Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen
 

Manipularea constiintei ar putea fi extrem de periculoasa

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postciine, on 27 august 2019 - 15:19, said:

Totul este generat de reguli de legi , din cauza asta ordinea este asigurata, existenta garantata si orecum previzibila.

toti poluantii de azi pot fi transfomati in resurse daca reusim sa intelegem legile de care sunt guvernati.
am senzatia ca stim foarte putin din tot ce e de stiut.

#20
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,296
  • Înscris: 13.01.2011

View PostKappa17, on 27 august 2019 - 14:58, said:

Ce este existenta? Cum #racu de poate universul sa se poata observa pe sine insusi?

Chiar asta face, iar tu ești o sondă de cercetare.

#21
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
omul este o celula specializata intr-un sistem mai mare - la fel ca celulele din inima care produc impulsul electric. o chestie de nivel si de frecventa - noi producem un alt tip de energie... semn ca universul evolueaza, executa o comanda. de unde comanda, impulsul?...
totusi, fata de celulele din inima, celula-om este mult mai apropiata de nucleu.

in ciuda evolutiei, inca stim foarte putine despre modul de conectare le celelalte celule, ansamble si sisteme. la nivel de energie inca vorbim despre frunze, samburi, oua si carne de animale.
putem spune ca am evoluat la un alt nivel abia atunci cand nu vom mai depinde de transformarea mancarii in rahat. poate ca atunci vom incepe sa intelegem si rolul.

Edited by morenno, 27 August 2019 - 15:54.


#22
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Constiinta poate fi un sablon discret a ceea ce tu ca fiinta ar trebui sa fii, si fata de care te raportezi in orice moment, mai mult sau mai putin constient.
Nu stiu cum ajunge sa se suprapuna peste gandurile si instinctele unei fiinte aflate destul de departe de acest sablon ca gandire si comportament.
Problema este ca fiecare am avut, sau avem acest feeling, greu de explicat.

Constiinta pare sa fie o marca unica a fiecarui individ, care ramane constanta de-a lungul vietii sale, o viata in care individul este intr-o continua transformare si schimbare.
Constiinta pare ca transcede in acest fel timpul, pare ceva de dincolo de timp.
Pare a fi legatura dintre individ si eternitate, sau "altceva", indiferent ce ar putea fi si ce ne-am putea imagina.

Edited by menaloty, 27 August 2019 - 16:03.


#23
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007
sunt curios daca sablonul asta s-a suprapus vreodata perfect cu comportamentul omului. am fost vreodata aliniati, urmeaza sa fim, am luat-o pe aratura?...
daca ne uitam la cum arata mediul in care se manifesta omul acum si la lucruriile care ii penetreaza constiinta... putem sa spunem linistiti ca traim un moment in evolutie - unul nesemnificativ. in tot universul am reusit sa producem doar o incalzire globala - incepatori!

#24
romvic

romvic

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 503
  • Înscris: 16.08.2019
De-a lungul istoriei, "prostimea" a fost manipulata.
Cu ajutorul "nemijlocit" constiintei de sine.
Sunt. Deci exist. Trebuie sa supravietuiesc, samd.

Edited by romvic, 27 August 2019 - 16:25.


#25
Handicarpati

Handicarpati

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,576
  • Înscris: 11.06.2010

View PostKappa17, on 27 august 2019 - 13:34, said:

Ion ii copie creierului lui Gica intr-o clona
Regulile fizicii cuantice spun ca nu se poate clona o stare cuantica fara sa distrugi originalul.

#26
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ar putea fi, intradevar. Dar, doar in cazul celor care au consiinta. Nu e cazul la romanii de rand.Asa ca, dormiti linistiti in continuare cu aia pe care o considerati "constiinta", impacata.

#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postmyshyk, on 27 august 2019 - 17:02, said:

Ar putea fi, intradevar. Dar, doar in cazul celor care au consiinta. Nu e cazul la romanii de rand.Asa ca, dormiti linistiti in continuare cu aia pe care o considerati "constiinta", impacata.
Da bree dar sa nu uitam ca a trecut decit 50.000 de ani  peste aceasta specie cu o constinta colectiva disparata  si foarte distructiva, daca reusim sa reparam ce stricam mai avem o sansa.
50 000 ani la nivel de univers  e mult prea putin, am putea spune ca abia ne-am nascut

#28
morenno

morenno

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,361
  • Înscris: 11.09.2007

View Postmenaloty, on 27 august 2019 - 15:59, said:

Constiinta pare sa fie o marca unica a fiecarui individ, care ramane constanta de-a lungul vietii sale, o viata in care individul este intr-o continua transformare si schimbare.
Constiinta pare ca transcede in acest fel timpul, pare ceva de dincolo de timp.
Pare a fi legatura dintre individ si eternitate, sau "altceva", indiferent ce ar putea fi si ce ne-am putea imagina.

totul este legat de schimbare, pentru ca totul se misca.
schimbarea se intampla intre doua puncte: spatiul dintre ele este timp.
acum, eu cred ca oamenii au inventat timpul, ca el nu exista dincolo de pamant. spun asta pentru ca e nevoie de distanta dintre cele doua puncte, dar cum universul este infinit( ar fi absurd sa nu fie), cum nu are un inceput si un sfarsit, nu are nici timp.

pe pamant... relatia dintre constiinta si timp se manifesta intr-un plan destul de simplu, la care avem acces - oamenii se gandesc la timp intr-o structura numerica bazata pe puncte de referinta; luna, pamantul, soarele, grade. ne-am folosit de simturi pentru a inventa un sistem exact de masurare a schimbarii; aspect care nu poate fi observat in natura, printre celelalte organisme.
constiinta este calitatea mintii de a observa tiparele schimbarii. asa ca am inventat numarul( care e o forma) din disperarea de intelege schimbarea. aceasta intelegere a dezvoltat calitatea de baza pana in punctul actual in care constiinta este inteligenta. chestia e ca nici astazi nu putem sa intelegem lucrurile pe care nu le putem masura, nu am reusit sa dezvoltam un alt limbaj*.

chiar si la nivelul mic si simplu al zilei, daca esti un om normal si ai de facut lucruri nu vei reusi sa treci peste zi fara sa vorbesti despre cantitati, bucati, marimi, lungimi si alte numere. nici macar o zi!
bine ca macar ne-am asigurat ca avem suficient timp sa-i dam de cap, am inventat infinitul.


*un limbaj al energiei ar fi interesant, pentru ca ne-ar permite sa intelegem miscarea.

Edited by morenno, 27 August 2019 - 19:23.


#29
Testosteron

Testosteron

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,898
  • Înscris: 27.01.2016
Conștiința este manipulata în permanență de cei care se pricep sa facă asta și nu de acum ci de mii de ani.

#30
menaloty

menaloty

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,839
  • Înscris: 15.11.2016
Constiinta nu poate fi manipulata, doar imaginea ta despre realitate, sau despre o parte a ei poate fi. Si de aici reinterpretarea mentala  a ceea ce constiinta pare sa iti transmita.
Este cea mai gresita afirmatie : constiinta este manipulata.

Manipularea exista, dar consta in a te face sa nu iti iei in consideratie constiinta, reinterpretandu-i mesajele.

Edited by menaloty, 30 August 2019 - 15:02.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate