Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Adaptor usb3.1gigabit vs Adaptor ...

La multi ani @Atreides!

La multi ani @KENSINGTON!

La multi ani @burebista!
 La multi ani de Florii!

Stihl fs 70 c-e

Challengers (2024)

Care mai sunt mediile de admitere...
 Laptop cu HDD atasare memorie MMC...

Hartile google nu mai au chenarul...

Tomate in ghiveci la curte?

Idei cale de actiune recuperare g...
 Intoleranța lactoza- vegan v...

Tobe acustice insonorizare in blo...

Cine canta? Fragment din melodie...

Tablou sigurante Dacia Sandero 2012
 

Date facturare pe persoana fizica

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
O intrebare pentru o speta:

Am comandat unei firme niste piese si am fost intrebat pe cine se face factura.
Mi-am declinat numele, adresa, nr. de telefon si adresa de email (contactul a fost prima data online)
Primesc un telefon de la vanzatoare ca sa-i dau datele de pe CI pentru facturare, CNP si serie CI.
Bineinteles ca am refuzat, la care si ea a sustinut ca fara datele acelea nu poate elibera factura.
N-am studiat GDRP-ul in amanunt dar consider ca am dreptate. Datele oferite erau suficiente pentru facturare.
Ce nevoie au cei care verifica facturile (ANAF, probabil) sa ma identifice dupa CNP si CI ?!

Edited by argonaut, 04 September 2019 - 21:06.


#2
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Ai dreptate și bine ai făcut că nu i-ai dat CNP.
Nu că ar putea să facă ceva cu el,  dar principiul este important.

Facturile pentru persoane fizice nu mai trebuie să conțină CNP.
Doar numele,  prenumele,  adresa.  

Vânzătoarea respectivă este în urmă cu știința.    Acum ceva timp așa era,  legea obliga să fie trecut cnp pe factură.   După apariția GDPR a căzut acestă obligație.
Dar femeia poate nu știe și nici nu i s-a spus.

#3
mannyx92

mannyx92

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,008
  • Înscris: 15.04.2017

 tomaso, on 04 septembrie 2019 - 21:11, said:

După apariția GDPR a căzut acestă obligație.
Dar femeia poate nu știe și nici nu i s-a spus.
Exact, sau are un sef tampit. Cumva autokarma?

#4
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Daca dadeai un CNP si o serie CI aiurea, nu era bine? Se emitea factura si nu erai stresat.
CNP -ul se afla usor (pt unii).

#5
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,347
  • Înscris: 29.07.2013
Eu am intrebat pentru ca maine vreau sa-l sun pe domnu' patron si sa am ce sa-i povestesc :)

 dorin_2k, on 04 septembrie 2019 - 21:17, said:

Daca dadeai un CNP si o serie CI aiurea, nu era bine? Se emitea factura si nu erai stresat.
CNP -ul se afla usor (pt unii).

Era o alternativa dar, cum zicea si tomaso, e vorba de principiu.

#6
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,384
  • Înscris: 01.12.2001
Timp pierdut. Si nervi.
Dictai un CNP aiurea si era ok. Nu cred ca verifica aia cifra de control.

Sau generai un CNP valid. ;)

#7
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,542
  • Înscris: 16.03.2007
Si eu am patit la fel. Au ceva soft mai vechi si d'aia Posted Image) Eu le-am zis ca le fac o sesizare la ANSPDCP si nu mi l-au mai cerut, ca prin minune s-a putut comanda si fara.

Edited by laffin, 04 September 2019 - 22:00.


#8
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
"Obișnuința este o a doua natură"  obișnuia să-mi spună bunica.

Foarte adevărat.
Odată ce te înveți cu o rutină îți vine greu să renunți,  te înveți.

Puțină divagație pe tema asta.

Acum niște ani s-a dorit un fel de "prindere" a persoanelor fizice.   De aceea s-a impus obligativitatea trecerii cnp-ului pe facturi.
Acest cnp se centraliza la anaf și astfel ar fi prins persoanele care făceau cumpărături mai mari decât veniturile.   Ani de zile a fost colectată aceatp informație, dar nu s-a concretizat nimic pentru că în practică este imposibil să ceri unui om să-și justifice cumpărăturile.   Nu se poate prezuma necinstea cuiva care cumpără mai mult decât are venituei, pentru că cine acuză trebuie să dovedească proveniența ilicită a banilor.

Inițial nu trebuia cnp,  asta cam până prin 2006-2007.  
Odată cu criza economică punerea cnp pe factură a devenit obligație și organele controlau special chestia asta, dând și amenzi celor care nu colectau cnpeul clientului.
Acesta se tecea în declarația către fisc,  nu exista alternativă.   Dacă cnpul nu era real, nu se putea trimite declarația.

În final a căzut totul.  
Gdpr a ras tot planul parșiv al fiscului.

Dar oamenii încă nu știu. Multe firme încă cer cnp și chiar refuză să vândă dacă nu li se dă.  
Este la fel ca-n cazul ștampilei.   Au trecut 12 ani de la dispariția obligației de a ștampila și de a utiliza tipizate.
Cu toatea astea, foarte mulți oameni încă respectă normele de acum 15 ani.  Folosesc facturier numerotat,  chitanțier,  pun ștampile peste tot  etc.
Chiar dacă le spui că nu-i nevoie,  ei merg pe ce s-au învățat.  Pentru că "nu se știe niciodată ..."

Îmi aduc aminte o întâmplare din 2007, imediat după intrarea în UE.
Am fost pionier în renunțarea la carnetele de facturi.  Am cumpărat software de facturare legat la gestiune,  alea alea.
Majoritatea clienților se șocau când primeau facturi făcute la imprimantă laser.   Nu li se păreau "adevărate".   Fără ștampilă, fără semnătură   :)
Le spuneam că legea permite dar nu le venea să creadă.   "păi din astea fac și eu pe calculator"   "dap"   "păi și e voie?"   "dap"  "știu și eu?  parcă n-aș prea crede"

Obișnuința este o a doua natură.

#9
Pololica

Pololica

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,806
  • Înscris: 04.01.2015
@tomaso: ce spui tu e adevarat, sunt norme modificate, dar documentele fiscale (cum sunt facturile si chitantele), desi nu mai au o forma fizica impusa, trebuie sa respecte niste standarde de continut (o parte obligatorii, cum sunt numele/denumirea cumparatorului, o serie si un numar unic fiecarei facturi sau chitante, denumirea completa a emitentului si punctul de lucru de unde se face livrarea bunurilor, etc), dar si optionale (adresa de facturare a persoanei fizice, CNP pentru identificare, serie si numar de buletin pentru situatiile in care bunurile nu sunt trimise prin curier, ci ridicate personal, etc).

Declararea datelor personale se face cu acordul titularului acelor date, dar pot fi cerute pentru identificare, dar vanzarea poate fi refuzata, prin norme interne, daca nu sunt oferite datele complete. Desi pe factura Digi, de exemplu, nu am CIF (CNP pentru persoanele fizice), exista o copie a buletinului anexa la contract, deci, teoretic, doar Digi are acces la CNP si organele de control ale Statului in caz de control sau a unui executor in caz de neplata.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate