kean

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,883
  • Înscris: 14.09.2016

 loock, on 10 septembrie 2019 - 18:38, said:

,
Iar Einhell e un stift ieftin ,

Am unul de vreo 10 ani si inca ma mai bucur de el.
BTW:Skill e olandez nu a fost niciodata Bosch.

#22
SpeedDemon

SpeedDemon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,019
  • Înscris: 18.05.2009
Parerea mea e ca polizorul de 180mm e o strutocamila, la flex-uri in pret rezonabil Makita e cm cel mai ok, inca au toate angrenajele metalice.
Daca vrei de debitat iei de 230mm, daca vrei de taiat chestii marunte sau polizat, cel de 125. Makita ofera cel mai usor flex de 125, ala de 720W https://polizor-ungh...30r-p330635699/ iar ga9020 de 230mm e un clasic in viata. https://polizor-ungh...9020-p17994044/
Tu vrei o strutocamila, care e mai naspa decat anvelopele allseason sau alte compromisuri de genul.

 myshyk, on 10 septembrie 2019 - 18:23, said:

Eh, astia care ati ramas blocati pe Bosch si Makita, habar n-aveti cat de putin sunt originale cele care se vand la noi. Uitati-va doar la diferenta de preturi.
Eu am si scule Makita Made in Japan luate din Ro. Makita zice ca cea mai avansata fabrica a lor e in China. Sunt destule Makita asamblate/fabricate in Romania.
Fake-urile Makita in general sunt Made in Poland, daca cumperi la unul din magazinele grele de scule dar preturi bune, gen atelierultau, shopexpert, elinx, nu te alegi cu facaturi.
Daca iei de pe OLX, bafta.

Edited by SpeedDemon, 10 September 2019 - 18:55.


#23
dumi4ever

dumi4ever

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 56
  • Înscris: 11.03.2012

 Paz, on 10 septembrie 2019 - 18:46, said:

Ba da, merita, iar bormasina se poate cumpara si ea.
Poti sa imi recomanzi cateva modele, sa vad despre ce ar fi vorba?

#24
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nu, din pacate pot sa-ti recomand ce sa EVITI, si anume BOSCH-ul albastru pe care il am eu. Sunt foarte multumit de polizor ( ceea ce cauti tu ) dar foarte dezamagit de bormasina. Ti-as sugera sa vezi Makita.
Un lucru pe care eu il consider important, e ca bormasina sa prinda si burghie foarte subtiri ( sub un mm ), ceea ce facea o veche Makita sub 200€ pe care o aveam si nu face ultramodernul Bosch de peste 400€ pe care il am acum.

Nu as pierde din vedere nici sculele no name, de multe ori sunt la fel de bune ca cele pro, mai ales daca nu ai nevoie sa le folosesti intens.

#25
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 Kean, on 10 septembrie 2019 - 18:47, said:

Am unul de vreo 10 ani si inca ma mai bucur de el.
BTW:Skill e olandez nu a fost niciodata Bosch.


SKIL Power Tools se focalizeaza in prezent pe produse DIY de consum, dar in trecut a produs si modele profesionale heavu duty, unele din ele se vand si acum de subsidiara separata SKILSAW.

La originea companiei a fost francezul Edmond Michele care a emigrat in SUA la inceputul anilor 20 sec 20, si a brevetat acolo fierastraul circular ( fac o paranteza, dumnezeul circularelor si adevara firma care le-a inventat este totusi Mafell din Germania).
A facut un prototip in 1923.

In 1924 l-a cautat Joseph Sullivan care a aflat de el, si impreuna au pus bazele firmei.
Michel si Sullivan s-au mutat la Chicago si au deschis firma Michel Electric Handsaw Co. in 1924.

In 1926 a aparut si brandul Skill, insa in acelasi an francezul a plecat sa se ocupe de alte lucruri.

Inventia lui a dus dupa mai multe prototipuri si modele, la dezvoltarea fierastraului circular SKILSAW, Model 77 in 1937, numit fierastraul care a construit America si inca este in productie cu putine modificari.

In WW2 au dezvoltat un model pe aer pt uz militar, PS-12.

Dupa WW2 au inceput sa se extinda, '46 in Canada la Toronto, apoi cu distribuitori separati.

In anii '50, a fost redenumita Skill Corporation dar au pastrat brandul Skilsaw.

Au urmat si vanzarile in Europa, si atacarea pietei de consum.

Pana in '59 aveau deja o serie intreaga pt DIY.

Fabrica din Europa a fost construita la Breda in Olanda in 1961 ( In SUA produceau in Chicago din 1924) , apoi a urmat alta fabrica de motoare electrice la Eindhoven, tot in Olanda, si au deschis reprezentante in Elvetia, Olanda, Franta, Belgia, Danemarca, si Germania.

In Australia au ajuns tot la inceputul anilor '60, dupa achizitia companiei locale Sher Powertools.

In anii '70 Skil a construit o retea de fabrici si centre de service si vanzari in lmea larga.
In zona europeana au ramas cu cetru la Breda.

Insa deja din anii '70 absolut toata productia pt. piata europeana a suferit outsourcing, predominant in China.
Pre-dezvoltarea si logistica, vanzarile, marketing, finante au ramas in centrul din Olanda pt piata europeana. (separat exista si in SUA)

Emerson Electric ( SUA) a cumparat Skil Corporation pe data de 23 martie 1979.
Spre sfarsitul anului 1979 Skil a reproiectat o parte din modelele pt constructii ( doar pe cele profesionale) cu plastic cu rezistenta heavy duty, carcase dublu izolate, etc.
In 1982, au inceput un program in incercarea de a ajunge cei mai de succes in SUA investind in scule heavy duty si super heavy duty.
In 1985, gamele Skil's heavy duty si super duty au fost redenumite "Skil/ Skilsaw Professional".
Pana in 1988, si-au atins acest tel in SUA.

In 1991, Emerson Electric Company ( care detinea Skil) si Robert Bosch GmbH au intrat intr-un joint venture prin combinarea subsidiarelor lor.
In 1992, s-a numit S-B Power Tool Co.

In 1996, dupa 4 ani de parteneriat, Robert Bosch GmbH a preluat complet Skil.

La data de 23 august 2016, Chervon (HK) Ltd., un producator chinez de scule din Nanjing, China, a achizitionat complet brandul SKIL de la Bosch Bosch Power Tools division, cu drepturi depline atat pt. America de Nord cat si pt. piata europeana.

Din cauza asta a parut ulterior Dexter, in locul Skil.

Edited by loock, 10 September 2019 - 19:48.


#26
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Eu am o janghina de 115 care am cumparat-o din metro acum 10 ani,am dat 50 de lei pe ea...ce sa zic isi face treaba prin juru casei,pana acum nu a scos fum...

Edited by I2O, 10 September 2019 - 20:15.


#27
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
Eu imi fac de treaba in jurul casei cu Stern, Einhell si Parkside. Nicio scula nu a cedat dar e drept ca si utilizarea este hobby.

Daca ar fi acum sa aleg un flex l-as alege pe cel mai mic ca dimensiuni, care sa incapa lejer in mana.

Vad ca inevitabil discutiile se duc catre OZN-uri desi multi dintre noi taiem cate un profil de aluminiu odata la 2 luni ...

Edited by godaro, 10 September 2019 - 22:42.


#28
loock

loock

    Unas

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,662
  • Înscris: 29.03.2006

 godaro, on 10 septembrie 2019 - 22:38, said:

\

Am vazut niste faiantari care lucrau cu Stern, dar se strica repede, intrerupatorul era foarte prost.

L-am reparat si eu odata, insa era enervant.

Sincer, daca ai nevoie de o scula, nu inteleg de ce ai da de 2x sau chiar de 3X mai putin pe o scula de mii de ori mai proasta la fiabilitate, si care suplimentar e si mai slaba la performante, si  la vibratii, si la zgomot, si la ergonomie, si la calitatea materialelor carcasei, atat la aspect si feeling cat si la rezistenta, plus brandul de rahat, plus designul estetic care uneori e mai naspa.

Mie personal nu-mi plac polizoarele unghiulare pt ca fac zgomot mare, fac scantei care ard lucrurile in jur, strica faianta, gresia, parchetul, geamurile, tocurile, perdelele, etc., si sunt si periculoase, a vazut multi fara degete din cauza lor, ba chiar si cu maini, picioare si capete taiate...
Au turatie foarte mare, viteza tangentiala foarte mare ( cele cu diametru mai mare au turatie mai mica dar tot cam acolo se ajunge cu circumferinta mai mare), asta inseamna multa energie cinetica (creste in relatie cu patratul vitezei) si discul poate sa produca un recul puternic al sculei daca e franat brusc de o diferenta de densitate sau o apasare nepotrivita. Dincolo de asta discurile se pot sparge si devin schije, si la ceramica dar mai ales discurile din otel pt taiat...
Apoi si utilizarea e limitata oricum, sau e fortata la anumite lucruri.
Pt taiat exista fierastrau cu banda, inclusiv portabil, inclusiv cu acumulatori, exista pendular, exista sabie, exista fierastrau cu oscilatii cu care poti face si imersare mai bine decat cu orice alt fierastrau.
Pt debitare exista circulare dedicate cu rabatere si soclu cu reglage de unghiuri si inclinatii, exista si cu glisare pt taieri mai late.
Pt. fasonari, debavurari, exista accesorii dedicate pt bormasini portabile dar si varianta la strung., etc.

Legat de modele mici, cel mai mic polizor unghiular pe care am pus mana a fost un model Bosch albastru care avea si variator de turatie, dar nu mai e de multi ani in productie, si nici macar in istoria internetului nu stiu daca reusesti sa-l mai gasesti.
Am pus mana pe el si l-am folosit pe turatia minima ca sa tai niste tevi din plastic prin 2001 - 2002 cred.
Ala mi-ar fi placut si mie, dar nimic nu se apropie de el ca dimensiune, iar variatorul de turatie pana la una foarte mica 2000 sau 2800, era cel putin la fel de fain ca marimea - era aroape de 2X mai mic decat unul mic normal.

Edited by loock, 10 September 2019 - 23:57.


#29
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 loock, on 10 septembrie 2019 - 23:57, said:

Am vazut niste faiantari care lucrau cu Stern, dar se strica repede, intrerupatorul era foarte prost.

L-am reparat si eu odata, insa era enervant.

Sincer, daca ai nevoie de o scula, nu inteleg de ce ai da de 2x sau chiar de 3X mai putin pe o scula de mii de ori mai proasta la fiabilitate, si care suplimentar e si mai slaba la performante, si  la vibratii, si la zgomot, si la ergonomie, si la calitatea materialelor carcasei, atat la aspect si feeling cat si la rezistenta, plus brandul de rahat, plus designul estetic care uneori e mai naspa.

Mie personal nu-mi plac polizoarele unghiulare pt ca fac zgomot mare, fac scantei care ard lucrurile in jur, strica faianta, gresia, parchetul, geamurile, tocurile, perdelele, etc., si sunt si periculoase, a vazut multi fara degete din cauza lor, ba chiar si cu maini, picioare si capete taiate...
Au turatie foarte mare, viteza tangentiala foarte mare ( cele cu diametru mai mare au turatie mai mica dar tot cam acolo se ajunge cu circumferinta mai mare), asta inseamna multa energie cinetica (creste in relatie cu patratul vitezei) si discul poate sa produca un recul puternic al sculei daca e franat brusc de o diferenta de densitate sau o apasare nepotrivita. Dincolo de asta discurile se pot sparge si devin schije, si la ceramica dar mai ales discurile din otel pt taiat...
Apoi si utilizarea e limitata oricum, sau e fortata la anumite lucruri.
Pt taiat exista fierastrau cu banda, inclusiv portabil, inclusiv cu acumulatori, exista pendular, exista sabie, exista fierastrau cu oscilatii cu care poti face si imersare mai bine decat cu orice alt fierastrau.
Pt debitare exista circulare dedicate cu rabatere si soclu cu reglage de unghiuri si inclinatii, exista si cu glisare pt taieri mai late.
Pt. fasonari, debavurari, exista accesorii dedicate pt bormasini portabile dar si varianta la strung., etc.

Legat de modele mici, cel mai mic polizor unghiular pe care am pus mana a fost un model Bosch albastru care avea si variator de turatie, dar nu mai e de multi ani in productie, si nici macar in istoria internetului nu stiu daca reusesti sa-l mai gasesti.
Am pus mana pe el si l-am folosit pe turatia minima ca sa tai niste tevi din plastic prin 2001 - 2002 cred.
Ala mi-ar fi placut si mie, dar nimic nu se apropie de el ca dimensiune, iar variatorul de turatie pana la una foarte mica 2000 sau 2800, era cel putin la fel de fain ca marimea - era aroape de 2X mai mic decat unul mic normal.
Cati dintre astia foloseau aparatoarea la flex?
Nu zic ca te apara 100%,dar macar deviaza panza sau sau bucata rupta de panza sa nu iti vina direct in cap....

#30
Bayley

Bayley

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 09.08.2019

 loock, on 10 septembrie 2019 - 18:10, said:


Si bosch verde sunt o teapa ridicola de tzaspe ani, cel putin dupa 2001-2004, deci nu mi-as bate capul.


Nu crezi că ești cam rău ? Folosesc un Bosch Easy Drill de la Bosch de doi ani.
Nu in mod profesional, recunosc.
Totuși a găurit metal de 8mm in condițiile in care fabricantul spune maxim 6.
Cu ce e mai bun cel albastru in afara de faptul că are un acumulator in plus ? Pe care oricum l am cumpărat si eu  ?

#31
DaculScoril0

DaculScoril0

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,670
  • Înscris: 03.12.2014

 dumi4ever, on 10 septembrie 2019 - 17:04, said:

Vreau un polizor pe care sa il folosesc ocazional, nu pentru o utilizare profesionala si intensa - prin casa/curte, atunci cand e nevoie.
Nu am in minte ceva concret, mai mult vreau sa imi pregatesc un set mic de scule utile la casa omului. Posted Image
Cu toate astea, nu vreau nici cel mai ieftin produs, pe care sa-l regret dupa prima folosire.
flexul e pe la coada listei în cazul ăsta.

#32
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018
Nici vorba, eu intotdeauna l-am avut in varful listei, alaturi de bormasina si de pendular.

Lista, eu o vad asa:

1. Bormasina la 220, bormasina, flex si pendular la baterie.
2. Fierastrau circular la mana, pe baterie.
3. Restul.

#33
arsmundis

arsmundis

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,448
  • Înscris: 14.02.2018
E bine ca va pricepeti sa faceti istoricul companiilor da nu vedeti ca omul a cerut un flex pe care il va folosi ocazional pe langa casa. Acuma daca ai bani din plin ia-ti Makita, daca nu ia un Skil sau un Bosch sau chiar Einhell ca la o utilizare ocazionala o sa iti tina mult si bine. Si eu am ca unii din colegii care au scris mai inainte un noname luat de la Metro acum vreo 7-8 ani. Au fost perioade cand l-am folosit mai intensiv dupa care sta in raft si aduna praful o jumate an ca nu-s profesionist sa tai zilnic cu el. Parerea mea e sa nu arunci banii pe un produs pe care il folosesti de cateva ori pe an, da daca musai vrei sa ai scule ”de firma” atunci ia Makita cum spuneam.

#34
godaro

godaro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,722
  • Înscris: 25.01.2007
De asemenea, in regim hobby eu nu inteleg sculele pe acumulatori, dar asta este parerea mea strict personala. Oriunde in casa sau in jurul casei am acces la o priza. Inclusiv masina de insurubat este pe fir, pot conta pe ea ORICAND! La cea pe acumulatori fie nu e incarcata cand mi se scoala mie sa insurubez/ gauresc ceva, fie ii scade puterea, fie te lasa la greu si tb reincarcata.

In fine, e o chestie de gusturi/obiceiuri/abilitati care sunt diferite. Observ insa ca inevitabil discutiile se abat inspre "santier", "faiantari", dar majoritatea dintre noi folosim daca folosim aceste scule odata pe luna sau nici macar.

Deci eu am flex Stern cu turatie variabila, nu stiu cat de bun e, il folosesc ocazional sa mai tai un profil sau sa mai ascut cutitul de la masina de tuns iarba. Functioneaza bine, insa mi se pare butucanos si dificil de tinut intr-o mana. Am o fetita si nu planuiesc sa-i las flexul zestre :)

#35
alx42

alx42

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,802
  • Înscris: 26.06.2014
eu le prefer pe acumulatori, nu neaparat ca nu am acces la priza, dar sunt mai convenabile.
de exemplu se intampla sa ai nevoie rapid de ceva, si esti la cateva zeci de metri de o priza. variante ar fi sa te muti cu lucrul langa priza, sau sa tragi prelungitor pana la locul unde ai treaba. sigur ca poti face asta dar la un moment dat intervine sila/lenea si atunci improvizezi acolo ceva ca sa eviti plimbarile alea, in loc sa folosesti scula potrivita. dar daca ai si niste scule pe acumulatori, parca e mai usoara viata Posted Image

lipsa de putere in comparatie cu alea pe cablu nu prea e sesizabila cat timp nu abuzezi de ele.
cu un polizor din asta mic pe acumulatori te chinui sa tai tevi sau corniere groase, dar cam la fel e si la alea cu cablu din aceeasi categorie, pt ca nu au fost concepute pt asa ceva.
pt debitat metale exista ferastraie circulare cu care tai rapid si curat. sau daca vrei neaparat sa debitezi cu polizorul iti iei unul de 230, sau chiar 350, nu prastii din astea mici..

Edited by alx42, 11 September 2019 - 15:02.


#36
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Chiar astăzi am pus janchina la treabă,am tăiat niște cârlige pentru scocuri,niște scocuri și policarbonat....
Nici nu o sughițat...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate