Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Humane (2024)

Recomandare casti 100-150 lei

Schimbare bec far VW Touran 1T3

Plata impozit PF
 Ce parere aveti de viteza/ modul ...

Love Lies Bleeding - 2024

Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...
 Receptie ciudata, in functie de t...

Donez medicamente renale ptr pisica

Ce componenta e asta si ce ziceti...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 

Armarea fatadei pentru placare Klinker

- - - - -
  • Please log in to reply
8 replies to this topic

#1
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Salutare !
Ca sa nu profanez thread-ul decedat din 2014, revin aici cu subiectul Klinker.
Ne-am concediat recent constructorul si am decis sa ne apucam de treaba singuri, altfel casa nu se termina stand degeaba pana in toamna :). Si am ajuns la etapa placarii cu Klinker pe unele zone ale fatadei.

Daca stiti si daca aveti astfel de fatade - ce armare se impune pentru o greutate a placarii de aproximativ 20-23 kg/mp ?

Fatada este deja termoizolata cu polistiren, acoperit cu masa de spaclu - deci trebuie sa gasesc o solutie pentru armare peste termosistem. Teama principala e ca va cadea klinkerul cu adeziv si cu masa de spaclu, nu neaparat ca va cadea polistirenul. Plasa folosita la armarea masei de spaclu e de 160-200g/mp - in conditiile in care pentru klinker se recomanda plasa de 330 g/mp. Ca sa nu mai vorbesc de modul in care a fost montata plasa - pusa cu cuie pe polistiren si apoi pusa masa de spaclu -  deci aderenta ei la polistiren e indoielnica.

As vedea trei optiuni:
1. Un  nou set de dibluri (ciuperci) peste sistemul actual, adeziv, klinker, rostuire.

2. O plasa textila de 330 g/mp, dibluri (ciuperci), adeziv, klinker, rostuire.
[ https://apollo-frankfurt.akamaized.net/v1/files/8wea70609lru2-RO/image;s=644x461 - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

3. O plasa metalica cu ochiuri de 7X7mm (grosime fir 0.7 mm) sau 13X13 (grosime fir 0.9mm), dibluri (ciuperci), adeziv, klinker, rostuire.
[ https://mercureshop.ro/10007-large_default/plasa-sarma-de-otel-galvanizata-zincata-10-15-m-sudata-1-x-10-m-7-x-7-mm-07-mm.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ideea cu plasa metalica mi-a venit de aici:
https://youtu.be/FFtqlj9P9mM?t=213

Voi ce solutie ati aborda ?
Multumesc !

#2
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
As angaja o firma de meseriasi. Restul, pote fi o carpaceala costisitoare si inutila.Nu e ca dai lavabila cu trafaletul

#3
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Din pacate de "meseriasi" m-am cam saturat. Firma am angajat si mi-a amanat lucrarile pana i-am anuntat ca nu mai e nevoie de ei. Nu erau ieftini, au lucrat mediocru (nu dezastru, insa au dat si buleli). Intre timp am invatat sa punem tavane de rigips si sa dam glet... si iese decent. Asa ca sincer, as fi mult mai stresata sa caut "meseriasi" (e extrem de greu sa gasesti o echipa decenta) decat sa pun mana sa plachez, mai ales cand exista o gramada de informatii online.
Ca sa citez din meseriasi "haideti duamna, ca nu cade, am pus si piatra naturala asa pe polistiren fara armare si n-a cazut". Asta cand ii bateam la cap sa puna diblurile cu cui metalic pe zonele ce urmau a fi placate. Au nimerit 60% din ele (la o fatada au uitat si au pus ciuperci cu cui de plastic).

#4
vali

vali

    forumist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,892
  • Înscris: 03.12.2001
am pus eu acum 3 ani. varianta a fost armătură cu plasă de de buzău. orice altceva nu rezistă.

#5
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Astia zic ca ajunge plasa cu densitate de 330g/mp.
https://www.brikston...re#.XW5IJC4zbcs

#6
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006

 mariovrs, on 03 septembrie 2019 - 13:04, said:

Astia zic ca ajunge plasa cu densitate de 330g/mp.
https://www.brikston...re#.XW5IJC4zbcs
Merci ! Da, singura problema e ca genul ala de plasa ar fi trebuit folosita la armarea masei de spaclu peste polistiren (la mine a fost data cu armare normala pentru tencuiala - desi constructorul stia ca urmeaza sa plachez aparent pe acolo). Sa vin acum doar cu o plasa textila prinsa in "ciuperci" si apoi cu adezivul peste ea cumva nu imi suna prea ok :( Intuitiv as merge pe a treia varianta...

#7
nico99900

nico99900

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,068
  • Înscris: 09.09.2010

 mariovrs, on 03 septembrie 2019 - 13:04, said:

Astia zic ca ajunge plasa cu densitate de 330g/mp.
https://www.brikston...re#.XW5IJC4zbcs
Pana la 10 cm grosime termosistem.
"In cazul sistemelor termoizolante de grosimi mai mari de 10 cm se recomanda consultarea producatorului de termosistem privind masurile specifice ce trebuie luate."
Scrie acolo.

#8
Hadashaway

Hadashaway

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 24.10.2019
Asadar, cum ati rezolvat cu Klinkerul? :)

#9
Ira_Melanox

Ira_Melanox

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 45
  • Înscris: 28.04.2006
Armam cu plasa de fibra, 300g/mp, pe care o inglobam intr-un alt strat de masa de spaclu. E mai rezistenta la tractiune decat cea metalica cu fir de 1 mm (oarecum contraintuitiv, dar asta reiese din parametrii declarati de producatori). Teoretic insa ambele au suficienta rezistenta la tractiune sa tina greutatea klinkerului (din calcule imi reiese ca chiar si plasa de 160 g/mp e suficienta, dar nu-mi asum riscul).
Peste ea se monteaza dibluri cu cui metalic (5 pe metru liniar).
Plasa de buzau... iese din discutie, e din cu totul alta poveste (cel putin pentru Klinker).

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate