Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 Baby Reindeer - 2024

Hotii voteaza hoti?!

Camera video masina

Zilele emailului din gospodaria n...
 Best gaming laptop?

Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3
 

Ce credeți că e după moarte?

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#55
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 andreic, on 26 septembrie 2022 - 18:32, said:

1. Atemporalitatea scoate timpul din concept implicit si spatiul, eternitatea nu.

2. Mai mult cat timp nici Universul nu e etern, nici atat ceva din interiorul lui.

3. Eu vad existenta din perspectiva fizica, atata timp cat suntem in spatiu-timp si putem interfera cu materia, existam.

1. Atemporalitatea există în afara Universului fizic, iar eternitatea ar putea fi posibilă în cadrul spațio-temporal... nu, asta ai vrut să zici?
Perfect de acord!

2. Nu s-a demonstrat încă, științific, că Universul va avea un sfârșit, și nu se poate demonstra asta empiric, doar speculații... tot așa de bine poate să fie etern, fără sfârșit (cu un început, totuși)!
Cum îți explici atunci, că particulele fundamentale apar din "nimic" și se întorc acolo tot așa de repede, întreținând întregul existent?!
Unde apare "sfârșitul" în ecuație?!

3. Corect! Însă și materia poate fi veșnică... mă rog, energia! 🙂


#56
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 26 septembrie 2022 - 21:38, said:

Nu s-a demonstrat încă, științific, că Universul va avea un sfârșit...

Prin intermediul conceptului de entropie se explică sfârşitul Universului numit moartea termică.

Luând în seamă că creşterea entropiei e o lege imuabilă, disiparea energiei şi materiei va continua până când Cosmosul va ajunge infinit de dezordonat, entropia nu va mai avea cum creşte şi orice eveniment va înceta.

Asta se va întâmpla când toată energia disponibilă, precum cea a corpurilor fierbinţi, se va fi fost transferat spre locuri cu energie minimă, cum sunt regiunile reci. Când acest moment va fi atins, în Univers nu se va mai efectua niciun lucru, nu ma mai exista nicio mişcare şi nicio interacţiune, ceea ce va însemna finalul absolut. Asta se va întâmpla cam peste 1092 - 10106 ani. Numa' mâine nu-i poimâine ! Posted Image

Edited by lupini, 28 September 2022 - 18:00.


#57
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,632
  • Înscris: 07.02.2003

 lupini, on 28 septembrie 2022 - 17:47, said:

Luând în seamă că creşterea entropiei e o lege imuabilă, disiparea energiei şi materiei va continua până când Cosmosul va ajunge infinit de dezordonat, entropia nu va mai avea cum creşte şi orice eveniment va înceta.
Asta se va întâmpla când toată energia disponibilă, precum cea a corpurilor fierbinţi, se va fi fost transferat spre locuri cu energie minimă, cum sunt regiunile reci. Când acest moment va fi atins, în Univers nu se va mai efectua niciun lucru,
Corect. Nu vor mai exista diferente termice, de agitatie a particulelor, e cu adevarat moartea. Timpul si spatiul nu mai au sens/rost, e un fel de inexistenta.

 heartu, on 26 septembrie 2022 - 21:38, said:

1. Atemporalitatea există în afara Universului fizic,
In afara unui construct precum Universul, nu putem discuta de timp.

 heartu, on 26 septembrie 2022 - 21:38, said:

Cum îți explici atunci, că particulele fundamentale apar din "nimic" și se întorc acolo tot așa de repede, întreținând întregul existent?!
Pai nu apar din nimic ci din energie.

Edited by andreic, 28 September 2022 - 19:18.


#58
denisbirda1

denisbirda1

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 363
  • Înscris: 07.03.2022
Dupa moarte ajungem in rai, daca am fost buni. Sau ajungem in iad, daca am fost rai.

#59
KiloW

KiloW

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,221
  • Înscris: 08.01.2021
Eu cred ca ajungem din locul de unde am venit. Pe care îl mai vizitam din când în când când dormim fără sa visam.
Vi-l mai amintiți?

#60
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008

 andreic, on 28 septembrie 2022 - 19:17, said:

Pai nu apar din nimic ci din energie.
Dintr-o energie care si ea la randul ei este potentiala.
Adica este energia aia care "alimenteaza" universul si il mentine intr-o anumita stare?

Va ganditi cu groaza cateodata la universul nostru bagat in priza? Pana acum nu a fost nici o pana de curent, dar n-ai de unde stii.Posted Image

#61
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 lupini, on 28 septembrie 2022 - 17:47, said:

Prin intermediul conceptului de entropie se explică sfârșitul Universului numit moartea termică.

Luând în seamă că creșterea entropiei e o lege imuabilă, disiparea energiei și materiei va continua până când Cosmosul va ajunge infinit de dezordonat, entropia nu va mai avea cum crește și orice eveniment va înceta.

Asta se va întâmpla când toată energia disponibilă, precum cea a corpurilor fierbinți, se va fi fost transferat spre locuri cu energie minimă, cum sunt regiunile reci. Când acest moment va fi atins, în Univers nu se va mai efectua niciun lucru, nu ma mai exista nicio mișcare și nicio interacțiune, ceea ce va însemna finalul absolut. Asta se va întâmpla cam peste 1092 - 10106 ani. Numa' mâine nu-i poimâine ! Posted Image

Moartea termică a universului este o ipoteză, există mai multe ipoteze în cosmologie... de asemenea, există și alte concepte care ne spun că universul poate fi etern.

Adevărul este că nu există un consens în lumea cosmologilor, legat de destinul final al universului, suntem prea mici și neajutorați ca să putem să emitem adevăruri fundamentale... și la o adică, ce ar conta dacă universul acesta ar muri, n-ar putea Dumnezeu să ne transfere într-un alt univers?!

 andreic, on 28 septembrie 2022 - 19:17, said:

In afara unui construct precum Universul, nu putem discuta de timp.


Pai nu apar din nimic ci din energie.

Asta spuneam și eu, în "afara" universului lipsește timpul sau nu există (adică atemporalitate).

Nimicul între ghilimele - "nimic" - înseamnă, cum spunea și colegu' mai sus, energie potențială... însă deocamdată nu se cunoaște de unde apare această energie potențială și cine o controlează.

#62
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 30 septembrie 2022 - 14:51, said:

Moartea termică a universului este o ipoteză,

De fapt e o teorie fundamentată pe conceptul entropiei. Teoria e una raţională, ce are la bază legea entropiei lui Botzmann:


S = kB ln W



Unde:


S e entropia
kB constanta lui Boltzmann, reprezentând legătura dintre energie şi masă
ln logaritm natural
W sunt variantele de aranjare ale microstărilor unui sistem (şi sunt multe, foarte multe...tot mai multe).



Variabila W este cea care "aduce" moartea termică.





 heartu, on 30 septembrie 2022 - 14:51, said:

de asemenea, există și alte concepte care ne spun că universul poate fi etern.

Care e fundamentul raţional al acelor concepte ?

Edited by lupini, 01 October 2022 - 13:20.


#63
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 lupini, on 01 octombrie 2022 - 13:15, said:

De fapt e o teorie fundamentată pe conceptul entropiei.

Care e fundamentul rațional al acelor concepte ?

Eu nu sunt om de știință să pot să întrețin o discuție pe tema asta cu tine, însă din ceea ce am mai citit și eu, periodic se refac calcule legat de constante și teorii, iar noile tehnologii care le înlocuiesc pe cele vechi ne aduc cu un pas mai aproape de adevărata realitate... în afară de asta, universul în care existăm noi este mult prea vast pentru a fi cunoscut și înțeles pe deplin. Dacă cauți referințe la legea entropiei, o să vezi că toate încep cu... "Legea entropiei este o ipoteză..."
În fine, nu asta vreau să spun... totuși e posibil ca adevărul despre realitatea obiectivă să fie altul și să treacă generații până să-l aflăm.
Nu există un consens în lumea științifică legat de începutul, natura și destinul final al universului fizic...

#64
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 01 octombrie 2022 - 14:15, said:

în afară de asta, universul în care existăm noi este mult prea vast pentru a fi cunoscut și înțeles pe deplin. Dacă cauți referințe la legea entropiei, o să vezi că toate încep cu... "Legea entropiei este o ipoteză..."

Entropia este izotropă, adică e la fel în orice direcţie se uită cineva. Or, având o lege exprimată prin acea ecuaţie, nu are cum fi o ipoteză. Aceasta, ipoteza e un model care arată desfăşurarea cantitativă şi calitativă a unui fenomen. Dacă modelul e validat şi experimental, ipoteza devine teorie. Astfel, entropia e dovedită de experimente care arată ireversibilitatea proceselor fizice macroscopice, ceea ce, la rândul său, dezvăluie tendinţa spre moartea termică a Universului.

Edited by lupini, 01 October 2022 - 15:09.


#65
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 lupini, on 01 octombrie 2022 - 15:07, said:

Entropia este izotropă, adică e la fel în orice direcție se uită cineva. Or, având o lege exprimată prin acea ecuație, nu are cum fi o ipoteză. Aceasta, ipoteza e un model care arată desfășurarea cantitativă și calitativă a unui fenomen. Dacă modelul e validat și experimental, ipoteza devine teorie. Astfel, entropia e dovedită de experimente care arată ireversibilitatea proceselor fizice macroscopice, ceea ce, la rândul său, dezvăluie tendința spre moartea termică a Universului.

Am înțeles, însă această entropie poate că face parte dintr-o etapă de dezvoltate a universului, noi nu avem o certitudine că universul a funcționat așa de la bun început și va continua să funcționeze în modul ăsta până la sfârșit... pe de altă parte, nimeni nu a fost de față la apariția universului ca să ia noțite și să facă cercetări despre evoluția acestui univers... la fel ca și constanta universală a vitezei luminii în vid... deci nu avem certitudini, doar ipoteze! 🙂

#66
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 01 octombrie 2022 - 15:23, said:

noi nu avem o certitudine că universul a funcționat așa de la bun început și va continua să funcționeze în modul ăsta până la sfârșit

Legile existenţei sunt imuabile. Nu se poate spune că acum 2 + 2 = 4, însă, nu se ştie dacă numai acum e aşa, sau în trecut 2 + 2 putea avea şi altă valoare. Legile actuale ale existenţei arată moartea Universului, la fel cum arată moartea oricărui om.

Edited by lupini, 01 October 2022 - 15:30.


#67
heartu

heartu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,703
  • Înscris: 06.03.2021

 lupini, on 01 octombrie 2022 - 15:29, said:

Legile existenței sunt imuabile. Nu se poate spune că acum 2 + 2 = 4, însă, nu se știe dacă numai acum e așa, sau în trecut 2 + 2 putea avea și altă valoare. Legile actuale ale existenței arată moartea Universului, la fel cum arată moartea oricărui om.

Dacă legile existenței sunt imuabile, cum îți explici evoluția? Exemplul cu 2+2=4 face parte dintr-un limbaj universal care are o legătură tangențială cu evoluția universului și a vieții.
Legat de moartea omului, oamenii de știință se întreabă cum de omul moare? Normal, ținând cont de mecanismul de regenerare al corpului uman, omul nu ar mai trebui să moară de bătrânețe, totuși în jurul vârstei de 30 de ani se întâplă ceva și începe procesul de îmbătrânire... acuma, dacă noi vă zicem că Dumnezeu a "programat" asta, vă supărați, nu?! 🙂

#68
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,248
  • Înscris: 29.12.2006

 heartu, on 01 octombrie 2022 - 15:47, said:

Dacă legile existenței sunt imuabile, cum îți explici evoluția?

Prima dată vreau să explici prin cuvinte simple, cum vezi tu evoluţia. Te întreb asta deoarece am sesizat că foarte puţini ştiu ce înseamnă asta.

Pe urmă răspund întrebării tale.

#69
vuratis

vuratis

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 29
  • Înscris: 25.09.2022
Eu cred ce spune Biblia. După moarte sufletul omului se întoarce la ce-L ce l-a creat și dă socoteală pentru viața care i-a fost încredințată pe pământ.

#70
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,744
  • Înscris: 05.11.2008
Mai degraba niste smecheri de prin alte galaxii sau dimensiuni, isi purifica sufletul prin suferinta, aici pe pamant.

#71
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

View Postandreic, on 28 septembrie 2022 - 19:17, said:

In afara unui construct precum Universul, nu putem discuta de timp.
In ce fel e Universul un construct? Crezi ca Universul nu e real? esti un adept al solipsismului?

View Postvuratis, on 10 octombrie 2022 - 18:39, said:

Eu cred ce spune Biblia. După moarte sufletul omului se întoarce la ce-L ce l-a creat și dă socoteală pentru viața care i-a fost încredințată pe pământ.
Poti sa ne indici versetele din Biblie care spun acest lucru?

#72
Wilee_Coyote

Wilee_Coyote

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 179
  • Înscris: 13.08.2021

View Postheartu, on 01 octombrie 2022 - 15:47, said:

Legat de moartea omului, oamenii de știință se întreabă cum de omul moare? Normal, ținând cont de mecanismul de regenerare al corpului uman, omul nu ar mai trebui să moară de bătrânețe, totuși în jurul vârstei de 30 de ani se întâplă ceva și începe procesul de îmbătrânire...

acuma, dacă noi vă zicem că Dumnezeu a "programat" asta, vă supărați, nu?! ��
Cred ca toti cei care nu suntem certati cu stiinta ne-am intrebat si ne intrebam de ce evolutia nu a facut ca organismele vii sa traiasca cat mai mult? Avand in vedere ca suntem in varful lantului trofic, ar trebui sa fim nemuritori sau aproape nemuritori. :)

Cine sunteti voi si cine e acest Dumnezeu care a "programat" moartea?

O chestie interesanta e mentionarea acelor domnii de regi sumerieni de zeci de mii, chiar sute de mii de ani, pe tablitele de lut. Sigur, putem considera ca sunt povesti, dar daca nu sunt povesti? Mai putem considera ca anul sumerian sa fie egal doar cu o luna actuala, dar daca impartim 100.000 la 12, tot avem o domnie de 8000 de ani.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate