Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce statiile de radio FM nu ren...

Pe unde pot sa gasesc statistici ...

Este reconditionat acest laptop?

Prelungire fire electrice
 Amintiri despre satelit si retran...

Care este cel mai bun mod de a pr...

Recomandare centrala termica apar...

samsung Xcover 5 Nu mai vrea
 Telefon de budget pentru filme 10...

Recomandare serviciu / firma recu...

La mulți ani @Piniuli!

Pret inghetata corso kaufland?
 La multi ani @Constantin si Elena...

La mulți ani @Ion_Bumbu!

Obiecte vechi și inutile car...

Mentenanta Acoperis
 

Fisiere nerecunoscute de Windows

- - - - -
  • Please log in to reply
43 replies to this topic

#37
winn

winn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 24.07.2019
Bravo, ai dreptate!
Cat timp citeam pe aici diversele sfaturi, in Linux fiind, am adaugat un ".txt" la denumirea fisierului, care totusi, ciudat, nu-mi aparea cu acel spatiu sau underline nici in Windows, nici in Linux(cum se poate vedea si in capturile pe care vle-am urcat pana acum), iar acum, tot in Linux, am sters ce adaugasem, ocazie cu care se pare ca s-a sters si acel caracter si acum pot deschide acel fisier si in Windows.
Multumesc!
Nu stiu cum a aparut acel caracter acolo. Sigur nu pus de mine.

#38
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 399,554
  • Înscris: 08.10.2015
Interesant este ca sub GNU/Linux acel spatiu e vazut ca spatiu (ASCII Code 32) iar ferestre "vede" un underline (ASCII Code 95). Hmmm...

#39
_-_

_-_

    - Magister Ludi -

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,901
  • Înscris: 21.03.2013
Un fisier compus dintr-un nume rezervat (cum ar fi "con")  sau care contine in nume (sau extensie) caractere "rezervate" (de sistem) nu pot fi deschise sub Windows (de exemplu, caracterul ":" - doua puncte).

Edited by _-_, 05 September 2019 - 20:26.


#40
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,529
  • Înscris: 01.12.2001

View Postdorin_2k, on 05 septembrie 2019 - 13:18, said:

Acelasi fisier al tau, insa cu extensie
Attachment Posturi aparat radio.txt
Iar am avut dreptate. Asa-i?

#41
winn

winn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 24.07.2019
Nu, n-ai avut. De vina era acel caracter invizibil (spatiu) aparut prin nu stiu ce fenomene misterioase la sfarsitul denumirii fisierului pe care Windowsul nu stia sa-l interpreteze corect, si care caracter odata sters, fisierul s-a deschis fara probleme si in Windows fara adaugarea niciunei extensii.

#42
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,529
  • Înscris: 01.12.2001
Fisierul atasat de mine il poti sau nu deschide?

#43
winn

winn

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 142
  • Înscris: 24.07.2019
Cu prima ocazie cand ma voi loga in Windows, voi verifica.
Problema este ca de o buna perioada de timp folosesc mai mult Linux, iar Windows doar daca am de facut neaparat ceva pentru care nu exista program de Linux sau e mult prea complicat de facut. Asa ca treaba asta s-ar putea intampla peste vreo doua...trei saptamani.
Oricum, nu uit sa verific si asta daca tii neaparat...dar atunci.
In rest, e mai putin important atat timp cat am depistat cauza si, pe de alta parte, am mai explicat pe aici ca daca ar fi din lipsa de extensie, asta s-ar intampla in cazul fiecarui fisier creat sub Linux, nu doar extrem de rar si total aleatoriu.
Multumit?

LE
Pana una, alta, costeld69 a reusit sa observe acel lucru pe care in mod normal ar fi trebuit sa-l remarc si eu in momentul in care am creat arhiva cu acel fisier, dar cum eu n-am reusit toate meritele i se cuvin.

#44
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,529
  • Înscris: 01.12.2001
Daca citeai #28 si incercai atunci, iti dadeai seama care e problema.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate