Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Ce credeți că e după moarte?

- - - - -
  • Please log in to reply
193 replies to this topic

#91
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008
Total eronat rationamentul. Somnul nu poate fi similar cu moartea. Pleci de la o premiza eronata si bineinteles ca si concluzia va fi la fel.

#92
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjohnnickelby, on 31 octombrie 2022 - 14:09, said:

Total eronat rationamentul. Somnul nu poate fi similar cu moartea. Pleci de la o premiza eronata si bineinteles ca si concluzia va fi la fel.

Eu am emis o ipoteză, tu ai emis un slogan. Posted Image

Ipoteza e o supoziţie care se bazează provizoriu pe observaţii şi care serveşte la explicarea unor fenomene, dar care nu se poate verifica prin experienţă sau experiment.


În afară de a scrie că sunt eronate raţionamentul şi premisa, tu ce ipoteză ai emis ? De ce nu poate fi similar somnul cu moartea ? Repet: De ce ? Dă e o explicaţie simplă, prin cuvinte puţine.

Edited by lupini, 31 October 2022 - 14:34.


#93
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

View Postlupini, on 31 octombrie 2022 - 14:24, said:

Eu am emis o ipoteză, tu ai emis un slogan. Posted Image

În afară de a scrie că sunt eronate raţionamentul şi premisa, tu ce ipoteză ai emis ? De ce nu poate fi similar somnul cu moartea ? Repet: De ce ? Dă e o explicaţie simplă, prin cuvinte puţine.
De ce consideri somnul similar mortii? Da o explicatie simpla.
Ipoteza mea este ca ipoteza ta nu poate fi sustinuta logic.

Edited by johnnickelby, 31 October 2022 - 14:26.


#94
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjohnnickelby, on 31 octombrie 2022 - 14:25, said:

De ce consideri somnul similar mortii? Da o explicatie simpla.

În textul #91, nu ipotezei mele ai răspuns ? Posted Image



View Postjohnnickelby, on 31 octombrie 2022 - 14:25, said:

Ipoteza mea este ca ipoteza ta nu poate fi sustinuta logic.

Clar. Scrii numai sloganuri fără a avea explicaţii.

Edited by lupini, 31 October 2022 - 14:32.


#95
johnnickelby

johnnickelby

    Survivor

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,743
  • Înscris: 05.11.2008

View Postlupini, on 31 octombrie 2022 - 14:30, said:

Clar. Scrii numai sloganuri fără a avea explicaţii.
Uiti un lucru foarte simplu: nu exista explicatii. Ce scrii tu sunt wishful thinking, adica sloganuri. Haide Lupini recunoaste ca faci exact ce imi reprosezi mie.
Nu stim nimic despre moarte.

#96
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postjohnnickelby, on 31 octombrie 2022 - 14:35, said:

Uiti un lucru foarte simplu: nu exista explicatii.

Îmi spui că raţionamentul şi premisa sunt greşite...dar nu ştii de ce. Posted Image




View Postjohnnickelby, on 31 octombrie 2022 - 14:35, said:

Ce scrii tu sunt wishful thinking, adica sloganuri. Haide Lupini recunoaste ca faci exact ce imi reprosezi mie.
Nu stim nimic despre moarte.

Omule tu citeşti ce se scrie pe acest topic ?! Am scris o ipoteză la care răspunzi cu un slogan, şi apoi ceri să explic. Posted Image Pe urmă spui că nu ştim nimic despre moarte, deşi eu am scris că textul meu e o ipoteză, şi am enunţat şi ce e aia o ipoteză.



Johnnyckelby, dacă scrii numai din plictiseală, fără să explici ceea ce negi, să ştii că nu-ţi mai răspund.

Edited by lupini, 31 October 2022 - 14:45.


#97
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postlupini, on 31 octombrie 2022 - 14:01, said:

Toţi oamenii trăiesc un fel de moarte periodică: somnul ! Ce e acesta ? E o stare fiziologică în timpul căreia conştiinţa e suprimată. De fapt totul scade: ritmul bătăilor inimii, temperatura corpului, ritmul respiraţiei, flexibilitatea muşchilor...

Ce ştim în timpul somnului ?! Nimic. Suntem în nimicnicie.

Luând în seamă că aceleaşi procese se întâmplă şi cu un corp ce moare, asta ne duce spre concluzia că aceleaşi cauze duc la aceleaşi manifestări. Diferenţa dintre somn şi moarte e că primul ţine câteva ore, iar cealaltă...tinde spre infinit.
Ma raportam la moartea reala si totala.
Da, e posibil, e chiar o ipoteza cu gradul ei de probabilitate, ceea ce e mai mult decat o ideatie fantastica.
Si visarea e nimic?
Da, unui corp care moare i se intampla intr-o oarecare masura aceleasi procese, insa,
-Cand cineva doarme, doarme somnul sau sau al altuia?
-Cand cineva viseaza, viseaza visul sau sau alt altuia?
-...Se poate continua.
Nu imi dau seama de argumentul ce face din simptomatologia mortii o ... eternitate, argument mai insemnat, mai probabil decat cel ce face din simptomatologia mortii doar etapa de o clipa sau mai mult a unui exit real si total.

#98
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postutilizatorok, on 01 noiembrie 2022 - 05:33, said:

Si visarea e nimic?

Mă gândeam că nu trebuie să precizez că fac referire la somn fără vis, că se subînţelege.




View Postutilizatorok, on 01 noiembrie 2022 - 05:33, said:

-Cand cineva doarme, doarme somnul sau sau al altuia?

Ciudată întrebare. Posted Image

Somnul e identic pentru oricine: e neantul unde se suprimă conştiinţa. Când nu mai există conştiinţă nu mai există individualitate.

Edited by lupini, 01 November 2022 - 13:34.


#99
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021
Problema nu e de a nu se intelege, ea e una de constiinta, dupa cum o numesti.
Cand doarme respectivul fara sa viseze are loc suprimarea constiintei, dupa cum sustii, dar cand viseza exista constiinta? Cand viseaza tot constiinta aia sau e alta?

Deci, dupa cum spui, lipsa constiintei implica lipsa individualitatii, asadar cine doarme si cine viseaza?
Daca la o anumita varsta ramai sau ramane cel in cauza intr-o stare latenta, fara constiinta si individualitate, mai traiesti? Dar daca toata viata esti intr-o stare de somn fara vise sau cu vise, traiesti vreodata de fapt? Si daca traiesti, cine traieste?

#100
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postutilizatorok, on 03 noiembrie 2022 - 01:19, said:

Cand doarme respectivul fara sa viseze are loc suprimarea constiintei, dupa cum sustii, dar cand viseza exista constiinta? Cand viseaza tot constiinta aia sau e alta?

Visarea e un fenomen subiectiv, care ţine de fiecare individ. În psihologia cognitivă există expresia conştiinţa visării, care arată că în timpul visării există conştiinţă deoarece există emoţii, imagini, idei şi senzaţii.

Dar revin la ce e după moarte. E aceeaşi situaţie ca într-un somn fără vise.

Edited by lupini, 03 November 2022 - 12:19.


#101
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Eu as zice ca nu mai e nimic....bucata de carne putrezeste,da de mincare viermilor.Ca ne place sa credem ca e altceva,asta e alta poveste.

#102
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,551
  • Înscris: 07.02.2003

View Postlupini, on 03 noiembrie 2022 - 12:15, said:

emoţii, imagini, idei şi senzaţii.
Imaginile si senzatiile sunt legate de perceptie, merg in vis exact ca in real life pentru ca aceleasi zone sunt implicate. De ex cand iti imaginezi pur si simplu un peisaj in vis sau mental, el este proiectat tot pe cortexul vizual unde se creeaza si imaginea de la senzori (ochi). La fel senzatiile legate de miscari tot in centrii locomotori se manifesta. Visul nu e ceva separat de functiile de baza, doar ca sunt altfel extrase si rulate, in speta din memorie.
Cand mergi in vis, o faci de fapt si in centrii locomotori doar ca la persoanele sanatoase nu se manifesta intrucat in somn este indusa expres paralizia. Altfel sistemul s-ar autodistruge, te-ai lovi fizic visand...
Constiinta nu mediaza visul... iar perceptia nu are nevoie de ea sa functioneze.

Edited by andreic, 03 November 2022 - 13:21.


#103
Melteanu

Melteanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,105
  • Înscris: 28.02.2022
Si moartea mea da viata.Viermii papa ei si juniorii lor din al meu hoit.

#104
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postandreic, on 03 noiembrie 2022 - 13:19, said:

Imaginile si senzatiile sunt legate de perceptie, merg in vis exact ca in real life pentru ca aceleasi zone sunt implicate. De ex cand iti imaginezi pur si simplu un peisaj in vis sau mental, el este proiectat tot pe cortexul vizual unde se creeaza si imaginea de la senzori (ochi). La fel senzatiile legate de miscari tot in centrii locomotori se manifesta. Visul nu e ceva separat de functiile de baza, doar ca sunt altfel extrase si rulate, in speta din memorie.
Cand mergi in vis, o faci de fapt si in centrii locomotori doar ca la persoanele sanatoase nu se manifesta intrucat in somn este indusa expres paralizia. Altfel sistemul s-ar autodistruge, te-ai lovi fizic visand...
Constiinta nu mediaza visul... iar perceptia nu are nevoie de ea sa functioneze.

În regulă ! Şi ţi-am dat şi Like deoarece într-o astfel de discuţie asta vreau: argumente raţionale, cu explicaţii.

Edited by lupini, 04 November 2022 - 02:14.


#105
utilizatorok

utilizatorok

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 305
  • Înscris: 24.12.2021

View Postlupini, on 31 octombrie 2022 - 14:01, said:

....E o stare fiziologică...
Ce ştim în timpul somnului ?! Nimic. Suntem în nimicnicie.
Luând în seamă că aceleaşi procese se întâmplă şi cu un corp ce moare, asta ne duce spre concluzia că aceleaşi cauze duc la aceleaşi manifestări. Diferenţa dintre somn şi moarte e că primul ţine câteva ore, iar cealaltă...tinde spre infinit.
Daca ambele sunt stari fiziolgice si nu fiintare, sa-i zicem asa, atunci moartea, nu poate tinde spre infinit, nu? E definita fizilogic deci, finita.

View Postlupini, on 31 octombrie 2022 - 14:01, said:

Luând în seamă că aceleaşi procese se întâmplă şi cu un corp ce moare


#106
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postutilizatorok, on 07 noiembrie 2022 - 04:48, said:

Daca ambele sunt stari fiziolgice si nu fiintare, sa-i zicem asa, atunci moartea, nu poate tinde spre infinit, nu?

Am mai scris aici şi aici.

#107
popadanut1997

popadanut1997

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,103
  • Înscris: 12.11.2022
Chiar exista viata dupa moarte? Chiar ajungem undeva dupa ce murim?

#108
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,228
  • Înscris: 29.12.2006

View Postdanutpopa222, on 11 februarie 2023 - 13:47, said:

Chiar exista viata dupa moarte? Chiar ajungem undeva dupa ce murim?

Ai nevoie de cât mai multe postări, ha ? Păi topicul acesta nu despre asta e ?!

Întrebări îşi poate pune oricine. Important e ce răspunsuri oferă fiecare.

Edited by lupini, 11 February 2023 - 15:07.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate